Jump to content

Ostavština i prodaja


flowchart

Preporučene objave

Pozdrav, pred par godina mi je preminula baka. Naknadno sam doznala da mi je ostavila određenu količinu nakita ali bez nekog dokaznog dokumenta. Da li ga ja smijem staviti na platforme kao što je Njuškalo i sl. na prodaju a da me se ne "ganja"? Da li ukoliko imam više komada istog mogu otvoriti web shop ili to moram nekako prijaviti? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Nije protuzakonito prodavati takve stvari, ali ako se radi o vrjednijim stvarima i to još u većoj količini, neka služba bi mogla pitati. I da, teret dokazivanja porijekla predmeta je u principu na tebi, tj. tebi je u interesu imat čisto porijeklo, kako radi službi, tako i radi kupaca (ako ništa drugo, žestoko će ti spuštati cijenu ako se ne zna porijeklo vrijednog predmeta).

Kako si naslijedila taj nakit? Činjenice utvrđene na ostavinskoj raspravi su isto dokaz podrijetla i tu ne bi bilo nikakvih problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 minuta, drot13 je napisao:

Nije protuzakonito prodavati takve stvari, ali ako se radi o vrjednijim stvarima i to još u većoj količini, neka služba bi mogla pitati. I da, teret dokazivanja porijekla predmeta je u principu na tebi, tj. tebi je u interesu imat čisto porijeklo, kako radi službi, tako i radi kupaca (ako ništa drugo, žestoko će ti spuštati cijenu ako se ne zna porijeklo vrijednog predmeta).

Kako si naslijedila taj nakit? Činjenice utvrđene na ostavinskoj raspravi su isto dokaz podrijetla i tu ne bi bilo nikakvih problema.

Naknadno preko oca (usmeno) ali se u principu radi o manje vrijednom nakitu (bižuteriji) ali i više komada iste. Dakle ako bih prodavala išlo bi po 20/50/100kn, ne više. Jedan odvjetnik mi je jednom rekao da i da me neko gnjavi teret dokazivanja je na organima a ne na meni (što je logično). Ne pričam ovo zato jer je nešto nedaj bože ukradeno nego zato jer mi je dosta da svatko konstantno sve čačka a "veliki" kradu novac na sve strane!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija