Jump to content

žalba izvan roka, tužba i poziv na pripremno ročište


n.e.s.

Preporučene objave

Početkom 2022. godine podnio sam žalbu izvan roka jer mi je provedena ovrha za komunalnu naknadu, a izvršno rješenje nisam dobio. Nakon toga, tuženik (općina) je to osporio pa sam upućen na tužbu. Poslao sam tužbu i dokaze, nakon čega je tuženik poslao odgovor na tužbu. Onda sam ja poslao podnesak, što je učinio i tuženik. Na kraju sam ja poslao još jedan podnesak i onda je bilo zatišje 8 mjeseci. Sada sam dobio poziv na pripremno ročište u kojem piše da ću biti saslušavan i da donesem sve dokaze.

Sada sam zbunjen - zar nije taj cijeli postupak trebao biti gotov unutar 6 mjeseci? Radi se o ovrsi komunalne naknade od nekoliko tisuća kuna. Drugo što mi nije jasno, u tom dopisu piše: "Upozoravaju se stranke da nakon zaključenja prethodnog postupka ne mogu iznositi nove činjenice i predlagati nove dokaze,...". Kojeg prethodnog postupka? Ne razumijem što je ovdje prethodni postupak. Zar se nisu svi dokazi trebali dostaviti već s tužbom i odgovorom na tužbu prema čl. 461, stavak 2 ZPP-a? Molim ako ima netko da mi razjasni ovaj tijek.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 23. 12. 2022. u 9:29, n.e.s. je napisao:

Sada sam zbunjen - zar nije taj cijeli postupak trebao biti gotov unutar 6 mjeseci?

U sporovima male vrijednosti postupak bi trebao biti okončan u razumnom roku a svakako u roku kraćem od godine dana od dana podnošenja tužbe.

Dana 23. 12. 2022. u 9:29, n.e.s. je napisao:

Ne razumijem što je ovdje prethodni postupak.

Prethodni postupak je pripremno ročište no u sporovima male vrijednosti taj se trenutak pomiće unatrag pa stranke moraju iznijeti činjenice i dokaze već u tužbi odnosno odgovoru na tužbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Spitfire je napisao:

U sporovima male vrijednosti postupak bi trebao biti okončan u razumnom roku a svakako u roku kraćem od godine dana od dana podnošenja tužbe.

Prethodni postupak je pripremno ročište no u sporovima male vrijednosti taj se trenutak pomiće unatrag pa stranke moraju iznijeti činjenice i dokaze već u tužbi odnosno odgovoru na tužbu.

Ovdje je očito da neće biti okončan u tom roku, jer pripremno ročište je tek 21.3.2023., a postupak je započeo u siječnju 2022. Mogu li se negdje na to žaliti?

 

U čemu će se sastojati to pripremno ročište? Nekako mislim da je ono ovdje sasvim nepotrebno te da ga je suprotna strana tražila da me na neki način pokuša izigrati pravnim smicalicama, jer protuargumenata na moje navode nema. Zato se želim na to pripremiti u smislu da znam što mogu očekivati. U tužbi i odgovoru na tužbu priloženi su svi dokazi, ali je tuženik neke dokaze prilagao i s kasnijim podneskom pa sam mu ja to u svojem podnesku osporio (bez obzira što ja i taj "dokaz" mogu oboriti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , n.e.s. je napisao:

Ovdje je očito da neće biti okončan u tom roku, jer pripremno ročište je tek 21.3.2023., a postupak je započeo u siječnju 2022. Mogu li se negdje na to žaliti?

Ne jer je to određeno Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku NN 80/2022 koji je na snazi od 19. 07. 2022 i ne odnosi se na postupke pokrenute prije ovih izmjena.

prije 2 sati , n.e.s. je napisao:

U čemu će se sastojati to pripremno ročište?

Ništa posebno, formalan postupak u kojem će vas se upitati ostajete li pri svojim navodima u tužbi, protustranku ostaje li pri odgovoru na tužbu, zaključiti prethodni postupak, otvoriti glavnu raspravu i vjerovatno je odmah okončati te odredti datum za donošenje presude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija