Jump to content

Agencije za prodaju nekretnina


montizg

Preporučene objave

Zato da vam mogu naplatiti uslugu

Naplate od prodavateljs 3%+pdv i od kupca 3%

Odnosno ukupno 6% podjele na oboje

To ne rade sve agencije

Nađite drugu,imate isti oglas sa različitim cijenama zavisno od agencije

Lokaciju tj.adresu ne daju,jer bi mogli mimo njih otić,kupit,tu su izvisili,a za sigurnost traže od kupca da potpiše

Potpišete da vam mogu naplatit proviziju

Prodavatelj+kupac= provizija

Ako vam daju adresu,možete sami otić,a onda su zvisili

To rade neke agencije

Tražite preko druge,uglavnom jednu nekretninu imate na više agencija i različitim cijenama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, nadam se da ćete mi biti u mogućnosti pomoći.

U srpnju ove godine sklopio sam kao prodavatelj ugovor s agencijom za posredovanje prilikom kupoprodaje. U ugovoru stoji da je isti sklopljen na neodređeno vrijeme, što pretpostavljam znači 12 mjeseci, a tih 12 mjeseci se po isteku produžuje do otkaza.

Ugovor sam otkazao, međutim rečeno mi je kako ću svejedno morati platiti agencijsku proviziju ako me kontaktira netko tko je vidio oglas koji je agencija objavila.

Kada je oglas maknut sa stranica za oglašavanje, kontaktirao me čovjek koji je prethodno kontaktirao agenciju da provjeri je li nekretnina stvarno prodana obzirom da je od agencije više  puta ili prošao bez ikakvog odgovora ili dobio nekakav razlog zašto se trenutno nekretnina ne može pogledati.

Ono što mene zanima jest može li me agencija stvarno tereriti za dogovorenu proviziju ukoliko toj osobi prodam sam obzirom da je agencija prekršila jednu od svojih zakonskih obveza, a to je da omogući pregled nekretnina, i ako može, u kojem vremenskom periodu?

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ciovo1 je napisao:

Ovo mi prvi glas da agencija traži naplatu bez da su išta napravili

Ja imam ugovore sa cca 10 agencija,ako prodam na bilo koji način,znači da ostalih 9 ima pravo tražiti naplatu

To vam neka muljaža,hoće izvuć lovu

Nadam se da me to ne čeka

Pročitajte ugovor,da nije 

Exkluzivan,onda su oni jedini ovlašteni za prodaju,a s time i naknadu

Čitajte ugovor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Joso1234 je napisao:

U ugovoru stoji da je isti sklopljen na neodređeno vrijeme, što pretpostavljam znači 12 mjeseci, a tih 12 mjeseci se po isteku produžuje do otkaza.

To ne znači ovo što ste naveli, jer neodređeno je neodređeno tj. nema roka od 12. mjeseci.

prije 4 sati , Joso1234 je napisao:

rečeno mi je kako ću svejedno morati platiti agencijsku proviziju ako me kontaktira netko tko je vidio oglas koji je agencija objavila.

Stoji li takvo što u ugovoru kojeg ste raskinuli?

prije 4 sati , Joso1234 je napisao:

sam obzirom da je agencija prekršila jednu od svojih zakonskih obveza, a to je da omogući pregled nekretnina,

To joj nije bila zakonska već ugovorna obveza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 14. 12. 2023. u 18:13, Borbena7 je napisao:

To ne znači ovo što ste naveli, jer neodređeno je neodređeno tj. nema roka od 12. mjeseci.

Zapravo Zakon o posredovanju u prometu nekretnina, članak 15. koji se odnosi na Ugovor o posredovanju u prometu nekretnina i opće uvjete poslovanja, kaže:

(2) Ugovor o posredovanju u prometu nekretnina sklapa se u pisanome obliku i na određeno vrijeme.
(3) Ako ugovorne strane ne dogovore rok na koji sklapaju ugovor o posredovanju, smatra se da je ugovor o posredovanju u prometu nekretnina sklopljen na određeno razdoblje od 12 mjeseci i može se sporazumom stranaka više puta produžiti.

 

Dana 14. 12. 2023. u 18:13, Borbena7 je napisao:

Stoji li takvo što u ugovoru kojeg ste raskinuli?

Ne stoji, pitanje je ovdje za nekoga tko zna i razumije zakone. Kako nije moja domena, postoji mogućnost da ne interpretiram sve dovoljno dobro, a i situacija je možda malo specifičnija obzirom da je navedena osoba prethodno iskazala interes agenciji za pregled nekretnine.

 

Dana 14. 12. 2023. u 18:13, Borbena7 je napisao:

To joj nije bila zakonska već ugovorna obveza.

Pa onaj isti zakon, članak 21. koji se odnosi na Obveze posrednika, kaže da se posrednik na to obvezuje ugovorom. Tako da bih rekao da je to zapravo zakonska obveza koja stupa na snagu samim sklapanjem ugovora. U svakom slučaju, nigdje ne vidim odgovore na postavljena pitanja, ali hvala na trudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 38 minuta, Joso1234 je napisao:

Zapravo Zakon o posredovanju u prometu nekretnina, članak 15. koji se odnosi na Ugovor o posredovanju u prometu nekretnina i opće uvjete poslovanja, kaže:

I što s ovim želite reći?

prije 33 minuta, Joso1234 je napisao:

Ne stoji, pitanje je ovdje za nekoga tko zna i razumije zakone

E, moj čovjek. Pročitajte što ste napisali. 

prije 34 minuta, Joso1234 je napisao:

Kako nije moja domena, postoji mogućnost da ne interpretiram sve dovoljno dobro,

Pa Vam to daje za pravo da vrijeđate druge?

prije 35 minuta, Joso1234 je napisao:

situacija je možda malo specifičnija obzirom da je navedena osoba prethodno iskazala interes agenciji za pregled nekretnine.

Svaki upit je specifičan na svoj način. Ništa novo, a ni posebno.

prije 30 minuta, Joso1234 je napisao:

Pa onaj isti zakon, članak 21. koji se odnosi na Obveze posrednika, kaže da se posrednik na to obvezuje ugovorom. Tako da bih rekao da je to zapravo zakonska obveza koja stupa na snagu samim sklapanjem ugovora.

Pročitajte što ste napisali.

prije 31 minuta, Joso1234 je napisao:

U svakom slučaju, nigdje ne vidim odgovore na postavljena pitanja, ali hvala na trudu.

Dobili ste odgovor, ali Vam ne ide u prilog. Štoviše, dobili ste dva ista odgovora koja Vas upućuju da trebate proučiti ugovorne odredbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Borbena7, ispričavam se ako ste se našli uvrijeđenom, nije mi to bila namjera.

U cijelom pokušaju da što vjernije objasnim nastalu situaciju, možda nisam dovoljno jasno postavio pitanje.

Članak 17. koji se odnosi na Prestanak ugovora o posredovanju kaže:

(3) Ako u roku ne dužem od vremena trajanja sklopljenog ugovora o posredovanju nakon prestanka tog ugovora nalogodavac sklopi pravni posao koji je pretežito posljedica posrednikova djelovanja prije prestanka ugovora o posredovanju, dužan je posredniku platiti posredničku naknadu u cijelosti, osim ako ugovorom nije drukčije ugovoreno.

Moje pitanje je zapravo smatra li se oglašavanje nekretnine na stranicama za oglašavanje posrednikovim djelovanjem obzirom da taj isti posrednik nije u više navrata potencijalnom kupcu pokazao nekretninu uživo, iako je taj potencijalni kupac izrazio želju za pregledom.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, Joso1234 je napisao:

Draga Borbena7, ispričavam se ako ste se našli uvrijeđenom, nije mi to bila namjera.

U cijelom pokušaju da što vjernije objasnim nastalu situaciju, možda nisam dovoljno jasno postavio pitanje.

Članak 17. koji se odnosi na Prestanak ugovora o posredovanju kaže:

(3) Ako u roku ne dužem od vremena trajanja sklopljenog ugovora o posredovanju nakon prestanka tog ugovora nalogodavac sklopi pravni posao koji je pretežito posljedica posrednikova djelovanja prije prestanka ugovora o posredovanju, dužan je posredniku platiti posredničku naknadu u cijelosti, osim ako ugovorom nije drukčije ugovoreno.

Moje pitanje je zapravo smatra li se oglašavanje nekretnine na stranicama za oglašavanje posrednikovim djelovanjem obzirom da taj isti posrednik nije u više navrata potencijalnom kupcu pokazao nekretninu uživo, iako je taj potencijalni kupac izrazio želju za pregledom.

Hvala

Ako Vam sam kupac kaže da je vidio nekretninu preko stranice te agencije, postoji dobra šansa da ćete morati platiti naknadu ako prodate tom kupcu jer je onda posrednik ostvario temeljnu svrhu ugovora - doveo Vas kao nalogodavca u vezu s kupcem. 
 

to sto nije pokazao nekretninu po mom misljenju ne bi imalo takvog utjecaja da bi Vas izvuklo od naknade

uređeno: od Ivo Kermartin
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, Ivo Kermartin je napisao:

Ako Vam sam kupac kaže da je vidio nekretninu preko stranice te agencije, postoji dobra šansa da ćete morati platiti naknadu ako prodate tom kupcu jer je onda posrednik ostvario temeljnu svrhu ugovora - doveo Vas kao nalogodavca u vezu s kupcem. 
 

to sto nije pokazao nekretninu po mom misljenju ne bi imalo takvog utjecaja da bi Vas izvuklo od naknade

U redu. Vrijedi li po Vašem mišljenju isto ako ja objavim oglas prije bilo kakve prodaje ili potpišem ugovor o posredovanju s drugom agencijom koja bi također nekretninu oglasila? Znači li to da svatko tko je vidio oglase koje je ova agencija objavila te stupio u kontakt s istom ne može biti kupac ako ja ne želim toj agenciji platiti proviziju? Ipak je to razlog otkazivanja ugovora obzirom da se predugo ništa nije dešavalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija