Jump to content

Bjanko zadužnica


ezizena

Preporučene objave

Kako se osigurati da će zadužnuca nakon određenog, usmenog dogovora, biti vračena?

Samo potpisivanjem dodatnog ugovora u kojem je to definirano ili postoji i drugi način? 

Ako je zadužnica već predana, samo na temelju usmenog dogovora, može li se naknadno zahtjevati sastavljanje i potpisivanje ugovora?

Radi se o tome da je uz ugovor o pripravništvu u privatnoj firmi dana i bjanko zaduznica, ali u tom ugovoru nije navedeno nista vezano za nju. 

Ugovor je na godinu dana. 

Obvezuje li ih trajanje tog ugovora na vračanje zadužnice, neovisno o tome hoće li ugovor biti produljen ili ne? 

Razlog davanja zadužnice je ulaganje u školovanje, odnosno pripravništvo.

Ili je odgovor na sve ovo da sam se zeznuo

uređeno: od gatu99
Dodatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Poštovanje, pri uzimanju e-pozajmice dala sam bjanko zadužnicu. Možete li mi objasniti što će se dogoditi ako ju Zajmodavac preda na FINU?

Znam da je to ovršna isprava i da će se blokirati računi. Nešto sam čitala da se račun blokira tek nakon 2 mjeseca pa bih Vas molila da mi pojasnite da li ja kroz ta 2 mjeseca mogu podmiriti dugovanje i spriječiti blokadu ili to nije moguće?

Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

FINA-a plijeni sredstva po Vašim računima, a Vi imate rok od 60 dana računajući od dana podnošenja zahtjeva za izravnu naplatu da zatražite od suda da se pljenidba proglasi nedopuštenom ili da zatražite odgodu prijenosa novčanih sredstava u korist računa ovrhovoditelja.

Također, možete i dobrovoljno podmiriti dug, ali je to onda najbolje napraviti u dogovoru sa ovrhovoditeljem, pa da on odmah nakon toga povuče zahtjev sa FINA-e (da ne dođe do dvostruke naplate) ili pak da uplatite potrebna novčana sredstva u korist svog računa, pa će ih FINA-a po proteku od 60 dana prenijeti u korist računa ovrhovoditelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Borbena7 je napisao:

Da, ispravno ste upućeni.

U redu, najviše me zanima kako vremenski to ide. Da li banke opet daju neki rok ili se svi vjerovnici baš nakon ta 2 mjeseca svrstaju u redu za naplatu na FINI?

Ja trenutno imam administrativnu zabranu na plaći za otplatu kredita. Nisam blokirana, ali ako me slučajno blokiraju i kredit pođe na ovrhu, da li se taj kredit nastavlja otplaćivati kao dosad? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, ZlatkaM je napisao:

U redu, najviše me zanima kako vremenski to ide. Da li banke opet daju neki rok ili se svi vjerovnici baš nakon ta 2 mjeseca svrstaju u redu za naplatu na FINI?

Nema tu pravila, ovisi od slučaja do slučaja, poslovanju konkretne banke itd.

prije 4 minuta, ZlatkaM je napisao:

da li se taj kredit nastavlja otplaćivati kao dosad? 

Da, ako se naplaćuje temeljem isprave po čl. 202. Ovršnog zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Borbena7 je napisao:

Da, ako se naplaćuje temeljem isprave po čl. 202. Ovršnog zakona.

Pročitala sam sad članak 202., spominje se Izjava o zapljeni po pristanku dužnika. To sam potpisala i ovjerila kod JB. Ali AZ je bila uvjet banke da dobijem kredit i oni su poslali poslodavcu dopis i poslodavac se toga pridržava. Da li je taj dopis bio Izjava o zapljeni...? Nisam ovršena, ali da li u slučaju ovrhe ta AZ za otplatu kredita ima prednost, ili obustave koje odredi FINA?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 13. 04. 2024. u 14:32, ZlatkaM je napisao:

Nemam ništa na računima. Ako me jedan ovrhovoditelj blokira, što se događa s mojim kreditnim karticama, kreditima, prekoračenjem? Kako sam čula, sve se otkazuje i ide na prisilnu naplatu.

Ne događa se ništa sve dok uredno pomirujete sve svoje ostale obveze.

Primjer, ako vas netko blokira zbog neplaćenog računa, vi i dalje možete koristiti kreditnu karticu sve dok uredno podmirujete račune.
Isto vrijedi i za kredit, pa neće vam nitko poslati kredit na naplatu/ovrhu ako ne kasnite i uredni ste u plaćanju.
Jedino će vam ukinuti prekoračenje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , TonyBob je napisao:

Ne događa se ništa sve dok uredno pomirujete sve svoje ostale obveze.

Primjer, ako vas netko blokira zbog neplaćenog računa, vi i dalje možete koristiti kreditnu karticu sve dok uredno podmirujete račune.
Isto vrijedi i za kredit, pa neće vam nitko poslati kredit na naplatu/ovrhu ako ne kasnite i uredni ste u plaćanju.
Jedino će vam ukinuti prekoračenje. 

Super, hvala Vam na odgovoru. Ali blokada se negativno gleda u HROK-u te neću moći dobiti kredit idućih par godina, zar ne? Nadala sam se nekom refinanciranju kredita pa želim izbjeći blokadu s FINE.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , ZlatkaM je napisao:

Super, hvala Vam na odgovoru. Ali blokada se negativno gleda u HROK-u te neću moći dobiti kredit idućih par godina, zar ne? Nadala sam se nekom refinanciranju kredita pa želim izbjeći blokadu s FINE.

Da, blokada ostaje zapisana u HROKU-u. I svaka banka na to gleda kao nešto loše i umanjuje kreditnu sposobnost.
Da li će vam neka banka odobriti kredit zbog toga ili ne ovisi o samoj banci, neke traže čisti HROK par mjeseci a neke i par godina, nema pravila, svaka ima svoje interne pravilnike. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, blokada se ne vidi u OSR-u (HROK). U OSR-u se vide podaci koje razmjenjuju kreditne institucije (banke, pojedina leasing društva i kartična društva), ali blokada FINA-e se ne vidi ako nije nastala radi, primjerice, kredita ili kartice. 

U gornjem slučaju ako gđa. nastavi plaćati kredit i karticu uredno, ostati će uredna u kreditnom izvješću.

Ako će imati blokadu samo radi internet pozajmice, nakon podmirenja/deblokade potrebno je pričekati kratki period od tri do šest mjeseci za novi kredit, jer će se blokada vidjeti na prometu računa i platnim listama (zaštićeni račun).

Referirao bih se na ove postojeće kreditne proizvode koje gđa. koristi. Kredit se naplaćuje s plaće i ima prednost, on ostaje uredan. Karticu treba plaćati i dalje, a prekoračenje može, ovisno o banci, otplatiti na 12 rata. Tako će i dalje ostati uredna u OSR izvješću. Ovisno o tome koja je banka izdala kreditnu karticu, moguće da će je moći koristiti i dalje, usprskos blokadi računa. Kartičari (PBZ Card i Erste Card Club) ne blokiraju kartice automatski, a što se banaka tiče to svaka ima za sebe uređeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Analitichar je napisao:

Ne, blokada se ne vidi u OSR-u (HROK). U OSR-u se vide podaci koje razmjenjuju kreditne institucije (banke, pojedina leasing društva i kartična društva), ali blokada FINA-e se ne vidi ako nije nastala radi, primjerice, kredita ili kartice. 

U gornjem slučaju ako gđa. nastavi plaćati kredit i karticu uredno, ostati će uredna u kreditnom izvješću.

Ako će imati blokadu samo radi internet pozajmice, nakon podmirenja/deblokade potrebno je pričekati kratki period od tri do šest mjeseci za novi kredit, jer će se blokada vidjeti na prometu računa i platnim listama (zaštićeni račun).

Referirao bih se na ove postojeće kreditne proizvode koje gđa. koristi. Kredit se naplaćuje s plaće i ima prednost, on ostaje uredan. Karticu treba plaćati i dalje, a prekoračenje može, ovisno o banci, otplatiti na 12 rata. Tako će i dalje ostati uredna u OSR izvješću. Ovisno o tome koja je banka izdala kreditnu karticu, moguće da će je moći koristiti i dalje, usprskos blokadi računa. Kartičari (PBZ Card i Erste Card Club) ne blokiraju kartice automatski, a što se banaka tiče to svaka ima za sebe uređeno.

Hvala na detaljnom pojašnjenju. 

U pitanju je OTP banka, i kod njih se pri ukidanju prekoračenja automatski otvara kredit na 12 mjeseci za otplatu tog duga. Prije 20 dana se ažuriralo prekoračenje, smanjilo se za 400 e pa su mi otvorili taj kredit. Ako ga ukinu u potpunosti, najvjerojatnije bi opet tako napravili.

Sad vidim da blokada s FINE i ne bi bila tako strašna, ali ipak se trudim da to izbjegnem. 

U ovom slučaju sa bjanko zdužnicom u pitanju je Kredis, a ne mogu uplatiti ratu. Nadam se da ću postići neki dogovor s njima.

 

uređeno: od ZlatkaM
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema na čemu.

Koliko mi je poznato OTP banka ima obradu prekoračenja dvaput godišnje, u travnju i listopadu, odnosno prekoračenje vrijedi šest mjeseci. Ako vam je sad smanjeno, neće ga ukidati ili smanjivati do listopada. Nisam klijent OTP banke ali vjerujem da vam piše u mobilnom bankarstvu ili na izvodima, tj. do kad vrijedi to smanjeno prekoračenje. Do onda ste bez brige, i banka ga neće ukidati neovisno o blokadi. Bitno je i jeste li prešli s prešutnog na dopušteno prekoračenje? 

Ma nije blokada tako strašna, ali razumijem da je želite izbjeći. Kredis bi po mojem iskustvu trebao biti OK, trebali bi se moći dogovoriti s njima za odgodu dospijeća bez problema. Je li vam rata već dospjela? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija