Jump to content

Materijalna šteta


Dragica26

Preporučene objave

Dobra večer. Radi se o na nošenje materijalne štete od strane člana obitelji. Živim u obiteljskoj kući i djelim dvor s tetkom( majčinom sestrom). 26.10. joj je pukla cijev u kuhinji. Meni je voda ulazila kroz zid u zahod. Zatvorila je vodu i ujutro zvala vodoinstalatera koji je odmah počeo kopat bez dogovora o cijeni radova i troškovima. Napravila je rupu u zidu koji dijelimo i maknuka mi dovodnu cijev iz zahoda(ostavila je  e e i dijete bez tople vode). Rekla je da moram razbit kadu i  ušla mi u stan. Razbila kadu, wc školjku i izbacila mašinu od robe na dvor. Sve se to događalo dok sa bila na poslu. Vodoinstalater je za radove naplatio 8000 kn a ona je od mene uzela 4000. Sve je radio na crno bez računa. Razbijeni wc nije popravio. Šutu je ostavio. Ona mi je dala 2000 kn za štetu. Sad traži da joj  vratim novce iako mi je napravila štetu od 6-7000 eura. Račun za radove nikada nisam dobila a bez zahoda sa bila 6 mjeseci. Sada prijeti sudom. 

uređeno: od Dragica26
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Dragica26 je napisao:

ušla mi u stan

Kako je ušla u vaš stan? Da li ju je pustio odrasli član kućanstva? Tko je upisan kao vlasnik vašeg stana?

prije 15 sati , Dragica26 je napisao:

ona je od mene uzela 4000

Kako mislite uzela? Da li ste joj dali ili je na neki način otuđila?

prije 15 sati , Dragica26 je napisao:

Račun za radove nikada nisam dobila

Ukoliko ste platili dio radova, imate pravo na račun. Izvođača radova možete kontaktirati i tražiti račun, odnosno popravak počinjene štete. Ukoliko odbije izdati račun, možete ga prijaviti tržnoj inspekciji.

Da li ste već razgovarali s izvođačem radova (majstorom)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , lawbydesign je napisao:

Kako je ušla u vaš stan? Da li ju je pustio odrasli član kućanstva? Tko je upisan kao vlasnik vašeg stana?

Kako mislite uzela? Da li ste joj dali ili je na neki način otuđila?

Ukoliko ste platili dio radova, imate pravo na račun. Izvođača radova možete kontaktirati i tražiti račun, odnosno popravak počinjene štete. Ukoliko odbije izdati račun, možete ga prijaviti tržnoj inspekciji.

Da li ste već razgovarali s izvođačem radova (majstorom)?

Ne ja sam bila ma poslu. Malodobno dijete ju je pustilo. Iz ošač radova ne želi dati račun a novce mi je  uzela pod prijetnjom da sam ja njoj napora ila štetu.  Prilažem slike mog zahoda i njezine kuhinje. 

168606165795143850869685565229.jpg

16860617406125137142719236438625.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Dragica26 je napisao:

Ne ja sam bila ma poslu. Malodobno dijete ju je pustilo. Iz ošač radova ne želi dati račun a novce mi je  uzela pod prijetnjom da sam ja njoj napora ila štetu.  Prilažem slike mog zahoda i njezine kuhinje. 

Kako je regulirano vlasništvo kuće i zajedničkih dijelova? Tko je upisan kao vlasnik kuće/pojedinog stana? Da bih vam mogla konkretnije odgovoriti zanima me što piše u zemljišnoknjižnom izvatku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , lawbydesign je napisao:

Kako je regulirano vlasništvo kuće i zajedničkih dijelova? Tko je upisan kao vlasnik kuće/pojedinog stana? Da bih vam mogla konkretnije odgovoriti zanima me što piše u zemljišnoknjižnom izvatku.

Kuća je etaži rana i podijeljena. Ja sam vlasnik stana. Ona je vlasnik stana koji se nalazi do moga. Dvor se dijeli u ravnini stana s tim da je prolaz zajednički. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Dragica26 je napisao:

Kuća je etaži rana i podijeljena. Ja sam vlasnik stana.

Niti vaša teta, niti majstor nije imao pravo ući u nekretninu u vašem vlasništvu bez odobrenja vlasnika (malodobno dijete nije moglo dati bilo kakav pristanak).

S obzirom da očito nema načina za dogovor, preostaje vam tužba za naknadu štete i popravljanje štete.

U slučaju nastanka izvanugovorne štete (vaš slučaj), da bi štetnik (vaša teta) bio dužan popraviti prouzročenu štetu oštećeniku (vi), oštećenik je ovlašten zahtijevati takav popravak podnošenjem tužbe za naknadu štete. Međutim, da bi se podnijela tužba za naknadu štete, potrebno je da se ispune opće i posebne pretpostavke odgovornosti za štetu.

Pretpostavke su:  vaša teta je ubrojiva, odnosno duševno zdrava i poslovno sposobna; štetna radnja je svaki čin koji uzrokuje štetu na strani oštećenika i obvezan je naknaditi štetu; riječ je o imovinskoj šteti (obična šteta); postoji uzročna veza između štetne radnje kao uzroka i nastale štete kao posljedice; protupravnost = da je štetnom radnjom povrijeđeno neko pravilo koje spada u pravni poredak.

Pod popravljanjem štete razumijeva se uklanjanje, naknađivanje ili ublažavanje štetnih posljedica koje su nastupile zbog štetne radnje. Ukoliko sud usvoji tužbu za naknadu štete, da bi se naknadila materijalna šteta, najprije će naložiti štetniku da uspostavi stanje koje je bilo prije nego što je šteta nastala. To znači da mu se mora vratiti sve ono što mu je štetnom radnjom upropašteno ili oduzeto.

Postoji i mogućnost prijave za narušavanje nepovredivosti doma (neovlašten ulazak) i za to je propisana kazna zatvora, ali se goni po prijedlogu i ne po službenoj dužnosti. Da li ste podnijeli prijavu bilo kakvu protiv tete policiji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, lawbydesign je napisao:

Niti vaša teta, niti majstor nije imao pravo ući u nekretninu u vašem vlasništvu bez odobrenja vlasnika (malodobno dijete nije moglo dati bilo kakav pristanak).

S obzirom da očito nema načina za dogovor, preostaje vam tužba za naknadu štete i popravljanje štete.

U slučaju nastanka izvanugovorne štete (vaš slučaj), da bi štetnik (vaša teta) bio dužan popraviti prouzročenu štetu oštećeniku (vi), oštećenik je ovlašten zahtijevati takav popravak podnošenjem tužbe za naknadu štete. Međutim, da bi se podnijela tužba za naknadu štete, potrebno je da se ispune opće i posebne pretpostavke odgovornosti za štetu.

Pretpostavke su:  vaša teta je ubrojiva, odnosno duševno zdrava i poslovno sposobna; štetna radnja je svaki čin koji uzrokuje štetu na strani oštećenika i obvezan je naknaditi štetu; riječ je o imovinskoj šteti (obična šteta); postoji uzročna veza između štetne radnje kao uzroka i nastale štete kao posljedice; protupravnost = da je štetnom radnjom povrijeđeno neko pravilo koje spada u pravni poredak.

Pod popravljanjem štete razumijeva se uklanjanje, naknađivanje ili ublažavanje štetnih posljedica koje su nastupile zbog štetne radnje. Ukoliko sud usvoji tužbu za naknadu štete, da bi se naknadila materijalna šteta, najprije će naložiti štetniku da uspostavi stanje koje je bilo prije nego što je šteta nastala. To znači da mu se mora vratiti sve ono što mu je štetnom radnjom upropašteno ili oduzeto.

Postoji i mogućnost prijave za narušavanje nepovredivosti doma (neovlašten ulazak) i za to je propisana kazna zatvora, ali se goni po prijedlogu i ne po službenoj dužnosti. Da li ste podnijeli prijavu bilo kakvu protiv tete policiji?

Nisam na žalost. Znam da sam trebala i sad i je kasno. Ja sam štetu popravila o svom trošku jer nismo mogli živjeti bez zahoda. Ovo pitam sam u slučaju njenih napada da imam argumente jer niti imam novaca ni živaca da se sudski gonim. Hvala vam na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija