Jump to content

Mirovina


Fran 911

Preporučene objave

Poštovani. Trenutno sam DVO i trebao bih u mirovinu 31.12.2022. Po pravilima MORHa.  Imam 56 godina. Zanima me pravilo snižavanja dobne granice za odlazak u mirovinu po zakonu o HB. Imam status dragovoljca, status branitelja i preko 1700 dana borbenog sektora. Imam 4 godine, 9 mjeseci i 15 dana rata, beneficije 18/12 6 godina, 8 mjeseci i 26 dana. Beneficije 16/12 1 mjesec i 6 dana. Beneficije 15/12 9 godina, 4 mjeseca i 1 dan.

Zanima me kad imam pravo (godine starosti) na odlazak u mirovinu po zakonu o HB.

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Starosna mirovina

Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ima pravo na starosnu mirovinu pod uvjetom i na način propisan ZOMO-om ako ZOHBDR-om pojedino pitanje nije uređeno drugačije.
 
ZOHBDR propisuje uvjete sniženja dobne granice hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora tako da se dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu, propisana ZOMO-om, snižava:

  • za četiri mjeseca ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao od 100 dana do pet mjeseci
  • za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao više od pet mjeseci.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Fran 911 je napisao:

Poštovani. Trenutno sam DVO i trebao bih u mirovinu 31.12.2022. Po pravilima MORHa.  Imam 56 godina. Zanima me pravilo snižavanja dobne granice za odlazak u mirovinu po zakonu o HB. Imam status dragovoljca, status branitelja i preko 1700 dana borbenog sektora. Imam 4 godine, 9 mjeseci i 15 dana rata, beneficije 18/12 6 godina, 8 mjeseci i 26 dana. Beneficije 16/12 1 mjesec i 6 dana. Beneficije 15/12 9 godina, 4 mjeseca i 1 dan.

Zanima me kad imam pravo (godine starosti) na odlazak u mirovinu po zakonu o HB.

Poštovani Fran,

mislim da Vam na forumu nitko ne može točno odgovoriti kad je taj datum, to trebate pitati referente u HZMO, koji Zakon o hrvatskim braniteljima različito provode u praksi.

Po Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO) imate pravo na starosnu mirovinu 4.g prije 65-tog rođendana, to jest na Vaš 61-vi rođendan.

Kad Vam se priznaje starosna mirovina (posebno ne koji ured HZMO) po Zakonu o hrvatskim braniteljima trenutno nemam jednoznačan odgovor.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Skywalker007 je napisao:

Starosna mirovina

Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ima pravo na starosnu mirovinu pod uvjetom i na način propisan ZOMO-om ako ZOHBDR-om pojedino pitanje nije uređeno drugačije.
 
ZOHBDR propisuje uvjete sniženja dobne granice hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora tako da se dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu, propisana ZOMO-om, snižava:

  • za četiri mjeseca ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao od 100 dana do pet mjeseci
  • za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao više od pet mjeseci.

Što ako mu je dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu, propisana ZOMO-om iznosi 61.g. starosti, temeljem beneficiranog staža iz radnog odnosa ?

Kada onda ima pravo na priznavanje braniteljske starosne mirovine, temeljem Zakona o hrvatskim braniteljima kako ga citira poštovani Skywalker ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 58 minuta, malicovjek je napisao:

Koju ce dobiti i koja ce za njega biti povoljnija to ce tek vidjeti...

Poštovani malicovjek,

promašili ste cijelu loptu, poštovani Fran nije to pitao, nego:

Zanima me kad imam pravo (godine starosti) na odlazak u mirovinu po zakonu o HB.

PS

To pitanje nije slučajno niti izolirani problem. Referenti raznih ureda HZMO (ponekad i istih) imaju suprotne stavove po ovom pitanju.

Rezultat je: različit iznos mirovine (zbog različito određenog polaznog faktora) i različito vrijeme priznavanja starosnih mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima.

Nekima se odredi polazni faktor 1,00 a mlađima 1,15 ili čak 1,204  ???

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , prof je napisao:

Što ako mu je dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu, propisana ZOMO-om iznosi 61.g. starosti, temeljem beneficiranog staža iz radnog odnosa ?

Kada onda ima pravo na priznavanje braniteljske starosne mirovine, temeljem Zakona o hrvatskim braniteljima kako ga citira poštovani Skywalker ?

Ovo je njegov problem.

Smanjuje li mu se godine života, to jest pravo na odlazak u starosnu braniteljsku mirovinu za broj mjeseci provedenih u Domovinskom ratu od:

- 65-tog rođendana ili

- 61-og rođendana

Ostalo on (ili oni) sve znaju zbrojiti ili oduzeti.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Njegov pitanje je ovo: Fran 911 odlazi u mirovinu po posebnim propisima kao DVO, a njegov je problem da li se na njega odnose odredbe za braniteljeku mirovinu koja je povoljnija nego za DVO.  A kada i kako će se "prebacit" iz jedne mirovine u drugu to je prevo pitanje budući da ima 56 godina starosti i nema prava na mirovinu po svim uvjetima nego samo za DVO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , prof je napisao:

mislim da Vam na forumu nitko ne može točno odgovoriti kad je taj datum, to trebate pitati referente u HZMO, koji Zakon o hrvatskim braniteljima različito provode u praksi.

Kad Vam se priznaje starosna mirovina (posebno ne koji ured HZMO) po Zakonu o hrvatskim braniteljima trenutno nemam jednoznačan odgovor.

Ocito kao sto je vidljivo da i mi imamo razlicita misljanja tako i u podrucnim uredima HZMO-a imaju svoja misljenja, i to je postovani prof dobro napisao, onda nema druge nego u najblizi ured kod pravnika po njegovo misljenje....

Stav HZMO-a je poznat "dva prava se nikako nemogu zbrajati", prema tome ili ce ici u braniteljsku po ZOHBDR-u sa 60 godina i 3 mjeseca zivota ili po ZOMO-u i beneficiranom stazu sa navrsenih 61 godinom zivota...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , sime1972 je napisao:

Njegov pitanje je ovo: Fran 911 odlazi u mirovinu po posebnim propisima kao DVO, a njegov je problem da li se na njega odnose odredbe za braniteljeku mirovinu koja je povoljnija nego za DVO.  A kada i kako će se "prebacit" iz jedne mirovine u drugu to je prevo pitanje budući da ima 56 godina starosti i nema prava na mirovinu po svim uvjetima nego samo za DVO.

Za neke ne a za neke da i to je naša prava ludorija.

Primjer:
Jedan naš kolega mlad 57.g. ima priznatu starosnu braniteljsku mirovinu (uz polazni faktor ZOMO od 1,00) a njegovi prijatelji mlađi 1 godinu imaju priznatu starosnu braniteljsku mirovinu uz polazni faktor 1,16 i 1,19.

Svi su ostvarili pravo na priznavanje starosne mirovine po općem propisu ZOMO na svoj 60-ti rođendan, temeljem beneficiranog staža iz rada a svi imaju oko 1.800 dana borbenog sektora u Domovinskom ratu.

Dva su ostvarila mirovinu u Zagrebu a jedan u Zadru ??

prije 7 sati , malicovjek je napisao:

Stav HZMO-a je poznat "dva prava se nikako nemogu zbrajati", prema tome ili ce ici u braniteljsku po ZOHBDR-u sa 60 godina i 3 mjeseca zivota ili po ZOMO-u i beneficiranom stazu sa navrsenih 61 godinom zivota...

E moj malicovjek, evo još jedan suprotni biser:

Našem kolegi sa 59.g. i 8. mjeseci priznaju pravo na polazni faktor ZOMO od 1.19 za izračun starosne mirovine po općem propisu ZOMO a pri istovremenom izračunu starosne braniteljske mirovine polazni faktor ZOMO mu priznaju samo za 3 godine (1,122) uz obrazloženje, priznaje se samo od važenja novog braniteljskog zakona ????

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , prof je napisao:

Za neke ne a za neke da i to je naša prava ludorija.

Primjer:
Jedan naš kolega mlad 57.g. ima priznatu starosnu braniteljsku mirovinu (uz polazni faktor ZOMO od 1,00) a njegovi prijatelji mlađi 1 godinu imaju priznatu starosnu braniteljsku mirovinu uz polazni faktor 1,16 i 1,19.

Svi su ostvarili pravo na priznavanje starosne mirovine po općem propisu ZOMO na svoj 60-ti rođendan, temeljem beneficiranog staža iz rada a svi imaju oko 1.800 dana borbenog sektora u Domovinskom ratu.

Dva su ostvarila mirovinu u Zagrebu a jedan u Zadru ??

E moj malicovjek, evo još jedan suprotni biser:

Našem kolegi sa 59.g. i 8. mjeseci priznaju pravo na polazni faktor ZOMO od 1.19 za izračun starosne mirovine po općem propisu ZOMO a pri istovremenom izračunu starosne braniteljske mirovine polazni faktor ZOMO mu priznaju samo za 3 godine (1,122) uz obrazloženje, priznaje se samo od važenja novog braniteljskog zakona ????

Poštovani profesore!

Da , ali Frana šalje morh u mirovinu kao DVO a budući da ima 57 godina i mislim da nema mogućnost prava na mirovinupo svim propisima 🤔.

E tu je pitanje koje buni naše branitelje koji su još uvijek u sustavu s pred mirovinu.

65 god puna mirovina

5 god ratnih =60

benificirani staž 4-5god=56-57

I eto mogu u braniteljsku mirovinu da 56-57god

Naravno budući da je braniteljska puno povoljnija od one po posebnim propisima.

Lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 minuta, sime1972 je napisao:

Poštovani profesore!

Da , ali Frana šalje morh u mirovinu kao DVO a budući da ima 57 godina i mislim da nema mogućnost prava na mirovinupo svim propisima 🤔.

E tu je pitanje koje buni naše branitelje koji su još uvijek u sustavu s pred mirovinu.

65 god puna mirovina

5 god ratnih =60

benificirani staž 4-5god=56-57

I eto mogu u braniteljsku mirovinu da 56-57god

Naravno budući da je braniteljska puno povoljnija od one po posebnim propisima.

Lp

 

U Mup se računa od dana dolaska do odlaska bez obzira na dupli staž-rat.. npr. Došao 92 i odlazi 2022. Recimo da je radio 16/12 benificije. To je ukupno 30 god radnog staža. Sracuna se benificija od 30 god i oduzme od 65 god. Da se u to računa duplo ratni onda bi ljudi imali i 15 god manje radit. To je prevara kao i sve drugo. Ljudi su došli s 18 god I sa 50 imaju vec 41 god radnog staža. Ovo je izmisljeno da se radi duže. Nikad godine nisu bile uvjet odlaska u mirovinu već staž, ali eto sve se promijeni kako njima odgovara. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani sime,

sve mi je to poznato jer sam i ja tako prošao, umirovljen kad sam navršio 55. godina. 

Tko nije te sreće da odmah može birati najpovoljniju iznos mirovine mora se zaposliti nakon umirovljenja najmanje 12.mjeseci na puno radno vrijeme ili 24.mjeseca na pola radnog vremena i tek onda dolazi u priliku ostvariti povoljniju mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio na vještačenju u Zavodu za vještačenje,profesionalnu rehabilitaciju......zbog promjene omjera rat-mir po osnovi pogoršanja stanja. Imam opću uz omjer 60/40 i 30% HRVI za stalno.

Gospođa vještak mi je u najkraćim crtama složila ovakvu priču zašto je najbolje da mi ostavi nepromijenjeno stanje tj. i dalje 60/40.Kako ona kaže,ako mi digne tj.predloži na 70/30 i to pošalje na reviziju na 2.stupanjsko povjerenstvo oni će mi istog trena donijeti rješenje na omjer 30/70, jer mi je i postotak HRVI-a kako ona kaže isto 30%.Znači umjesto povećanja sa sadašnjih 60/40 na 70/30 došlo bi do smanjenja na 30/70 !! Po njenim riječima  prošlo je predugo vremena odkada sam prije 5 godina dobio HRVI od 30% za stalno......

Uzgred budi rečeno liječnička dokumentacija ju uopće nije zanimala već mi je čitavo vrijeme vadila nadnevke kada sam bio na raznim povjerenstvima i kako sam "prošao" na istima.......svako malo mi je napomenula kako se mogu žaliti. 

Ima li netko slična iskustva tj. da li postoji praksa smanjivanja već stečenih prava ??

uređeno: od Niksha91
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Niksha91 je napisao:

Bio na vještačenju u Zavodu za vještačenje,profesionalnu rehabilitaciju......zbog promjene omjera rat-mir po osnovi pogoršanja stanja. Imam opću uz omjer 60/40 i 30% HRVI za stalno.

Gospođa vještak mi je u najkraćim crtama složila ovakvu priču zašto je najbolje da mi ostavi nepromijenjeno stanje tj. i dalje 60/40.Kako ona kaže,ako mi digne tj.predloži na 70/30 i to pošalje na reviziju na 2.stupanjsko povjerenstvo oni će mi istog trena donijeti rješenje na omjer 30/70, jer mi je i postotak HRVI-a kako ona kaže isto 30%.Znači umjesto povećanja sa sadašnjih 60/40 na 70/30 došlo bi do smanjenja na 30/70 !! Po njenim riječima  prošlo je predugo vremena odkada sam prije 5 godina dobio HRVI od 30% za stalno......

Uzgred budi rečeno liječnička dokumentacija ju uopće nije zanimala već mi je čitavo vrijeme vadila nadnevke kada sam bio na raznim povjerenstvima i kako sam "prošao" na istima.......svako malo mi je napomenula kako se mogu žaliti. 

Ima li netko slična iskustva tj. da li postoji praksa smanjivanja već stečenih prava ??

To vam je ko da imate 100 % potpunu. Od budućih hrvi 20-30 % invalidnosti su toliki i omjeri. Tako da dirate osinjak, i velike su šanse da omjeri budu drukčiji. Imajte u vidu da danas daju djelomičnu nesposobnost, a potpuna je premija par ekselans.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Nixon1973 je napisao:

To vam je ko da imate 100 % potpunu. Od budućih hrvi 20-30 % invalidnosti su toliki i omjeri. Tako da dirate osinjak, i velike su šanse da omjeri budu drukčiji. Imajte u vidu da danas daju djelomičnu nesposobnost, a potpuna je premija par ekselans.

Nixon1973, znači sugeriraš mi da je  gospođa vještak išla na moju korist ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 55 minuta, Niksha91 je napisao:

Nixon1973, znači sugeriraš mi da je  gospođa vještak išla na moju korist ?

Poštovani samo kažem ono što znam. Ako se čovjek potrudi može doći do inf. preko ljudi koji su to već obavili. Politički je stav takav, tko dobije 20% invalidnosti dobiva 20-80 % rat-dr.okolnosti, a tko dobije 30% dobiva 30-70 %

Tkd. Rijetki dobivaju potpunu nesposobnost. To su činjenice. Poslije toga ide žalba koja traje mjesecima, a iza toga tužba.

Osobno ne poznajem nikog da je po novom zakonu dobio sl.poput vas. 

Morate bit svjesni da vam mogu to prominit, ali ne u vašu korist. 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Nixon1973 je napisao:

Poštovani samo kažem ono što znam. Ako se čovjek potrudi može doći do inf. preko ljudi koji su to već obavili. Politički je stav takav, tko dobije 20% invalidnosti dobiva 20-80 % rat-dr.okolnosti, a tko dobije 30% dobiva 30-70 %

Tkd. Rijetki dobivaju potpunu nesposobnost. To su činjenice. Poslije toga ide žalba koja traje mjesecima, a iza toga tužba.

Osobno ne poznajem nikog da je po novom zakonu dobio sl.poput vas. 

Morate bit svjesni da vam mogu to prominit, ali ne u vašu korist. 

 

 

 

 

Možda se nismo shvatili tj. ja nisam bio dovoljno jasan. Nisam ja to sada dobio tj. po novom zakonu, u mirovini sam od 2007. kada dobivam profesionalnu 20/80,pa koju godinu kasnije opću 30/70,pa 50/50 da bi prije desetak godina završio na općoj i 60/40 te od prije prije 6 godina imam 30% HRVI za stalno.

U tih zadnjih desetak godina sam predavao nekoliko puta liječničku dokumentaciju sa kontinuitetom liječenja na vještačenje, ali su me uredno odbijali i ostavljali na omjeru 60/40.

Prijatelju bilo kako bilo puno ti HVALA na odgovorima 👍

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 56 minuta, Niksha91 je napisao:

Možda se nismo shvatili tj. ja nisam bio dovoljno jasan. Nisam ja to sada dobio tj. po novom zakonu, u mirovini sam od 2007. kada dobivam profesionalnu 20/80,pa koju godinu kasnije opću 30/70,pa 50/50 da bi prije desetak godina završio na općoj i 60/40 te od prije prije 6 godina imam 30% HRVI za stalno.

U tih zadnjih desetak godina sam predavao nekoliko puta liječničku dokumentaciju sa kontinuitetom liječenja na vještačenje, ali su me uredno odbijali i ostavljali na omjeru 60/40.

Prijatelju bilo kako bilo puno ti HVALA na odgovorima 👍

Pa zakon je za sve isti. Postoji samo 1 koji važi kako za vas, tako i za mene, i sve druge koji traže braniteljsku mirovinu kao hrvi. Ako je prije zakon išao na ruku ljudima, danas to nije tako. Druge su okolnosti, vremena, politika, klima u drustvu. Osobno sam prošao vještačenje i čekam reviziju. Nije mi nitko ništa rekao u mojoj područnoj službi zavoda, ali ja znam šta sam dobio 20-80% djelomično nesposobnost. Slijedi mi žalba I tužba kad dođe rješenje.

Vama sretno!

 

uređeno: od Nixon1973
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 03. 11. 2022. u 10:29, Niksha91 je napisao:

Bio na vještačenju u Zavodu za vještačenje,profesionalnu rehabilitaciju......zbog promjene omjera rat-mir po osnovi pogoršanja stanja. Imam opću uz omjer 60/40 i 30% HRVI za stalno.

Gospođa vještak mi je u najkraćim crtama složila ovakvu priču zašto je najbolje da mi ostavi nepromijenjeno stanje tj. i dalje 60/40.Kako ona kaže,ako mi digne tj.predloži na 70/30 i to pošalje na reviziju na 2.stupanjsko povjerenstvo oni će mi istog trena donijeti rješenje na omjer 30/70, jer mi je i postotak HRVI-a kako ona kaže isto 30%.Znači umjesto povećanja sa sadašnjih 60/40 na 70/30 došlo bi do smanjenja na 30/70 !! Po njenim riječima  prošlo je predugo vremena odkada sam prije 5 godina dobio HRVI od 30% za stalno......

Uzgred budi rečeno liječnička dokumentacija ju uopće nije zanimala već mi je čitavo vrijeme vadila nadnevke kada sam bio na raznim povjerenstvima i kako sam "prošao" na istima.......svako malo mi je napomenula kako se mogu žaliti. 

Ima li netko slična iskustva tj. da li postoji praksa smanjivanja već stečenih prava ??

U profesionalnoj mirovini od 2014., 30% trajni status RVI, omjer 40/60 , u 6.mj.2022. bio na vještačenju zbog povećanja omjera i prebacivanja u opću mirovinu. Dr. na vještačenju išla sa istom pričom kao i tebi . Nije ju zanimala liječnička dokumentacija i predložila isti omjer uz prebacivanje u opću mirovinu. U 11.mj.2022. dobio iz mirovinskog rješenje o mirovini gdje mi ostaje omjer 40/60 i da me prebacuju u opću mirovinu.....ALI  iznos mirovine  se povećao samo za 156,00 kn što je NEMOGUĆE. U zakonskom roku sam napisao i predao žalbu i tražio ponovni izračun kojeg i dalje čekam .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Kruno76 je napisao:

Poštovani Warrior,jel se smije znati sam županijski centar vještačenja ja sam bio u travnju na prvostupanjski Osijek i još nema rješenja od 2009 50,50 profesionalna, prijedlog za opću isti omjer 

Isti centar ,  u Osijeku.

U 6.mj.vještačenje u Osijeku u Tvrđi, u par navrata ih zvao da vidim gdje je predmet ...odgovor je bio da se zbog god. odmora  duže čeka.

20.9. predmet iz Zg dostavljen u mirovinsko a 14.11. dobio rješenje mirovini po novom . 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani warrior1700 to povećanje od 156 kn to mi više liči na invalidninu za 30%, ali ako ste se u roku žalili na rješenje o mirovini onda će te točno znati. Ovo prebacivanje iz prof. u opću bi trebalo biti nešto više a pogotovo ako ste prije imali polazni faktor 1.85 u startu. Jedino mi nije jasno da ste 2014 dobili kumuliranu mirovinu s hrvi i omjer rat-mir, kad je zakonom iz 2008 pa do 2018 to bilo ukinuto.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Istina da to povećanje izgleda više nego smješno !! , zato sam se i žalio na izračun .

Invalidnina od 153,00 kn nema veze sa iznosom mirovine koju sam dobio po izračunu mirovinskog.

Polazni faktor je od prvog dana 1,85 .

Prvo rješenje o mirovini 2014.  bila je  profesionalna omjer 20/80 . 

2018. povećanje omjera 40/60 ostaje profesionalna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija