Jump to content

Gradnja na suvlasničkom objektu


zero818

Preporučene objave

Bok svima,

ukoliko netko ima savjet i upoznat je s tematikom bio bih zahvalan na pomoći.

Dakle u manjoj višestambenoj zgradi (6 stanova) nalazi se spremište cca. 50m2 koje nije nigdje ucrtano niti se nalazi u elaboratu.

Jedan od stanara je prisvojio navedeni prostor te gradi stan koji namjerava danas sutra prodati. Gradnja/uređenje po riječima stanara (ja se još tada nisam nalazio u zgradi) traje već oko 3 godine.

Moja pitanja ovdje su sljedeća:

1. Dali on može legalizirati navedeni stan te dali mu je potrebna suglasnost svih suvlasnika zgrade za legalizaciju?

2. Ukoliko se svi stanari slože i prijave inspekciji nelegalnu gradnju koje će biti posljedice po njega?

3. Kako se uopće tretira takva prostorija u zgradi koja nije nigdje zavedena?

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U našoj zgradi je jedan od stanara protupravno prisvojio dio zajedničke terase, što je jasno navedeno u elaboratu o etažiranju. Ogradio je nekakav "svoj" dio ispred stana na vrhu zgrade. Terasa ima status prohodne terase do krova. Tu svoju nelegalnu pregradnju može legalizirati isključivo uz pristanak svih suvlasnika. Predstavnika stanara, kako sam kaže, nije briga pa sve skupa traje više od dvadeset godina. Vaša situacija je uistinu čudna jer je pomalo nevjerojatno da postoji dio zgrade koji nije evidentiran u građevinskoj dozvoli, a kasnije ni u elaboratu ( pretpostavljam da je to elaborat o etažiranju, kao u našem slučaju). Ima li zgrada uopće građevinsku dozvolu? Posljedice po prijavi građevinskoj inspekciji će po njega biti nikakve jer dotična institucija svoj posao ne radi. Eventualno možete zakomplicirati situaciju formalnom prijavom građevinskoj inspekciji jer zgrada, ukoliko je u postupku etažiranja, neće moći dobiti uporabnu dozvolu što bi moglo izazvati određen revolt kod određenog broja suvlasnika, zbog poteškoća koje potencijalni kupci imaju ako u njoj žele kupiti stan preko APN-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 18. 11. 2021. at 14:23, Borbena7 je napisao:

Pitanje za oba korisnika, da li Vaše zgrade imaju upravitelje, te ukoliko imaju, što im rade pravne službe koje se također naplaćuju svaki mjesec iz sredstava zajedničke pričuve?

Prije svega hvala na javljanju

U svakom slučaju sam mislio navedeno i sa upraviteljem provjeriti no prvotno sam se htio ovdje posavjetovati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija