Jump to content

Odjava djeteta s PK


Znatizeljni985

Preporučene objave

Pozdrav,

 

trebao bih savjet oko odjave djeteta s PK, naime, nedavno sam postao otac i "automatizmom" sam prijavio dijete prilikom upisa istoga u matični na svoju PK. Sada sam dobio savjet da mi je dijete bolje odjaviti i onda jednom godišnje zatražiti "obračun" te olakšice.

Da li mogu dijete odjaviti odmah ili recimo moram čekati početak sljedeće godine?

I postoji li još neka pravna "zavrzlama" na koju bih trebao obratiti pažnju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam tko vam je dao taj savjet ali nema tu bolje. Doslovno dođe na isto. Razlika vam je u tome što kada imate dijete na poreznoj kartici onda vam se umanji porez na dohodak i pripadajući prirez pa na kraju vam neto ispadne veći. Kod ove druge opcije izračunaju vam koliko ste poreza uplatili više zbog toga što niste iskoristili dijete kao poreznu olakšicu pa vam jednokratno vrate preplaćeni porez i prirez.

Možete vi dijete odjaviti kad god poželite sa porezne kartice ali budite svjesni da kad ga maknete da morate vratiti porez i prirez za one mjesece u kojima ste ga koristili kao poreznu olakšicu (pravilo je da se porezna olakšica koristi za čitavu godinu, a ako se skine ranije da se onda porez vraća za čitavu godinu (vama je već plaćan porez tako da se plaća samo za te mjesece))

edit; to vam se isplati samo u slučaju kada vam poslodavac odbije povećati plaću sukladno promjenama na poreznoj kartici

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sjetio sam se da sam vidio savjet kada je bolje ne prijaviti dijete na PK - kada je ugovorena neto plaća.

Kada radnik dobije dijete i prijavi ga na PK, tada poslodavac ima manji trošak plaće jer je manji bruto, doprinosi, porezi, prirezi, a radniku je plaća ista jer je tako ugovoreno.
Ali ako radnik dijete ne prijavi na PK, poslodavac i dalje isplaćuje isti neto, a onda se od Poreznoj upravi predaje zahtjev za povrat poreza na kraju godine, na osnovu olakšice za dijete.

Neka netko potvrdi funkcionira li to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

1.1.2021. jer ako ga odjavite s 1.12.2020 koliko mi je poznato porezna olakšica se može koristiti samo za čitavu godinu tako da ako ga skinete prije kraja godine morate vratiti porez za čitavu godinu.

Tražite od sina carnet podatke i preko stranice student servisa možete utvrditi koliko je do sad zaradio, a valjda zna koliko je u ovom mjesecu tako da budete sigurni (jer ako je već sad prešao prag ne isplati ga se skidat jer će vam doći da morate platiti porez na dohodak)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
, BRKICA00 je napisao:

Ne znam tko vam je dao taj savjet ali nema tu bolje. Doslovno dođe na isto. Razlika vam je u tome što kada imate dijete na poreznoj kartici onda vam se umanji porez na dohodak i pripadajući prirez pa na kraju vam neto ispadne veći. Kod ove druge opcije izračunaju vam koliko ste poreza uplatili više zbog toga što niste iskoristili dijete kao poreznu olakšicu pa vam jednokratno vrate preplaćeni porez i prirez.

Možete vi dijete odjaviti kad god poželite sa porezne kartice ali budite svjesni da kad ga maknete da morate vratiti porez i prirez za one mjesece u kojima ste ga koristili kao poreznu olakšicu (pravilo je da se porezna olakšica koristi za čitavu godinu, a ako se skine ranije da se onda porez vraća za čitavu godinu (vama je već plaćan porez tako da se plaća samo za te mjesece))

edit; to vam se isplati samo u slučaju kada vam poslodavac odbije povećati plaću sukladno promjenama na poreznoj kartici

To je kod nas slucaj ...sta napravit ? Kada odjavit , prijavit dicu na pk? Muzev kolega dobije 14000 kn povrata !  Ne kuzim se najbolje i to sta kako 🤔zna li neko ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Birate kad se beba rodi 2 opcije

1) ne stavljate dijete na poreznu karticu nego podnosite ZOP-DOH za prethodnu godinu do 28.02. iduce godine

2) stavite ga odmah na poreznu karticu i imate povecanje place odmah jer placate manje poreza ali nemate pravo na povrat poreza

Najbolje je za vas ako je beba rodena u prosloj godini opcija 1 pa onda ju prijavit na poreznu karticu (dode vas isto sto brko govori podnosili svake godine poreznu prijavu ili imali dijete na kartici)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav. Imam pitanje u vezi porezne kartice

Naime, zaposlila sam se 8.2.2021., to mi je prvo zaposlenje ikada i nisam znala da moram imati poreznu karticu niti su me u firmi obavijestili o tome. Problem je što sam do sada bila prijavljena na oca, on me skinuo sa svoje kartice 26.02.2021. Preko e građana ne mogu predati zahtjev jer mi je sigurnosna razina preko aaldu identiteta 2 a treba biti minimalno 3, a moram ju dobiti u istom mjesecu kada sam se zaposlila? Što je trenutno nemoguće jer je u ponedjeljak već 1.3. 
Znate li neki način da se to riješi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Ardea1 je napisao:

sigurnosna razina preko aaldu identiteta 2 a treba biti minimalno 3

Token banke je razina 3 tako da možeš napraviti PK. Druga opcija je ako imaš one kodove koji su došli uz osobnu kupiti čitač kartica u pošti i aktivirati osobnu (to je razina 4)

Ako nemaš ništa od tog dvoje onda treba nazvati knjigovođu da preko e porezne napravi poreznu karticu, a ako pak ni on ne može/ne zna onda će napraviti obračun plaće bez osobnog odbitka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Molim vas informaciju. Suprug ima oboje djece prijavljene na svoju PK karticu. Stariji sada počinje raditi preko student servisa. Kada ga on treba odjaviti sa svoje kartice. Sada odmah ili kada dijete dođe do limita (student( od 15.000 kn? I koliko će suprug morati vratiti poreza ako mu je sada bruto cca 6500 kn, dvoje djece? Koliko mjesečno je olakšica za 2 djece a koliko će biti za 1 dijete?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Dobar dan,

molim Vas za savjet-mišljenje vezano uz slijedeće:

- sin je završio 4-godišnju školu 2019. g.

- u 3. mjesecu 2020. g. počeo je raditi preko student servisa (u to vrijeme bio je vanredni student) u IT tvrtki za što je dobivao naknadu od 2.000,00 kn mjesečno

- 1.7.2020. g. od iste tvrtke dobio je ugovor o radnom odnosu s probnim rokom od 6 mjeseci da bi 1.1.2021. g. potpisao ugovor o radu na neodređeno

- 10.8.2020. g. sam podnesao zahtjev da ga izbrišu s moje porezne kartice što je porezna i napravila istog dana

- danas sam primio privremeno porezno rješenje temeljem kojeg bi trebao platiti 5.258,88 kn poreza:

image.thumb.png.59a0a7252cb6bda9cb31ce6629b1f96f.png

Da li to znači da moram vratiti cijelu olakšicu za njega koju sam od poslodavca primao tijekom 2021. g. ili što?

Zašto mi ne obračunaju porez samo za razdoblje od kad je dobio zaposlenje (1.7.) do dana kada sam ga odjavio sa svoje PK (10.8.). 

Da li imam ikakve osnove za prigovor na porezno rješenje?

Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, 

Studentica sam i prošle godine me tata odjavio sa svoje porezne kartice. Zanima me jel se od nove godine ponovno trebam odjaviti (iako se nisam natrag prijavljivala na njegovu karticu) ili kad se jednom odjavim to bude za stalno, odnosno ne treba svake godine obnavljati? 

Hvala na odgovoru i lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani , molim Vas za pomoć, od 17.ožujka imam novi ugovor koji je u neto iznosu a ne u brutu ( dakle neovisno o olakšici mi je isti iznos uvijek) , dijete je prijavljeno na mene, ako ga sad prebacim na muža da li moram radit povrat poreza za ove mjesece do sad? što mi je najbolje napravit. koliko sam shvatila, sad firma praktički ima koristi od moje olakšice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, morati ćete vratiti iznos olakšice za ove mjesece do sad je porezna priznaje samo korištenje olakšice na razini čitave godine. Najbolje vam je skinuti dijete sa porezne kartice, ostaviti ga van porezne kartice (ne stavljati na poreznu karticu oca), pričekati početak iduće godine (od 1.1.2022) te podnijeti ZPP-DOH obrazac u kojem ćete tražiti povrat poreza na osnovu djeteta. Porezna će zaprimiti taj obrazac, utvrditi da imate pravo na povrat te će ga umanjiti za iznos olakšice koji trebate vratiti državi. Na taj način ništa ne morate vraćati državi, štoviše ona bi čak trebala vratiti vama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav.. Molio bih vas da mi pomognete jer nitko mi nemoze reci ili ne znaju ili se bole a kao knjigovodji,racunovodje...imam cetvero djece, troje sto posto, cetvrto pedeset posto na poreznoj kartici.placa mi je bez obzira ista neto i molim vas objasnite mi da nakon godina se okoristim od toga.. Neki znaju al se prave ludi... Da ne duljim.. Unaprijed hvala 🙋🏻‍♂️

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Molim vas za informaciju.
Dijete mi je prijavljeno na poreznu karticu te je diplomiralo u 9. mjesecu 2021. godine i planira sklopiti ugovor o radu do kraja godine (2021.). Ukoliko odjavim dijete u ovom mjesecu te se ono zaposli u ovoj godini da li to znači da ću morati platiti porez za sve ove mjesece koje sam primala poreznu olakšicu (od siječnja do rujna mjeseca)?
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Pozdrav!

Trebala bi pomoć. Imam 21 godinu i neznam puno o tome, a gospođa u Poreznoj je bila izrazito drska i neljubazna. Radila sam 2god i 4mj u ugostiteljstvu gdje mi nije bila PK potrebna za zaposlenje. Godišnji iznos primanja mi je bio 54.000kn. Za novo radno mjesto mi treba PK,no doživjela sam šok kad sam saznala da mi PK i dalje stoji na oca s kojim nisam u kontaktu 20god. Zanima me kako je moguće da nisam maknuta unatoč godišnjim primanjima i koja je procedura za pokretanje odjave? Da li je to moguće rješavati putem policije da nebude osobnog kontakta između njega i mene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav,

Imam slučaj gdje sam 15.12.2023 kod novog poslodavca prijavio dijete na PK karticu.

Danas sam saznao da poslodavac koristi moj osobni odbitak tj poreznu olaksicu u mojoj placi tj umanjuje mi. 

Ugovor o radu je potpisan u brutto iznosu, ne i u netto.

Obzirom na ovaj ne zakoniti potez poslodavca što mi je činiti?

1. Odjaviti dijete čim prije s PK kartice?

2. Poslodavcu reći da sam ga maknio, obavijestiti i knjigovodstvo u firmi, tražiti neto isplatu u cijelosti.

3. Platiti za 12 i 1 mjesec porez

4. Iduće godine popuniti obrazac za povrat poreza?

 

Ne kužim ovaj dio da porezna gleda za cijelu godinu? Što to u mom slucaju znaci? Da necu imati pravo na povrat ili?

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

Molim pomoc. Naime, dijete je zavrsilo srednju skolu 2022 godine i odmah se zaposlila. S 31 12 2022 godine je skinuta s moje porezne kartice. Sve prema zakonu. U 9 mj 2023 godine je postala redovan  sudent u stalnom radnom odnosu. Zanima me da li ima pravo na povrat poreza kao zaposlenik bez obzira na status redovnog studenta? Hvala na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija