Jump to content

Administrativna zabrana i ovrha


betmenica

Preporučene objave

 

S obzirom da imam kredit u HPBu i PBZu, ako stavim da mi se trajnim nalogom skida rata kredita za HPB, tj.administrativna zabrana na placi, moze li me PBZ ovrsiti? Nisam platila vec 2-3 rate.


U tom slucaju HPB uzima automatski sa place, PBZ se naplacuje 1/4 od preostalog iznosa, a preostale 3/4 idu na zasticeni?

Ili se administrativna zabrana gleda kao i ovrha te mi pbz moze uzeti samo razliku rate za HPB i jedne cetvrtine?


Primjer, banalni.
Placa mi je 5000 kn, rata za HPB 800 kn, ostaje 4200. Od tih 4200 pbz uzima 1/4- 1050 kn, a meni sjeda 3150 na zasticeni.

Ili placa mi je 5000 kn, rata za HPB 800 kn. 1/4 od place je u tom slucaju 1250. Ako HPB uzima vec 800 kn administrativnom zabranom na placi, dal PBZ dobiva 450 kn ( 1250 od 1/4 minus rata kredita HPB) ili je u redu cekanja dok ja ne otplatim kredit u HPBu?

Nadam se da sam dobro postavila pitanje. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plaća, 5.000 kuna.

Rata za HPB kredit koji ide s plaće - 800,00 kuna. 

Tebi može biti opterećeno četvrtina netto plaće. 

U ovom slučaju 5.000 / 4 = 1.250 raspoloživo za kredite/ovrhe. 

Nakon što ti u firmi skinu kredit, 1.250 - 800 = 450

Iznos od 450 kuna ide na blokirani (32 račun) i raspoloživ je za ovrhu preko FINE, te se proslijeđuje PBZ banci ako te blokiraju za neplaćene rate kredita. 

Iznos od 3.750 kuna ide tebi na zaštićeni (35 račun). 

Također, to je u slučaju da je netto 5.000, prijevoz i dodatak za prehranu ako imaš su isto zaštićeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisi kakvom se ispravom skida s plaće, a ako je to običan kredit za kojeg ste bili kod bilježnika, isto je kao i s bankom - suglasnost o zapljeni primanja.

Dakle, ako Vam je netto plaća manja od prosječne hrvatske plaće (6.600,00 kuna mislim), čisti netto dijelite na 4 dijela.

Jedan od ta četiri dijela (1/4) je za ovrhu, kredite i sl. 

Tri od četiri dijela (3/4) Vam se mora isplaćivati na zaštićeni račun.

Ako hoćete detaljan izračun, javite mi se privatnom porukom s brojkama.

 

Lijepi pozdrav :) 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , betmenica je napisao:

što ako imam sindikalnu pozajmicu koja mi se direktno skida sa plaće.

Ovisi na uvjete na koje ste pristali prilikom sklapanja ovog pravnog posla. Najčešće član vraća pozajmicu putem obustave i to temeljem dane Izjave dužnika – administrativne zabrane. Ukoliko je tako, onda se ona naplaćuje, ako je prva u redu za naplatu preko plaće, ako nije, tada čeka u redu za naplatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...
  • 8 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Suprug i ja trebamo dići stambeni kredit zajedno. Ja radim kod dva poslodavca, kod oba na neodređeno. Kod jednog poslodavca mi je netto plaća 2.302,02 kn, a kod drugog 3.776,84 kn. Dakle, ukupno 6.078,86 kn.

Zanima me kolika može meni biti administrativna zabrana kod jednog i kod drugog poslodavca? Je li to 1/4 plaće, budući da mi je plaća ispod hrvatskog prosjeka? Je li to onda 575,50 kn kod prvog i 944,21 kn kod drugog?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija