Jump to content

Opcina i nerazvrstana cesta


paskual

Preporučene objave

Molim pomoc.

Dakle opcina je na zahtjev susjeda pokrenula uknjizbu nerazvrstane ceste.ista je u naravi bila put na moju a i susjedne parcele.ogradjen je bio sa obije strane zivicom jer su onuda susjedi vodili zivotinje na ispasu.

U cijeloj duzini taj put prolazi preko moje parccele u vlasnistvu 1/1.

Opcina me ubjedjuje da oni imaju se pravo uknjizit na taj put bez naknade po zakono o nerazvrstanim cestama.

Osobno niti ne zelim prijecit tu uknjzbu jer su stvarno susjedi onuda prolazili ali to je bio put cca. Sirine 2m oni sad iskrcili zivicu sa obje strane i napravili cestu cca 4-5 m sirine na sto sam ja pitao opcinu da mi plati razliku za te metre sto njima ne pada napamet.

Dao sam primjedbu na geodetsku elaborat. A danas sam dobio rijesenje od suda da se udovoljva uknjizba s pravom prmjedbe od 15 dana.

Sada me vise zanima dali se mogu zalit pravno koliko sam gledao te bitke zavrsavaju u korist jls. Ali posto ce se za nekpliko dana usvojit novi zakon o poljoprivredi koji brani parcelizacije poljoprivrednih povrsina bili bi tim uspio postic nesto ako se zalim.

Unaprijed hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, ako je taj put postojao do donošenja Zakona o cestama (NN 84/2011) bez obzira je li bio evidentiran u katastru ili nije bilo evidentirano njegovo pravo stanje, JLS ima pravo prema tome zakonu evidentirati ga kao javno dobro u općoj uporabi, kao neotuđivo vlasništvo JLS bez naknade te u onom profilu koji određuje nerazvrstanu cestu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Spitfire je napisao:

Nažalost, ako je taj put postojao do donošenja Zakona o cestama (NN 84/2011) bez obzira je li bio evidentiran u katastru ili nije bilo evidentirano njegovo pravo stanje, JLS ima pravo prema tome zakonu evidentirati ga kao javno dobro u općoj uporabi, kao neotuđivo vlasništvo JLS bez naknade te u onom profilu koji određuje nerazvrstanu cestu. 

A koja je tompropisana sirina ili profil.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnove propisuje Zakon o cestama u čl.100 a točno propisuje JLS temeljem navedenog zakona kao i Zakona o komunalnom gospodarstvu svojom Odlukom o nerazvrstanim cestama u kojima piše u članku xy npr.,

"Nerazvrstana se cesta mora projektirati, graditi ili rekonstruirati širine kolnika najmanje 5,5 m za dvosmjerni i 2,75 m za jednosmjerni promet. Iznimno od odredbe iz prethodnog stavka, u opravdanim slučajevima (nepovoljna konfiguracija terena, postojeća izgradnja u okolnom prostoru i sl.) nerazvrstana cesta može imati minimalnu širinu kolnika od 3,0 m za dvosmjerni promet ukoliko na pogodnim mjestima, međusobno udaljenim do 500 m, ima izvedena odgovarajuća proširenja za mimoilaženje vozila (ugibališta). U građevinskim područjima naselja primjenjuju se odredbe o minimalnim širinama nerazvrstanih cesta utvrđene prostornim planovima.

Za nerazvrstane ceste za dvosmjerni promet utvrđuje se zaštitni pojas širine 7 metara odnosno 3,5 metra od osi kolnika, a za nerazvrstane ceste za jednosmjerni promet širine 5 metara odnosno 2,75 od osi kolnika." 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , kira je napisao:

U katastru je upisano, sljedeće: "javno dobro-cesta" put, i naziv općine , u gruntovnici nema upisa, dali je i ovo nerazvrstana cesta,.za koju slijedi legalizacija, određivanje površine i upis u zemljišnu knjigu,,

Hvala 

Ma izgleda, da to sve ide,, po babi i stricevima,,. Nitko nezna zasto i kako se JLS, ponasa u pojedinim primjerima. Pisala sam vec na temi,, Sluznost puta,,. Meni je tamo JLS odbio, da put koji je zaveden u katastru kao PUT, postane nerazvrstana cesta. Prvo su pokrenuli postupak, da bi ga zaustavili. Obrnuti slucaj od vasega. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 28. 02. 2022. at 11:13, Orion1 je napisao:

Ma izgleda, da to sve ide,, po babi i stricevima,,. Nitko nezna zasto i kako se JLS, ponasa u pojedinim primjerima. Pisala sam vec na temi,, Sluznost puta,,. Meni je tamo JLS odbio, da put koji je zaveden u katastru kao PUT, postane nerazvrstana cesta. Prvo su pokrenuli postupak, da bi ga zaustavili. Obrnuti slucaj od vasega. 

Dali je taj postupak pokrenut na Vaš zahtjev, dali su zapravo pokrenuli upravni postupak, i što su na kraju odgovorili,.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 37 minuta, kira je napisao:

Dali je taj postupak pokrenut na Vaš zahtjev, dali su zapravo pokrenuli upravni postupak, i što su na kraju odgovorili,.

Hvala

Velim, procitajte temu,, Sluznost puta,,, tamo sam opisala u detalje svoju situaciju. Postupak sam ja pokrenula,dakle na moju inicijativu su i oni pokrenuli postupak, da bi na kraju sve zaustavili. Zadnji odgovor sam dobila od tog istog odjela, koji je i pokrenuo postupak, to je UO za gospodarenje gradskom imovinom. Oni me upucuju nadležnom sudu. Nemogu udovoljiti mom zahtjevu. Ma velim, mafija. Da ne nabrajam opet sve cl. Zakona o cestama, gdje pise ustvari, da je Zakon na mojoj strani. Ocajna sam. Kao što sam napisala susjedima smo vec dva puta ponudili novce, sto oni odbijaju, Grad se ne zeli,, petljati,, u pricu i preostaje nam samo SUD. Taj put nam je jedini put kojim mozemo doci autom na parcelu, ali u privatnom je vlasnistvu. Put je postojao preko 100g, susjedi su od gornjeg susjeda kupili kvadrate, prosirili put, i upisali se u katastru i gruntovnici kao vlasnici cijelog PUTA . Dozvoljavaju nam samo prolazak pjesice, stavili su rampu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...
Dana 07. 03. 2022. u 0:13, Spitfire je napisao:

Kako već rekoh da nema roka tj. nema vremena ispunjenja ne bi to bila obveza nego pravo određeno čl. 131.

Jedna buduća nerazvrstana cesta prolazi uz moje vlasništvo naime cesta još nije upisana u zemljišnu knjigu po novom zakonu, NN-84/11, utvrdio sam da je razlika u površini različita, dakle, površina upisana u katastru u odnosu na zemljišnu knjigu,

Dali ja kao vlasnik susjedne parcele mogu od lokalne samouprave tražiti da se ova površina uskladi ili će to biti stvarno upisano kada se bude upisivala ta cesta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 07. 03. 2022. u 0:13, Spitfire je napisao:

Kako već rekoh da nema roka tj. nema vremena ispunjenja ne bi to bila obveza nego pravo određeno čl. 131.

Meni samo nije jasno, koliko dugo lokalci mogu,, zavlaciti,, takvu situaciju? Zasto ne postoji neki rok, u kojem se to pravo odredjeno cl. 131,moze realizirati? Uostalom zasto uopste to pravo postoji, a nemoze se realizirati? Tko je napisao takav Zakon i bezvezni clanak? Meni su lokalci odgovorili neka idem na SUD 😠. Kao da na sudu nemaju pametnijih poslova nego se par godina natezati s takvim predmetima. To je jeftinije? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Orion1 je napisao:

Meni samo nije jasno, koliko dugo lokalci mogu,, zavlaciti,, takvu situaciju? Zasto ne postoji neki rok, u kojem se to pravo odredjeno cl. 131,moze realizirati? Uostalom zasto uopste to pravo postoji, a nemoze se realizirati? Tko je napisao takav Zakon i bezvezni clanak? Meni su lokalci odgovorili neka idem na SUD 😠. Kao da na sudu nemaju pametnijih poslova nego se par godina natezati s takvim predmetima. To je jeftinije? 

Opravdavaju se nedostatkom sredstva(geodetska izmjera, izrada elaborata), ma da je riječ o njihovoj imovini koju moraju upisati a poslije toga i sa istom gospodariti, 

Mene interesira upis, zapravo upis stvarnog stanja, legalizacija da se znaju granice, zapravo granice vlasništva,. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija