Jump to content

Kako izbaciti brata nasilnika iz kuce?


adr

Preporučene objave

Imam brata koji je psihicki i povremeno fizicki nasilnik. Uzasno ruznig jezika, psovki, bezobraznog ponasanja. Ostali smo bez oca prije par mjeseci, dok je bio ziv brat je nasrtao na njega, pokusao se 2 puta i objesiti i skroz je psihicki nestabilan ali je preinteligentan samo na onu losu stranu. Nema vozacku, uzima aute, traktore, sve trga, unistava. Policija je par puta zataškala slucajeve, gledaki mu kroz prste. S njim nema normalnog razgovora. S tim je i alkoholicar, a ima samo 20 godina. Par puta je udario mladeg brata, nasrnuo na mamu. Mama ne isto hrpu toga trpila zbog sramote iako sam bezbroj puta rekla da bez nje se nista ne moze napraviti kako treba i da ga treba prijavljivati svaki put kad ima ispad bijesa. U kuci je sakom udarao uticnice, udubio zifove, ne odrzava svoju sobu, ne pridonosi financijski, sam se ispisao iz srednje skole. Sta da napravimo da ga izbacimo nekako iz kuce? Policija ocito nece nista napraviti jer mi smo prijabiki obiteljsko nasilje i da vozi  ukradeni traktor pijan i bez vozacke a oni umjesto da ga odvedu u zatvor ga dovezu kuci. Kuca je od APN, i realno ima pravo biti u njoj, ali na koji nacin njega izbaciti i zabraniti mu da dira aute, traktore i sve ostalo sto je u maminom vlasnistvu (policija kaze da on na sve to ima pravo jer je to obiteljsko i nisra mu se ne moze)? I na koji nacin ga smjestiti u neku ustanovu gdje ce vidjet kakav je on manipukator i bolesnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 21. 07. 2023. u 21:50, adr je napisao:

Sta da napravimo da ga izbacimo nekako iz kuce?

Tko je vlasnik nekretnine? 

Ima li taj brat formalno suvlasnički dio u toj nekretnini? Npr. stečen nasljeđivanjem i upisan u zemljišne knjige.

Svakako je dobar početak da majka svaki put prijavi krađu, neovlašteno korištenje, uništavanje itd. te svaki put zatraži policijski zapisnik o tome. To je korisno i neophodno u kasnijem sudskom postupku.

Taj će brat imati pravo na (su)posjedovnu zaštitu, što znači da ga (trenutačno) prisilno iseliti nećete moći, ali u konačnici ćete moći će tražiti putem suda njegovo iseljenje.

Ako pravo vlasništva nema, ne može ga niti ostvariti, a nije poduzeo niti bilo kakva ulaganja - i da jest morao bi to jako dobro dokazati.  

Dana 21. 07. 2023. u 21:50, adr je napisao:

Kuca je od APN, i realno ima pravo biti u njoj, ali na koji nacin njega izbaciti i zabraniti mu da dira aute, traktore i sve ostalo sto je u maminom vlasnistvu (policija kaze da on na sve to ima pravo jer je to obiteljsko i nisra mu se ne moze)?

Što znači da ima pravo biti u kući? Da li govorite o (su)posjednoj zaštiti o kojoj sam gore pisala ili postoji nega druga osnova?

Svaki put kada uzme nešto što je tuđe vlasništvo ta osoba treba prijaviti krađu policiji. Policija je dužna postupiti ako je riječ o motornom vozilu kojim se netko koristi u javnom prometu i ugrožava ostale sudionike. 

Policija nije u pravu kada kaže da je nešto "obiteljsko" - da li u prometnoj dozvoli piše da je vlasnik obitelj xyz? Ne piše. Vlasnik je konkretna fizička ili pravna osoba koja ima pravo na zaštitu svoje privatne imovine.

Dana 21. 07. 2023. u 21:50, adr je napisao:

I na koji nacin ga smjestiti u neku ustanovu gdje ce vidjet kakav je on manipukator i bolesnik?

Jedna opcija je oduzimanje poslovne sposobnosti uz uključivanje Centra za socijalnu skrb.

Jeste li se već savjetovali s centrom?

Činjenica je da je to njegov dom što je Konvencijom i Ustavom zajamčeno pravo. Međutim, radi se o nasilniku i tada je potrebno da podnesete kaznenu prijavu policiji zbog obiteljskog nasilja ili čega drugoga (npr. tjelesne ozljede, prijetnje i sl.). Svakako trebate policiji navesti da postoji strah i opasnost od ponavljanja kaznenog djela jer isti živi u zajedničkom kućanstvu pa predložiti da se odrede mjere opreza udaljenja iz doma. Kasnije u fazi istraživanja/rasprave predložiti sudu izricanje sigurnosne mjere udaljenja iz zajedničkog kućanstva, što može trajati do 3 godine. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

I ja imam takvoga brata i trazim isti odgovor. Nasrce na nas sve,pije stalno i agresivan je.. duguje svima da ni ne pricam,ne radi, niti jednu lipu nije dao u kucu. Htjela bih ga izbaciti van da se ne vraca vise, ali me je strah da kasnije nece zapaliti kucu kako je zapalio susjedima ili ne napravi nesto obitelji. Mogu li ga sudski izbaciti van i traziti zabranu pristupa nama i kuci?

Dana 25. 07. 2023. u 13:48, lawbydesign je napisao:

Tko je vlasnik nekretnine? 

Ima li taj brat formalno suvlasnički dio u toj nekretnini? Npr. stečen nasljeđivanjem i upisan u zemljišne knjige.

Svakako je dobar početak da majka svaki put prijavi krađu, neovlašteno korištenje, uništavanje itd. te svaki put zatraži policijski zapisnik o tome. To je korisno i neophodno u kasnijem sudskom postupku.

Taj će brat imati pravo na (su)posjedovnu zaštitu, što znači da ga (trenutačno) prisilno iseliti nećete moći, ali u konačnici ćete moći će tražiti putem suda njegovo iseljenje.

Ako pravo vlasništva nema, ne može ga niti ostvariti, a nije poduzeo niti bilo kakva ulaganja - i da jest morao bi to jako dobro dokazati.  

Što znači da ima pravo biti u kući? Da li govorite o (su)posjednoj zaštiti o kojoj sam gore pisala ili postoji nega druga osnova?

Svaki put kada uzme nešto što je tuđe vlasništvo ta osoba treba prijaviti krađu policiji. Policija je dužna postupiti ako je riječ o motornom vozilu kojim se netko koristi u javnom prometu i ugrožava ostale sudionike. 

Policija nije u pravu kada kaže da je nešto "obiteljsko" - da li u prometnoj dozvoli piše da je vlasnik obitelj xyz? Ne piše. Vlasnik je konkretna fizička ili pravna osoba koja ima pravo na zaštitu svoje privatne imovine.

Jedna opcija je oduzimanje poslovne sposobnosti uz uključivanje Centra za socijalnu skrb.

Jeste li se već savjetovali s centrom?

Činjenica je da je to njegov dom što je Konvencijom i Ustavom zajamčeno pravo. Međutim, radi se o nasilniku i tada je potrebno da podnesete kaznenu prijavu policiji zbog obiteljskog nasilja ili čega drugoga (npr. tjelesne ozljede, prijetnje i sl.). Svakako trebate policiji navesti da postoji strah i opasnost od ponavljanja kaznenog djela jer isti živi u zajedničkom kućanstvu pa predložiti da se odrede mjere opreza udaljenja iz doma. Kasnije u fazi istraživanja/rasprave predložiti sudu izricanje sigurnosne mjere udaljenja iz zajedničkog kućanstva, što može trajati do 3 godine. 

 

Mi smo to sve radili i ja sam sudcu rekla da je mene strah zivjeti sa takvom osobom jer me je par puta krenuo ubiti.. sudac mu je dao samo mjesec dana zatvora i nista vise.. htjela bih tome stati na kraj i da ga vise ne gledamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, axnjx je napisao:

Mogu li ga sudski izbaciti van i traziti zabranu pristupa nama i kuci?

Kao što sam gore napisala - svaki put prijava i policijski zapisnik.

Paralelno, ovo ispod.

Da li ste već predlagali mjeru udaljenja iz doma?

Dana 25. 07. 2023. u 13:48, lawbydesign je napisao:

Činjenica je da je to njegov dom što je Konvencijom i Ustavom zajamčeno pravo. Međutim, radi se o nasilniku i tada je potrebno da podnesete kaznenu prijavu policiji zbog obiteljskog nasilja ili čega drugoga (npr. tjelesne ozljede, prijetnje i sl.). Svakako trebate policiji navesti da postoji strah i opasnost od ponavljanja kaznenog djela jer isti živi u zajedničkom kućanstvu pa predložiti da se odrede mjere opreza udaljenja iz doma. Kasnije u fazi istraživanja/rasprave predložiti sudu izricanje sigurnosne mjere udaljenja iz zajedničkog kućanstva, što može trajati do 3 godine. 

Predlažem da angažirate odvjetnika, a ukoliko su ispunjeni dodatni uvjeti, svakako možete uključiti i Centar za socijalnu skrb.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija