Jump to content

bračna stečevina podjela


LizaS

Preporučene objave

Razvodimo se. Posjedujemo dvije nekretnine koje bračna stečevina.
Jedna knjižena na supruga 1/1, a druga u suvlasništvu 1/2.

Cijela imovina bi išla na mene, s tim da bi ja u ratama otkupila njegov dio nekretnina.
Kako bi imali što manje troškove podjele, kako to najbolje izvesti bez mogućnosti pobijanja?
Kako osigurati da suprugu moram isplatiti dug? Kako da se ja osiguram da se nakon par godina on ne predomisli i traži vlasništvo nad nekretninana?

Kupoprodajni ugovor mi se ne čini dobra ideja, jer bi plaćala porez za nešto što već oboje platili kupnjom nekretnine?

Može li suprug u sporazumu o podjeli bračne stečevine sve prepustiti meni bez prava
za naknadnim potraživanjem? Sporazum u kojem ništa ne djelimo već sve ide meni? A da ja njemu potpisujem pozajmicu, s mogućnoštću ovrhe na plaću ili bi garancija trebala biti nekretnina koje se upravo odrekao?

Ili to riješavati kroz darovni ugovor? Daruje mi pola njegovog suvlasništva u jednoj nekretnini.
No ako mi poklanja cijelu nekretninu koja zapisana kao njegovo vlasništvo, a stvarno je u suvlasništvu 1/2, darovao bi mi osim svoje polovice i polovicu koja moja(samo trenutno nije upisana kao takva)?
Što ako se nakon par godina sjeti da poništi darovni ugovor? Čini mi se da ja potpisivanjem darovnog ugovora priznajem da on bio vlasnik svega, a ne 1/2?

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno, dosta zanimljiva situacija, no mišljenja sam da bi bilo najbolje pokrenut postupak utvrđivanja i podjele bračne stečevine s obzirom da se obadvije nekretnine tretiraju kao bračna stečevina, stečena za vrijeme trajanja bračne zajednice, bez obzira na koga od supružnika glase i na koji način su stečene. Znam da je sam postupak dosta skup s obzirom na vrijednost nekretnina, tj. na VPS postupka, ali bi Vam, po mom mišljenju, na taj način to bilo najsigurnije riješiti

Također postoji mogućnost za sporazumni razvod braka, kojeg pokrećete zajedničkim prijedlogom, a u koje bi se mogli riješiti i imovinskopravni odnosi, tj. podjela bračne stečevine

Kažem, iznosim samo svoje mišljenje, možda neko drugi zna još koji način na koji bi se to na najbezbolniji, najjednostavniji i najjeftiniji načim dalo riješiti.. 

Također Vam je moja sugestija da se posavjetujete sa nekim od odvjetnika stručnim za Obiteljsko pravo i imovinsko pravne odnose supružnika (bračnu stečevinu) , što i obuhvaća Obiteljsko pravo

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala. Čini mi se ne baš jeftino riješenje. Ako netko ima još koji prijedlog?

Jel se postupak utvrđivanja i podjele bračne stečevine, razlikuje od pokretanja tužbe za utvrđivanja i podjele bračne stečevine?

Ako dobro shvatila s obzirom na vrijednost nekretnina, tj. na VPS postupka,na vrijednost 1.000.000 kn odvjetniku ide 1000 bodova odnosno 10.000 kn?

Što još odvjetnik može naplatiti? Pretpostavljam da odvjetnik posebno naplaćuje i dolazak na ročišta,sastavljanje tužbi, ...?

 

Zanima me kad on ne bi prihvatio kao bračnu stečevinu imovinu kojoj on u vlasništvu1/1 ja bi trebala pokrenuti tužbu. No  tko plaća sudske troškove, sudskog procjenjitela nekretnine, dvaju odvjetnika? Onaj tko izgubi u tužbi ili dijele troškove?

Sastavljanje tužbi i podnesaka

Tbr. 7.

Odvjetniku pripada nagrada za sastavljanje tužbe, protutužbe, prijedloga ili zahtjeva:

1.

Ako je vrijednost predmeta spora:

OD KUNA

DO KUNA

BODOVA

0

2.500,00

25

2.500,01

5.000,00

50

5.000,01

10.000,00

75

10.000,01

100.000,00

100

100.000,01

250.000,00

250

250.000,01

500.000,00

500

Ako vrijednost spora prelazi iznos od 500.000,00 kn do iznosa od 5,000.000,00 kn, odvjetnik pored nagrade od 500 bodova ima pravo obračunati nagradu od 1 boda na svakih započetih 1.000,00 kn. Iznad vrijednosti spora od 5,000.000,00 kn do iznosa od 10,000.000,00 kn za svaki započetih 2.000,00 kn odvjetnik ima pravo obračunati nagradu od 1 boda. Iznad vrijednosti spora od 10,000.000,00 kn za svakih započetih 5.000,00 kn odvjetnik ima pravo obračunati nagradu od 1 boda, ali ne više od 10.000 bodova.

 

 

No koliko vidim čitajući tarife odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , LizaS je napisao:

Hvala. Čini mi se ne baš jeftino riješenje. Ako netko ima još koji prijedlog?

Jel se postupak utvrđivanja i podjele bračne stečevine, razlikuje od pokretanja tužbe za utvrđivanja i podjele bračne stečevine?

Sam postupak utvrđenja i podjele bračne stečevine se pokreće Tužbom, dakle kad predate tužbu za utvrđenje i podjelu bračne stečevine, temeljem tužbe se otvara postupak u kojem se utvrđuje činjenično stanje i donosi odluka (presuda) 

Da, u pravu ste, nije nimalo jeftino, to sam Vam i u prethodnom postu napisao, možda da razmislite o drugoj opciji koju sam naveo, prijedlog za sporazumni razvod braka u kojom bi bila navedena bračna stečevina i njezina podjela.. 

prije 3 sati , LizaS je napisao:

Zanima me kad on ne bi prihvatio kao bračnu stečevinu imovinu kojoj on u vlasništvu1/1 ja bi trebala pokrenuti tužbu. 

Nema on što prihvatiti ili ne prihvatiti, ako je stan stečen za vrijeme trajanja bračne zajednice, bez obzira na koji način je stečen i na koga glasi, on predstavlja bračnu stečevinu i dijeli se na jednake djelove između supružnika, no to se sve utvrđuje u samom postupku ako se na drugi način nemože riješiti.. 

Kako sam napisao u svom prethodnom postu, a i Vi to spominjete, iznosim samo svoje razmišljanje kako najbolje i najsigurnije to riješiti, a ako neko zna još koji bolji način kojeg ja nisam spomenuo, neka ga predloži

Što se tiče moje sugestije da se posavjetujete sa odvjetnikom, nisam mislio da ga odmah angažirate, već da Vam on da neki savjet kako to najbolje riješiti, a sam savjet nebi smio previše naplatiti, poglavito ne toliko koliko spominjete ako bi ga angažirali za vođenje postupka.. 

Sretno Vam..! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, LizaS je napisao:

Razvodimo se. Posjedujemo dvije nekretnine koje bračna stečevina.
Jedna knjižena na supruga 1/1, a druga u suvlasništvu 1/2.

Cijela imovina bi išla na mene, s tim da bi ja u ratama otkupila njegov dio nekretnina.
Kako bi imali što manje troškove podjele, kako to najbolje izvesti bez mogućnosti pobijanja?
Kako osigurati da suprugu moram isplatiti dug? Kako da se ja osiguram da se nakon par godina on ne predomisli i traži vlasništvo nad nekretninana?

Kupoprodajni ugovor mi se ne čini dobra ideja, jer bi plaćala porez za nešto što već oboje platili kupnjom nekretnine?

Može li suprug u sporazumu o podjeli bračne stečevine sve prepustiti meni bez prava
za naknadnim potraživanjem? Sporazum u kojem ništa ne djelimo već sve ide meni? A da ja njemu potpisujem pozajmicu, s mogućnoštću ovrhe na plaću ili bi garancija trebala biti nekretnina koje se upravo odrekao?

Ili to riješavati kroz darovni ugovor? Daruje mi pola njegovog suvlasništva u jednoj nekretnini.
No ako mi poklanja cijelu nekretninu koja zapisana kao njegovo vlasništvo, a stvarno je u suvlasništvu 1/2, darovao bi mi osim svoje polovice i polovicu koja moja(samo trenutno nije upisana kao takva)?
Što ako se nakon par godina sjeti da poništi darovni ugovor? Čini mi se da ja potpisivanjem darovnog ugovora priznajem da on bio vlasnik svega, a ne 1/2?

Hvala unaprijed

Jedino i najjeftinije moguće rješenje da sve prepiše na vas pravac gruntovnica i to odradite a sudskim putem ako je sporazumni razvod braka onda u tom sporazumu navede i nekretnine ali opet mislim da bi to trebali ići posebno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav, imala bih pitanje u vezi podjele imovine u slučaju razvoda. Naime, suprug i ja posjedujemo nekretninu, kuću koju smo zajedno gradili. I razumljivo mi je da u slučaju rastave netko nekog isplaćuje. Ali, prije jedno godinu dana moja majka je meni darovala svoju kuću, ja sam vlasnik, nekretnina glasi na mene, ona u toj kući još uvijek živi, a ja se brinem o njoj do njezine smrti. E sad, u slučaju rastave, polaže li moj suprug pravo i na tu drugu nekretninu pa da ga moram isplaćivati ako se rastajemo? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na koji način Vam je majka darovala kuću? 

Ako Vam je darovala darovnim ugovorom, suprug na nju nebi imao nikakvo pravo, podrazumjevala bi se kao Vaša osobna imovina, no ako Vam je darovala Ugovorom o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, tada je sasvim "drugi par rukava" i tretirala bi se kao bračna stečevina, jer dok ste se Vi skrbili o majci, on je na drugi način pridonosio bračnoj zajednici, tj. u tom slučaju bi imao pravo na dio kuće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Željac047 je napisao:

no ako Vam je darovala Ugovorom o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, tada je sasvim "drugi par rukava" i tretirala bi se kao bračna stečevina, jer dok ste se Vi skrbili o majci, on je na drugi način pridonosio bračnoj zajednici, tj. u tom slučaju bi imao pravo na dio kuće

Točnosti radi, ovo baš i neće biti tako. Naime, kao i za sve druge imovinskopravne odnose bračnih drugova, u našem pravnom sistemu postoje dva pravna režima koja se odnose na definiranje bračne stečevine te prema stajalištu Vrhovnog suda RH na imovinu stečenu do 01.srpnja 1999 se primjenjuju odredbe Zakona o bračnim i porodičnim odnosima, a na imovinu stečenu poslije Obiteljski zakon. Općenito, prema ZBPO, je li imovina stečena ugovorom o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju posebna imovina ili bračna stečevina prosuđuje se prema doprinosu supružnika u stjecanju te imovine. Sukladno tome, ako onaj koji nije bio davatelj uzdržavanja nije značajno doprinosio u pružanju uzdržavanja, smatra se kako nije stekao suvlasništvo u toj imovini. Kada se radi o imovini na koju se primjenjuje Obiteljski zakon, postoji zakonska pretpostavka o suvlasništvu na jednake dijelove bračne stečevine, međutim isti zakon je određuje kao imovinu koju su bračni drugovi stekli radom ili potječe iz te imovine stečene za vrijeme bračne zajednice. Shodno tome sudska praksa je zauzela stajalište da će se odluka suda o imovini stečenoj na temelju ugovora o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju temeljiti na utvrđenim činjenicama je li takova imovina stečena zajedničkim radom ili potječe iz te imovine, pa kako postoje odluke kojima sudovi smatraju da imovina koju je jedan bračni drug stekao na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju ne predstavlja posebnu imovinu toga bračnog druga, ako je ta imovina stečena u vrijeme bračne zajednice i ako su oba bračna druga prihvatila i izvršavala obveze iz ugovora o doživotnom uzdržavanju koji je sklopio jedan bračni drug, tako postoje i odluke kojima je takova imovina stečena na različitom pravnom temelju od imovine stečene radom te je imovina samo bračnog druga koji je sklopio ugovor o uzdržavanju (Gž Ob-56/2016, Gž-6403/13, Rev-95/08, Gž-1360/06...).

Dakle, kako se radi o aleatornoj praksi, zavisnoj od slučaja do slučaja, ne može se ustvrditi da će se takovi ugovori tretirati kao bračna stečevina. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Željac047 je napisao:

Na koji način Vam je majka darovala kuću? 

Ako Vam je darovala darovnim ugovorom, suprug na nju nebi imao nikakvo pravo, podrazumjevala bi se kao Vaša osobna imovina, no ako Vam je darovala Ugovorom o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, tada je sasvim "drugi par rukava" i tretirala bi se kao bračna stečevina, jer dok ste se Vi skrbili o majci, on je na drugi način pridonosio bračnoj zajednici, tj. u tom slučaju bi imao pravo na dio kuće

Poštovani, majka mi je kuću darovala darovnim ugovorom. Znači da u slučaju rastave, suprug nema pravo na tu imovinu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Spitfire je napisao:

Točnosti radi, ovo baš i neće biti tako. Naime, kao i za sve druge imovinskopravne odnose bračnih drugova, u našem pravnom sistemu postoje dva pravna režima koja se odnose na definiranje bračne stečevine te prema stajalištu Vrhovnog suda RH na imovinu stečenu do 01.srpnja 1999 se primjenjuju odredbe Zakona o bračnim i porodičnim odnosima, a na imovinu stečenu poslije Obiteljski zakon. Općenito, prema ZBPO, je li imovina stečena ugovorom o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju posebna imovina ili bračna stečevina prosuđuje se prema doprinosu supružnika u stjecanju te imovine. Sukladno tome, ako onaj koji nije bio davatelj uzdržavanja nije značajno doprinosio u pružanju uzdržavanja, smatra se kako nije stekao suvlasništvo u toj imovini. Kada se radi o imovini na koju se primjenjuje Obiteljski zakon, postoji zakonska pretpostavka o suvlasništvu na jednake dijelove bračne stečevine, međutim isti zakon je određuje kao imovinu koju su bračni drugovi stekli radom ili potječe iz te imovine stečene za vrijeme bračne zajednice. Shodno tome sudska praksa je zauzela stajalište da će se odluka suda o imovini stečenoj na temelju ugovora o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju temeljiti na utvrđenim činjenicama je li takova imovina stečena zajedničkim radom ili potječe iz te imovine, pa kako postoje odluke kojima sudovi smatraju da imovina koju je jedan bračni drug stekao na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju ne predstavlja posebnu imovinu toga bračnog druga, ako je ta imovina stečena u vrijeme bračne zajednice i ako su oba bračna druga prihvatila i izvršavala obveze iz ugovora o doživotnom uzdržavanju koji je sklopio jedan bračni drug, tako postoje i odluke kojima je takova imovina stečena na različitom pravnom temelju od imovine stečene radom te je imovina samo bračnog druga koji je sklopio ugovor o uzdržavanju (Gž Ob-56/2016, Gž-6403/13, Rev-95/08, Gž-1360/06...).

Dakle, kako se radi o aleatornoj praksi, zavisnoj od slučaja do slučaja, ne može se ustvrditi da će se takovi ugovori tretirati kao bračna stečevina. 

 

Majka mi je kuću darovala darovnim ugovorom. Znači da suprug u slučaju rastave ne polaže pravo na nju?

prije 21 sati , Željac047 je napisao:

Na koji način Vam je majka darovala kuću? 

Ako Vam je darovala darovnim ugovorom, suprug na nju nebi imao nikakvo pravo, podrazumjevala bi se kao Vaša osobna imovina, no ako Vam je darovala Ugovorom o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, tada je sasvim "drugi par rukava" i tretirala bi se kao bračna stečevina, jer dok ste se Vi skrbili o majci, on je na drugi način pridonosio bračnoj zajednici, tj. u tom slučaju bi imao pravo na dio kuće

Poštovani, majka mi je kuću darovala darovnim ugovorom. Znači da u slučaju rastave, suprug nema pravo na tu imovinu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Željac047 je napisao:

Naravno da nema, to je Vaša osobna imovina, ne podrazumijeva se bračnom stečevinom

Puno Vam hvala na odgovoru! A u slučaju moje smrti, tko onda naslijeđuje majčinu kuću? Imamo dvoje djece, razmišljam o tome da tu majčinu kuću darujem njima, kako on nakon moje smrti ne bi polagao pravo na nju (ako se ne rastanemo). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija