Jump to content

80% od najniže braniteljske mirovine


vjekoslav s

Preporučene objave

prije 5 godina otišao sam u invalidsku civilnu mirovinu ( profesionalna nesposobnost ) i zbog male mirovine ( oko 1000kn ) dodjeljeno mi je 80% najniže braniteljske mirovine ( nisam HRVI ).

Imam 57 godina i moja su pitanja: je li 80%..... trajna "presuda"? ili postoji trenutak kad ona postaje 100% najniže braniteljske mirovine?  ide li to automatski ili treba popunjavati formulare.... 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

da trajno 80 % je minimalna braniteljska invalidska mirovina - profesionalna nesposobnost, dok ne ispunite uvjet za 100 %, a to samo može biti :

1. priznavanje prava na invalidsku mirovinu - opća nesposobnost  ili

2. priznavanje prava na starosnu mirovinu

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakle čeka se starosna mirovina.... i to je u redu

  jel to ide automatski ili  ....

može još pomoć oko matematike

hipotetski da danas ispunjavam uvjete za starosnu

mirovina mi je 390€ ( to je s dodacima za borbeni sektor 500 tinjak dana cca 35€ koliko mi s čini )

znači 355€ mirovine je 80% od 443€ + 35 za borbeni sektor ili je neka druga matematika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani svi,braćo po oružju. Molim tumačenje, stanje moje je ovako; invalidska mirovina minimalna braniteljska od 2022 g ,HRVI, dragovoljac,potpuna radna nesposobnost, omjer 20%rat-80%mir. 750dana borbenog sektora ,55 godina života (patnje). Tko može naslijediti nakon moje smrti moju mirovinu i u kojem iznosu. 

ili ako dočekam vrijeme za starosnu mirovinu ,šta onda trebam napraviti ili netrebam ništa,al to vjerojatno neću ...

Hvala Vam što postojite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , vjekoslav s je napisao:

dakle čeka se starosna mirovina.... i to je u redu

  jel to ide automatski ili  ....

može još pomoć oko matematike

hipotetski da danas ispunjavam uvjete za starosnu

mirovina mi je 390€ ( to je s dodacima za borbeni sektor 500 tinjak dana cca 35€ koliko mi s čini )

znači 355€ mirovine je 80% od 443€ + 35 za borbeni sektor ili je neka druga matematika

Poštovani,

starosna mirovina se ne čeka, nego se mora zaraditi. Nakon umirovljenja u invalidsku mirovinu profesionalna nesposobnost morate raditi na Ugovor o radu 12 mjeseci na puno radno vrijeme ili 24 mjeseca na pola radnog vremena, ostvariti godine života za priznavanje starosne mirovine i tek onda možete zatražiti priznavanje prava na starosnu mirovinu.

Oprostite ali umoran sam od ponavljanja matematike 4 razreda osnovne škole ili objašnjavanja kako koristiti tablice za usporedni izračun svih mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , sakyco je napisao:

 invalidska mirovina minimalna braniteljska od 2022 g ,HRVI, dragovoljac,potpuna radna nesposobnost, omjer 20%rat-80%mir. 750dana borbenog sektora ,55 godina života (patnje). Tko može naslijediti nakon moje smrti moju mirovinu i u kojem iznosu. 

ili ako dočekam vrijeme za starosnu mirovinu ,šta onda trebam napraviti ili netrebam ništa,al to vjerojatno neću ...

Iznos obiteljske mirovine nakon Vaše smrti je 77 % Vaše mirovine.

Kad ostvarite godine života za priznavanje starosne mirovine nemojte ništa poduzimati jer kako ste korisnik invalidske mirovine - opća nesposobnost, iznos starosne mirovine može Vam samo biti isti ili manji od dosadašnjeg iznosa mirovine.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , vjekoslav s je napisao:

dakle čeka se starosna mirovina.... i to je u redu

  jel to ide automatski ili  ....

može još pomoć oko matematike

hipotetski da danas ispunjavam uvjete za starosnu

mirovina mi je 390€ ( to je s dodacima za borbeni sektor 500 tinjak dana cca 35€ koliko mi s čini )

znači 355€ mirovine je 80% od 443€ + 35 za borbeni sektor ili je neka druga matematika

Kad jednom ostvarite invalidsku mirovinu nemožete više dobiti starosnu mirovinu več se invalidska automatski prevodi  i ostaje vam najniža braniteljska mirovina. Jedino ako se zaposlite najmanje 24 mjeseca kao što vam je poštovani profesor objasnio možete zatražiti ponovni izračun kad budete imali uvjete za starosnu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , vjekoslav s je napisao:

dakle čeka se starosna mirovina.... i to je u redu

  jel to ide automatski ili  ....

može još pomoć oko matematike

hipotetski da danas ispunjavam uvjete za starosnu

mirovina mi je 390€ ( to je s dodacima za borbeni sektor 500 tinjak dana cca 35€ koliko mi s čini )

znači 355€ mirovine je 80% od 443€ + 35 za borbeni sektor ili je neka druga matematika

Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i HRVI iz Domovinskog rata (nezaposleni), korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti, koji su pravo ostvarili prema ZOHBDR-u ili ZOMO-u, prevodi se to pravo po službenoj dužnosti na starosnu mirovinu u jednakom iznosu, i to s prvim danom mjeseca nakon mjeseca u kojem je korisnik navršio starosnu dob za stjecanje prava na starosnu mirovinu predviđenu ZOMO-om, ali uz smanjenje dobne granice prema  ZOHBDR-u. Prevedena mirovina ne može biti niža od najniže mirovine, uz uvjet od  najmanje 100 dana provedenih u borbenom sektoru.

Zaposlenim korisnicima invalidske mirovine, mirovina se prevodi na starosnu mirovinu u jednakoj svoti od prvog dana nakon mjeseca u kojem im je prestalo osiguranje nakon dobi za stjecanje prava na starosnu mirovinu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , huskyCRO je napisao:

Kad jednom ostvarite invalidsku mirovinu nemožete više dobiti starosnu mirovinu več se invalidska automatski prevodi  i ostaje vam najniža braniteljska mirovina. Jedino ako se zaposlite najmanje 24 mjeseca kao što vam je poštovani profesor objasnio možete zatražiti ponovni izračun kad budete imali uvjete za starosnu.

 

zahvaljujem na odgovoru..... najbitniji dio mi je da se to radi automatski .... da li se to zove starosna ili najniža braniteljska to mi je nebitno... sve pohvale svima Vama koji strpljivo odgovarate na pitanja.... teško se probiti u pravnom meta jeziku.... 

prije 7 sati , huskyCRO je napisao:

Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i HRVI iz Domovinskog rata (nezaposleni), korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti, koji su pravo ostvarili prema ZOHBDR-u ili ZOMO-u, prevodi se to pravo po službenoj dužnosti na starosnu mirovinu u jednakom iznosu, i to s prvim danom mjeseca nakon mjeseca u kojem je korisnik navršio starosnu dob za stjecanje prava na starosnu mirovinu predviđenu ZOMO-om, ali uz smanjenje dobne granice prema  ZOHBDR-u. Prevedena mirovina ne može biti niža od najniže mirovine, uz uvjet od  najmanje 100 dana provedenih u borbenom sektoru.

Zaposlenim korisnicima invalidske mirovine, mirovina se prevodi na starosnu mirovinu u jednakoj svoti od prvog dana nakon mjeseca u kojem im je prestalo osiguranje nakon dobi za stjecanje prava na starosnu mirovinu. 

Zahvaljujem na odgovoru..... ključna rečenica je ... "prevodi se to pravo po službenoj dužnosti na starosnu mirovinu"... to je ono što je mene zanimalo.... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija