Jump to content

'Redovno školovanje' i alimentacija


Rebeka

Preporučene objave

Molim tumačenje ovog stavka iz obiteljskog zakona:

 

(1) Dijete koje se redovito školuje roditelji su dužni uzdržavati i nakon punoljetnosti

 

Što je redovno školovanje? Ima li student pravo na roditeljsko uzdržavanje i alimentaciju?

 

Je li ovo tumačenje ispravno:

 

'Situacija je još apsurdnija ako se alimentacija nastavi plaćati i nakon punoljetnosti djeteta pa do njegovih poznih dvadesetih godina (ukoliko je upisao faks). Jer, fakultet ne spada u redovno školovanje no po stajalištu prakse roditelj je svejedno dužan nastaviti plaćati uzdržavanje.'

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pod redovnim školovanjem smatra se i nastavak studija na fakultetu, i to ako dijete ima status redovitog studenta. znači, roditelj za to vrijeme treba plaćati uzdržavanje i nadalje.

 

Ipak, savjesnom roditelju sigurno ne treba sudska odluka niti zakonski članak da bi to i činio...pa nakon svega, on ipak ulaže u svoje dijete, osobu kojoj je on otac i s kojom bi ga trebalo povezivati mnogo više od bankovnih ili poštanskih doznaka. Svaki roditelj djetetu treba pružiti priliku da se obrazuje, stekne priliku za bolje zaposlenje i napredak, a plaćanje i pomaganje u završetku školovanja jedan je od načina (ali ne možda i najvažniji) kako roditelj to treba činiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, pohađanje fakultetske nastave u statusu redovnog studenta je 'redovno školovanje'.

 

Kako ocijeniti stručnost ovih interpretacija:

 

'Nakon upisa faksa roditelju bi trebalo dati mogućnost da sam odluči hoće li financirati dijete ili ne, a ne ga zakonom prisiljavati na to. Takva prisila je, ponavljam, u suprotnosti s odredbom Obiteljskog zakona po kojoj obveza uzdržavanja traje do kraja redovnog školovanja.'

 

'Obveza plaćanja alimentacije i tijekom studija neviđeni je apsurd hrvatskog

pravosuđa i u izravnoj je suprotnosti sa odredbama Obiteljskog zakona po

kojima se alimentacija plaća do završetka redovnog školovanja.

Faks je, naime, izvanredno školovanje. '

 

'ukoliko je faks redovno školovanje , zbog čega se onda roditelj oslobađa obveze plaćanja alimentacije ako "dijete" padne akademsku godinu (iako i nakon toga nastavlja redovno studirati)? Naime, takvo pravo na oslobođenje plaćanja ne postoji ukoliko dijete padne godinu u osnovnoj ili srednjoj školi, no na fakultetu postoji - zašto?'

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

'Obveza plaćanja alimentacije i tijekom studija neviđeni je apsurd hrvatskog

pravosuđa i u izravnoj je suprotnosti sa odredbama Obiteljskog zakona po

kojima se alimentacija plaća do završetka redovnog školovanja.

Faks je, naime, izvanredno školovanje. '

 

ne znam odgovor na postavljeno pitanje (zašto je roditelj oslobođen obveze plaćanja alimentacije ako dijete padne godinu na faksu, iako nastavlja redovno studiranje), ali mogu prokomentirati ovaj gore citat. zašto bi bio apsurd plaćati alimentaciju tijekom studiranja? mislim da ti brkaš obvezno školovanje i redovno školovanje. po tome, roditelji ne bi imali obvezu plaćanja alimentacije ni za vrijeme srednjoškolskog obrazovanja, jer srednja škola još uvijek nije obvezna.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Alimentacija se plaća za vrijeme redovnog školovanja: dakle ako dijete ima potvrdu faksa da je redovni student to je to. To da gubi status kad padn e godinu, mislim da nije točno. Koliko ja znam ako padneš jednom još imaš pravo biti redovan studen još jednom, dakle ponavljaš ili upisuješ parcijalu...ne znam točno ali dok god faks daje potvrdu da si redovan-redovan si.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mi smo na sudu dobili stav višeg suda, da sud bez obzira na potvrdu, treba utvrditi u svakom konkretnom slučaju da li se dijete zaista redovno školuje. Da li je pao jednu godinu, ili više njih? Kad je pao, koliko je ispita uopće dao, jedan ili nijedan? Sve u svemu, trebalo je utvrditi da li radi išta ili ništa na fakultetu, pa zavlači roditelje.

 

Znači, ne radi se čisto o statusu na fakultetu redovitog odnosno izvanrednog studenta!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Rdovno školovanje mora biti individualno tumačeno zbog okolnosti u kojima se student može naći. Npr. u dogovoru s roditeljima upiše izvanredni studij zbog manje obveza na fakultetu i manjeg troška jer ostaje u obiteljskom poslu ili nema pravo na upis kao redovan jer nema određen prosjek ocjena iz srednje škole. U takvim slučaju sud ne bi trebao gledati klasifikaciju studija (izvanredni, redovni) već postoji li napredak u polaganju ispita, volja za završavanjem i dr.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija