Jump to content

Preuzimanje taxi obrta od oca


kepin

Preporučene objave

Pozdrav svima,

otac mi je stekao uvjete za mirovinu (cca 2800 kn), kao taxista u u preljepom gradiću u Istri..

Inače preko 30 godina ima svoj taxi obrt i licenca od grada mu traje još 6 godina..

I sad kako je meni žao da mu propadne ta licenca , a on ima 61 godinu, mogu li ja preuzeti taj obrt na sebe, i njega zaposliti na 4 sata, a da on i dalje dobiva svoju mirovinu??

Inače radi samo od 01. maja do sredine 09. mjeseca jer zimi nema žive duše. S tom mirovinom plaćao bi si doprinose (još bi mu ostalo) a ostatak što zaradi u ljetnim mjesecima mu je bonus.

 

Koje korake bi trebao poduzeti da preuzmem obrt, i njega prijavim na 4 godine kao penzionera??

Čak sam završio školu za profesionalnog vozača, al sam zaposlen u državnoj upravi i ne namjeravam se time baviti, nego samo preuzeti taxi obrt na sebe.

 

Ako netko zna način, molim da mi objasni di kako i što poduzeti.

 

Hvala ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Obrt se prenosi u nadležnom uredu koje je izdalo obrtnicu. Oni će vam dati koje obrasce trebate ispuniti i koliko trebate uplatiti

2. Nakon što ste preveli obrt na sebe, potrebno je otići do ureda koji izdaje licencije za taxi prijevoz da izdaju novu na vaše ime

3. Roditelja prijavljujete kao da je normalni radnik na 4 sata kako bi zadržao pravo na mirovinu. Vodite računa da otac treba napraviti raspored osobnog odbitka u poreznoj kako mu zaradu ne bi pojeo porez

4. Taxi obrti su slobodni obrti tako da razina obrazovanja nije uvjet za prijenos obrta

5. Potrebno je još poreznog referenta obavijestiti da je došlo do promjene vlasništva obrta

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , kepin je napisao:

Pozdrav svima,

otac mi je stekao uvjete za mirovinu (cca 2800 kn), kao taxista u u preljepom gradiću u Istri..

Inače preko 30 godina ima svoj taxi obrt i licenca od grada mu traje još 6 godina..

I sad kako je meni žao da mu propadne ta licenca , a on ima 61 godinu, mogu li ja preuzeti taj obrt na sebe, i njega zaposliti na 4 sata, a da on i dalje dobiva svoju mirovinu??

Inače radi samo od 01. maja do sredine 09. mjeseca jer zimi nema žive duše. S tom mirovinom plaćao bi si doprinose (još bi mu ostalo) a ostatak što zaradi u ljetnim mjesecima mu je bonus.

 

Koje korake bi trebao poduzeti da preuzmem obrt, i njega prijavim na 4 godine kao penzionera??

Čak sam završio školu za profesionalnog vozača, al sam zaposlen u državnoj upravi i ne namjeravam se time baviti, nego samo preuzeti taxi obrt na sebe.

 

Ako netko zna način, molim da mi objasni di kako i što poduzeti.

 

Hvala ;)

Mislim da Vam sprema ne odgovara, evo iz Zakona:

Stručna osposobljenost osoba odgovornih za prijevoz

Članak 20.

(1) Prijevoznik mora biti stručno osposobljen, odnosno imati zaposlenog stručno osposobljenog upravitelja prijevoza ili mora imati sklopljen ugovor o obavljanju poslova upravitelja prijevoza s fizičkom osobom koja je stručno osposobljena za upravitelja prijevoza, odnosno s pravnom osobom koja ima zaposlenog stručno osposobljenog upravitelja prijevoza.

(2) Upravitelj prijevoza je osoba koja je položila ispit o stručnoj osposobljenosti za obavljanje djelatnosti javnog cestovnog prijevoza.

(3) Ispit o stručnoj osposobljenosti obuhvaća znanja iz građanskog, gospodarskog, radnog i socijalnog prava, poreznih propisa, financijskog upravljanja, pristupa tržištu prijevoznih usluga, tehničkih standarda i organizacije poslovanja te sigurnosti u cestovnom prometu.

(4) Za izdavanje licencije za prijevoz u unutarnjem cestovnom prometu potrebna znanja odnose se na znanja potrebna za obavljanje unutarnjeg cestovnog prijevoza.

(5) Provjera znanja sastoji se od obveznog pisanog ispita koji može biti dopunjen usmenim ispitom.

(6) Osobe koje imaju višu ili visoku stručnu spremu ili odgovarajuću stručnu spremu sukladno posebnim propisima kojima se regulira visoko obrazovanje cestovnog prometnog smjera oslobođene su obveze polaganja ispita iz stavka 3. ovoga članka.

(7) Osobe koje imaju višu ili visoku stručnu spremu ili odgovarajuću stručnu spremu sukladno posebnim propisima kojima se regulira visoko obrazovanje pravnog, ekonomskog, prometnog (osim cestovnog prometa) ili strojarskog smjera oslobođene su polaganja dijela ispita iz predmeta koje su tijekom svog obrazovanja položile.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , vodovod1 je napisao:

Mislim da Vam sprema ne odgovara

Sprema nema veze s time. Stručno osoposobljena osoba se smatra ona koja ima položen ispit za upravitelja prijevoza koji može položiti svatko neovisno o završenoj školi. S obzirom da je otac radio već kao taksist vrlo vjerojatno ima položen taj ispit pa samo kad budu prenosili licenciju sa njega na sina prilože ugovor o radu, potvrdu sa HZMO-a i potvrdu o položenom ispitu za upravitelja prijevoza i može nastaviti taksirati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Miljko je napisao:

Sprema nema veze s time. Stručno osoposobljena osoba se smatra ona koja ima položen ispit za upravitelja prijevoza koji može položiti svatko neovisno o završenoj školi. S obzirom da je otac radio već kao taksist vrlo vjerojatno ima položen taj ispit pa samo kad budu prenosili licenciju sa njega na sina prilože ugovor o radu, potvrdu sa HZMO-a i potvrdu o položenom ispitu za upravitelja prijevoza i može nastaviti taksirati

Može i tako, odlično!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija