Jump to content

Najavljeno povećanje naknada za nezaposlene branitelje


Dioklecijan

Preporučene objave

Poz,

evo u ovom moru povećanja plaća koeficijenata i prava za državne zaposlenike, pitam da li neko zna šta je sa onim najavljenim povećanjem naknada za nezaposlene branitelje, koje se nije povećavalo preko 20 godina, 33 posto osnovice od 3300 kuna, što je u ono vrijeme bilo oko polovice minimalne plaće. A kako je ministar rekao ima oko 60000 tisuća branitelja koje ne rade i nisu u mirovini. Sada što sa tim jer sam i ja jedan od njih oko 1300 kuna za 608 dana ili malo manje od 170 eura. Da li ima išta od toga i kada bi to moglo biti, dosta je neodređeno u novinskim člancima, jer ipak ti ljudi žive na rubu siromaštva gledaju stalni porast cijena. Hoće li to biti dogodine ili uopće, a čini mi se da država ima novaca. Je li ta skupina branitelja zaboravljena? Ako neko ima neku konkretnu informaciju neka napiše, srdačan pozdrav i sve najbolje,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Dioklecijan je napisao:

Poz,

evo u ovom moru povećanja plaća koeficijenata i prava za državne zaposlenike, pitam da li neko zna šta je sa onim najavljenim povećanjem naknada za nezaposlene branitelje, koje se nije povećavalo preko 20 godina, 33 posto osnovice od 3300 kuna, što je u ono vrijeme bilo oko polovice minimalne plaće. A kako je ministar rekao ima oko 60000 tisuća branitelja koje ne rade i nisu u mirovini. Sada što sa tim jer sam i ja jedan od njih oko 1300 kuna za 608 dana ili malo manje od 170 eura. Da li ima išta od toga i kada bi to moglo biti, dosta je neodređeno u novinskim člancima, jer ipak ti ljudi žive na rubu siromaštva gledaju stalni porast cijena. Hoće li to biti dogodine ili uopće, a čini mi se da država ima novaca. Je li ta skupina branitelja zaboravljena? Ako neko ima neku konkretnu informaciju neka napiše, srdačan pozdrav i sve najbolje,

Pozdrav i vama, 

Koliko mi je poznato, Vlada je 30.06 uputila u Sabor novi Zakon tj. dopunu Zakona o Hrv.braniteljima gdje piše da će naknada za nezaposlene branitelje biti i dalje 30% (negdje se spominje i 33%), a umjesto dosadašnjih 50lipa po danu borbenog sektora, isplaćivati će se 0,01% (da 0,01% !???) po danu od tih 30%. Visina osnovice se još uvijek nezna jer će nju arbitrarno (proizvoljno) odrediti Vlada, kada.. nezna se. Taj prijedlog je išao 14.07. u Sabor i tek je prošao prvo čitanje, znači opet ništa do jesenskog zasjedanja, pa drugo i treće čitanje, pa onda ide provjera Ustavnosti Zakona i dok to objave u Narodnim Novinama uz rok od 15 dana, poslije kojeg Zakon postaje pravosnažan.. sigurno neće biti na snazi prije nove godine. I ja sam nezaposlen isto i na toj jebenoj naknadi.. kad moram tako reći. :((. Inače tih 3300Kn osnovice prije 20god. nije sigurno 50% od minimalne plaće, nego je tada to bila minimalna plaća, a mislim čak i dosta manja. Bog dragi zna po kakvom kriteriju to određuju, vjerojatno prema izračunu koliko ih to košta i koliko žele izdvojiti iz proračuna. S obzirom na cijene i inflaciju, sada bi ta osnovica trebala biti barem 700-800 Eura, ako ne i viša. U prilogu imate taj dokument koji sam skinuo sa stranica Sabora. Tu se mislim da isto u prijedlogu Zakona spominju i invalidnine za HRVI koje nisu mjenjane više od 20god., i za njih su predvidjeli neko povećanje ali po običaju ništa određeno, niti piše koliko niti po kojem kriteriju će biti povećane. Pozzz...  

DOPUNA ZAKONA O HRBr od 30-06-2023g.docx DOPUNA ZAKONA O HRBr od 30-06-2023g.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, baš sam i pretpostavio da neće skoro, jer čekam i jednokratnu naknadu za troškove života, jednom godišnje što imam pravo od 1330 kuna, već dosta dugo čekam, kasni, rekla mi je savjetnica u županijskom odjelu za branitelje, da iz nekog razloga kasni svima da ne zna zašto, dosada je uvijek bila isplaćena u roku mjesec dana,  a opet na drugoj strani vidim da se povećaju plaće i kojeficijenti, sada tko je tu pametan. Kada bi se nekako omogućilo da se ova skupina branitelja zaposli bilo bi najbolje, ali ostaje nada, pa što bude..

uređeno: od Dioklecijan
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , drazen_m je napisao:

a umjesto dosadašnjih 50lipa po danu borbenog sektora, isplaćivati će se 0,01% (da 0,01% !???) po danu od tih 30%. Visina osnovice se još uvijek nezna jer će nju arbitrarno (proizvoljno) odrediti Vlada, kada.. nezna se. 

 

Isplaćivat će 30% od osnovice uvećano za 0.01% po danu provedenog u Domovinskom ratu.Moraju donijet odluku o novoj osnovici do početka važenja zakona.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Veća prava imaju civilni socijalni slučajevi nego nezaposlen branitelj. Jer branitelj je dobio vaučere zbog stanja u Ukrajini i neće mu ostati, ima pravo na 170eur jednokratne novčane pomoći a civil oko 500dur i ogrjev. I branitelji umiru dok obični socijalni slučajevi vječno traju. Tko ne vjeruje neka izračuna sve skupa i zar branitelji nisu stvarali državu ne računajući da će moliti sirotinjske dodatke. A traži da se utvrdi HRVI a u Zadru živi čeka mjeseci da mu Karlovac napise ratni put pa u Split sa hrpom dokumentacija od psihijatra 2 put uđe i ako dobije nakon više od godinu dana HRVI čeka mirovinu još minimum 4 do 5 godina, pa tko živ a tko i koliko ih je vrlo u 50 ima je vojna tajna. Sramota!! 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Dennezd je napisao:

Veća prava imaju civilni socijalni slučajevi nego nezaposlen branitelj. Jer branitelj je dobio vaučere zbog stanja u Ukrajini i neće mu ostati, ima pravo na 170eur jednokratne novčane pomoći a civil oko 500dur i ogrjev. I branitelji umiru dok obični socijalni slučajevi vječno traju. Tko ne vjeruje neka izračuna sve skupa i zar branitelji nisu stvarali državu ne računajući da će moliti sirotinjske dodatke. A traži da se utvrdi HRVI a u Zadru živi čeka mjeseci da mu Karlovac napise ratni put pa u Split sa hrpom dokumentacija od psihijatra 2 put uđe i ako dobije nakon više od godinu dana HRVI čeka mirovinu još minimum 4 do 5 godina, pa tko živ a tko i koliko ih je vrlo u 50 ima je vojna tajna. Sramota!! 

 

Slažem se potpuno s vama. Danas je Vlada objavila 5-ti paket jednokratne pomoći- naknade za umirovljenike zbog troškova života, a o nezaposlenim Hrbr. i onima u sustavu soc. skrbi ni riječi..  Prošli put su nam velikodušno dali 150 Eur-a, jednokratno u zadnjem paketu, sada ravno 0. Kao da mi ne slavimo Božić i živimo od zraka, pa nam ne treba dati ništa..☹️.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Dioklecijan je napisao:

Nešto je bilo pisalo po novinama da bi to moglo biti sa prvim iduće godine, nešto je tajnik ministarstva branitelja na zadnjoj sjednici rekao, ali zašto se ne kaže kolika će ta osnovica biti i kada, a cijene nastavljaju dalje rasti..

To će vrijediti od 01.01.2024. a to se prvo mora predložiti pa usvojiti i dok krene isplata eto Travnja.i naravno slijede zaostaci.računaj da će podići vrijednost za 30 % jer izborna je godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 28. 12. 2023. u 11:10, tony62 je napisao:

Poz...

Dali će se dobijati nova rješenja od 01. 01. 2024., ili to ide automatizmom preko županijskog ureda za branitelje?!

Ići će automatizmom, ali Vlada još nije odredila niti osnovicu za izračun novih naknada, tako da nema šanse prije 2.og ili 3.mjeseca, možda čak i kasnije. Sukladno novom zakonu o HrBr. čini se da je ta "nova" osnovica vezana i za izračun invalidnina (i to se još ne zna koliko), a u Zakonu piše i da Min.Hr branitelja još mora donijeti podzakonske akte tj. pravilnike koji to preciznije reguliraju i navode još duži rok za donošenje istih. S obzirom na sve gore-navedeno mislim da neće tako skoro biti uvećanih isplata.. nažalost. ☹️ Prilažem dokument, pa pogledajte.

KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA o HRB 12-2023g.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se sa navedenim, meni je lani stiglo riješenje u 3 mjesecu privremeno pa konačno u 4, nova savjetnica sve radi prema pesu, s tim da mora dobiti od porezne i drugih institucija prihode od utjecaja na visinu naknade ostvarene u prošloj godini, a to bude u 3 mjesecu a sve ide po službenoj dužnosti i vrše korekciju u idućoj mjesečnoj isplati. Znam da sada možeš imati automobil stariji od 7 godina a prije je bilo 10. Bilo bi dobro kada bi dali i za ogrijev ili povećali jednokratnu novčanu naknadu i ukinuli ono da mora proći 3 mjeseca za ponovni zahtjev nakon rada. Većina poslova danas je sezonski ili na kratko određeno vrijeme, tako da je upitna isplativnost jer moraš opet čekati 3 miseca za podniti zahtjev odnosno 5 miseci da dobiješ naknadu na račun..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 31. 12. 2023. u 18:38, drazen_m je napisao:

Ići će automatizmom, ali Vlada još nije odredila niti osnovicu za izračun novih naknada, tako da nema šanse prije 2.og ili 3.mjeseca, možda čak i kasnije. Sukladno novom zakonu o HrBr. čini se da je ta "nova" osnovica vezana i za izračun invalidnina (i to se još ne zna koliko), a u Zakonu piše i da Min.Hr branitelja još mora donijeti podzakonske akte tj. pravilnike koji to preciznije reguliraju i navode još duži rok za donošenje istih. S obzirom na sve gore-navedeno mislim da neće tako skoro biti uvećanih isplata.. nažalost. ☹️ Prilažem dokument, pa pogledajte.

KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA o HRB 12-2023g.pdf 660.27 kB · 20 downloads

Dana 22. 12. 2023. u 23:00, buda2 je napisao:

To će vrijediti od 01.01.2024. a to se prvo mora predložiti pa usvojiti i dok krene isplata eto Travnja.i naravno slijede zaostaci.računaj da će podići vrijednost za 30 % jer izborna je godina.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Citiraj

 neko pise 500€ osnovica neko 575€

Osnovica koju određuje Vlada RH je 500 EUR.

Osnovica za invalidnine HRVI i još neka druga prava određuje se kao iznos invalidnine I skupine od 115% osnovice koju određuje Vlada RH, dakle 575 EUR.

prije 4 sati , danci123 je napisao:

kolika ce sad biti naknada za nez. Hrvatske branitelje 

30% od osnovice koju određuje Vlada RH + 0,01% od osnovice za svaki dan proveden u obrani RH u borbenom sektoru (ako se ostvaruju uvjeti za to).

Dakle, 500x30%=150 EUR + 0,05 EUR po danu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li točno naveden izračun gore, budući da je postotak za  izračun smanjen sa 33% na 30% pomnoženo sa osnovicom 115%, što je 575 EUR, iznosi 30% x 575 = 172,5 EUR, (povećanje 26,82 EUR) plus dodatak za dane, jer ako bi bilo 500 EUR s obzirom da je smanjeno sa 33% na 30%, to bi bilo onda bilo 150 EUR -145,67 EUR, skoro malo više od 4 EUR, prosječno sa danima za većinu branitelja skoro 10 EUR.

Evo linka https://branitelji.gov.hr/vijesti/nakon-vise-od-20-godina-povecan-iznos-osnovice-za-invalidnine-hrvi-i-druga-prava-iz-zakona-o-hrvatskim-braniteljima/4567, ali nije navedeno kolika je osnovica 100 ili 115% za naknadu za branitelje, a koja se spominje se u zadnjem retku teksta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl.109 ZoHBDR,

"(1) Naknada za nezaposlene iznosi 30 % od osnovice koju odlukom određuje Vlada Republike Hrvatske.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, za korisnike iz članka 107. točaka c) i h) ovoga Zakona naknada za nezaposlene određuje se na način da se iznos iz stavka 1. ovoga članka povećava za 0,01 % od osnovice koju odlukom određuje Vlada Republike Hrvatske za svaki dan proveden u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija