Jump to content

Iznajmljivanje imovine koja je u ostavinskom postupku


Nikadkraja

Preporučene objave

Postovani, ostavinski postupak je u tijeku, tek je zapoceo i ne nazire mu se kraj. Dozvola za iznajmljivanje apartmana glasila je na pokojnika i nakon njegove smrti obrt je zatvoren. Prilikom gasenja obrta receno mi je da se ponovno iznamljivati moze tek nakon zavrsetka ostavinskog postupka ili iznimno, ako se obje strane usuglase pa se ponovno zatrazi dozvola. Iako mene nitko nista nije pitao, niti sam se slozio, druga strana je pocela primati goste i planira nastaviti te se oglusuje na moja upozorenja i ponasa se kao vlasnik. Sto napraviti? Kako to rijesiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Nikadkraja je napisao:

druga strana je pocela primati goste i planira nastaviti

Naše pravo ne poznaje institut ležeće ostavine,stoga sunasljednik može ostvariti sva svoja prava koja mu u povodu nasljedstva pripadaju odmah poslije ostaviteljeve smrti i nije dužan čekati da mu nasljedstvo bude dosuđeno iz razloga što ostavina umrle osobe po sili zakona  prelazi na nasljednike u času njezine smrti, a ne donošenjem rješenja kojim se to pravo samo utvrđuje. 
U tom smislu istićem odluke Županijskog suda u Zagrebu, Gž 628/99, od 9. III. 1999. i Vrhovnog suda Republike Hrvatske, Rev 615/98, od 16. I. 2002.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 35 minuta, Matrix je napisao:

Naše pravo ne poznaje institut ležeće ostavine,stoga sunasljednik može ostvariti sva svoja prava koja mu u povodu nasljedstva pripadaju odmah poslije ostaviteljeve smrti i nije dužan čekati da mu nasljedstvo bude dosuđeno iz razloga što ostavina umrle osobe po sili zakona  prelazi na nasljednike u času njezine smrti, a ne donošenjem rješenja kojim se to pravo samo utvrđuje. 
U tom smislu istićem odluke Županijskog suda u Zagrebu, Gž 628/99, od 9. III. 1999. i Vrhovnog suda Republike Hrvatske, Rev 615/98, od 16. I. 

Nisam dobro objasnio, stvar je u tome sto je taj dio nekretnine (apartmane )  pokojnik meni dao dosmrtnim ugovorom potpisanim prije 3 godine. I sada je sud uputio tu drugu stranu u parnicu jer ona osporava ugovor i tvrdi da ta imovina takoder ulazi u ostavinu. Obustavljen je ostavinski posupak dok traje parnica. Dakle realno druga strana uopce nebi trebala to nasljediti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Nikadkraja je napisao:

Nisam dobro objasnio, stvar je u tome sto je taj dio nekretnine (apartmane )  pokojnik meni dao dosmrtnim ugovorom potpisanim prije 3 godine. I sada je sud uputio tu drugu stranu u parnicu jer ona osporava ugovor i tvrdi da ta imovina takoder ulazi u ostavinu. Obustavljen je ostavinski posupak dok traje parnica. Dakle realno druga strana uopce nebi trebala to nasljediti.

Ako ste imali valjani, ovjereni ugovor o uzdržavanju, jeste li se upisali kao vlasnik tih apartmana?

Ako niste, zašto niste?

Imovina obuhvaćena ugovorom o uzdržavanju ne može biti obuhvaćena ostavinskim postupkom. Potencijalni nasljednik trebao bi sudskim putem tražiti da se utvrdi ništetnost takvog ugovora, pa tek tada ako to uspije (jako, jako teško) bi se ta imovina definirala kao naknadno pronađena ostavina.

To je vaša imovina, i ako ju netko drugi renta, sav prihod od takve rente pripada vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 21. 05. 2021. at 8:41, felixx je napisao:

Ako ste imali valjani, ovjereni ugovor o uzdržavanju, jeste li se upisali kao vlasnik tih apartmana?

Ako niste, zašto niste?

Imovina obuhvaćena ugovorom o uzdržavanju ne može biti obuhvaćena ostavinskim postupkom. Potencijalni nasljednik trebao bi sudskim putem tražiti da se utvrdi ništetnost takvog ugovora, pa tek tada ako to uspije (jako, jako teško) bi se ta imovina definirala kao naknadno pronađena ostavina.

To je vaša imovina, i ako ju netko drugi renta, sav prihod od takve rente pripada vama.

Nisam, razlog je sto je sve to skupa izvanknjizno vlasnistvo. 

Mogu li se ja uopce upisati barem kao vlasnik tog dijela koji se vodi na pokojnika? Gdje trebam otici s ugovorom i znate li koja je procedura? 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija