Jump to content

Mirovina po točki 6a Zakona o pravima iz MO DVO, PS i OSO


oldeagle

Preporučene objave

Umirovljen sam po točki 6a Zakona o pravima iz MO DVO, PS i OSO u prvoj polovici 2003. godine kao DVO, časni otpust zbog "nemogućnosti daljnjeg profesionalnog napredovanja".

Imam status hrvatskog branitelja od 1991. godine, kao i status dragovoljca domovinskog rata. 
Odslužio sam preko 1000 dana u brobenom sektoru kao natporučnik HV.

U 12. mjesecu 2002. godine, rješenjem povjerenstva MORH-a (koja su "harala" po postrojbama) o "nemogućnosti daljnjeg profesionalnog napredovanja", bio sam prisiljen ili prihvatiti mirovinu ili otići "na raspolaganje", pa na ulicu. Take it, or leave it. Prihvatio sam mirovinu, "pod moraš".

Famozna točka 6a spomenutog Zakona predvidja primanje 80% mirovine. 
Nigdje nisam našao podatak da li je to zauvijek tako, ili se umanjena mirovina prima do neke starosne granice, pa se onda korigira na 100% ?

Koliko sam infoirmiran, ne postoji način prevodjenja ovakve mirovine u mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz DR.
Da li se što promijenilo po tom pitanju?

Osim priznavanja novog prava na eventualni invaliditet kao posljedicu učešća u DR, postoji li mogućnost priznanja prava po statusu dragovoljca iz DR?

Kada sam zadnji puta gledao, ovim Zakonom bilo je umirovljeno preko 12700 pripadnika HV.
Bilo je to "veliko pospremanje" svih onih koji su bili prestari za čin koji su nosili. Devedeset i prve nas nitko nije pitao koliko godina imamo.

Pozdrav svim braniteljima i dragovoljcima DR.
Također hvala svima koji možda mogu odgovoriti na moja pitanja, ili dati neke korisne savjete.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

mirovinu po članku 6.a morate primati dok ne ostvarite uvijet za priznavanje prava na neku od starosnih mirovina ako Vam iznos te novo priznate mirovine bude povoljniji od iznosa mirovine po članku 6.a.

Za priznavanje neke druge mirovine trebate ostvariti najmanje 12 mjeseci punog radnog staža (ili 24 mjeseca rada na 4 sata) temeljem ugovora o radu i životnu dob za tu mirovinu, nakon umirovljenja po članku 6.a.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 27. 01. 2023. u 21:23, prof je napisao:

Poštovani,

mirovinu po članku 6.a morate primati dok ne ostvarite uvijet za priznavanje prava na neku od starosnih mirovina ako Vam iznos te novo priznate mirovine bude povoljniji od iznosa mirovine po članku 6.a.

Za priznavanje neke druge mirovine trebate ostvariti najmanje 12 mjeseci punog radnog staža (ili 24 mjeseca rada na 4 sata) temeljem ugovora o radu i životnu dob za tu mirovinu, nakon umirovljenja po članku 6.a.

Poštovani prof,

moja supruga je identični slučaj kao oldeagle , znači 6a od 2003.  u međuvremenu radila preko 4 g. na ugovor o radu 8 sati dnevno i u mjesecu svibnju ove godine navršava 62 godine starosti. da li su te godine za ženu životna dob za ispunjenje uvjeta za novi izračun mirovine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Željko,

Vaša supruga može zatražiti priznavanje prava na starosnu mirovinu po ZOMO na dan kad je rođena 2,5,12 ili 23. u 11. 2024.g. a po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata onoliko mjeseci prije 65-tog rođendana koliko joj je mjeseci borbenog sektora priznato tijekom Domovinskog rata.

Prima li preko 3.500 kn mirovine po članku 6.a, koliko ima priznatih mjeseci borbenog sektora ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , prof je napisao:

Poštovani Željko,

Vaša supruga može zatražiti priznavanje prava na starosnu mirovinu po ZOMO na dan kad je rođena 2,5,12 ili 23. u 11. 2024.g. a po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata onoliko mjeseci prije 65-tog rođendana koliko joj je mjeseci borbenog sektora priznato tijekom Domovinskog rata.

Prima li preko 3.500 kn mirovine po članku 6.a, koliko ima priznatih mjeseci borbenog sektora ?

Poštovani prof,

 

Supruga ima 172 dana borbenog sektora i primala je  više od 3500,00 kn po čl. 6a . To bi značilo , ako sam dobro shvatio , da na starosnu mirovinu po ZOMO ima pravo  tek u 11. mjesecu 2024. godine kada bude imala 63 godine i 6 mjeseci starosti  a po braniteljskom zakonu tek krajem 2025.g.  Ako se odluči podnijeti zahtjev za prijevremenu starosnu mirovinu po ZOMO pretpostavljam da onda podliježe penalizaciji prema broju mjeseci ranijeg umirovljenja. Molim da me ispravite ako sam pogrešno shvatio.

hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Željko,

upravo tako kako ste i naveli, uz pitanje, kad joj se nakon 1.1.2024.g.  vrati 10 % (Kosor) na sadašnju mirovinu, odnos prema starosnoj mirovini ZOMO ?

Jeli Vam poznat njen prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž, uključivo i ovaj rad nakon umirovljenja po članku 6.a ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 43 minuta, prof je napisao:

Poštovani Željko,

upravo tako kako ste i naveli, uz pitanje, kad joj se nakon 1.1.2024.g.  vrati 10 % (Kosor) na sadašnju mirovinu, odnos prema starosnoj mirovini ZOMO ?

Jeli Vam poznat njen prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž, uključivo i ovaj rad nakon umirovljenja po članku 6.a ?

Poštovani prof,

pronašao sam  dio iz rješenja o određivanju visine mirovine nakon prestanka rada uz mirovinu (nakon 31.12.2008.) iz kojeg se mogu iz čitati podaci o kojima ste me pitali. Napominjem da je supruga pokrenula "pretkompletiranje" za godine staža nakon umirovljenja tako da će se konačni podaci vjerojatno nešto razlikovati od trenutnih.

Snimka zaslona 2023-01-30 165945.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 minuta, željko222 je napisao:

Poštovani prof,

pronašao sam  dio iz rješenja o određivanju visine mirovine nakon prestanka rada uz mirovinu (nakon 31.12.2008.) iz kojeg se mogu iz čitati podaci o kojima ste me pitali. Napominjem da je supruga pokrenula "pretkompletiranje" za godine staža nakon umirovljenja tako da će se konačni podaci vjerojatno nešto razlikovati od trenutnih.

Poštovani Željko,

od ovih starih podataka nema koristi, kad završi pretkompletiranje javite se s novim pvb za ukupni radni staž i novim mirovinskim stažom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Dana 27. 01. 2023. u 21:23, prof je napisao:

Poštovani,

mirovinu po članku 6.a morate primati dok ne ostvarite uvijet za priznavanje prava na neku od starosnih mirovina ako Vam iznos te novo priznate mirovine bude povoljniji od iznosa mirovine po članku 6.a.

Za priznavanje neke druge mirovine trebate ostvariti najmanje 12 mjeseci punog radnog staža (ili 24 mjeseca rada na 4 sata) temeljem ugovora o radu i životnu dob za tu mirovinu, nakon umirovljenja po članku 6.a.

Štovani prof,

vezano za mirovinu po članku 6a , imam slijedeću situaciju. Supruga je umirovljena po članku 6a  2003. godine. Nakon umirovljenja radila je puno radno vrijeme (8 sati) 4 godine od 01.10. 2004 do 31.12.2008. U periodu kad je radila uz mirovinu, smanjili su joj faktor na 0,6 odnosno 0,5. Ima status dragovoljca  i 172 dana u borbenom sektoru i 874 u neborbenom sektoru. Ovih dana je podnijela zahtjev za ponovni izračun mirovine po Zakonu  o braniteljima pozivajući se na članak 52 c . Dobila je rješenje da joj se zahtjev odbija zbog toga jer je umirovljena po članku 6 a Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i pol. službenika i ov. sl. osoba. Negdje na ovom forumu sam pročitao da je neki savjetnik iz HZMO-a izjavio na skupu veterana 7. gbr da branitelji umirovljeni po čl. 6a imaju pravo na ponovni izračun mirovine. supruga sada ima 62 godine života i sa ovih 4 godine i 3 mjeseca rada uz mirovinu , preko 35 godina efektivnog staža a mirovinskog 40 godina. Ako je tome stvarno tako , onda su svi branitelji koji su otišli u mirovinu po čl. 6a u odnosu na ostale branitelje , teško zakinuti ovim Zakonom o braniteljima iz 2019. godine.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , željko222 je napisao:

Štovani prof,

vezano za mirovinu po članku 6a , imam slijedeću situaciju. Supruga je umirovljena po članku 6a  2003. godine. 

Ako je tome stvarno tako , onda su svi branitelji koji su otišli u mirovinu po čl. 6a u odnosu na ostale branitelje , teško zakinuti ovim Zakonom o braniteljima iz 2019. godine.   

Niste u pravu poštovani željko222,

umirovljeni po svim člancima Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS, to jest člancima 6, 6a i 11 nemaju nikakva prava temeljem Zakona o braniteljima iz 2019. godine - direktno.

Međutim kad ostvare pravo na priznavanje starosne mirovine po općem propisu ZOMO mogu podnijeti Zahtjev za priznavanje iste ali uz nju i priznavanje prava na starosnu mirovinu po Zakonu o braniteljima te isplatu povoljnije mirovine.

Vašoj supruzi može biti povoljnija samo starosna mirovina po ZOMO jer je kod nje svima dodatak 27 % a kod starosne mirovine Vašoj supruzi je dodatak samo 14 % (povećanje osobnog boda) makar ima status dragovoljca ali i samo 172 dana priznatog borbenog sektora.

Svi podaci u bijelim poljima su proizvoljno određeni, osim broj dana borbenog sektora.

Izracun mirovine.jpg

željko222 izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija