Jump to content

Poništavanje oporuke, rad javnog bilježnika,suda


silviazadravec

Preporučene objave

Poštovani ljubazno molim za savjet

Naime na ostavinskoj raspravi u 6 mjesecu moja majka osporava oporuku koju je baka vlastoručno napisala i potpisala gdje smo nasljednici ja i moja majka. S obzirom da moja mam želi svu imovino za sebe tvrdi da to nije bakin rukopis te da ona to nije mogla napisat. Oporuku je baka pisala u nazočnošću mene te je bila svega svijesna i samostalno je raspolaga uvjetima u sastavu oporuke. Pošto je javni bilježnik spis poslao na sud i moju mamu uputio na tužbu. sad me zanima zakazano je ročište za 9 mjesec. Zašto je sud sad zakazao ročište a ne pozvao moju mamu da podnese tužbu unutar zakazanog roka? Nije mi to jasno, te mama uzastopce tvrdi da ću i ja polovicu tužbe morati platit ako se ne odreknem svog dijela a čula sam da je ta tužba jako skupa jer ide prema vrijednosti nekretnina koje u ovom slučaju iznose preko 700.000 kn.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Borbena7 je napisao:

Jeste pokušali na sudu napraviti uvid u spis? Možda je majka nešto i dostavila sudu, a što Vam nije uručeno i zbog čega niste u toku.

Ne nisam.Da li je moguće da sud pokreće sve ponovo jer bilježnik je sam prekinuo ostavinsku u rješenju te nije u tom rješenju ništa upisao od imovine moje bake.Da li je moguće da zbog toga sud ide ponovo u ostavinsku a ne u parnicu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Jeste pokušali na sudu napraviti uvid u spis? Možda je majka nešto i dostavila sudu, a što Vam nije uručeno i zbog čega niste u toku.

Nisam. Dobili smo sad samo to. I nije mi ništa jasno. Iz dopisa sa suda izčitljivo mi je da se ponovo ispočetka vodi ostavinski jer nas traže da dostavimo sve što je baka imala u vlasništvu (katastar) a to je već sve izvadio bilježnik kad smo bili na ostavinskom kod njega

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dodatak na prijašnji upit. Da li smije moja mama prodavat stvari pošto je sad sve na sudu? Spalila je polovicu bakin stvari (odjeću, posteljinu,...) i sada u kući prodaje stvari (peći, i sve što je bilo od bake). da li ona to smije s obzirom da sad je zakazano ročište u 9 mjesecu.?Šta uradit po tome pitanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , silviazadravec je napisao:

Da li smije moja mama prodavat stvari pošto je sad sve na sudu?

Ne, dok se ne utvrdi u čijem su sada vlasništvu.

prije 15 sati , silviazadravec je napisao:

Šta uradit po tome pitanju?

Upozorite je pisanim putem, a šaljite joj preporučeno i sa povratnicom. Možete primjerak upozorenja dostaviti i sudu u spis. Imate li Vi pristup tim stvarima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

Ne, dok se ne utvrdi u čijem su sada vlasništvu.

Upozorite je pisanim putem, a šaljite joj preporučeno i sa povratnicom. Možete primjerak upozorenja dostaviti i sudu u spis. Imate li Vi pristup tim stvarima?

Nekima nemam jer je dokumente od bake spremila i zaključala sobu. zaključava i vrata od kihinje ostave, soba itd. Neke stvari je već i spalila koje ja neznam. Ostale stvari su iznošene van i čekaju da ih komunalno društvo pokupi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet ja sa pitanjima. Majka mi jučer kazala da je ona bila kod odvjetnika koji joj je rekao da ako ću ja tražit po oporuci svoj dio da će mene moj otac tužit da ja njega isplatim za 40godina koje je on proveo u bakinoj kući s obzirom da sam ja dobila polovicu nasljedstva. te da joj moram isplatit i troškove pogreba što ona nije ni platila sa svojim novcima već su joj novce za pokreb dali najbliža obitelj te firma u kojoj radi. Uz to da sam ja njoj kod bilježnika dala nasljednu izjavu tj mogućnost nagodbe koju ona nije prihvatila da bi ona sad meni kazala da ona meni daje neke poljoprivredne parcele koje nisu ni u oporuci ali je baka vlasnik tih polj. zemljišta. Sad pitanje da li to sve stoji da ću ja morat izplatit tatu mada on ni po kojoj točci nije naznačen u nasljedstvu. Uzela bih ja i odvjetnika no svi ovdje treže novce za pravne savjete što mi je dodatni trenutni trošak

uređeno: od silviazadravec
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , silviazadravec je napisao:

Uzela bih ja i odvjetnika no svi ovdje treže novce za pravne savjete što mi je dodatni trenutni trošak

Prije ili poslije ćete doći u fazu da će Vam biti potrebna pravna pomoć za zastupanje u sudskom postupku. Tako da je bolje sada izdvojiti sredstva za pravni savjet koji je moguće dati nakon uvida u dokumentaciju koju posjedujete, jer bi Vam kasnije moglo biti prekasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Matrix je napisao:

Na koje potraživanje točno misli, po osnovu čega da ga isplatite. 

pa to i ne razumijem. Valjda zato jer on živi na bakinoj nekretnini. Ne razumijem pošto on baki nije ništa osim zet. A on niti nije zakonski nasljednik iza bake a niti nije naveden u oporuci pa mi nije to jasno kako bih ja svog oca trebala isplatit i zašto?

rekla je majka da je to njoj rekao odvjetnik da ako ja dobijem polovicu nasljedstva na koje i imam pravo po oporuci (a mamin nužni dio nije povrijeđen) da ću po zakonu morati isplatit svog oca za 40 godina koje je on živio u toj kući tj još sada živi.Zato mi to nije jasno šta on ima sa nasljednim dijelom moje mame i mene.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani evo samo još jedno pitanje. U međuvremenu smo se majka i ja dogovorile oko podjeli imovine neovisno o oporuci te će svaka dat nasljednu izjavu. E sad pošto je na sudu ročište zakazano za 15.9. da li se cijeli postupak završava na sudu ili sud po datoj nasljedničkoj izjavi vraća sve kod javnog bilježnika? Znači da li sud izdaje taj dan pravomoćno rješenje ili ne? Te da li ja pošto imam nekakvih ovrha mogu biti zakinuta za nasljedni dio?

uređeno: od silviazadravec
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , silviazadravec je napisao:

E sad pošto je na sudu ročište zakazano za 15.9. da li se cijeli postupak završava na sudu ili sud po datoj nasljedničkoj izjavi vraća sve kod javnog bilježnika? Znači da li sud izdaje taj dan pravomoćno rješenje ili ne?

Bitno je da sudu predočite činjenicu postignutog sporazuma. 

 

prije 9 sati , silviazadravec je napisao:

Te da li ja pošto imam nekakvih ovrha mogu biti zakinuta za nasljedni dio?

Citirano već izlazi iz domena nasljednog prava, odnosno činjenica postojanja ovrhe neće imati negativnih posljedica glede vašeg nasljednog prava. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

Bitno je da sudu predočite činjenicu postignutog sporazuma. 

 

Citirano već izlazi iz domena nasljednog prava, odnosno činjenica postojanja ovrhe neće imati negativnih posljedica glede vašeg nasljednog prava. 

Hvala na odgovoru no molim još i odgovor na pitanje da li sada to sud rješava ili će se prebacit opet na j. bilježnika?

 

Može odgovor da li sud sada okončava ostavinski postupak ili šalje ponovno kod javnog bilježnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija