Jump to content

Molim za pomoc oko sastavljanja oporuke


Ziy88

Preporučene objave

Imam dva pitanja, pa molim upucene za pomoc.

1. Zelio bih svoje nekretnine (4 stana u Zagrebu) ostaviti supruzi, ali pod uvijetom da moja majka ima pravo dozivotnog koristenja jednog stana. Takodjer, mogu li staviti u oporuku da supruga ima obavezu financijski pomagati mojoj majci u slucaju potrebe (ako ce morati u dom npr.)?

Ima li tko primjerak ovakve oporuke, posto ne mogu naci nigdje na internetu.

2. Supruga je s Filipina, nema hr drzavljanstvo, niti prebivaliste/boraviste, i ne zivimo u Hrvatskoj. Nejasno je moze li uopce pod normalni okolnostima kupiti bilo kakvu nekretninu u hr. Hoce li imati problema da se upise kao vlasnica tih stanova?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 27. 02. 2022. u 22:03, Ziy88 je napisao:

Imam dva pitanja, pa molim upucene za pomoc.

1. Zelio bih svoje nekretnine (4 stana u Zagrebu) ostaviti supruzi, ali pod uvijetom da moja majka ima pravo dozivotnog koristenja jednog stana. Takodjer, mogu li staviti u oporuku da supruga ima obavezu financijski pomagati mojoj majci u slucaju potrebe (ako ce morati u dom npr.)?

Ima li tko primjerak ovakve oporuke, posto ne mogu naci nigdje na internetu.

2. Supruga je s Filipina, nema hr drzavljanstvo, niti prebivaliste/boraviste, i ne zivimo u Hrvatskoj. Nejasno je moze li uopce pod normalni okolnostima kupiti bilo kakvu nekretninu u hr. Hoce li imati problema da se upise kao vlasnica tih stanova?

Hvala.

Mozete sve sastaviti u darovnom ugovoru, odnosno to bi bilo darovanje s nametom, ako zelite nekretnine darovati za svog zivota. Ako ne, za sastavljanje oporuke najbolje je da se obratite javnom biljezniku.

Buduci da je Vasa supruga s Filipina, za stjecanje prava vlasnistva u RH ona najprije treba zatraziti suglasnost ministra pravosudja da bi isto stekla.

Dakle, najbolje bi bilo kontaktirati ministarstvo pravosudja i pitati je li utvrdjena uzajamnost u stjecanju nekretnina izmedju RH i Republike Filipini (jer na njihovim stranicama pise da je utvrdjivanje u tijeku) pa nakon toga odluciti o sklapanju darovnog ugovora i podnosenja zahtjeva za davanje suglasnosti Ministarstvu pravosudja i uprave.

uređeno: od galea_
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija