Jump to content

Sunasljednica živi u ničijem stanu


artus

Preporučene objave

Iza roditelja je ostao stan na kojega sunasljednica polaže pravo u cijelosti a meni osporava pravo na ½  stana.  Stoga razloga vodi se parnica skoro četiri godine I sve to vrijeme ona koristi I živi u tome stanu. Pravno gledajući radi se o ničijem stanu sve do sudske presude, pa me zanima imam li pravo tražiti njezino iseljenje ili naknadu za korištenje moje polovice stana . Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 19. 10. 2021. at 10:23, artus je napisao:

Riječ je o parnici.

Parnici, po čijoj tužbi, što se traži tužbenim zahtjevom. 

 

Na 18. 10. 2021. at 18:17, artus je napisao:

Pravno gledajući radi se o ničijem stanu sve do sudske presude

Pravno gledajući radi se o imovini nasljednika koja je trenutkom smrti ostavitelja prešla na iste (nasljedno pravna zajednica) neovisno što nije okonćan ostavinski postupak, niti što je u tijeku parnični postupak. 

 

Na 18. 10. 2021. at 18:17, artus je napisao:

imam li pravo tražiti njezino iseljenje

Ne, jer ima pravo koje je ovlašćuje da stvar posjeduje, koje pravo imate i vi. 

 

Na 18. 10. 2021. at 18:17, artus je napisao:

ili naknadu za korištenje moje polovice stana

Da

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 20. 10. 2021. at 22:58, Matrix je napisao:

 

Pravno gledajući radi se o imovini nasljednika koja je trenutkom smrti ostavitelja prešla na iste (nasljedno pravna zajednica) neovisno što nije okonćan ostavinski postupak, niti što je u toku parnični postupak. 

 

Artus :

Sunasljednica – zajedničar u postupku se poziva na svoje subjektivno pravo sveukupnog vlasništva iza ostavitelja, pa je sada predmet  na županijskom sudu. Radi se nekretnini ostavitelja – stanu cca 60m2 koji ona i njezina kćer koriste u cijelosti bez moje suglasnosti .U tijeku četiri godine koliko do sada traje sudski postupak koristeći polovicu mojega dijela stana oštetila me je za cca 10000 eura. Molim kome podnosim tužbu i u kojoj formi s obzirom na izneseno. Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Jack_Butler je napisao:

mora dokazati i da je suvlasnik. To se osporava kako vidim. 

Obzirom da nije okončan ostavinski postupak, radi se o nasljedničkoj zajednici iz čl. 141 Zakona o nasljeđivanju (zajedničko vlasništvo), na koju se imaju primjeniti odrebe Zakona o vlasništvu i dr. stvarnim pravima (čl. 57-65). 

Neovisno o ostavinskom postupku, u parnici se osnovom čl. 12 Zakona o parničnom postupku, može riješiti prethodno pitanje od kojeg ovisi odluka suda u konkretnoj parnici. 

 

prije 3 sati , Jack_Butler je napisao:

Ako traži naknadu za korištenje svoje polovice ide klasična tužba za isplatu

da, međutim ta se isplata crpi upravo  iz neosnovanog bogaćenja, ovo iz razloga što se stjecanje bez osnova može manifestovati ne samo na povećanju imovine već i u njenoj uštedi na teret druge strane. 

U svakom slučaju se radi o zahtjevu za isplatu, bitno je dokazati zahtjev, a sud je taj koji će primjeniti mjerodavno pravo, neovisno o pravnom osnovu koji stranka navodi u tužbi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija