Jump to content

Što dobiva treći brat?


david1312

Preporučene objave

Poštovani, htio bih vam predstaviti jedan hipotetski slučaj (zasnovan djelomično na stvarnom slučaju), a zanima kako bi se moglo riješiti u budućnosti.

Dakle, ovo znamo:

1) nakon smrti osobe X (muž/otac) iza njega su ostala supruga te 3 sina

2) 1 sin je odbio svoj nužni dio, a druga 2 sina su preuzela svoj nužni dio

3) ta dva sina koja su prihvatila svoj nužni dio sada imaju svaki po 1/8 nasljedstva (dakle, očito je nužni dio za sva 3 sina 1/4, budući da je jedan odbio, ostala dvojica imaju po 1/8)

4) supruga je onda očito naslijedila 3/4 nasljedstva, tj. 6/8 nasljedstva

 

Ono što me zanima - što nakon smrti supruge? Je li sin koji se odrekao svoga nužnog dijela nasljeđuje išta nakon smrti svoje majke od imovine koju je onda naslijedila od osobe za koju se sin odrekao nužnoga dijela pri originalnom prijenosu nasljedstva?

Ili se ta imovina supruge (koja je jednaka onome šta je ona dobila smrću supruga) dijeli ponovno na 3 dijela kao da ništa prije nije bilo?

 

Također, zašto su se nasljednici dijelili na ovaj način (supruga 3/4, a djeca nužni dio od 1/4)? Je li to neki standard? Ja sam mislio da su supruga i djeca isti nasljedni red te da bi nakon smrti muža/oca odmah svi trebali dobiti po 1/4 jer ih je četvero u istom nasljednom redu?

 

 

Hvala vam unaprijed na razrješenju nedoumice :)

uređeno: od david1312
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , akacija je napisao:

vjerojatno je supruzi sve ostavljeno oporukom pa su zbog toga sinovi dobili samo nužni dio.

Koliko je znam nije bilo oporuke, nisam siguran, ali mislim da nije bilo..

Ali, sve su svemu, što onda kasnije? Je li treći sin onda ima ponovno pravo na majčinu imovinu, koju je ona stekla od muža (njegovog oca) a od koje je odbio nužni dio? Je li relevantno podrijetlo imovine, ili se onda sa stjecanjem vlasništva na majku onda to sve resetira iznova, pa sva tri sina opet imaju pravo na po 1/3 nakon smrti majke?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , david1312 je napisao:

Dakle, ovo znamo:

1) nakon smrti osobe X (muž/otac) iza njega su ostala supruga te 3 sina

2) 1 sin je odbio svoj nužni dio, a druga 2 sina su preuzela svoj nužni dio

3) ta dva sina koja su prihvatila svoj nužni dio sada imaju svaki po 1/8 nasljedstva (dakle, očito je nužni dio za sva 3 sina 1/4, budući da je jedan odbio, ostala dvojica imaju po 1/8)

4) supruga je onda očito naslijedila 3/4 nasljedstva, tj. 6/8 nasljedstva

 

prije 9 sati , david1312 je napisao:

Također, zašto su se nasljednici dijelili na ovaj način (supruga 3/4, a djeca nužni dio od 1/4)? Je li to neki standard? Ja sam mislio da su supruga i djeca isti nasljedni red te da bi nakon smrti muža/oca odmah svi trebali dobiti po 1/4 jer ih je četvero u istom nasljednom redu?

možda se ne radi o nužnim dijelovima

supruga i muž imaju zajedničku imovinu i otac djece ne može ostavljati i od supruge dio ,već samo svoju polovicu...

od te svoje polovice ,njih četvero (majka i djeca ) imaju po 1/4 ,a to je gledajući na cijelu nekretninu 1/8 po osobi..

znači majka sama ima svoj dio 4/8 + 1/4 nasljedstva+1/4 ako se jedan sin odrekao u njezino ime  i zato ona ima 6/8...sinovi po 1/8

prije 6 sati , david1312 je napisao:

Ali, sve su svemu, što onda kasnije? Je li treći sin onda ima ponovno pravo na majčinu imovinu

majka je sad vlasnik 6/8 i može dati kome god hoće ,a ako nikome ne ostavi ,nakon smrti imaju sinovi jednaka prava...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, akacija je napisao:

Da li se tu radi o samo jednoj nekretnini? I da li je u pitanju baš nužni dio?
Ako nije bilo oporuke, može biti da je to zajednička nekretnina od majke i oca, pa se nakon očeve smrti nasljeđivao samo njegov dio, tj. polovica.

Ja mislim da nije bila zajednička nekretnina jer nakon što se jedan brat odrekao svoga dijela, ostaloj se braći nije povećao udio, tj. odreknućem jednog brata matematički ovi ostali ne bi mogli imati po 1/8, zar ne? Nego svoju 1/8 i još 1/3 od bratove 1/8...
Ali ovdje baš 2 brata koja su preostala imaju po 1/8, to je ono što znamo sigurno.
Samo što ne mogu nikako rekonstruirati što se točno dogodilo da tako završi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mister-X je napisao:

znači majka sama ima svoj dio 4/8 + 1/4 nasljedstva+1/4 ako se jedan sin odrekao u njezino ime  i zato ona ima 6/8...sinovi po 1/8

Aha! Dakle, misliš da se ovaj treći sin odrekao u ime majke? E moguće! 
Moguće da se onda radilo o zajedničkoj imovini, pa je išlo po ovome obrascu!

Ali nisam znao da se može odricati u korist nekoga, nego da se može samo odricati općenito. Jer ne znam zašto bi se u ovom mome slučaju koji mi je poznat sin odricao baš u korist majke, ja sam mislio da se općenito odreknuo nasljedstva.


Hvala puno svima!! Jako zanimljivo u biti :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija