Jump to content

Ovrha pausalnog obrta za taksi djelatnost


Snokia

Preporučene objave

Postovani!

Na ziro racun mojeg obrta ce uskoro sjesti ovrha za dug po kreditnoj kartci koji sam napravio kao privatna osoba. 

Zanima me, da li ce moje poslovanje biti u prekrsaju buduci surađujem sa Uberom i jedan dio zarade mi se uplacuje na racun i taj dio ce biti ovrsen - drugi dio zarade je gotovina koju zaradim tokom voznji. Tim novcem placam gorivo i ugl. ne polažem ga na racun.

Moj plan je raditi dalje za Uber, otplacivati dug putem ovrhe racuna sto ce trajati cca 10mj a zarađenom gotovinom i uz pomoc moje supruge - podmirivati doprinose, placati porez i pdv te komorski doprinos putem opcih uplatnica koje ce mi pripremati moje knjigovodstvo. Racuni bi bili placeni na posti za koje bi trazio R1 da se povezu sa mojim obrtom bar na taj nacin. 

Da li ja ovakvim poslovanjem cinim kakav porezni ili drugi prekrsaj buduci ne mogu na drugi nacin raditi i otplatiti dug, ne mogu dobiti kredit ali ni zasticeni racun?

Hvala puno na odgovoru!

Lijepi pozdrav!

Nikola Ž.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 53 minuta, Snokia je napisao:

Zanima me, da li ce moje poslovanje biti u prekrsaju buduci surađujem sa Uberom i jedan dio zarade mi se uplacuje na racun i taj dio ce biti ovrsen - drugi dio zarade je gotovina koju zaradim tokom voznji. Tim novcem placam gorivo i ugl. ne polažem ga na racun

Pretpostavljam da je ovo bio i dosadašnji način poslovanja?

prije 54 minuta, Snokia je napisao:

Da li ja ovakvim poslovanjem cinim kakav porezni ili drugi prekrsaj buduci ne mogu na drugi nacin raditi i otplatiti dug, ne mogu dobiti kredit ali ni zasticeni racun?

Da li ste provjerili da sigurno ne možete otvoriti zaštićeni račun, odnosno da nema mogućnosti za primjenu čl. 173. st. 7. Ovršnog zakona?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru!

Da, do sada su sjedale uplate na ziro racun a drugi dio zarade je bio u gotovini. Obrt posluje tek 4 mjeseca.

Na zalost kao obrtnik u pausalnom oporezivanju ne mogu otvoriti zasticeni racun. Provjereno u Fini i HOK-u.

Poslana je zamolba na Pbz card da se strpe sa ovrhom i molba za obrocnu otplatu. Drzim fige makar vidim da se takav scenarij bas ne desava kad su oni u pitanju makar su uplate bile redovite svaki mjesec ali ne u visini cijele rate.

Ostaje mi jedino jos podnesak za odgodu ovrhe kada stigne rješenje od javnog biljenika. Na taj nacin cu probati otplatiti dugovanje u međuvremenu a da izbjegnem blokadu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve jasno. Banka je vjerojatno predmet proslijedila punomoćniku - odvjetniku, tako da se od njih ne treba previše nadati.

Ali kada zaprimite prijedloga za ovrhu, napišite i dostavite podnesak javnom bilježniku (onom koji Vam je dostavio ovršni prijedlog). U podnesku predložite sporazumni zastoj postupka, radi pokušaj mirnog rješavanja spora, a sve sukladno čl. 186. g. Zakona o parničnom postupku,  koji se temeljem čl. 21. st. 1. Ovršnog zakon primjenjuje u ovršnom postupku. Javni bilježnik po zaprimljenom podnesku cijeli spis šalje na odluku nadležnom Općinskom sud, a sve to traje po nekoliko mjeseci. Nakon toga kada sud uzme u rad ovaj Vaš spis (do tog trenutka isto može proći nekoliko mjeseci), odazovite se sudskom pozivu i predložite zastoj postupka, radi dogovora sa ovrhovoditeljem o obročnoj otplati duga. Vi taj dug možete otplaćivati i u međuvremenu dok traje spor na sudu. Jedino trebate paziti da ovaj zastoj postupka po odluci suda može trajati maksimalno 60 dana, plus 120 dana, a što se u praksi može razvući i na duže vremensko razdoblje tj. minimalno na 7. mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za sada nismo jos dobili ovrsni prijednog ali je receno u sluzbi za naplatu Pbz carda da bude proslijeđeno uskoro.

Ok, znaci kad stigne, makar se ipak nadam da nece, zatraziti odgodu ovrsnog postupka kod javnog biljeznika i to odmah. Dok jos nije na snagu nastupilo rjesenje.

Potom nakon poziva i dolaska na sud, ponovno traziti odgodu zbog dogovora sa ovrhovoditeljom o otplati. 

Da li sam dobro shvatio?

Hvala jos jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete očekivati uskoro ovršni prijedlog sa dopisom da u roku 15. dana podmirite dug (pogledajte čl. 281. Ovršnog zakona). Vi propustite taj rok, a nakon toga Vam dolazi rješenje o ovrsi. Reagirate tek posljednji 8. dan roka za prigovor i tada pošaljite ovaj podnesak, kako sam Vam naprijed navela. Znači, čekajte do kraja roka i "kupujte" si vrijeme da odgodite blokadu računa. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U redu, znaci salje se podnesak jb na rjesenje o ovrsi 8 dan. Pretpostavljam da je to 8 dan od datuma koji pise da je rjesenje izdano (izdano 10.9. podnesak se predaje 18.9.) Ili urucenje tj zig na koverti?

Primite ispriku za detaljiziranje i hvala na strpljenju, ovo mi je sve novo a znam da mora biti svaka tocka i zarez na mjestu. Koliko vidim ovakva odgoda mi je jedino rješenje pa ne želim nista prepustiti slucaju. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Snokia je napisao:

Pretpostavljam da je to 8 dan od datuma koji pise da je rjesenje izdano (izdano 10.9. podnesak se predaje 18.9.) Ili urucenje tj zig na koverti?

Ne. Rok od 8. dana se računa od prvog idućeg dana od dana kada Vi kao ovršenik zaprimite rešenja o ovrsi. Ako Vas bude bunilo računanje, javite se kada zaprimite.

prije 2 minuta, Snokia je napisao:

Primite ispriku za detaljiziranje i hvala na strpljenju, ovo mi je sve novo a znam da mora biti svaka tocka i zarez na mjestu. Koliko vidim ovakva odgoda mi je jedino rješenje pa ne želim nista prepustiti slucaju. 

Sve uredu. Nije ovo ništa strašno. Slobodno se javite kada bude nekakvih novosti i pismena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav! 

Danas je stigla jos jedna opomena i poziv na placanje cijelokupnog duga sa dospijecem odmah. U meduvrenemu smo uspijeli dio dugovanja riješiti tako da se sve jos ceka sto i kako dalje.

Na nas mail u kojem trazimo dogovor oko otplate jos nisu odgovorili.

To je za sada to.

Lijepi pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Postovani! 

Danas je stiglo pismo od odvjetnika koji zastupa Pbz card gdje stoji da ce se pokrenuti tuzba i ovrha ukoliko ne platimo sav dug odjednom odmah. U međuvremenu smo otplacivali svaki mjesec i ostalo je jos 48
tisuca kuna za otplatu. Na zalost, ne mozemo to otplatiti odjednom.

Sto i kako dalje? Da li da i dalje samo cekamo i uplacujemo koliko mozemo buduci da trebamo jos vremena. Da li da kontaktiramo njihovog odvjetnika i zatrazimo mozda otplatu na rate? 

Ili da cekamo da nas tuze i predlazu ovrhu?

Jos pitanje za kraj: da li bi bilo pametno da suprug otvori zasticeni racun za pausalni obrt, navodno da je to od ove godine moguce?

Hvala puno na vremenu i odgovorima!

Lijepi pozdrav!

T.

IMG-20220309-WA0004.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Snokia je napisao:

Da li da i dalje samo cekamo i uplacujemo koliko mozemo buduci da trebamo jos vremena.

Da.

prije 5 sati , Snokia je napisao:

Da li da kontaktiramo njihovog odvjetnika i zatrazimo mozda otplatu na rate? 

Možete pokušati, ali već sada to i radite tj. otplaćujete dug.

prije 5 sati , Snokia je napisao:

da li bi bilo pametno da suprug otvori zasticeni racun za pausalni obrt, navodno da je to od ove godine moguce?

Zašto da ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Vecer!

Upravo nasli u kaslicu Obavijest i Prijedlog za ovrhu kako ste i rekli da ce stici. Problem je sto je pismo poslano u postu na Dubravu pa tek onda na postu Srednjaci i stiglo je tek danas: 8 dan od dana sto pise na obavijesti. Na koverti je stambilj 25.5.2022.

Da ne duljim: da li da danas reagiramo i saljemo podnesak i predložemo sporazumni zastoj postupka javnom biljezniku koji je prijedlog poslao, radi pokušaja mirnog rješavanja spora, a sve sukladno čl. 186. g. Zakona o parničnom postupku,  koji se temeljem čl. 21. st. 1. Ovršnog zakona koji se primjenjuje u ovršnom postupku ILI da cekamo da prođe rok od 15 dana za uplatu nakon primjljene obavjesti i da stigne Rijesenje o ovrsi na koji se onda žalimo 8 dan po primitku - na temelju vec gore navedenog?

Pitam buduci je danas 8 dan od datuma na Obavijesti pa da nesto ne propustim. Posta u Branimirovoj radi do 00:00 😅 

 

20220601_210232.jpg

20220601_210143.jpg

20220601_210143.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani!

Nismo zeljeli nista prepustiti slucaju pa smo poslali preporuceni podnesak za zastoj postupka kako ste nam ranije savjetovali. Nadam se da cemo tako kupiti malo vremena i da nismo krivo napisali dokument, ovo nam je prvi put - u međuvremenu smo vratili petinu dugovanja ✌️

20220601_222452.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija