Jump to content

Razvrgnuće suvlasništva


Zeon

Preporučene objave

Poštovani,

 
trebala bi savjet glede vlasništva nekretnine.
 
Kao vlasnici nekretnine su upisani;
ja        1/4 dijela
brat    1/4 dijela
bratić 2/4 dijela 
 
Kuća je bila vlasništvo mojeg tate i njegovog brata, po pola.
Nakon njihove smrti je došlo do trenutne podjele.
 
Također,
na suvlasnički dio 2/4 upisano je pravo doživotnog plodouživanja i doživotnog stanovanja u 1/3 dijela.(majka od bratića) 
Na 2 suvlasnička djela 1/4 upisana je osobna služnost - pravo plodouživanja, uporabe i stanovanja.(moja majka). 

Zanima me kojim putem bi riješila vlasništvo u vidu da sam vlasnik ja 1/1, a da pri tome dođe do čim manjeg plaćanja poreza i ostalog?
Također da napomenem da su sve strane suglasne, pošto u nekretnini živimo samo majka i ja, te u istu ulažemo. 
 
Srdačan pozdrav. 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 minuta, Zeon je napisao:

Poštovani,

 
trebala bi savjet glede vlasništva nekretnine.
 
Kao vlasnici nekretnine su upisani;
ja        1/4 dijela
brat    1/4 dijela
bratić 2/4 dijela 
 
Kuća je bila vlasništvo mojeg tate i njegovog brata, po pola.
Nakon njihove smrti je došlo do trenutne podjele.
 
Također,
na suvlasnički dio 2/4 upisano je pravo doživotnog plodouživanja i doživotnog stanovanja u 1/3 dijela.(majka od bratića) 
Na 2 suvlasnička djela 1/4 upisana je osobna služnost - pravo plodouživanja, uporabe i stanovanja.(moja majka). 

Zanima me kojim putem bi riješila vlasništvo u vidu da sam vlasnik ja 1/1, a da pri tome dođe do čim manjeg plaćanja poreza i ostalog?
Također da napomenem da su sve strane suglasne, pošto u nekretnini živimo samo majka i ja, te u istu ulažemo. 
 
Srdačan pozdrav. 

Pa vrlo jednostavno,isplatom ostalih suvlasnika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Razvrgnuće suvlasništva
Dana 07. 01. 2024. u 12:05, Crnimrav je napisao:

Pa vrlo jednostavno,isplatom ostalih suvlasnika

Da li u kupoprodajnom ugovoru mogu navesti cijenu manju od realne? 

Pošto suvlasnici nemaju potraživanja, te su isplaćeni od ranije, ali se nije ništa riješilo u smislu prijenosa vlasništva. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Zeon je napisao:

Da li u kupoprodajnom ugovoru mogu navesti cijenu manju od realne? 

Da, no ukoliko je navedena cijena manja od cijena koje se postižu ili se mogu postići na tržištu u trenutku nastanka porezne obveze, porezna je ovlaštena utvrditi procjenu tržišne vrijednosti i na osnovu iste odrediti iznos poreza na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Ukoliko sam vlasnik 3/4 nekretnine, a suvlasnik je vlasnik 1/4. Suvlasnik 1/4 ne živi 6 godina u nekretnini, te u istu ne ulaže. 

Zanima me da li imam pravo, i da li je moguće zatražiti razvrgnuće suvlasništva, ukoliko vlasnik 1/4 ne pristaje na dogovor između nas što se tiče isplate njegovog djela nekretnine. 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Zeon je napisao:

Ukoliko sam vlasnik 3/4 nekretnine, a suvlasnik je vlasnik 1/4. Suvlasnik 1/4 ne živi 6 godina u nekretnini, te u istu ne ulaže. 

Zanima me da li imam pravo, i da li je moguće zatražiti razvrgnuće suvlasništva, ukoliko vlasnik 1/4 ne pristaje na dogovor između nas što se tiče isplate njegovog djela nekretnine. 

Lp

Da

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija