Jump to content

Nametljivo ponašanje


damako

Preporučene objave

BIla sam u vezi sa jednim muškarcem i prevarila svog muža. Kako smo bili prije 15 godina zajedno on je iskoristio ponovno moje osjećaje i moju dobru volju da se pomirimo ( jer nismo razgovarali ) i da budemo prijatelji te je bio toliko uporan da smo počeli vezu ( za mene ne ozbiljnu vezu nego trenutak slabosti). Obzirom da sam uvidjela svoju pogrešku pokušala sam na vrijeme prekinuti odnose sa navedenim. No tu je krenuo moj pakao. POčeo me uhoditi na svim društvenim mrežama te kontrolirati kad sam aktivna i a kad nisam. Ukoliko sam bila aktivna nazivao me mada mu se nisam javila. Blokirala sam mu broj no on je svaki dan kupio drugu karticu i nazivao sa mobitela drugih ljudi koje sam ja tkođer počela blokirati. Nakon toga je došao na ideju i počeo mi ostaviti poruke s detaljima preljuba na papiru po dvorištu i po kući s vanjske strane. Te poruke na papiru sam sačuvala. Tražio je od mene da "odradim" svoju slobodu kroz mjesec dana no ni to nije bilo dovoljno jer ja nisam mogla ispuniti njegova očekivanja. Vodio je čak dnevnik u kojem je pisao kaj trebam napraviti i kaj nisam napravila. Nakon toga tražio je od mene da ukoliko ne mislim nastaviti vezu da nazovem muža i da mu priznam cijelu istinu. Ukoliko mu se ne javim na telefon obilazi oko moje kuće u kojoj živim sa djetetom i u meni izaziva strah. Nazvala sam muža i priznala mu istinu no moj "ljubavnik" je povukao priču uvjerivši me da ću si sačuvati brak samo radi njega jer me je on spasio i opovrgnuo pravu istinu. Tjedan dana je bilo mira a od tada već dva tjedna od mene traži da mu vratim za uslugu kojom je on meni spasio brak. Traži da putem videopoziva zadovoljava svoju pohotu, a nakon toga i uživo. Ja nisam pristala  na to i već nekoliko dana mi prijeti i naziva svakih 10 minuta na posao gdje je u jednom razgovoru izvrijeđao moju šeficu ( državn firma). Imam nekoliko poruka i popis telefonskih poziva mada su sa više brojeva. Imam kao dokaz i poruke na papiru koje je ostavio po dvorištu. Planirala sam snimiti videopoziv u kojem se vidi njegovo lice i pokušati izvući inforamcije o tome da me zove s više brojeva. Moje pitanje glasi tj više njih. Da li je to dovoljno za kaznenu prijavu i koje kazneno djelo te da li je moguće tražiti nekakvu zsštitu i diskreciju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smatram da su definitivno ostvarena obilježja KD nametljivog ponašanja iz čl. 140. st. 2. u vezi st. 1. KZ-a, uz napomenu kako se navedeno KD progoni po prijedlogu ovlaštene osobe (vas), a za to imate rok od 3 mjeseca od saznanja za KD i počinitelja (u vašem slučaju od posljednje njegove radnje).

Moguće je i ostvarenje bića KD prijetnje iz čl. 139. st. 2. KZ-a, koje se također progoni po vašem prijedlogu (za što u vašem slučaju treba provjeriti da nije protekao rok od 3 mjeseca).

Glede diskrecije, službe (DORH, sud, policija) koje bi postupale po vašoj prijavi imaju obvezu čuvanja službene tajne i zaštite privatnosti, stoga ne vidim problem po tom pitanju. Na tračeve lokalnih "dušebrižnika" ionako ne možete utjecati.

Kod podnošenja prijave možete izraziti bojazan za osobnu sigurnost i sigurnost ukućana te tražiti da se protiv počinitelja odredi mjera opreza zabrane uznemiravanja ili uhođenja, kasnije i identična sigurnosna mjera.

Vrlo važno je da priložite uz prijavu sve što imate od dokaza - dakle, ova pisma, SMS-ove, PM komunikaciju preko društvenih mreža, mailove, izlist poziva itd.

I ključno u svemu je da je komunikacija doista bila neželjena i da ste mu jasno dala do znanja da vas ostavi na miru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za oba KD predviđena kazna zatvora je u rasponu od 3 mjeseca do 3 godine uz napomenu kako bi (ukoliko bi dotičnom to bilo prvo KD), u sudskom postupku epilog po pitanju sankcije najvjerojatnije bila uvjetna osuda, uz mogućnost sigurnosne mjere zabrane približavanja, uznemiravanja i uhođenja.

S aspekta potencijalno adekvatnije zaštite, možda bi bila bolja varijanta nametljivo ponašanje (za prijetnju sam ionako naveo da zavisi), no nema zapreke da prijavite oba djela, pa će DORH ispitati sve okolnosti slučaja i donijeti odluku što će procesuirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pravilu, prema ZKP-u, kaznena prijava podnosi se DORH-u, no u praksi, češće bude podnašana na policiji (i nije greška podnijeti je tamo). Možete je podnijeti usmeno na zapisnik ili u pisanom obliku, pa zatražite da vam lupe štambilju na jedan primjerak da imate dokaz o podnošenju.

Ovaj opis događaja, po mom mišljenju, nikako ne može potpasti pod prekršajnu kvalifikaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako to mislite da vam je "spasio brak"? Kažete da ste sve priznali mužu. Kako je moguće da je to naknadno opovrgnula treća osoba?  Oprostite ako nisam dobro razumjela.

Bez obzira na to kako će se dalje razvijati situacija u vašem braku, ako ste već načeli tu temu sa suprugom, bolje je da budete iskreni i kažete mu SVE. Vaš ljubavnik će to ionako napraviti prije ili kasnije, s obzirom na to kako se dosad ponašao.

Sve ovo što pišem nisu pravni savjeti, njih ste dobili od kompetentnih osoba. Ja vam pišem što mislim, a bazirano na mom vlastitom iskustvu. Možda sam u krivu, naravno. 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, damako je napisao:

BIla sam u vezi sa jednim muškarcem i prevarila svog muža. Kako smo bili prije 15 godina zajedno on je iskoristio ponovno moje osjećaje i moju dobru volju da se pomirimo ( jer nismo razgovarali ) i da budemo prijatelji te je bio toliko uporan da smo počeli vezu ( za mene ne ozbiljnu vezu nego trenutak slabosti). Obzirom da sam uvidjela svoju pogrešku pokušala sam na vrijeme prekinuti odnose sa navedenim. No tu je krenuo moj pakao. POčeo me uhoditi na svim društvenim mrežama te kontrolirati kad sam aktivna i a kad nisam. Ukoliko sam bila aktivna nazivao me mada mu se nisam javila. Blokirala sam mu broj no on je svaki dan kupio drugu karticu i nazivao sa mobitela drugih ljudi koje sam ja tkođer počela blokirati. Nakon toga je došao na ideju i počeo mi ostaviti poruke s detaljima preljuba na papiru po dvorištu i po kući s vanjske strane. Te poruke na papiru sam sačuvala. Tražio je od mene da "odradim" svoju slobodu kroz mjesec dana no ni to nije bilo dovoljno jer ja nisam mogla ispuniti njegova očekivanja. Vodio je čak dnevnik u kojem je pisao kaj trebam napraviti i kaj nisam napravila. Nakon toga tražio je od mene da ukoliko ne mislim nastaviti vezu da nazovem muža i da mu priznam cijelu istinu. Ukoliko mu se ne javim na telefon obilazi oko moje kuće u kojoj živim sa djetetom i u meni izaziva strah. Nazvala sam muža i priznala mu istinu no moj "ljubavnik" je povukao priču uvjerivši me da ću si sačuvati brak samo radi njega jer me je on spasio i opovrgnuo pravu istinu. Tjedan dana je bilo mira a od tada već dva tjedna od mene traži da mu vratim za uslugu kojom je on meni spasio brak. Traži da putem videopoziva zadovoljava svoju pohotu, a nakon toga i uživo. Ja nisam pristala  na to i već nekoliko dana mi prijeti i naziva svakih 10 minuta na posao gdje je u jednom razgovoru izvrijeđao moju šeficu ( državn firma). Imam nekoliko poruka i popis telefonskih poziva mada su sa više brojeva. Imam kao dokaz i poruke na papiru koje je ostavio po dvorištu. Planirala sam snimiti videopoziv u kojem se vidi njegovo lice i pokušati izvući inforamcije o tome da me zove s više brojeva. Moje pitanje glasi tj više njih. Da li je to dovoljno za kaznenu prijavu i koje kazneno djelo te da li je moguće tražiti nekakvu zsštitu i diskreciju?

Po svemu sudeći vaš pakao je počeo kada ste prevarili supruga. Ovakve prijetnje su ipak dno dna. Ako vam je suprug oprostio neka ga nadje i zaprijeti mu tuzbom ili....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Vampirski poslovi je napisao:

Po svemu sudeći vaš pakao je počeo kada ste prevarili supruga. Ovakve prijetnje su ipak dno dna. Ako vam je suprug oprostio neka ga nadje i zaprijeti mu tuzbom ili....

Iako cijenim doprinos i davanje mišljenja, s ovim treba biti vrlo oprezan, jer ovakvo što, iako jeste ljudski (da se ne lažemo) vrlo lako eskalira u, ili stvarni sukob sa tko zna kakvim posljedicama, ili sa kaznenom prijavom suprugu za prijetnju smrću, a što bi obzirom na okolnosti, sasvim sigurno završilo sa procesuiranjem i najvjerojatnijom osudom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Smatram da su definitivno ostvarena obilježja KD nametljivog ponašanja iz čl. 140. st. 2. u vezi st. 1. KZ-a, uz napomenu kako se navedeno KD progoni po prijedlogu ovlaštene osobe (vas), a za to imate rok od 3 mjeseca od saznanja za KD i počinitelja (u vašem slučaju od posljednje njegove radnje).

Moguće je i ostvarenje bića KD prijetnje iz čl. 139. st. 2. KZ-a, koje se također progoni po vašem prijedlogu (za što u vašem slučaju treba provjeriti da nije protekao rok od 3 mjeseca).

Glede diskrecije, službe (DORH, sud, policija) koje bi postupale po vašoj prijavi imaju obvezu čuvanja službene tajne i zaštite privatnosti, stoga ne vidim problem po tom pitanju. Na tračeve lokalnih "dušebrižnika" ionako ne možete utjecati.

Kod podnošenja prijave možete izraziti bojazan za osobnu sigurnost i sigurnost ukućana te tražiti da se protiv počinitelja odredi mjera opreza zabrane uznemiravanja ili uhođenja, kasnije i identična sigurnosna mjera.

Vrlo važno je da priložite uz prijavu sve što imate od dokaza - dakle, ova pisma, SMS-ove, PM komunikaciju preko društvenih mreža, mailove, izlist poziva itd.

I ključno u svemu je da je komunikacija doista bila neželjena i da ste mu jasno dala do znanja da vas ostavi na miru.

 

Potvrđujem sve ovo, i moj dojam je da se radi o nametljivom ponašanju, prijavite što prije, neka dobije sliku da se radi o neželjenim kontaktima, pa neka prestane s time. Najmanje što možete učiniti jest dobili mjeru zabrane prilaska i kontaktiranja barem dok postupak traje, pa i to nešto znači za Vaš mir.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

Planiram prijaviti nametljivo ponašanje susjeda s kojim imam dugogodišnje probleme (okvirno 5 godina). Gradim nekretninu, a isti pokušava osujetiti to na sve moguće načine i to na sljedeći način:

- trajno dovikivanje, uvrede, prijetnje, kojekakvi zahtjevi koje se ponavlja svaki puta kada ga susretnem (gotovo na tjednoj bazi nekoliko puta), iako sam nekoliko puta rekao da me ostavi na miru,

- zaustavljanje automobilom ispred moje kuće, dovikivanje iz automobila. ako vidi da sam u prednjem dvorištu u kojeg ima uvid prati pogledom dokle god ne napustim prostor,

-piše si pisma u moje ime, baca metke po dvorištu i prijavljuje to kao da sumnja da mu ja to radim,

-dovikuje radnicima koji rade na objeku, naziva me pogrdnim imenima pred njima

- fotografira mene i moju obitelj, sa različitih pozicija (čak se i popeo na krov),

-poziva policiju non stop (tipa ugradio sam kameru u zid da ga snimam),

- blokirao je ulični prolaz postavljanjem šipke ispred mog kolnog prolaza,

- naginje se kroz ogradu kako bi fotografirao dijelove nekretnine,

- bezbroj puta me prijavio različitim inspektoratima kod kojih se nalazi doslovno bezbroj mojih fotografija i fotografija nekretnine, ne želi napustiti državne urede i vrši maltretiranje državnih službenika jer me ne kažnjavaju,

- poziva, obilazi i neprekidno dolazi razgovarati o meni kod projekatana, referenata koji su izdali građevinsku dozvolu, geodeta i sl.,

- u jednom trenutku mi je čak i prijetio smrću, što je prijavljeno DORH-u.

Ta osoba je doslovno opsjednuta samnom i stalno primam pozive sa različitih strana kako je bio u ovoj ili onoj instituciji,  kako traži za mene neke sankcije, hoda po gradu sa mojim fotografijama i sl. Počinje mi poprilično utjecati na zdravlje i naprosto moram poduzeti pravne korake. Ima li tu elemenata nametljivog ponašanja, primarno u ovom dijelu koji se odnosi na trajno obraćanje, zahtjevanje i sl., pa čak i u dijelu gdje se iz dostavljenih fotografija inspektoratu vidi da me trajno uhodi dok sam na svojoj nekretnini (inspektorat kaže oko 300 slika im je dostavljeno).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Vezano za prethodni post, podnio sam kaznene prijave. Pozvan sam na davanje iskaza i predlaganje svjedoka za davanje iskaza u policiji. Ono što me zanima, moraju li svjedoci potvrditi točne datume, vrijeme i mjesto pojedinog događaja kako je to navedeno u kaznenoj prijavi ili je dovoljno da potvrde da su svjedočili nekom od navedenih događaja?

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 minuta, covus je napisao:

Ono što me zanima, moraju li svjedoci potvrditi točne datume, vrijeme i mjesto pojedinog događaja kako je to navedeno u kaznenoj prijavi ili je dovoljno da potvrde da su svjedočili nekom od navedenih događaja?

Što im je svjedočenje preciznije to bolje, ali nije nužno da znaju točan datum i sat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija