Jump to content

Obvezno zdravstveno osiguranje


Bety Bety

Preporučene objave

Pitanje za sve koji mi mogu reći točnu informaciju vezano za obvezno zdravstveno osiguranje. 

Branitelj sam i zanima me da li i mi (branitelji) moramo da se svaka tri mjeseca prijavljujemo na HZZo ,ako nismo osigurani po drugoj osnovi?Rekli mi da tražim plavu karticu i neznam jel to točno (nitko mi nije nikada spomenuo karticu ,pa tražim od Vas pomoć)

Nisam na burzi ni u radnom odnosu ...

Hvala svima na odgovorima 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste mislili na plavu iskaznicu s oznakom HB a kojom je osoba zdravstveno osigurana te oslobođena od sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite iz obveznog osiguranja (dopunsko), trebali bi biti HRVI, HB s utvrđenim oštećenjem organizma od najmanje 30%, član obitelji nestalog HB, dijete smrtno stradalog HB (zadnje dvije stavke pod određenim uvjetima).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Bety Bety je napisao:

Pitanje za sve koji mi mogu reći točnu informaciju vezano za obvezno zdravstveno osiguranje. 

Branitelj sam i zanima me da li i mi (branitelji) moramo da se svaka tri mjeseca prijavljujemo na HZZo ,ako nismo osigurani po drugoj osnovi? Rekli mi da tražim plavu karticu i neznam jel to točno (nitko mi nije nikada spomenuo karticu ,pa tražim od Vas pomoć)

Nisam na burzi ni u radnom odnosu ... Hvala svima na odgovorima 

Poštovani kolega, na burzu se svakako i obavezno trebate prijaviti ako niste u radnom odnosu... Morate se javljati Zavodu jednom mjesečno a ne svaka tri mjeseca! Možete i mailom zatražiti da vam pošalju potvrdu, ali prvi puta morate ići na Zavod da vam dodijele referenta i ponijeti svu event. dokumentaciju ako ste radno nesposobni, imate neku težu bolest i sl. Neznam da li imate status HRVI ili ste u postupku za prizanavanje prava na isti, ali znam da po dobijanju prvog privremenog rješenja za Hrvi imate pravo na besplatno zdravstveno osiguranje (morate se prijaviti preko Ureda za HR Branitelje u vašoj Županiji- oni imaju obrazac), nakon toga dobijete takozvanu "plavu Zdravstvenu iskaznicu" na kojoj piše HB i ne plačate dopunsko osiguranje. LP.. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Bety Bety je napisao:

Pitanje za sve koji mi mogu reći točnu informaciju vezano za obvezno zdravstveno osiguranje. 

Branitelj sam i zanima me da li i mi (branitelji) moramo da se svaka tri mjeseca prijavljujemo na HZZo ,ako nismo osigurani po drugoj osnovi?Rekli mi da tražim plavu karticu i neznam jel to točno (nitko mi nije nikada spomenuo karticu ,pa tražim od Vas pomoć)

Nisam na burzi ni u radnom odnosu ...

Hvala svima na odgovorima 

Poštovani ako nemate HRVI tj. nemate osnovno zdravstveno osiguranje prema čl. 56, niste u radnom odnosu i niste na zavodu za zapošljavanje trebate se svaka 3 mjeseca javljati u zavod za zdravstveno osiguranje da ne izgubite osnovno zdravstveno osiguranje. Ako ste u među vremenu izgubili osnovno zdravstveno osiguranje trebali bi se zaposliti na par dana dok vas ne prijave na zdravstveno pa onda možete dati otkaz pa se ponovo javljati na zavod za zdr. osig svaka 3 mjeseca. Ako se prijavite na zavod za zapošljavanje to više nema veže s osnovnim zdr. osi. nego trebate postupiti kako sam gore napisao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 11. 10. 2023. u 17:25, Spitfire je napisao:

Ako ste mislili na plavu iskaznicu s oznakom HB a kojom je osoba zdravstveno osigurana te oslobođena od sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite iz obveznog osiguranja (dopunsko), trebali bi biti HRVI, HB s utvrđenim oštećenjem organizma od najmanje 30%, član obitelji nestalog HB, dijete smrtno stradalog HB (zadnje dvije stavke pod određenim uvjetima).

dovoljno je i 20% 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oslobođeni ste od sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite  iz obveznoga osiguranja ako ste:

  • hrvatski ratni vojni invalid (HRVI)
  • hrvatski branitelj s utvrđenim oštećenjem organizma od najmanje 30 posto
  • član obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja za vrijeme korištenja obiteljske invalidnine
  • član obitelji nestalog hrvatskog branitelja za vrijeme korištenja naknade u iznosu obiteljske invalidnine
  • dijete smrtno stradalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata ili dijete nestalog hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata kojem je prestalo pravo na obiteljsku invalidninu odnosno novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine ako ste:
    •  nezaposleni i ako ste za vrijeme korištenja obiteljske invalidnine odnosno novčane naknade u iznosu obiteljske invalidnine ostali bez roditeljske skrbi drugog roditelja ili je nastupila smrt drugog roditelja ili
    • dok ste korisnici novčane naknade za nezaposlene hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihove obitelji.

Za ostvarivanje prava, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje izdaje vam zdravstvenu iskaznicu koja nosi oznaku „HB“, a koja zamjenjuje postojeću zdravstvenu iskaznicu obveznog zdravstvenog osiguranja i dopunskog zdravstvenog osiguranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija