Jump to content

Redoviti otkaz i otkazni rok


ILAN

Preporučene objave

Čini se kao prožvakana tema,ali ja bi postavio malo drugačije pitanje.

Naime ako redovito otkažeš ugovor u kojem se navodi otkazni rok od 2mj za slučaj kada radnik daje otkaz a u slučaju kada poslodavac otkazuje tada je isti nula dana - dali ja kao radnik mogu dati otkaz i u njemu zahtjevati 2 mj otkaznog roka jer mi to odgovara trenutno? Dali postoji mogućnost da poslodavac odluči da ćeš imati kraći otkazni rok?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gazda te u svakom trenutku može najuriti.

Bilo i ostalo.

Ako se radi o izvanrednom otkazu gubiš plaću odmah, a ako se radi o redovitom otkazu ipak ti mora platiti plaću do kraja otkaznog roka ali ti mora dati neki akt da te oslobađa rada u tom razdoblju.

Ako pak gazda da redovni otkaz bez oslobađanja od rada, otkazni rok se mora odraditi u cjelosti, odsustvo s posla može biti samo neiskorišteni godišnji odmor i 4 sata tjedno za pronalazak drugog posla.

Ukoliko je radnik nešto sitno skrivio, poslodavac može skratiti otkazni rok za polovicu zakonskog ili kolektivnim ugovorom određenim.

Ima dosta varijacija, najviše ovise o radnom stažu i starosti radnika.

Kad radnik otkazuje ugovor o radu primjenjuje se otkazni rok iz zakona ili kolektivnog ugovora koji je veći, a ako ima osobit razlog radnik ga može skratiti na 1 mjesec, a produžiti nikako

uređeno: od Imperator
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, Imperator je napisao:

Gazda te u svakom trenutku može najuriti.

Bilo i ostalo.

Ako se radi o izvanrednom otkazu gubiš plaću odmah, a ako se radi o redovitom otkazu ipak ti mora platiti plaću do kraja otkaznog roka ali ti mora dati neki akt da te oslobađa rada u tom razdoblju.

Ako pak gazda da redovni otkaz bez oslobađanja od rada, otkazni rok se mora odraditi u cjelosti, odsustvo s posla može biti samo neiskorišteni godišnji odmor i 4 sata tjedno za pronalazak drugog posla.

Ukoliko je radnik nešto sitno skrivio, poslodavac može skratiti otkazni rok za polovicu zakonskog ili kolektivnim ugovorom određenim.

Ima dosta varijacija, najviše ovise o radnom stažu i starosti radnika.

Kad radnik otkazuje ugovor o radu primjenjuje se otkazni rok iz zakona ili kolektivnog ugovora koji je veći, a ako ima osobit razlog radnik ga može skratiti na 1 mjesec, a produžiti nikako

U ovom slučaju bi ja dao redoviti otkaz i odradio 2mj otkaznog roka prema ugovoru. Nema izvanrednih situacija, samo meni odgovara odraditi ta 2 mj i za to vrijeme primati plaću. Nakon 2 mj imam drugih planova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Imperator je napisao:

Može. 

Ali te gazda može osloboditi rada u svakom trenutku i isplaćivati ti samo osnovnu plaću

Ako me želi osloboditi rada i isplaćivati plaću, još bolje varijanta. Samo da mi ne skraćuje otkazni, ne bi bio kraj svijeta ali eto, pitam dali postoji neko njegovo zakonsko pravo osim naravno da napravim neki teški prekršaj pa me najuri, što bi bilo opravdano.

 

Hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 44 minuta, Borbena7 je napisao:

Nemate Vi što zahtijevati, jer se po otkazu primjenjuju ugovorne, odnosno zakonske odredbe s kojima je regulirano pitanje otkaznog roka.

Možda sam se krivo izrazio, u ugovoru je naveden otkazni od 2mj, tj 60 dana. Dao bi otkaz i to odradio, ni manje ni više.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijepi pozdrav i trebam malu pomoć

Naime imam jednu nedoumicu.

Od 2-11 mjeseca prošle godine sam radio kod prvog poslodavca. Istekom ugovora mi je rečeno da mi se isti neće produžiti. Nakon toga sam bio kratko nezaposlen te sam se u roku tjedan-dva zaposlio kod drugog. Taj drugi poslodavac mi je dao redoviti otkaz ugovora o radu (razlog nebitan za priču) dok sam bio na probnom roku. Pitanje ide ovako, imam li pravo na naknadu za nezaposlene i ako imam u kolikom trajanju? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija