Jump to content

Kojoj instituciji se obratit?


Orpheus

Preporučene objave

Zanima me nešto vezano za važenje jednog zakona, postavio sam upit Ministarstvu pravosuđa, a oni su ga proslijedili ministarstvu u čijoj nadležnosti bi spadao taj zakon, no nisam dobio nikakav odgovor, a Povjerenik za informiranje mi je među ostalim odgovorio:
"lz citiranih zakonskih odredbi proizlazi da Vaša obraćanja tijelu javne vlasti ne predstavljaju zahtjev za pristup informacijama u smislu članka 18. Zakona, koji se rješava način i u rokovima propisanim odredbama Zakona, jer se njime ne traže konkretne postojeće informacije u smislu Zakona, već je riječ o podnesku (upit, pritužba, predstavka, inicijativa) upućenom tijelima javne vlasti, koji se rješava po propisima iz njihovog djelokruga.".

Dakle, koji su to propisi iz djelokruga javnih vlasti po kojima ja moram postaviti jednostavan upit, tj. kako i kome, a da bih na njega dobio odgovor? I postoji li uopće takva institucija u RH? Još jednom, radi se o pitanju vezanom za važenje jednog zakona.

Hvala!

uređeno: od Orpheus
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 24. 06. 2023. u 14:16, Borbena7 je napisao:

Teško je reći, jer Vam je ovaj upit previše općenit, ali načelno vrijedi da za pravni savjet/tumačenje možete koristiti usluge odvjetnika.

Zanima me vrijedi li neki zakon ili ne, pa je moj dojam da bi bilo normalno da u državi postoji neko tijelo koje mi može dati službeni odgovor na taj upit, a odvjetnik za tu namjenu nažalost nije dovoljno dobra opcija jer želim imati neki službeni dokument kako bih ga mogao upotrijebiti na sudu.

uređeno: od Orpheus
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Orpheus je napisao:

Zanima me vrijedi li neki zakon ili ne, pa je moj dojam da bi bilo normalno da u državi postoji neko tijelo koje mi može dati službeni odgovor na taj upit,

Sve što tražite imate u Narodnim novinama koje su službeni list Republike Hrvatske.

prije 1 sat, Orpheus je napisao:

odvjetnik za tu namjenu nažalost nije dovoljno dobra opcija jer želim imati neki službeni dokument kako bih ga mogao upotrijebiti na sudu.

Nikakav dokument ne obvezuje sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Borbena7 je napisao:

Sve što tražite imate u Narodnim novinama koje su službeni list Republike Hrvatske.

U RH se dvije godine masovno kršio Ustav i zakoni, tako da ništa ne piše u NN, zato mi to to i treba. I sutkinja prekršajnog suda mi je to na svoja usta rekla da se u doba pandemije koja je bila u cijelom svijetu ne treba pozivati na "te argumente" (na Ustav i zakone). I tako rade svi suci u praksi, znam.

prije 3 sati , Borbena7 je napisao:

Nikakav dokument ne obvezuje sud.

A ne? A meni je sutkinja kad sam otvorio pitanje kršenja GDPR-a rekla da to nema ništa sa sudom, nego da se za te stvari mogu obratiti AZOP-u.

uređeno: od Orpheus
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U principu, kao što ti je Borbena rekla, pitanje ti je preopćenito (koga mogu pitati nešto) i ne znamo kakvo si pitanje želio postaviti, pa ti ne možemo reći ni kome ga i kako postaviti...

A i, ako dobro čitam ono što pišeš, ti bi želio odgovor nekog nadležnog tijela koji bi upotrijebio kao dokaz na sudu? Sud je ovlašten sam tražiti mišljenja nadležnih tijela, svjedoka, vještaka i drugih, kako bi donio adekvatnu odluku, ali samo ako smatra da je to potrebno. To što neka od stranaka smatra da je nije obvezujuće za sud (u principu, ako meni nešto nije jasno u tom postupku ne znači da sudu nije jasno i da sud to mora nekoga pitati, a ako ja želim da mi bude isto tako potpuno jasno, moram uzeti odvjetnika koji se bavi tom vrstom prava kako bi mi on to objasnio, čime se opet vraćamo na prvobitni savjet Borbene).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 26. 06. 2023. u 0:42, drot13 je napisao:

U principu, kao što ti je Borbena rekla, pitanje ti je preopćenito (koga mogu pitati nešto) i ne znamo kakvo si pitanje želio postaviti, pa ti ne možemo reći ni kome ga i kako postaviti...

Zanima me da li je donošenjem određenog zakona postalo pravno obvezno ono što se u tom zakonu navodi. I ne, nije tako glup upit kako se možda na prvu čini.

Dana 26. 06. 2023. u 0:42, drot13 je napisao:

A i, ako dobro čitam ono što pišeš, ti bi želio odgovor nekog nadležnog tijela koji bi upotrijebio kao dokaz na sudu? Sud je ovlašten sam tražiti mišljenja nadležnih tijela, svjedoka, vještaka i drugih, kako bi donio adekvatnu odluku, ali samo ako smatra da je to potrebno. To što neka od stranaka smatra da je nije obvezujuće za sud (u principu, ako meni nešto nije jasno u tom postupku ne znači da sudu nije jasno i da sud to mora nekoga pitati, a ako ja želim da mi bude isto tako potpuno jasno, moram uzeti odvjetnika koji se bavi tom vrstom prava kako bi mi on to objasnio, čime se opet vraćamo na prvobitni savjet Borbene).

E odlično, a sad ću ti reći nešto još "konkretnije", iako nećeš vjerojatno bit zadovoljan.

Dakle, ovo gore se samo nadovezuje na "ono glavno", ovo gore sam zbilja ja mislio upotrijebiti, ali nakon, ponavljam, nakon što me je sutkinja prekinula kad sam naveo nešto iz GDPR-a, rekavši mi da se za to mogu obratiti AZOP-u.

A što AZOP može, a sud ne? Pa AZOP-u se upravo prijavljuje kršenje GDPR-a, na što onda AZOP "ispituje stanje", tj. valjda i šalje neku inspekciju koja utvrđuje je li bilo kršenja GDPR-a, jer sam u prijavi AZOP-u naveo masu različitih elemenata kršenja (možda nisam ni trebao sve navodit, s obzirom na to koliko im treba da to ispitaju i odgovore).

Normalno, smatram da sud treba odlučiti ovako kako vi kažete, tim više što je bilo doslovnog i očitog kršenja slova GDPR-a, međutim evo još samo trebam naći nekog tko bi to objasnio i sutkinji. :):)

uređeno: od Orpheus
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Orpheus je napisao:

 

Normalno, smatram da sud treba odlučiti ovako kako vi kažete, tim više što je bilo doslovnog i očitog kršenja slova GDPR-a, međutim evo još samo trebam naći nekog tko bi to objasnio i sutkinji. :):)

Objasnite ćeš joj lako kada se bude dogodilo ovo https://www.poslovni.hr/hrvatska/za-krsenje-gdpr-a-izdane-32-kazne-pogledajte-tko-je-najcesce-kaznjavan-4388828

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , sivko je napisao:

Oprostite, ali imam dojam da niste dovoljno pažljivo pratili tijek rasprave. Upravo o tome se i radi, da me sutkinja uputila na AZOP zato jer se ona kao predstavnik suda ne želi time baviti, nego me upućuje na predstavnike izvršne vlasti, i baš zato sam se i obratio AZOP-u, jer ona priznaje samo ono što AZOP odluči, potvrdi, kako god, a na sudu ne želi uopće ulaziti u neko područje (GDPR) za koje smatra da je u nadležnosti AZOP-a. Naravno da kad i ako budem imao "pravorijek" AZOP-a, da ću onda to moći priložiti kao dokaz mojim tvrdnjama, i zato sam na drugoj temi i postavio upit u vezi AZOP-a.

Ajde sad što se tiče AZOP-a, izaći ću malo izvan okvira teme možda, ali kratko, problem s AZOP-om prvi je taj što se čeka (dok sudski proces traje i nikoga ne čeka, barem mislim da su mi tu ruke vezane), i što, kao što je čest slučaj i kod drugih državnih institucija, ne postoji mehanizam pomoću kojeg bih ih mogao "natjerati" da rade ili da rade brže. A zapravo možda i postoji, vidjet ćemo. Drugi problem koji bi mogao biti je taj što (mislim da je to taj članak kojeg sam već čitao, ispričavam se ako griješim) se na tom popisu nalaze isključivo privatni poslovni subjekti i sl., a ne druge državne institucije, odnosno druga tijela izvršne vlasti. Treći problem je što se radi i o "politički osjetljivoj stvari". A četvrti, ukoliko ne bi "presudili" sukladno dokazima, a to sam već doživio, i svakakve nebuloze (ne mogu se sjetiti "pristojnog" izraza) sam već čitao kad sam se po sličnom principu žalio tijelima kojima nije u interesu donositi pravorijeke protiv bliskih im tijela ili osoba, je taj što ne postoji (nadam se da u ovom slučaju postoji, ali ne vjerujem) mehanizam putem kojeg bih se mogao žaliti.
Ali dobro, vidjet ćemo, možda me i ugodno iznenade.

uređeno: od Orpheus
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Orpheus je napisao:

Upravo o tome se i radi, da me sutkinja uputila na AZOP zato jer se ona kao predstavnik suda ne želi time baviti

Nije ona nikakav predstavnik suda već sudac pojedinac koji u ime RH odlučuje u vašoj pravnoj stvari, a kao takva je jedino ovlaštena suditi u okviru tužbenog zahtjeva za kojega je nadležna, a ne prema željama stranaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , sivko je napisao:

Naravno da se ne bavi s time bila predstavnik suda ili ne.Radi strogo po predmetu i to samo po člancima Zakona po kojim se sudi.

Radi se o mojoj tužbi za nezakonit otkaz zato jer nisam dao osobne podatke koje po GDPR-u nisam dužan dati. A nezakonit je i po nizu drugih osnova. Jesam li Vam sad pomogao da Vam bude malo jasnije o čemu se radi?

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

Nije ona nikakav predstavnik suda već sudac pojedinac koji u ime RH odlučuje u vašoj pravnoj stvari, a kao takva je jedino ovlaštena suditi u okviru tužbenog zahtjeva za kojega je nadležna, a ne prema željama stranaka.

Ona je svakako predstavnik suda, to što ga Vi u uobičajenoj terminologiji zovete samo "sudac" ne znači da ona nije predstavnik suda.

Ona je baš zato što je predstavnica suda koja u ime RH odlučuje o mojoj pravnoj stvari ovlaštena i dužna suditi u okviru tužbenog zahtjeva za kojega je nadležna, taj dio ste dobro napisali, iako ne znam čemu, a još manje ovo da bi trebala suditi po željama stranaka, druga stvar je što se moja želja kao stranke poklapa s njezinom zakonskom obavezom, pa Vas je možda to zbunilo.

uređeno: od Orpheus
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako AZOP kazni firmu jer su uzimali podatke koje nisu smjeli onda će sud i presuditi da je otkaz nezakonit.Tužio si firmu da je otkaz nezakonit pa ti moraš to i dokazat uz pomoć AZOP-a jer su oni jedini nadležni za kršenje GDPR-a.Ako ima i drugih osnova za nezakonit otkaz i to moraš dokazat pa će sutkinja to lako riješiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 07. 2023. u 0:08, Orpheus je napisao:

Radi se o mojoj tužbi za nezakonit otkaz zato jer nisam dao osobne podatke koje po GDPR-u nisam dužan dati. A nezakonit je i po nizu drugih osnova. Jesam li Vam sad pomogao da Vam bude malo jasnije o čemu se radi?

Ona je svakako predstavnik suda, to što ga Vi u uobičajenoj terminologiji zovete samo "sudac" ne znači da ona nije predstavnik suda.

Ona je baš zato što je predstavnica suda koja u ime RH odlučuje o mojoj pravnoj stvari ovlaštena i dužna suditi u okviru tužbenog zahtjeva za kojega je nadležna, taj dio ste dobro napisali, iako ne znam čemu, a još manje ovo da bi trebala suditi po željama stranaka, druga stvar je što se moja želja kao stranke poklapa s njezinom zakonskom obavezom, pa Vas je možda to zbunilo.

Poštovani,

Ako će Vam što pomoći, ako je otkaz bio prije 24.12.2021. (nakon toga dana su stupile na snagu Izmjene i dopune Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, Narodne novine broj 143/2021) možete se pozvati i na to, ako ste otkaz dobili prije tog datuma jer niste imali i pokazali covid potvrdu za ulaz na posao.

Obzirom je tek nakon toga datuma 24.12.2021. (dan 24.12.2021. je datum objave izmjena zakona u Narodnim novinama) zakonski bilo propisano da se treba pokazati dokaz o testiranju, cijepljenju itd. za ulazak u određene prostore. 

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2021_12_143_2436.html

Imate više stupnjeva do kojih možete ulagati pravne lijekove, tako da ako Vas odbiju na nižim sudovima, možete ići dalje. 

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 07. 2023. u 0:08, Orpheus je napisao:

Ona je svakako predstavnik suda, to što ga Vi u uobičajenoj terminologiji zovete samo "sudac" ne znači da ona nije predstavnik suda.

Ona je baš zato što je predstavnica suda koja u ime RH odlučuje o mojoj pravnoj stvari ovlaštena i dužna suditi u okviru tužbenog zahtjeva za kojega je nadležna, taj dio ste dobro napisali, iako ne znam čemu, a još manje ovo da bi trebala suditi po željama stranaka, druga stvar je što se moja želja kao stranke poklapa s njezinom zakonskom obavezom, pa Vas je možda to zbunilo.

Ne znate čemu, jer niste pravnik i ne znate tumačiti propise. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 07. 2023. u 6:40, sivko je napisao:

Ako AZOP kazni firmu jer su uzimali podatke koje nisu smjeli onda će sud i presuditi da je otkaz nezakonit.Tužio si firmu da je otkaz nezakonit pa ti moraš to i dokazat uz pomoć AZOP-a jer su oni jedini nadležni za kršenje GDPR-a.Ako ima i drugih osnova za nezakonit otkaz i to moraš dokazat pa će sutkinja to lako riješiti.

Oni su radili svašta, nešto što je podložno kažnjavanju, a nešto što nije, recimo dali su mi otkaz jer im nisam dao podatke koje sam po AZOP-u dužan dati, ali ih nisam dužan dati ako se ne ispune svi uvjeti iz GDPR-a, e sad uobičajena procedura u tim slučajevima je da im AZOP naloži da ispune te uvjete, što mogu, ali meni to nije relevantno, nego da AZOP utvrdi da nisam bio dužan postupiti po njihovom nalogu. Hoće li AZOP to potvrditi ili se izuzeti od toga uz objašnjenje da se može proglasiti nadležnim samo za donošenjem pravorijeka u slučajevima kršenja GDPR-a koja se ne mogu ispraviti, ili samo za kršenja GDPR-a koja su i kažnjiva, a ne o obavezama ulagatelja prigovora prema instituciji koja uvjetuje nezakonit uvid u osobne podatke nezakonitim otkazom, vidjet ćemo.
I to je zapravo suština i moj inicijalni prigovor, na to sam dodao još njih nekoliko, kako bi ih AZOP, ako bude radio po zakonu, još dodatno kaznio, i priložio mi tu odluku o kazni, a ja onda to priložio sudu, iako je druga uvažena forumašica pravnica gore napisala da to ne obvezuje sud.

Nadalje, nije točno da sam ja taj koji treba išta dokazivati, jer u Zakonu o radu čl. 135., st. 3. se jasno navodi da u slučaju spora oko otkaza, ako je otkaz dao Poslodavac, teret dokazivanja zakonitosti istog leži na Poslodavcu.
Naravno, ja im rado podastrem mali milijun dokaza, pored ovog, o nezakonitosti otkaza, pa onda oni neka dokazuju da su mi dali otkaz sukladno zakonu.

uređeno: od Orpheus
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija