Jump to content

Obveza dostavljanja doznaka za bolovanje


sheshirdzhija

Preporučene objave

Koje su obveze zaposlenika spram dostavljanja doznaka za bolovanje poslodavcu? Do kojeg datuma se moraju dostaviti, i u kojem obliku?

Moj liječnik opće prakse radi drugu smjenu samo četvrtkom. Znači imam jedan dan u tjednu u kojem mogu otići po doznake za bolovanje

Kako je isplata plaća prvi radni dan u mjesecu, što najčešće bude baš i prvi dan u mjesecu, to nekada može značiti da prvi četvrtak u kojem mogu otići po doznake pada poslije tog dana.

 

Doktorica tvrdi, a to sam čuo i od nekih drugih firmi, da se sve drži online i da poslodavci i/ili računovodstva u svakom trenutku mogu uzeti doznake iz sistema. Moj poslodavac kaže da ne.

 

Međutim sve to na stranu, koje su zapravo stvarne obveze zaposlenika po tom pitanju?

Liječničku povrdu o privremenoj nesposobnosti za rad mi je jasno. To sam našao u zakonu o radu. Ali doznake se nigdje ne spominju.

Koja su izuzeća? Što ako sam pao u komu, ili ležim u bolnici? Što ako nemam nikoga tko bi u moje ime išao liječniku po te papire pa ih teglio poslodavcu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam pitao tko ih može podignuti nego do kada i u kojem obliku sam ih zakonski dužan dostaviti. Nigdje u zakonu o radu se to ne spominje da sam uspio vidjeti. Tražio sam "doznake", i druge pojmove, i listao sam. Možda sam propustio. Spominje se samo ta inicijalna potvrda o nesposobnosti za rad (otvorena, bez završnog datuma).

Tvoja pretpostavka je da ja imam nekoga tko je nezaposlen, ima auto, ima vremena i novaca za gorivo vozikati se 50+km da bi dostavili papire koje poslodavac može sam bez problema za svojim stolom nabaviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nigdje u navedenim člancima se ne spominje to što sam ja pitao.

Samo kaže u 38/3 da se:

Citiraj

dokazuje izvješćem o privremenoj nesposobnosti za rad.

Ne spominje se niti kada niti tko niti u kojem roku niti u kojem obliku treba to dostaviti.

 

Na stranicama HZZO-a stoji:

Citiraj

Uvođenjem e-prijave ukinuta je potreba za dodatnom dokumentacijom, umjesto koje se valjanost podataka iz vanjskih informacijskih sustava provjerava elektroničkim putem.

 

Kod mene je situacija specifična jer iz nekog samo njima poznatog razloga plaća ne ide kasnije u mjesecu, kao u skoro svakoj drugoj firmi, nego prvi radni da. Da je plaća 15-og, ostaje 2 tjedna za dostaviti sve, nema problema. Ali ovako je sve na knap ako je bolest bila krajem mjeseca.

 

Citiraj

Oduvijek je radnik dostavljao doznake.

Samo zato što je nešto bilo oduvijek, ne znači da mora biti zauvijek, niti da je trenutno najbolje riješenje za obje strane.

Oduvijek su se morali i biljezi kupovati za raznorazne dokumente.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , sheshirdzhija je napisao:

 

Kod mene je situacija specifična jer iz nekog samo njima poznatog razloga plaća ne ide kasnije u mjesecu, kao u skoro svakoj drugoj firmi, nego prvi radni da. Da je plaća 15-og, ostaje 2 tjedna za dostaviti sve, nema problema. Ali ovako je sve na knap ako je bolest bila krajem mjeseca.

Doznake se uzimaju zadnji dan u mjesecu i dostavi u firmu.A to je vezano za propise isplate plaća.Zavisi kakav je poslodavac pa može vjerovati nekome da je bio do kraja mjeseca na bolovanju ali i ne mora.Mislim da i doktori više ne smiju dat doznake prije zadnjeg dana u mjesecu iako znaju da će bolovanje bit i u tekućem.

Ako tvoj poslodavac ne može povući doznaku sa CEZIH-a onda je ti moraš sam donesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 44 minuta, sivko je napisao:

Doznake se uzimaju zadnji dan u mjesecu i dostavi u firmu.A to je vezano za propise isplate plaća.Zavisi kakav je poslodavac pa može vjerovati nekome da je bio do kraja mjeseca na bolovanju ali i ne mora.Mislim da i doktori više ne smiju dat doznake prije zadnjeg dana u mjesecu iako znaju da će bolovanje bit i u tekućem.

Ako tvoj poslodavac ne može povući doznaku sa CEZIH-a onda je ti moraš sam donesti.

Eto, kod mene je panika ako do 26-og ne dostavim, a do kraja mjeseca sam na bolovanju.

Nije doktorica ništa spomenula da se ne smije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa da ali to je sve u suprotnosti.

Zato sam i postavio upit, da budem sam na čistom. Ali očito nitko ne zna.

 

Doktorica kaže jedno.

Direktor drugo.

Ti kažeš doktor NE SMIJE dati prije zadnjeg dana, ovi mi govore MORA prije zadnjeg dana.

Ovi me upućuju na zakon o radu, drugi na zakon o zdravstvenom osiguranju.

 

A nigdje ni riječi o tome u zakonima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o radu to ne propisuje tu.ne bavi se tom temom.

Inače osim zakona (bilo kojeg) postoji i brdo pravilnika,odluka,naputaka...koji pobliže određuju neke stvari.

Kažem da sam čuo da ne smije.Ali ima bolovanja do 7 dana,7-42 i preko 42 a u DZ ima i privatnih i državnih liječnika kao i onih koji se drže pravila i onih koji izmišljaju pravila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je jedna od stvari koja se može i mora riješiti jednim klikom miša. Ako već govorimo o modernizaciji svega. 

Bar nas je korona naučila koliko se brzo možemo prilagoditi. 

Ja sam se zatekla na jednoj težoj operaciji utorkom, 20. prosinca, puštena iz šok-sobe na Božić. Poslodavac mi ide na kolektivni godišnji za blagdane. Znači, cirkus je bio zagarantiran, a moja dobra prijateljica žrtva, da ne kažem, bijesa liječnice. Poslije nisam nikoga htjela gnjaviti, članovi bliže obitelji mi žive pedeset kilometara daleko, pa sam teško pokretna i na štakama, dolazila po doznake, u Dom zdravlja, na kat, bez lifta. Maltretiranje bez opravdanog razloga.

Koliko znam dokumentaciju dižu i dostavljaju razne privatne zdravstvene ustanove kojih ima sve više.  Bespotreban trošak, jer je stvar vrlo lako rješiva. 

 

 

 

uređeno: od Harambašica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaka čast svakome koga je korona nešto naučila.

Evo kod nas, 3 godine smo radili ili samo od kuće, ili većinom od kuće. Sad kad sam ozlijeđen ali mogu raditi od kuće, na svoju inicijativu, a imam pravo razvući bolovanje, odjednom je to sigurnosni rizik i ne podržava se.

Ne krivim poslodavca, nego državu. Nije nikakav zakonski okvir donesen, nikakve beneficije ponuđene, nikakva prava regulirana. A 3 godine smo imali mogućnost skupljati iskustvo, razgovarati svi međusobno i neke stvari ozakoniti i urediti. Nikad države od ove prčije. Sve dobro što nam se desilo je slučajno i usprkos vlasti, a nikako zahvaljujući.

 

Tako i ovo. Ako sistem ima i ako sistem funkcionira, a funkcionira, što se ne bi dao i/ili uvjetovao pristup svim poslodavcima i da se riješimo komplikacija.

Ili u najmanju ruku, da se može preko egrađani, za nas koji se znamo koristiti internetom. Ima digitalni potpis, pošalji, pa nek si printa tko god hoće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , sheshirdzhija je napisao:

 

Tako i ovo. Ako sistem ima i ako sistem funkcionira, a funkcionira, što se ne bi dao i/ili uvjetovao pristup svim poslodavcima i da se riješimo komplikacija.

Vjerovatno da ih neki poslodavac ne bi špotao da opet nešto "oni moraju".Ima naroda sa pametnim telefonima i laptopima koji vise na njima cijele dane ali nemaju (nisu se registrirali) e građani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

evo slika i s strane poslodavca. radim na obračunu plaća, isplata plaće ide treći dan zbog reportinga u matičnu firmu jer je centrala u inozemstvu i traže reportiranje do 5. u mjesecu bez obzira na petak ili svetak. Imam pristup CEZIHU i elektronskim doznakama. ne tražim da radnik nosi papirnatu doznaku ako vidim elektronsku. prihvaćam i sliku elektronske doznake na viber/whatsup/mail. Ponekad se desi da sestra ne poklika sve kako treba pa doznaka visi u zraku, ona ju vidi kao puštenu u sustav, a ja ju kao poslodavac ne vidim. (u prosjeku 5 doznaka mjesecno imam od 700 koje se ne vide, pa sam čak screen shot ekrana slala doktorici da je uvjerim da zbilja ne vidimo doznaku). Pod 2. kad doktor ili sestra pusti doznaku u sustav, posodavac ju vidi tek idući dan nakon update-a njihove baze. I treća stvar, sustav im je jako nestabilan i ima dana kad daje zbrkane podatke. Četvrto, doznake koje idu na teret HZZO (dugotrajna bolovanja, pratnja i njega djeteta ili supružnika - sam HZZO ne prizna svoju e doznaku negu uz svaku takvu elektronsku kad šaljem na refundaciju moram ispunjavati i ovjeravati zasebni obrazac. Pa eto objašnjenja zašto poslodavci ipak traže papirnatu doznaku.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ti opisuješ da ti je teško, ja sam dao primjer da je nemoguće.

Nisu sve bolesti takve da možeš se šlajsati po gradu i skupljati i raznositi papire, nemaju svi doktorice da šalju doznaje whatsappom, a netko u ovoj državi ima i malu djecu pa nemaju koga baš poslati da se šlajsa za njih.

 

Inače sada mi je još apsurdnija situacija.

Naime sada moramo donijeti gotove doznake prvi dan po povratku na posao. Što ne bi inače bio problem da ne postoje djeca. Tako da sada ako ostanem skrbiti za bolesno dijete, a pedijatrica taj dan radi popodnevnu smjenu, a moja doktorica prvu, nema fizičke šanse da ikako mogu donijeti doznaku. Kaže poslodavac da ostanemo duže na bolovanju onda, a to što će doktorica slagati i napisati na tu doznaku ga ne zanima.

 

Inače mene je samo zanimalo sa pravne strane kako stoji. Žalopojke poslodavaca me ni najmanje ne interesiraju. Osim ako je pošten i susretljiv, onda ću i ja biti takav. Ali generalno ako od radnika tražiš nemoguće ili ilegalne stvari da bi tebi bilo lakše, onda ne.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija