Jump to content

Što je nužni dio?


MissTipfeler

Preporučene objave

Pozdrav,

moj otac ima dvije kćeri te izvanbracnu partnericu s kojom (i njenom djecom) zivi vise od 20 g.  Ujedno je on vlasnik stana zajedno s mojom majkom po 50%. 

Ukoliko bi oporucno svoju polovicu stana ostavio sestri i meni, moze li to njegova partnerica osporiti kao nuzni dio? Posjeduje i neku zemlju pa ukoliko bi oporukom to ona nasljedila odgovara li to nuznom dijelu?

Unaprijed hvala.

uređeno: od MissTipfeler
Tipfeler
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Pravo na nužni dio mogu zahtijevati samo osobe koje bi ostavitelja nasljedile na temelju Zakona o nasljeđivanju da nije postojala oporuka. Ovisno o postojanju bliske obiteljske veze koje te osobe imaju sa ostaviteljem, razlikuju se apsolutni i relativni potencijalni nužni nasljednici. U apsolutne nužne nasljednike ubrajaju se ostaviteljevi potomci, njegova posvojčad i njihovi potomci, te njegov bračni drug te imaju pravo na jednu polovicu onog dijela koji bi im pripao po zakonu. 

Primjerice, ako ostavitelj ima bračnog druga i dvoje djece, a oporukom je sve ostavio trećoj osobi, bračni drug i djeca imaju pravo zahtijevati nužni dio (1/2 zakonskog dijela) te bi tada svaki dobio 1/6 na ime nužnog dijela, a trećoj osobi bi kao oporučnom nasljedniku pripala druga polovica ostavine.

Sadašnja bračna družica vašeg oca može zahtjevati nužni dio.

Temelj za obračunavanje vrijednosti nužnog dijela je obračunska vrijednost ostavine. Najprije treba popisati i procijeniti vrijednost imovinskih dobara (stvari i imovinskih prava) koje je ostavitelj imao u času smrti. Tome će se pribrojiti vrijednost svih darova, odnosno onoga čime je ostavitelj za života besplatno raspolagao u korist zakonskih nasljednika ili drugih osoba, a da to nije bila njegova zakonska obveza. Od svega ovoga odbiti će se iznos ostaviteljevih dugova, iznos troškova popisa i procjene ostavine i troškova pogreba ostavitelja. Dakle, ovisi kakva bi bila utvrđena vrijednost zemljišta koje spominjete.

Ako je ostavitelj oporukom odredio da je vrijednost imovine nužnom nasljedniku manja od nužnog dijela koji mu po zakonu pripada, smatra se da je došlo do povrede prava na nužni dio. U tom slučaju, nužni nasljednik ima pravo tužbom pobijati oporuku u onom obujmu koji je potreban da bi uspio dobiti cjelokupan nužni dio koji mu pripada. Ako na taj način ne bi dobio punu vrijednost nužnog dijela, može tužbom zahtijevati da se vrate darovi, odnosno besplatno raspolaganje koje je ostavitelj učinio svojim zakonskim nasljednicima i ostalim osobama. Darovi se vraćaju počevši od posljednjeg dara po redu kojim su učinjeni. Umanjenje raspolaganja oporukom može se zahtijevati u roku od tri godine od proglašenja oporuke, a povrat dara u roku od tri godine od dana ostaviteljeve smrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru. :)

Sad vidim da nisam bila posve jasna, ja sam jedna od dviju kceri, nema trece osobe dodatne povrh nas kceri i bracne druzice.

Ljubazno molim jos pojasnjenje - dakle polovicu stana dijelimo nas 3 na tri dijela, ili sestra i ja imamo pravo ukupno na pola nasljedstva, a druzica na pola?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 09. 05. 2023. u 11:57, lawbydesign je napisao:

Pozdrav,

Pravo na nužni dio mogu zahtijevati samo osobe koje bi ostavitelja nasljedile na temelju Zakona o nasljeđivanju da nije postojala oporuka. Ovisno o postojanju bliske obiteljske veze koje te osobe imaju sa ostaviteljem, razlikuju se apsolutni i relativni potencijalni nužni nasljednici. U apsolutne nužne nasljednike ubrajaju se ostaviteljevi potomci, njegova posvojčad i njihovi potomci, te njegov bračni drug te imaju pravo na jednu polovicu onog dijela koji bi im pripao po zakonu. 

Primjerice, ako ostavitelj ima bračnog druga i dvoje djece, a oporukom je sve ostavio trećoj osobi, bračni drug i djeca imaju pravo zahtijevati nužni dio (1/2 zakonskog dijela) te bi tada svaki dobio 1/6 na ime nužnog dijela, a trećoj osobi bi kao oporučnom nasljedniku pripala druga polovica ostavine.

Sadašnja bračna družica vašeg oca može zahtjevati nužni dio.

Temelj za obračunavanje vrijednosti nužnog dijela je obračunska vrijednost ostavine. Najprije treba popisati i procijeniti vrijednost imovinskih dobara (stvari i imovinskih prava) koje je ostavitelj imao u času smrti. Tome će se pribrojiti vrijednost svih darova, odnosno onoga čime je ostavitelj za života besplatno raspolagao u korist zakonskih nasljednika ili drugih osoba, a da to nije bila njegova zakonska obveza. Od svega ovoga odbiti će se iznos ostaviteljevih dugova, iznos troškova popisa i procjene ostavine i troškova pogreba ostavitelja. Dakle, ovisi kakva bi bila utvrđena vrijednost zemljišta koje spominjete.

Ako je ostavitelj oporukom odredio da je vrijednost imovine nužnom nasljedniku manja od nužnog dijela koji mu po zakonu pripada, smatra se da je došlo do povrede prava na nužni dio. U tom slučaju, nužni nasljednik ima pravo tužbom pobijati oporuku u onom obujmu koji je potreban da bi uspio dobiti cjelokupan nužni dio koji mu pripada. Ako na taj način ne bi dobio punu vrijednost nužnog dijela, može tužbom zahtijevati da se vrate darovi, odnosno besplatno raspolaganje koje je ostavitelj učinio svojim zakonskim nasljednicima i ostalim osobama. Darovi se vraćaju počevši od posljednjeg dara po redu kojim su učinjeni. Umanjenje raspolaganja oporukom može se zahtijevati u roku od tri godine od proglašenja oporuke, a povrat dara u roku od tri godine od dana ostaviteljeve smrti.

...molim vas ako mozete i moj slucaj da prokomentirate.Ja u oporuci kao zakonska nasljednica nisam ni spomenuta.(nema nikakvih krivicnih/kriminalni osnova)Ostavitelj je 1/2 kuce darovao svojoj mladjoj kcerki.U trenutku smrti bio je vlasnik samo 1/2 kuce.Oporukom je i tu drugu polovicu ostavio svojoj mladjoj kcerki i njenom muzu.Za oporuku sam saznala tek po pozivu za ostavinsku raspravu. Samo nas dvije je imao. Hvala unaprijed....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , jaca123 je napisao:

Za oporuku sam saznala tek po pozivu za ostavinsku raspravu. Samo nas dvije je imao.

Ako je to bila sva njegova imovina, tada ste imali osnove za potraživanje svog nužnog dijela. S tim da na povredu nužnog dijela sud ne pazi po službenoj dužnosti već isključivo na zahtjev nasljednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija