Jump to content

Uvoz robe iz EU - Slovenija


Pkeri

Preporučene objave

Pozdrav svima.

Planiram uvoziti uređaje iz Slovenije u Hrvatsku i preko svojeg trenutačnog d.o.o. društva prodavati i ugrađivati krajnjim kupcima u Hrvatskoj.

Politika proizvođača u Sloveniji je takva da moram imati otvoreno trgovačko društvo u Sloveniji koja kupuje robu direktno od proizvođača. Planirao sam otvoriti sestrinsku firmu u SL. kojoj bi vlasnik bila trenutačna firma koju imam u HR. Firma u SL. bi kupovala tamo uređaje i prodavala glavnoj firmi u HR. te dalje kao što je napisano ugradnja i prodaja krajnjim kupcima u HR.

Vrijednost pojedinačnih uređaja iznosi od 20.000 do 50.000 kn te bih se bazirao na otprilike 30-ak uređaja godišnje, postoji mogućnost za i više ali držimo se navedenih brojki. Uređaji bi se kupovali i prevozili tj uvozili u setovima po 10 zbog uštede na prijevozu. Znači godišnje bi uvozio robu 3 puta.

Zanima me par pitanja:

1. Dali je bolje otvarati firmu odvojeno od trenutačne u HR. tj da nije vlasnik ista ili kao što sam rekao otvarati sestrinsku firmu kojoj je vlasnik trenutačna u HR?

2. Kako ide situacija sa PDV-om i Carinom kada se kupuje roba u SL i uvozi RH te kasnije prodaje u RH?

3. Načuo sam od nekoga da u Sloveniji kada se plati porez od 22% da se dobije povrat PDV-a odnosno DDV-a u iznosu od 9% u području obnovljivih izvora energije. Zanima me, ako netko zna, dali sam dobro to čuo ili nije tako

To bi bilo sve od pitanja za sada ukoliko se još nečega sjetim naknadno ću pitati.

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Pkeri je napisao:

1. Dali je bolje otvarati firmu odvojeno od trenutačne u HR. tj da nije vlasnik ista ili kao što sam rekao otvarati sestrinsku firmu kojoj je vlasnik trenutačna u HR?

Bolje je osnovati Doo u Sloveniji sa drugim imenom i vaša firma u hrvatskoj je uvoznik robe od vaše firme u sloveniji.
Čak možete u reklami firme u hrvatskoj napisati da je - generalni uvoznik firme xxxx iz slovenije.
Vaša firma u sloveniji može prodavati robu i drugim uvoznicima - npr. - B i H itd - ako kod proizvođača dobije bolju cijenu.

 

prije 7 sati , Pkeri je napisao:

. Kako ide situacija sa PDV-om i Carinom kada se kupuje roba u SL i uvozi RH te kasnije prodaje u RH?

PDV - Plačate prilikom -uvoza i prenosite ga na krajnjeg kupca - carine nema - već su to, carinski manipulativni troškovi.
Ako vam je stavka PDV -a velika i roba dugo stoji - a sa time i ,, zarobljen,, novac - postoji mogučnost - carinskog skladišta
u krugu vaše firme (uvjete provjerite na carini ) tad na tu robu ne plačate ništa - dok ne nađete krajnjeg kupca.

 

prije 7 sati , Pkeri je napisao:

3. Načuo sam od nekoga da u Sloveniji kada se plati porez od 22% da se dobije povrat PDV-a odnosno DDV-a u iznosu od 9% u području obnovljivih izvora energije. Zanima me, ako netko zna, dali sam dobro to čuo ili nije tako

To je točno - ali taj % vrijedi za sloveniju - treba te se raspitati koliki je povrat u hrvatskoj. (to spada u državne poticaje obnovljive ili uštede energije )
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 05. 12. 2021. at 11:15, Pkeri je napisao:

Pozdrav svima.

Planiram uvoziti uređaje iz Slovenije u Hrvatsku i preko svojeg trenutačnog d.o.o. društva prodavati i ugrađivati krajnjim kupcima u Hrvatskoj.

Politika proizvođača u Sloveniji je takva da moram imati otvoreno trgovačko društvo u Sloveniji koja kupuje robu direktno od proizvođača. Planirao sam otvoriti sestrinsku firmu u SL. kojoj bi vlasnik bila trenutačna firma koju imam u HR. Firma u SL. bi kupovala tamo uređaje i prodavala glavnoj firmi u HR. te dalje kao što je napisano ugradnja i prodaja krajnjim kupcima u HR.

Vrijednost pojedinačnih uređaja iznosi od 20.000 do 50.000 kn te bih se bazirao na otprilike 30-ak uređaja godišnje, postoji mogućnost za i više ali držimo se navedenih brojki. Uređaji bi se kupovali i prevozili tj uvozili u setovima po 10 zbog uštede na prijevozu. Znači godišnje bi uvozio robu 3 puta.

Zanima me par pitanja:

1. Dali je bolje otvarati firmu odvojeno od trenutačne u HR. tj da nije vlasnik ista ili kao što sam rekao otvarati sestrinsku firmu kojoj je vlasnik trenutačna u HR?

2. Kako ide situacija sa PDV-om i Carinom kada se kupuje roba u SL i uvozi RH te kasnije prodaje u RH?

3. Načuo sam od nekoga da u Sloveniji kada se plati porez od 22% da se dobije povrat PDV-a odnosno DDV-a u iznosu od 9% u području obnovljivih izvora energije. Zanima me, ako netko zna, dali sam dobro to čuo ili nije tako

To bi bilo sve od pitanja za sada ukoliko se još nečega sjetim naknadno ću pitati.

Unaprijed hvala!

1. Probajte kontaktirati firmu RCM. Zavisi od kuda je roba oni bi mogli biti i carinsko skladiše. Znači platili bi carinu pri uvozu u RH.  Oni djeluju u Sloveniji i mislim da bi oni mogli "zamjeniti" tu vašu drugu firmu

2.Pdv se iskazuje obračunski na onbrascu za pdv zanači ulaz 10 kun pdv i toliko na izlaz. Znači pdv ćete platiti kada prodate odnosno fakturirate svoju uslugu

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija