Jump to content
isidora79@net.hr

Ništavnost darovane nekretnine

Preporučene objave

Poštovani,

molim razjašnjenje moje pomalo čudne situacije s nekretninom. Brat je bolestan i preko socijale ide u dom. Prije godinu i pol je umrla mama, a tata i brat su se odrekli njenog dijela nekretnine u moju korist što je vidljivo u Rješenju o nasljeđivanju, a svoj dio nekretnine je tata darovnicom predao meni i na zk izvadku je sad cijela nekretnina na meni (1/1). Da li država (CZSS, grad ili...)  može sjesti na nekretninu na bilo koji način? Može li tatu potraživati jedan dio nekretnine koju je meni darovao tj. je li valjan ugovor o darovanju koji je sklopljen u pisanom obliku, ovjeren kod javnog bilježnika i proveden u zemljišnim knjigama, odnosno ima li država zakonsko pravo od darodavatelja (tate) potraživati neki dio za to što je brat u domu? Naime, imam informaciju da mora proći min. 3 godine da bi ugovor bio valjan??? i spominje se neki javnobilježnički akt sukladno odredbi čl. 53. st. 1. toč. 3. Zakona o javnom bilježništvu (Narodne novine 78/93) ili da ugovor o darovanju treba biti sačinjen u formi sudskog zapisnika da bi bio pravovaljan.

Može li mi to netko razjasniti i što bih trebala učiniti da nekretnina bude stvarno moja, te da CZSS, grad, država ili netko četvrti ne polaže nikakvo pravo na nekretninu?

Hvala.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 3 sati , isidora79@net.hr je napisao:

spominje se neki javnobilježnički akt sukladno odredbi čl. 53. st. 1. toč. 3. Zakona o javnom bilježništvu (Narodne novine 78/93) ili da ugovor o darovanju treba biti sačinjen u formi sudskog zapisnika da bi bio pravovaljan.

Citirano je potrebno za slučaj da je darovanje izvršeno bez predaje darovane nekretnine u posjed obdarenika. 

 

prije 3 sati , isidora79@net.hr je napisao:

, imam informaciju da mora proći min. 3 godine da bi ugovor bio valjan

Ove tri godine nisu od utjecaja na valjanost ugovora, već u tom roku vjerovnik  može pobijati poduzetu pravnu radnju dužnika/darovatelja koja prikraćuje vjerovnika u naplati duga. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, ali:

1. Što znači "...da je darovanje izvršeno bez predaje darovane nekretnine u posjed obdarenika."

U članku 4. u Darovnom ugovoru je navedeno: 

"Darodavatelj jamči Daroprimateljici da je nekretnina iz čl.1 ovog ug. isključivo njeno vlasništvo, te joj predaje darovanu nekretninu iz čl.1 ov.ug. danom zaključenja ovog ug. Daroprimateljica u cjelosti prima na dar nekr. iz točke 1. ovog ug."

Da li se tim čl. podrazumijeva da je darovanje izvršeno sa predajom darovane nekretnine u moj posjed ili ne? Ako ne što treba napraviti da odgovoror bude "da"?

2. Ne razumijem vaš odgovor za one 3 g. Molim Vas da mi pojasnite što to znači? Da li sam ja kao Daroprimateljica  vjerovnik pa mogu iz nekog razloga pobijati neku pravnu radnju u ugovoru (koju?)-na što se to točno odnosi? Što može prikratiti vjerovnika u naplati duga (kakva je to naplata duga?).

...i da li taj zakon od 3 godine vrijedi ili je ukinut?

Hvala unaprijed

Gordana

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat , isidora79@net.hr je napisao:

1. Što znači "...da je darovanje izvršeno bez predaje darovane nekretnine u posjed obdarenika."

Znači da obdarenik ne ulazi u fizički posjed darovanoga.

prije 1 sat , isidora79@net.hr je napisao:

Da li se tim čl. podrazumijeva da je darovanje izvršeno sa predajom darovane nekretnine u moj posjed ili ne? Ako ne što treba napraviti da odgovoror bude "da"?

Da ste u fizičkom posjedu nekretnine.

prije 1 sat , isidora79@net.hr je napisao:

2. Ne razumijem vaš odgovor za one 3 g. Molim Vas da mi pojasnite što to znači? Da li sam ja kao Daroprimateljica  vjerovnik pa mogu iz nekog razloga pobijati neku pravnu radnju u ugovoru (koju?)-na što se to točno odnosi? Što može prikratiti vjerovnika u naplati duga (kakva je to naplata duga?).

Ne. Radi se o tome da je vjerovnik onaj kojem bi se darovanjem ili odricanjem od nasljedstva uskratilo neko zakonsko pravo naplate neke tražbine ili u ovom slučaju osiguranja prava na povrat isplaćenih iznosa temeljem čl.249 Zakona o socijalnoj skrbi. Tako bi u teoriji DO moglo pobijati pravnu radnju odricanja od nasljdstva i za to bi imali rok od tri godine prema čl.67 i 71 Zakona o obveznim odnosima.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Znači da bi CZSS mogao pobijati prav. rad. tj. sudski zatražiti  nasljedstvo moga brata kojeg se odrekao (iza mamine smrti) kao i njegov dio nasljedstva koje je tata meni darovao, (to bi sveukupno bilo pola nekretnine)? 

Postoji li ikakav način da po zakonu ne mogu to napraviti a prije nego istekne te 3 g.?

A šta ako u toj nekretnini ja živim sa svojom familijom?

Hvala.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Je li brat zbog bolesti lisen poslovne sposobnosti i od kad? Mislite li da bi CZSS mogao traziti da se njegovo odricanje na ostavinskoj smatra nistetnim zbog bolesti?

prije 14 sati , isidora79@net.hr je napisao:

A šta ako u toj nekretnini ja živim sa svojom familijom?

Vlasnistvo nema veze s tim tko zivi u nekretnini.

To sto je otac darovao Vama svoj dio, to je njegova volja. Ima pravo raditi sa svojim vlasnistvom sto zeli. Da karikiram, mogao je npr. prodati nekom drugom i potrositi novce u kockarnici, njegovo je i radi sto zeli.

Imate li saznanja da bi CZSS krenuo u to i zbog cega bi to radili, ili se samo informirate da li je to moguce?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Sada ću vam ukratko obrazložiti našu situaciju:

brat nije lišen poslovne sposobnosti, dapače-fakultetski je obrazovan i pametan. Ima cerebralnu paralizu i ovisan je 24 sata o tuđoj pomoći i njezi, a nakon mamine smrti koja se brinula o njemu, sve je spalo uglavnom na mene i jako je teško... On i je smo u vrlo dobrim odnosima. Tata je već star, ali još uvijek bistar u glavi i on uskače u pomoći koliko mu zdravlje dozvoljava. Obiteljski smo svi vrlo povezani i živimo u toj kući svi zajedno, njih dvoje na donjoj etaži, a ja sa svojom obitelji na gornjoj. Ovo oko nekretnine je dogovor između nas troje da se sve prepiše na mene, što je za života podržavala i mama, eli eto to tada nismo napravili. Brat za sada čeka smještaj u jednu stambenu zajednicu za takve osobe i izgledno je da će ona do ljeta 2020. zaživjeti. S obzirom da će sve ići preko CZSS-a i uzet će bratu svu obiteljsku mirovinu i invalidninu (ostavljaju mu samo 100 ii 200 kn) postoji kombinacija sa donjim-njegovim dijelom nekretnine koji bi isključivo njemu služio za njegove materjalne potrebe. To nikako nije moguće ako mu CZSS "otme taj dio". Na razgovoru me soc. radnica pitala tako nešto, o njegovu nasljedstvu, dijelu nekretnine koji bi on prepustio njima... a i čuli smo sa strane da se slične stvari dešavaju. Zato nas zanima na koji način možemo sačuvati cijelu nekretninu. 

Još jednom napominjem da se brat nakon mamine smrti odrekao nasljedstva u moju korist (prije cca. 1,5 god.), a otac je svoj dio nekretnine meni darovao darovnim ugovorom (prije cca. 1 g.).

Zahvaljujem svima koji nam svojim točnim savjetima na ovaj način pomažu.

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...