Jump to content

Briga o starim i bolesnim roditeljima


MatejL

Preporučene objave

Pozdrav,

ja imam sa mamom ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju, koji smo napravili jos dok je pokojni otac bio ziv i na temelju tog ugovora smo prepisali kucu na moru na mene. Skinuli smo teret iz vlasnickog lista za tu kucu. Problem je sljedeci. Sestra koja je pokrala majku i mene nakon smrti oca. Ukrala je stvari velike vrijednosti od prstena vrijednog preko 10 tisuca eura pa sve do cak mamine noktarice. Ne radi se o pokojoj stavri nego doslovno o cijelom nizu vrijednih stvari koje su vecim dijelom roditelji naslijedili od svojih i stekli kroz zivot.. Meni je isto ukrala cijeli niz stvari. Mama je bolesna i vise nije mogla trpit, jer nije bilo kraja tom. Ja sam joj zaprijetio sa policijom da vraca te ukradene stvari a ona se sad prijeti sa tim da kad mama opet zavrsi u bolnici ili ce trebat nekavu pomoc, ona se nece brinut oko tog, a ja zivim i radim 330km od mame, dok je ona na manje od 20km, a bolnica di bi mama eventualno zavrsila je na svega recimo 5km od njenog stana.. Ona nema ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju sa mamom.

Mama meni vjeruje i zna da cu joj uvijek pomoci, dok na nju zna da ili vise nece uopce moci racunati ili ce moci ali samo ako joj se kompletno progleda kroz prste i ova nastavi krast dalje iz kuce i od nje. 

Da napomenem, kad je otac bio tesko bolestan i prikovan za krevet, mogao je jedino sa rukama malo, ja sam bio taj koji je bio na dezurstvu i cekao hitan poziv od mame da silazim dole i da pomazem. Ja sam se tu napatio kao malo tko i gledao oca kako umire u mukama svaki dan a nisam mu mogao bolje pomoci. Kad je stanje postalo tesko ja sam se vratio doma i jasno, otac je vec imao rane na tijelu jer je spavao na nekom starom madracu. Sve sam kupio sta je trebalo i pomogao mu za razliku od nje, koja je dolazila jednom u tjedan dana po 5 minuta..

Ja uskoro odlazim i zakljucavam svoje dijelove kuce jer ne zelim da me jos vise pokrade, u koje je ona natrpala svoje stvari iako joj vec vise od godine dana govorim da makne svoje stvari iz mog dijela kuce, ali bez efekta.. Ako ce pokusat provalit mama ce mi javit pa cu zvat policiju..

Jeli ima tu pravno gledano neke mogucnosti da se nju prisili da se brine o mami ako mama zatreba pomoc? Najbitnije je tipa donijet joj cistu robu u bolnicu, lijekove i takve stvari. To je mami najveca briga..

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo bas citam ugovor. U pocetku se spominje samo ime oca kao primatelja uzdrzavanja. Pomagati, financijski, brigom, oko rezija, hrana, lijecnicka skrb, smjestaj u domu i jasno sahraniti.. Kasnije pise da se za oca i majku upoisuje pravo plodouzivanja na tu nekretninu, ali to smo izbrisali jer sam prodavao kucu. Kuca je u biti nebitna sad u ovoj prici.. Tu onda tek prvi put navode mamu kao primateljicu uzdrzavanja.. Malo je ugovor traljavo napisan. Trebalo je mamu isto navest na pocetku kao primateljicu uzdrzavanja..

Mama bi sutra sa mnom otisla kod JB ili di vec trebamo da raskinemo taj ugovor jer zna da cu joj ja uvijek pomoci. Mi smo taj uguor radili jer je nesto bilo oko poreza povoljnije kad se tako prebacuje vlasnistvo kuce.. Nije u tom ugovoru i mom nepostivanju ugovora problem nit bi mama ikad neke pravne radnje radila protiv mene, nego me brine sestra tj. da ona odbije pomoci zato jer ja imam taj ugovor sa mamom, tj. ne direktno zbog tog nego zato st je govno od covjeka i lopov ali ce koristit to protiv mene ako ce imat priliku i ne pomoc mami kad zatreba a ja ne budem u mogucnosti..

 

Jos da napomenem da sestra radi od kuce, ima muza koji spava cijeli dan i nista ne radi i ima skoro punoljetnu kcerku koja jako voli nasu mamu i mladu kcerku. Znaci njih je troje koji mogu pomoci, u neposrednoj blizini su, a ja sam 330km udaljen veci dio godine i imam posao koji je takav da ne mogu otic samo tako..

uređeno: od MatejL
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem zasto mi se brise post? Ja pokusavam objasnit da sestra krade mamu i mene i prijeti se da nece pomoci mami ako joj se ne progleda kroz prste i dozvoli da zadrzi sve sta je ukrala i da smije nastavit krast, a prijetnja je da nece pomoci mami kad zatreba iako je vise od 300km blize od mene i nevezana poslom da nebi mogla pomoci, npr. odnijeti novi ves u bolnicu i slicno.. To sto kazem da bi mama raskinula taj ugovor sa mnom nije da ja zelim da raskinemo taj ugovor zbog mene i mame, jer ja i ona nemamo problema i pomognemo jedno drugom uvijek, nego zbog sestre koja ce taj ugovor koristit kao izliku da joj ne pomogne, a ne zbog tog sto ne moze pomoci nego iz ciste pakosti jer joj sljedeci tjedan zovem policiju zbog sveg sto je ukrala i bolesnu mamu mi gura na rub zivcanog sloma...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tj. da bude jasnije, ja ne zelim uopce da raskidamo taj ugovor, osim ako tim ugovorom sam samo ja obvezan brinut se za mamu, tj. u slucaju kad sestra odbije pomoci, a jako lako moze i duzna je pomoci jer joj je mama sve dala i jos ju ova pokrala da si nema s s cim nokte odrezat i jos se prijeti i govori joj pazi sad kad ti sljedeci put bude trebala pomoc, sin ti je duzan brinut se za tebe.. Mene zanima sa pravne pozicije kako mi tu stojimo? Da li je sestra duzna pomoci bolosnoj majci ako je u puno boljoj prilici da joj pomogne ili taj ugovor baca sve u vodu pa je ona razrijesena ikakve odgovornosti?

Citao sam da ima kazni od 10.000kn i cak kazna zatvora, ja sam jos u kunama za djecu koja ne pomognu bolesnim roditeljima. To bi ju natjeralo da joj pomogne, ali ne znam kako je to u praksi i da li bi bilo bolje da ja i mama raskinemo taj ugovor tako da oboje imamo jednaku duznost pomoci mami a ne samo ja..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija