Jump to content

Rušenje stare kuće i izgradnja nove (1968.)


dominik2004

Preporučene objave

pozdrav svima,

naslijedio sam staru kuću koja je građena prije 1968.g, nemam nikakav dokaz ali na ortofoto snimci se vidi da je kuća napravljena, sada je kuća u jako lošem stanju (13g nije koristena) svi zidovi su povukli vlagu, temelj i cigla se rulje (blatom zidana) i iznutra su se drvene grede urušile, jednostavno ju nije isplativo renovirati, pa me zanima da li je moguće da se ta stara kuća sruši i na istom mjestu istih dimenzija napravi nova? Naravno sa novim temeljima i sa svim… čuo sam prije neke priče da ako je kuća izgrađena prije 1968. i da ako se ima dokaz i ako je ucrtana u katastru, da onda ne trebaju nikakvi papiri u slucaju veće renovacije, ali to pretpostavljam da nije točno, kako onda dobiti natrag priključke i ostalo? molio bih vas za savjete.. hvala!

lokacija virovitičko-podravska

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , dominik2004 je napisao:

pozdrav svima,

naslijedio sam staru kuću koja je građena prije 1968.g, nemam nikakav dokaz ali na ortofoto snimci se vidi da je kuća napravljena, sada je kuća u jako lošem stanju (13g nije koristena) svi zidovi su povukli vlagu, temelj i cigla se rulje (blatom zidana) i iznutra su se drvene grede urušile, jednostavno ju nije isplativo renovirati, pa me zanima da li je moguće da se ta stara kuća sruši i na istom mjestu istih dimenzija napravi nova? Naravno sa novim temeljima i sa svim… čuo sam prije neke priče da ako je kuća izgrađena prije 1968. i da ako se ima dokaz i ako je ucrtana u katastru, da onda ne trebaju nikakvi papiri u slucaju veće renovacije, ali to pretpostavljam da nije točno, kako onda dobiti natrag priključke i ostalo? molio bih vas za savjete.. hvala!

lokacija virovitičko-podravska

Naravno da trebaju. Prvo iz Katastra ishodite Uvjerenje da je građevina evidentirana 1968. a zatim u nadležni Ured za graditeljstvo po dokumentaciju za uklanjanje/rekonstrukciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Shaq vam je dao jednostavan odgovor koji je sasvim OK, no ja bih samo malo više pojasnio.

prije 22 sati , dominik2004 je napisao:

čuo sam prije neke priče da ako je kuća izgrađena prije 1968. i da ako se ima dokaz i ako je ucrtana u katastru, da onda ne trebaju nikakvi papiri u slucaju veće renovacije,

Za obnovu ruševine potrebno je utvrditi radi li se o ruševini postojeće građevine, što znaći da je trebala biti izgrađena na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta. Isto tako tu bi spadale i građevine izgrađene prije 15. veljače 1968. jer se iste smatraju izgrađenima na temelju pravomoćne građevinske dozvole. Kako se kod vas radi o ovome drugom slučaju, potrebna vam je građevinska dozvola za rekonstrukciju te ćete u postupku izdavanja iste priložiti dokaz da je građevina izgrađena do navedenoga datuma. Naravno, izvođenje rekonstrukcije ruševine postojeće građevine može se izvesti u skladu s prostornim planom.

Citiraj

da li je moguće da se ta stara kuća sruši i na istom mjestu istih dimenzija napravi nova? Naravno sa novim temeljima i sa svim…

Da, u ovom slučaju je i više nego sigurno da bi je mogli sagraditi u istim gabaritima te istim udaljenostma od međe ukoliko prema PP već prelazite iste. Čak i kada bi imali potrebu graditi veću građevinu od postojeće tada bi mogli bazu građevine postaviti u gabaritima stare kuće a udaljenost od međe formirati na višim etažama. No opet ponavljam i ovo bi morao biti u skladu s PP. i naravno potrebna vam je GD. 

Kako je moguće  da postoje okolnosti da nekad manje parcele mogu imati određena izuzeća, iznimke i uvjete, obratite se nekom ovlaštenom arhit. uredu na vašem području za više informacija, ionako će vam biti potrebni za izradu projektne dokumentacije. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija