Jump to content

Ulazi li vrijeme provedeno na ratištu u staž ?


tihomir.norsic

Preporučene objave

Obavio sam e-predkompletiranje za odlazak u mirovinu gdje mi je upisano nakon dostave dokumentacije u e-građaninu  dodatno 10 mjeseci provedeno na ratištu 91/92. Nakon navršenih 60 godina sa tih 10 mjeseci provedenih na ratištu imam staža 41,5 godina i tražio sam odlazak u mirovinu kao: "Dugogodišnji osiguranik s punom mirovinom" sa 01.01.2023. Kako nakon 3 mjeseca nisam primio rješenje (i bez prihoda sam od 01.01.2023) , nazvao sam referenta u HZMO koji mi je rekao da nemam pravo na punu mirovinu jer taj dodatni staž koji sam proveo na ratištu se ne računa u mirovinu ???...Pa kako onda računaju beneficirani staž policajaca, vojnika i ostalih , ako meni ne žele uračunati staž proveden na ratištu?.. U vremenu kad sam bio na ratištu bio sam zaposlen cijelo vrijeme i primao plaću od poduzeća kao da radim. Kaj je imal netko takav slučaj ??? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost poštovani Tihomire,

takvih situacija ima previše. Ljudi se spremaju u mirovinu ali se o svojim pravima ne informiraju.

Neinformirani doveli ste se u poziciju da imate pravo na priznavanje starosne braniteljske mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata kao i prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO uz maksimalnu penalizaciju od 12 %.

Možete li se negdje odmah zaposliti na 5 mjeseci (može ugovor o radu ili ugovor o dijelu) da spasite što se spasiti može ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@prof , hvala puno na odgovoru i detaljnom objašnjenju..... Ne mogu protiv zakonskih propisa , ali potrudi ću se da upoznam što više ljudi s nelogičnostima tog zakona. Ne mogu shvatiti da se vrijeme provedeno na ratištu manje vrednuje nego staž bilo kojeg drugog posla s beneficiranim radnim stažom u mirnodopsko vrijeme jer se njima to računa kao efektivni staž . Koja je onda uopće poanta upisivati vrijeme provedeno na ratištu  u e-građanina kao dodatni staž ,ako se ne računa duplo??  Bio sam zaposlen i primao plaću iz poduzeća u vrijeme provedenom na ratištu i mislio sam da mi se to vrijeme računa kao duplo.

Dakle , ako sam dobro shvatio...

1) ja moram ići u "prijevremenu mirovinu" sa efektivnih 40,5 godina staža jer nemam potrebnih 41,00 godinu da idem u punu mirovinu kao "dugogodišnji osiguranik"

2) HZMO mi mora odmah dopisati 10 mjeseci dodatnog staža pa je to 41,5 godina

3) ali, svejedno nemam nemam pravo na "puni staž" ??? :-))

Živjela logika našeg zakonodavstva :-)))))

uređeno: od tihomir.norsic
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , tihomir.norsic je napisao:

 

Dakle , ako sam dobro shvatio...

1) ja moram ići u "prijevremenu mirovinu" sa efektivnih 40,5 godina staža jer nemam potrebnih 41,00 godinu da idem u punu mirovinu kao "dugogodišnji osiguranik"

Točno, a lijepo piše 41 god u efektivnom trajanju.Tih 10 mjeseci će se dodat pri izračunu mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije zakon nelogičan nego ljudi u pravilu slušaju ovog i onog susjeda, a svak ima svoju priču i drukčiju mirovinu.

Starosna mirovina za dugogodišnjeg osiguranika uvjetuje 41 godinu mirovinskog staža osiguranja u efektivnom trajanju prema Zakonu o mirovinskom osigiranju.

Efektivno trajanje staža osigiranja je trajanje staža osiguranja u jednostrukom trajanju (12=12).

Za ispunjenje uvjeta po ZOMO, to pravilo vrijedi za sve, policajce, vojnike, branitelje, dimnjačare, staklare...(za izračun mirovine vam se korisi 12-24, ali ne za ispunjenje uvjeta!)

Prema posebnom propisu (ZOHBDR), imate pravo na staorsnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, ali tada bi Vam dodatak ovisio o statusu dragovoljca i broju provrdenij dana u BS (posebni propis kaže upravo to, da se za stjecanje uvjeta za tu mirovinu "ratni" staž računa upravo tako kako ste mislili da se računa prema općem propisu - međutim, dodatak na mirovine ZOMO iznosi 27 posto, a na ZOHBDR bi Vam se primjenjivale odredbe članaka: 27. i 28.)

Konačni savjet, s obzirom da Vam malo fali, nakupite još tih nekoliko mjeseci efektive i mirovima će se računati po oba propisa ZOMO-ZOHBDR i staviti će se povlljnija svota u isplatu.

I pretpostavljam da vas je referent tražio izjavu da odustajete od zahtjeva? Jer po mom mišljenju, ako tako nije, trebao bi donijeti rješenje kojim Vam priznaje pravo po ZOHBDR.

Otiđite u HZMO i informirajte se o svemu. Ovdje možete dobiti savjete, ali informacije jedino tamo.

uređeno: od ledena_kisa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U konkretnom slučaju službena osoba ima pravo riješiti predmet po ZOHBDR i priznati pravo na mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika neovisno što ne ispunjava uvjete po ZOMO, zato što osiguranik ispunjava uvjete po ZOHBDR (za istu vrstu mirovine, ali po posebnom propisu) i na zahtjevu je tražio mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika i zaokružio je da je branitelj.

Zato pitam, je li tražena izjava da se odustane od zahtjeva i je li dobivena takva uputa od službene osobe i zato kažem da je najbolje otići u HZMO.

I ne, na ovom forumu nisu uvijek točne informacije, zato koristim termin korisni savjeti, jer jedine službene informacije daje javnopravno tijelo.

I savjetujem da se te informacije traže u obliku pisanog odgovora sa potpisom službene osobe.

uređeno: od ledena_kisa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi mene ne shvaćate.

Prema ovim informacijama forumaš ima pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po ZOHBDR.

Nema pravo po ZOMO.

Moj zaključak je da službena osoba ima pravo donijeti rješenje u slučaju A, neovisno o tome što ne ispunjava uvjete po općem propisu, a takav ishod može biti za forumaša u konačnici nepovoljan ako bi mirovina po ZOMO bila povoljnija kad ispuni uvjet efektivnog mirovinskog staža osiguranja.

Zato upućujem na jasnu i direktnu komunikaciju sa službenom osobom.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 32 minuta, ledena_kisa je napisao:

Vi mene ne shvaćate.

Prema ovim informacijama forumaš ima pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po ZOHBDR.

Nema pravo po ZOMO.

Moj zaključak ....

 

Shvaćam ja tebe, ti daješ savjet a ne ispravno tumačenje određenih zakona što korisnici trebaju a i traže.

Nema pravo na mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika kao što je i poštovani Prof naveo.A moja malenkosti i masu drugih korisnika Legalisa se slaže da je poštovani Prof alfa i omega tumačenja ZOMO i ZOHBDR-a.

Nema pravo po ZOMO a sukladno tome ni po navedenom članku ZOHBDR-a.

Tvoj zaključak se može bazirati samo na ispravnim tumačenjima člancima Zakona (jednog,drugog,trećeg,četvrtog...).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima pravo po ZOHBDR. Ispravno čitajte odredbe.

Ako nema, zašto nema? Objasnite zašto nema prema ZOHBDR prema ovim činjenicama koje je sad napisao?

Činjenično stanje:

Osiguranik ima navršenih 60 godina života i 41,5 godinu mirovinskog staža osiguranja zajedno sa benefikacijom iz DR.

Mjerodavno zakonodavstvo:

ZOMO:

Članak 35. ZOMO

Osiguranik ima pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika kada navrši 60 godina života i 41 godinu mirovinskog staža u efektivnom trajanju.

Zaključak: forumaš nema pravo na mirovinu iz članka 35. ZOMO.

ZOHBDR:

1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata, pripadnik borbenog sektora, ima pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika kada ispuni uvjete staža osiguranja i životne dobi propisane Zakonom o mirovinskom osiguranju.

(2) Za stjecanje prava na mirovinu iz stavka 1. ovoga članka, vrijeme sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koje mu se računa kao staž osiguranja ili kao poseban staž u dvostrukom trajanju uračunava se kao staž osiguranja za uvjete staža osiguranja propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika iz članka 35. Zakona o mirovinskom osiguranju.

(3) Mirovina iz stavaka 1. i 2. ovoga članka određuje se prema Zakonu o mirovinskom osiguranju uz primjenu članka 27. ovoga Zakona.

ZAKLJUČAK:

Ima pravo na mirovinu po ZOHBDR zato što se po ZOHBDR takva vrsta mirovine određuje na način da se ratni staž u dvostrukom trajanju pribraja za uvjet, dok je po ZOMO nužno efektiva.

Ako mu se odredi po ZOHBDR, dodatak na mirovinu i ostale stvari će mu se odrediti po stavku 3. Zakona.

Napisao je zahtjev da traži mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika i zaokružio da je branitelj. Stečene su mogućnosti da mu se to i odredi po ZOHBDR. Obratite pozornost na podebljano.

 

Pozdrav

uređeno: od ledena_kisa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 40 minuta, ledena_kisa je napisao:

Ma vjerojatno mi i nije velika razlika u izračunu dali išao u prijevremenu mirovinu ili kao dugogodišnji osiguranik. Pogriješio sam kaj se nisam prije detaljno informirao. No , da su ovi u HZMO-u bili ekspeditivni poslali bi mi rješenje u roku 30 dana i odbili zahtjev , pa ja ne bi prekinuo radni odnos (a morao sam ga prekinuti jer tako traže) nego bi odradio još tih par mjeseci. 

Puno hvala svima na odgovorima....javim kako će se to riješiti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospodine, 

stava sam da Vam nije odbijen zahtjev jer može biti usvojen prema posebnom propisu.

Isto tako, ispunjavate i za prijevremenu uvjete (ZOMO i ZOHBDR).

Za dugogodišnjeg - samo ZOHBDR.

Rješenje za prijevremenu se radi sa oba izračuna.

Za dugogodišnjeg, s obzirom da nemate uvjet po ZOMO, moguće je da vam se odredi po ZOHBDR.

Međutim, Vaš sadašnji zahtjev je za dugogodišnjeg osiguranika i ne može se raditi prijevremena dok ne podnesete taj zahtjev. Isto tako, imajte na umu da vam isplata pripada od prvog sljedećeg dana nakon prekida radnog odnosa dok zahtjeve podnosite u roku od 6 mjeseci od prestanka radnog odnosa.

Sve ovisi o službenoj osobi i vašoj komunikaciji sa njom. Zato Vam savjetujem da otiđete u HZMO i provjerite sve opcije:)

 

uređeno: od ledena_kisa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Evo , da napravim samo kratki update. Potpisao sam da tražim prijevremenu mirovinu, poslali su mi privremeno rješenje 20.03.2023. na paušalni iznos koji dobivam. No, konačno rješenje , točan iznos mirovine kao i ponudu za izbor od REGOS-a za izbor isplate samo iz 1. stupa ili kombinirano još nisam dobio....a uskoro je 8. mjesec....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija