Jump to content

Otkazni rok


Roxy211

Preporučene objave

Pozdrav,

Djelatnik je zaprimio odluku u kojoj mu je uručen poslovno uvjetovani  otkaz.

Otkazni rok određen je na mjesec dana i 2 tjedna. Za vrijeme otkaznog roka djelatnik je otvorio bolovanje. 

Zanima me da li se to bolovanje uvažava i evidentira kao izostanak s posla te na taj način i obračunava na isplati plaće ili se djelatniku jednostavno i dalje samo evidentira otkazni rok?

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Roxy211 je napisao:

Zanima me da li se to bolovanje uvažava i evidentira kao izostanak s posla te na taj način i obračunava na isplati plaće ili se djelatniku jednostavno i dalje samo evidentira otkazni rok?

Otkazni rok teče i za vrijeme bolovanja ako je poslodavac izrijekom radnika u odluci o otkazu oslobodio obveze rada. U tom slučaju radnik nije dužan dolaziti na posao pa je nevažno je li na bolovanju ili ne. Zakon o radu, čl. 121. st. 6. Ukoliko nije oslobođen rada, onda je onako kako vam je napisala Borbena7.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, lawbydesign je napisao:

U tom slučaju radnik nije dužan dolaziti na posao pa je nevažno je li na bolovanju ili ne

Nije baš jasno zašto bi dostavljao doznake, ako je oslobođen radne obveze, dapače ne idu mu u prilog.

Važno je radi obračuna plaće, jer ako je oslobođen radne obveze, tada bi se dostavljene doznake mogle i zanemariti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otkazni rok, sukladno članku 121. st. 5. ne teče za vrijeme privremene nesposobnosti za rad. Što znači da ako je tijekom otkaznog roka radnik završio na bolovanju, otkazni rok prestaje teći za vrijeme trajanja privremene nesposobnosti. U tom slučaju radniku radni odnos prestaje najkasnije istekom 6 mjeseci od dana početka tijeka otkaznog roka. 

Poslodavac ima mogućnost u samoj odluci o otkazu osloboditi radnika obveze rada za vrijeme trajanja otkaznog roka te u tom slučaju otvaranje bolovanja nema utjecaja na tijek otkaznog roka, naravno uz uvjet da pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom nije drugačije određeno. I da sam na na mjestu takvog radnika, sigurno ne bih dostavio doznaku poslodavcu koji me je oslobodio obveze rada.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija