Jump to content

Gradnja od strane stranog ili neregistriranog obrta.


zamagljeno

Preporučene objave

Poštovani, u fazi sam skupljanja ponuda za izgradnju obiteljskog stambenog objekta, među inima, nazvala me je jedna osoba, muškarac iz neke firme ali s mobitela čiji je pozivni broj u Sloveniji i sam je čovjek rekao da trenutno boravi u Sloveniji i da rade po par mjestima u RH. Poslao sam mu troškovnik na email adresu, odgovorio mi je, najskuplja stavka arminobetonski radovi mi je bila kudikamo jeftinija od drugih dok je većina ostalih stavki bila skuplja. I, kad sam pitao kako da se nađemo i da popričamo, uputio me je na njegov kolega koji je došao na Brać i dao mi je njegov broj koji je isto slovenski! Pričao sam sa njim samo telefonski jer tehnički nisam se mogao sastati sa njim, po govoru se naslućujem da nije hrvat(za razliku od njegovog šefa/prethodnika koji me je uputio na njega) i dogovorili smo se da se nađemo u Dalmaciji ovaj tjedan. Ono što me muči je slijedeće: 1. Kako i na koji način mogu provjeriti da je navedena firma registrirana u RH?. 2. Ako i nije registrirana u RH, smijem li, odnosno mogu, sa sigurnošću sklopiti s njom ugovor da mi gradi objekt?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, provjerio sam, firma je spomenuta u registru. Imate neke određene savjete prilikom sklapanja ugovora sa takvom firmom koja je 'daleka' odnosno na što sve moram paziti? Sad mi najviše pada na pamet kako provjeriti vjerodostojnost osoba koje će mi predstavljati tu spomenutu firmu? Drugim riječima, naći ću se sa onim ko mi je napisao email o ponudi, ok, i kako da ja znam da je upravo on vlasnik ili predstavnik te firme? Kako da ja u ugovoru formuliram način plaćanja u smislu da novac koji budem plaćao za usluge upravo ide baš toj firmi? Da tražim neki identifikacijski broj? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok ali ako je to obrt onda pričamo o pravnoj osobi. Ja nema internetsko bankarstvo u trima bankama (u jednoj da) no zašto bi trebao znati gdje im je račun preko IBANA-a? Za pretpostaviti da mi ispravno kažu gdje im je račun da im platim! Nego je moje pitanje kako mogu znati da je osoba s kojom pregovaram ujedno je uistinu osoba koja posjeduje taj IBAN? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , NutCoco je napisao:

Koristim internetsko bankarstvo tri različite banke, u sva tri nakon upisa IBAN-a imam opciju provjere podatataka, odnosno da bankarstvo povuče podatke o vlasniku računa (samo za pravne osobe, ne radi za fizičke osobe).

U HPB-u prolazi i za fizičke osobe.

 

prije 4 sati , zamagljeno je napisao:

Ok ali ako je to obrt onda pričamo o pravnoj osobi. Ja nema internetsko bankarstvo u trima bankama (u jednoj da) no zašto bi trebao znati gdje im je račun preko IBANA-a? Za pretpostaviti da mi ispravno kažu gdje im je račun da im platim! Nego je moje pitanje kako mogu znati da je osoba s kojom pregovaram ujedno je uistinu osoba koja posjeduje taj IBAN? 

Obrt nije pravna već fizička osoba (jer se obrt veže na OIB vlasnika i vlasnik odgovara za obaveze obrta svojom imovinom - "Obrt to sam ja fizička osoba"). Ako odaberete firmu u ugovoru ubacite formulaciju "naručitelj radova će isplatiti novac za obavljene radove na račun HRXXXXXXXXXXXXXXXXX otvoren kod XXX banke (ovo zadnje je zapravo nepotrebno jer e bankarstvo odmah izbaci u kojoj je račun otvoren), SWIFT/BIC npr. ZABAHR2X. Kad budete uplaćivali novce odmah vam mora izbaciti tko je vlasnik računa ako pričamo o firmi (uvijek piše ime firme). Ukoliko ne vjerujete da vam je direktor dao dobar IBAN možete provjeriti na digitalnoj komori (samo morate ući preko e građani) sve račune koje firma ima otvorene, kod koga kao i pripadajuće IBAN-e. Iako nepotrebno jer kao što rečeno kad upišete IBAN firme odmah vam izbaci pod vlasnik računa ime firme.

Za obrte to ne vrijedi jer su oni skroz drugi pravni oblik. Najbolja opcija je tražiti odmah potvrdu o IBAN-u od vlasnika obrta na kojem mora pisati da je vlasnik računa recimo obrt za usluge Legalis vl. Pero Perić. Čak i ne mora pisati obrt ali je bitno onda da je vlasnik računa isti onaj koji je naveden kao vlasnik obrta u obrtnom registru.

Nije bitno u koliko banaka imate račun otvoren i u koliko njih imate aktivnu uslugu e bankarstva. Bitno je da u svakoj banci koja pruža usluge e bankarstva da možete vidjeti tko je vlasnik računa ako je firma, a ako uplaćujete na šalteru službenica odmah vidi tko je vlasnik računa (nisam siguran da li za sve klijente drugih banaka) ali znam sigurno da vidi za klijente te banke u kojoj se nalazi račun vidi. Po IBAN-u možete vidjeti gdje se nalazi račun jer svaka banka u RH ima drugačiju oznaku računa tako da u poslovnici banke možete provjeriti kome pripada taj račun ako radite sa obrtom. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, ksa W123 je napisao:

U HPB-u prolazi i za fizičke osobe.

 

Obrt nije pravna već fizička osoba (jer se obrt veže na OIB vlasnika i vlasnik odgovara za obaveze obrta svojom imovinom - "Obrt to sam ja fizička osoba"). Ako odaberete firmu u ugovoru ubacite formulaciju "naručitelj radova će isplatiti novac za obavljene radove na račun HRXXXXXXXXXXXXXXXXX otvoren kod XXX banke (ovo zadnje je zapravo nepotrebno jer e bankarstvo odmah izbaci u kojoj je račun otvoren), SWIFT/BIC npr. ZABAHR2X. Kad budete uplaćivali novce odmah vam mora izbaciti tko je vlasnik računa ako pričamo o firmi (uvijek piše ime firme). Ukoliko ne vjerujete da vam je direktor dao dobar IBAN možete provjeriti na digitalnoj komori (samo morate ući preko e građani) sve račune koje firma ima otvorene, kod koga kao i pripadajuće IBAN-e. Iako nepotrebno jer kao što rečeno kad upišete IBAN firme odmah vam izbaci pod vlasnik računa ime firme.

Za obrte to ne vrijedi jer su oni skroz drugi pravni oblik. Najbolja opcija je tražiti odmah potvrdu o IBAN-u od vlasnika obrta na kojem mora pisati da je vlasnik računa recimo obrt za usluge Legalis vl. Pero Perić. Čak i ne mora pisati obrt ali je bitno onda da je vlasnik računa isti onaj koji je naveden kao vlasnik obrta u obrtnom registru.

Nije bitno u koliko banaka imate račun otvoren i u koliko njih imate aktivnu uslugu e bankarstva. Bitno je da u svakoj banci koja pruža usluge e bankarstva da možete vidjeti tko je vlasnik računa ako je firma, a ako uplaćujete na šalteru službenica odmah vidi tko je vlasnik računa (nisam siguran da li za sve klijente drugih banaka) ali znam sigurno da vidi za klijente te banke u kojoj se nalazi račun vidi. Po IBAN-u možete vidjeti gdje se nalazi račun jer svaka banka u RH ima drugačiju oznaku računa tako da u poslovnici banke možete provjeriti kome pripada taj račun ako radite sa obrtom. 

Puno hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija