Jump to content

Ugovor o dozivotnom uzdrzavanju


Ana1989

Preporučene objave

Hvalaa, al sto ako se radi o nasljedstvu? Dakle muz zeni ostavlja svoju imovinu, ona sastavlja ugovor o dozivotnom uzdrzavanju s osobom x, supruga premine i nakon toga tek pocinje ostavinski postupak za muza. Pokojnica bude proglasena nasljednicom? Ako je to ikako moguce, kako bi se ovlastenik ugovora ikako moga upisat u zk ako mu je ugovorom dano 1/1, a ni pokojnik nema taj dio a kamoli njegova supruga. Pitanje je u biti jeli valjan taj ugovor pod nekim pretpostavkama, u nekom ispravnom postupku ili je jednostavno nevaljan i tocka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Borbena7 je napisao:

Pojasniti na što pod ovim mislite?

Ovo nije moguće.

Ako sam dobro shvatio, muž umre prije žene, u međuvremenu umre žena, a još nije proveden ostavinski postupak za muža. Na tom ostavinskom postupku ispostavi se kako je njegova supruga nasljednica.

Zaista, ona je bila živa u trenutku smrti svog muža i ona je trenutkom smrti postala njegovom nasljednicom, a ne u trenutku donošenja rješenja o nasljeđivanju jer to rješenje je deklaratornog, a ne konstitutivnog karaktera. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , V525 je napisao:

Ako sam dobro shvatio, muž umre prije žene, u međuvremenu umre žena, a još nije proveden ostavinski postupak za muža. Na tom ostavinskom postupku ispostavi se kako je njegova supruga nasljednica.

Zaista, ona je bila živa u trenutku smrti svog muža i ona je trenutkom smrti postala njegovom nasljednicom, a ne u trenutku donošenja rješenja o nasljeđivanju jer to rješenje je deklaratornog, a ne konstitutivnog karaktera. 

Jasno da ali to nebi trebalo biti moguce jelda. Mene samo zanima koga ce sud zvati za nju. Ja sam  sigurna da to nije nositelj ugovora o dozivotnom uzdrzavanju i da se on nikad nece moci upisati na njen dio ako je njemi ostavljeno 1/1 samo trazim potvrdu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, V525 je napisao:

ona je bila živa u trenutku smrti svog muža i ona je trenutkom smrti postala njegovom nasljednicom, a ne u trenutku donošenja rješenja o nasljeđivanju jer to rješenje je deklaratornog, a ne konstitutivnog karaktera

Tačno, no ostavinski postupak se ipak treba okončati rješenjem, pa će se dalje postupiti primjenom odredaba čl. 131 Zakona o nasljeđivanju. 

 

, Ana1989 je napisao:

Mene samo zanima koga ce sud zvati za nju. Ja sam  sigurna da to nije nositelj ugovora o dozivotnom uzdrzavanju i da se on nikad nece moci upisati na njen dio ako je njemi ostavljeno 1/1 samo trazim potvrdu

Davatelj uzdržavanja neće biti pozvan jer se ne smatra strankom u ostavinskom postupku, izuzev situacije da je isti ujedno i zakonski nasljednik. 

Da li je moguće da davatelj uzdržavanja ishodi upis prava vlasništva na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju? Moguće je. 

Na ovakav stav upućuje činjenica da predmet ugovora o doživotnom uzdržavanju može biti i buduća imovina, dakle konkretna imovina kojom je  primateljica uzdržavanja raspolagala ugovorom je stečena u trenutku smrti njenog supruga, neovisno činjenici da nije proveden ostavinski postupak (čl. 129 ZN). 

Nadalje, u trenutku smrti primateljice uzdržavanja predmetna imovina prelazi na davatelja uzdržavanja, no u konkretnom slučaju on neće moći ishoditi izravan upis prava vlasništva, ovo iz razloga što je upis u zemljišne knjige dopušten samo protiv osobe koja je u trenutku podnošenja prijedloga bila upisani vlasnik, dakle, davatelj uzdržavanja će morati tužbom dokazivati da je nositelj pravne osnove podobne za stjecanje prava vlasništva i od nasljednika umrle primateljice uzdržavanja zahtijevati tabularnu ispravu, koju bi u konačnici zamijenila presuda. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

Tačno, no ostavinski postupak se ipak treba okončati rješenjem, pa će se dalje postupiti primjenom odredaba čl. 131 Zakona o nasljeđivanju. 

 

Davatelj uzdržavanja neće biti pozvan jer se ne smatra strankom u ostavinskom postupku, izuzev situacije da je isti ujedno i zakonski nasljednik. 

Da li je moguće da davatelj uzdržavanja ishodi upis prava vlasništva na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju? Moguće je. 

Na ovakav stav upućuje činjenica da predmet ugovora o doživotnom uzdržavanju može biti i buduća imovina, dakle konkretna imovina kojom je  primateljica uzdržavanja raspolagala ugovorom je stečena u trenutku smrti njenog supruga, neovisno činjenici da nije proveden ostavinski postupak (čl. 129 ZN). 

Nadalje, u trenutku smrti primateljice uzdržavanja predmetna imovina prelazi na davatelja uzdržavanja, no u konkretnom slučaju on neće moći ishoditi izravan upis prava vlasništva, ovo iz razloga što je upis u zemljišne knjige dopušten samo protiv osobe koja je u trenutku podnošenja prijedloga bila upisani vlasnik, dakle, davatelj uzdržavanja će morati tužbom dokazivati da je nositelj pravne osnove podobne za stjecanje prava vlasništva i od nasljednika umrle primateljice uzdržavanja zahtijevati tabularnu ispravu, koju bi u konačnici zamijenila presuda. 

Hvala puno, samo jos jedno pitanje ako mu je u ugovoru o dozivotnom uzdrzavanju dane nekretnine u opsegu koje nisu u vlasnistvu davateljice uzdrzavanja? Onda se valjda nikako ne moze upisati, sto ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Ana1989 je napisao:

koje nisu u vlasnistvu davateljice uzdrzavanja?

Već napisano

 

, Matrix je napisao:

konkretna imovina kojom je  primateljica uzdržavanja raspolagala ugovorom je stečena u trenutku smrti njenog supruga, neovisno činjenici da nije proveden ostavinski postupak (čl. 129 ZN). 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija