Jump to content

Pitanje o proceduri


nemozetotako

Preporučene objave

prije 11 sati , nemozetotako je napisao:

Vidim na oglasnoj ploči suda puno Žalbi na odgovor, pa me zanima što to znači. Ako tužitelj odgovori na moju žalbu na presudu, da li ja onda mogu poslati žalbu na taj odgovor?

Vidite odgovore na žalbe, ne žalbe na odgovore.

Ako on odgovori na Vašu žalbu, to je to, čekate odluku drugostupanjskog suda ili sjednicu drugostupanjskog suda, ovisno jeste li u žalbi trazili da Vas se pozove. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Ivo Kermartin je napisao:

Vidite odgovore na žalbe, ne žalbe na odgovore.

Kako ne, kad baš tako piše "Žalba na odgovor" image.png.e7759b99a352f8a6b5085e836ffd42fc.png

 

Hm, a i dopis/odluku koji je sudac poslao uz moju žalbu na presudu tužiteljima, naslovio je "ŽALBA NA ODGOVOR". Zašto, i što to znači?

prije 14 sati , Ivo Kermartin je napisao:

Ako on odgovori na Vašu žalbu, to je to, čekate odluku drugostupanjskog suda ili sjednicu drugostupanjskog suda, ovisno jeste li u žalbi trazili da Vas se pozove. 

Ajoj, naravno da nisam, jer ne znam ništa o tome. Kud da me se pozove? Zar drugostupanjski sud provodi sudski postupak kao i prvostupanjski?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 minuta, nemozetotako je napisao:

Kako ne, kad baš tako piše "Žalba na odgovor" image.png.e7759b99a352f8a6b5085e836ffd42fc.png

 

Hm, a i dopis/odluku koji je sudac poslao uz moju žalbu na presudu tužiteljima, naslovio je "ŽALBA NA ODGOVOR". Zašto, i što to znači?

Ajoj, naravno da nisam, jer ne znam ništa o tome. Kud da me se pozove? Zar drugostupanjski sud provodi sudski postupak kao i prvostupanjski?

 

To je u smislu da se Žalba dostavlja na odgovor, pretpostavljam. Jer žalba na odgovor ne postoji

 

Ne provodi isti postupak, nego sjednicu žalbenog vijeća. A ono zove na sjednicu samo ako žalitelj zatraži - ako zatraži MORA ga pozvati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Ivo Kermartin je napisao:

Ne provodi isti postupak, nego sjednicu žalbenog vijeća. A ono zove na sjednicu samo ako žalitelj zatraži - ako zatraži MORA ga pozvati

Da li je sad kasno da to tražim, kad je žalba već poslana tužitelju? Nije još predmet otpravljen na drugostupanjski sud, pa možda mogu zasebno napisati zahtjev (ili aneks žalbe) da prisustvujem sjednici, i da ju snimam? Ili, mogu li tražiti da se snimi sjednica i pošalje mi se snimka?

uređeno: od nemozetotako
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , nemozetotako je napisao:

Stvarno?  Pa toliko puno objavljuju svaki dan. 

Ima čak na sudu na fizičkoj oglasnoj gdje se stavljaju odvjetničke ne preuzete pošiljke redovito, dosta uobičajeno. 
 

prije 1 sat, nemozetotako je napisao:

Da li je sad kasno da to tražim, kad je žalba već poslana tužitelju? Nije još predmet otpravljen na drugostupanjski sud, pa možda mogu zasebno napisati zahtjev (ili aneks žalbe) da prisustvujem sjednici, i da ju snimam? Ili, mogu li tražiti da se snimi sjednica i pošalje mi se snimka?

Koliko mi je poznato, trebalo je tražiti u žalbi na presudu. Dodatak žalbi se može pisati samo unutar roka za žalbu (npr žalbu pošaljete 5. dan, a dopunu 13. dan roka za žalbu) 

Ne možete tražiti da Vam se pošalje snimka, ali kroz godinu - dvije (ili tri) bi trebale stupiti na snagu odredbe ZKP-a o audio snimanjima rasprava, a onda će te snimke zamjeniti gotovo u cijelosti zapisnike i činit će dio spisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, nemozetotako je napisao:

Ok, pa mislim da još stignem, jer sam presudu podigla na pošti 17.01. Da li ta sjednica bude trajala jedan dan?

Onda ste u roku, možete poslati dopunu žalbe s prijedlogom da Vas se pozove na sjednicu.

Tesko da ce trajati dulje od 1 dana, izlaganje mora biti vrlo sazeto i fokusirati se na stvari bitne za dokazivanje zalbenih razloga

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , nemozetotako je napisao:

Aha, mislite da ja izlažem nešto, a ne samo da promatram što oni vijećaju? 

Promaklo mi je ovo:

da,  imate pravo iznijeti razloge zašto Vam treba uvažiit žalbu. Ali to naprema prvostupanjskoj raspravi mora biti kratko, koncizno i kirurški precizno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
prije 7 sati , nemozetotako je napisao:

Ok, imam novo pitanje:

ako je moja žalba na presudu otpravljena svim sudionicima, koliki je rok slanja odgovora na žalbu, ako ga bude, i da li će taj odgovor na žalbu biti objavljen u e-spisu?

Rok za odgovor na žalbu je instruktivan, bitno je da se podnese prije nego drugostupanjski sud donese odluku.
Ako neka strana podnese odgovor na žalbu, on Vam *mora* biti dostavljen. U protivnom biste mogli ishoditi ukidanje drugostupanjske odluke.

Odgovor na žalbu bi trebao bit vidljiv u e-spisu 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , nemozetotako je napisao:

ok, ali što znači "instruktivan"? Zar nema neki određeni rok, pa time i rok za slanje spisa na drugostupanjski sud? Može li prvostupanjski sud zavlačiti sa slanjem spisa? Zanima me kako mogu znati da je spis poslan i koji je rok za to, jer ako se rok premaši planiram reagirati.

rokovi procesno mogu biti instruktivne i prekluzijski.

Prekluzijski rokovi su oni čijim prekoračenjem se gubi pravo poduzeti neku radnju.

Instruktivni su okvirne naravi i njihovo premašivanje ne rezultira gubitkom prava na radnju. 
 

rokovi za žalbu su prekluzijski, za odgovore na žalbu su instruktivni.

Rok u kojem spis mora biti dostavljen drugostupanjskom sudu nije propisan.0

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 10. 02. 2024. u 22:29, Ivo Kermartin je napisao:

Rok za odgovor na žalbu je instruktivan, bitno je da se podnese prije nego drugostupanjski sud donese odluku.

Netočno. Sad vidim da je u dopisu koji je poslan s mojom žalbom na presudu navedeno da privatni tužitelji mogu odgovoriti na moju žalbu u roku 8 dana od primitka iste. Dakle, taj je rok itekako istekao, odgovor na žalbu očito nije poslan, i vrijeme je da se spis otpravi na drugostupanjski sud. Vidim da sud ne šalje spis, ništa ne poduzima. Kako da ih potaknem da pošalju spis? Navodno se to šalje nasumičnim odabirom na drugostupanjski sud, ali ja ne znam detalje oko tog. Svakako želim nešto poduzeti da izvole poslati moj spis dalje što prije. Dakle, mogu li moliti urgenciju višeg suda ili što da napravim sad? 

uređeno: od nemozetotako
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 52 minuta, nemozetotako je napisao:

Netočno. Sad vidim da je u dopisu koji je poslan s mojom žalbom na presudu navedeno da privatni tužitelji mogu odgovoriti na moju žalbu u roku 8 dana od primitka iste. Dakle, taj je rok itekako istekao, odgovor na žalbu očito nije poslan, i vrijeme je da se spis otpravi na drugostupanjski sud. Vidim da sud ne šalje spis, ništa ne poduzima. Kako da ih potaknem da pošalju spis? Navodno se to šalje nasumičnim odabirom na drugostupanjski sud, ali ja ne znam detalje oko tog. Svakako želim nešto poduzeti da izvole poslati moj spis dalje što prije. Dakle, mogu li moliti urgenciju višeg suda ili što da napravim sad? 

Naravno da piše rok od 8 dana kad je tako regulirano po čl. 473. ZKP-a. Instruktivni rokovi su propisani zakonom kao i prekluzijski.

No to ne mjenja činjenicu da se ovdje radi o instruktivnom roku. Nađite mi odredbu kojom je regulirano da se takav odgovor na žalbu neće uzeti u obzir 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 minuta, Ivo Kermartin je napisao:

No to ne mjenja činjenicu da se ovdje radi o instruktivnom roku. Nađite mi odredbu kojom je regulirano da se takav odgovor na žalbu neće uzeti u obzir 

 

Nije meni bitan taj odgovor. Ja vidim samo da je prošlo više od 13 dana (recimo da netko čeka 5 dana da podigne pismo, pa zadnji dan da odgovori), a ništa nije zaprimljeno na e-predmet. Dakle, ja želim krenuti u akciju, jer znam da će sud inače zavlačiti. Mene zanima što mogu učiniti da osiguram da se spis spakira i pošalje dalje na drugostupanjski sud, ako mi netko zna i želi ovdje odgovoriti.

uređeno: od nemozetotako
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija