Jump to content

prava poslodavca


yxyxa

Preporučene objave

pošto se uvijek piše kako su svi poslodavci zločesti, a radnici dobri, imam osjećaj da se stalno moramo pravdati da to nije istina. Naime ja sam poslodavac koji ima problem sa radnikom. Svi su zaštićeni kao lički medvjedi,a tko naša prava štiti osim tužbe ili suda, takvih ustanova još izgleda nema. Naime, moja radnica je već 3 mjeseca na bolovanju pod šifrom " akutni stresni poremećaj ". Prvih 42 dana je išlo na teret firme, a sada tobože preko HZZO-a, mada mi isplaćujemo plaću i prikupljamao hrpu papira da bi ostvarili povrat novca. Dotična radnica se viđa po kafićima vikendom, a što je još veći apsurd upisala je kao redovni stutent i fakultet i ide na predavanja. Što je najbolje tu učiniti, a da ne pogriješimo u postupku, jer kao što sam rekla svi su jaaaaaaaaaako zaštićeni, zato se tako i ponašaju. Malo sam odužila, ali vas molim za savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kontrola bolovanja je stvar koja prolazi, ako se radi o bolovanju do 42 dana, odnosno kada o privremenoj spriječenost za rad odlučuje liječnik opće prakse, ali navedeno je da je radnica na bolovanju i preko 42 dana, što znači da je isto bolovanje odredila Komisija HZZO, a oni baš i nisu tako blagonakloni prema bolesnicima, stoga predlažem oprez, jer čini mi se da radi o zaista bolesnom radniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko su god radnici zaštićeni, uvijek postoji način da poslodavac kao jača ugovorna strana doskoči problemu. Evo ti jedan od načina:

 

Fino uredi plaće na način da dio plaće isplaćuješ u vidu stimulacija. Kada radnik ode na bolovanje ne dobiva stimulaciju i to mu se ne isplati. Ako su ti radnici na minimalcu, e onda hebiga ionako ih već izrabljuješ.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ogilvie je napisao:

Koliko su god radnici zaštićeni, uvijek postoji način da poslodavac kao jača ugovorna strana doskoči problemu. Evo ti jedan od načina:

 

Fino uredi plaće na način da dio plaće isplaćuješ u vidu stimulacija. Kada radnik ode na bolovanje ne dobiva stimulaciju i to mu se ne isplati. Ako su ti radnici na minimalcu, e onda hebiga ionako ih već izrabljuješ.

 

 

ovo je kao da radimo u agenciji za nekretnine :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Susreo sam se u poslovanju s radnicima koji vole i žele raditi i s onim koje nije briga za poslodavca i firmu makar sutra propali, a onda će kukat' i biti bijesni na državu što im ne osigura posao i plaću.

 

Oni radišni trpe zbog ovih neradnika.

 

Nadalje, postoje i poslodavci koji izrabljuju radnike i koji ne zanju cijeniti i nagrađivati one koji se trude i žele najbolje firmi, nego gledaju samo kako uštedjeti na radnicima, a ljudi obično nemaju izbora i moraju ostati u takvoj firmi.

 

Ti izrabljivači itekako dobro znaju svaki trik i to obilato koriste, tako da ovo moje njima nije ništa novo.

 

Ovo sam napisao vis-a-vis ostalih radinka u xyxya-ovoj firmi, ali dao sam mu samo jedan hint, koji je već općepoznat.

 

Moje mišljenje je da su radnici kod nas u dosta lošijoj poziciji od poslodavca, no jedini način da se to riješi jest da se otvori više radnih mjesta ili pak da se stvori povoljna poduzetnička klima, tako da ljudi mogu ako ih poslodavac izrabljuje otići drugdje ili pak krenuti samostalno.

 

Za koliko god se prava sindikati izbore, poslodavci pritegnu radnike na drugi način i tada oni lukavi neradnici to iskorištavaju, a radišni trpe.

 

Također, ne treba miješti kruške i jabuke i trpati sve poslodavce i firme u isti koš s trgovačkim lancima koji izrabljuju i radnike i poslovne partnere, pa i kupce. Dosta malih poduzeća posluje na granici rentabilnosti i plaćaju radnike koliko mogu, no bolje išta nego ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

ja imam i drugo pitanje... zasto poslodavac mora isplatiti placu a radnik nemora uradit svoj posao? cjelo vreme na fejsu! kad zeli ic na provod samo kazu ja sutra nemogu na poslu jer imam obaveze! i bez pitanja dali moze ili nemoze nego se samo ne pojavi na poslu! i kad nadjes drugi radnik ide u inspekciju rada! i kaze kako nisi mu isplatio sve!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pošto se uvijek piše kako su svi poslodavci zločesti, a radnici dobri, imam osjećaj da se stalno moramo pravdati da to nije istina. Naime ja sam poslodavac koji ima problem sa radnikom. Svi su zaštićeni kao lički medvjedi,a tko naša prava štiti osim tužbe ili suda, takvih ustanova još izgleda nema. Naime, moja radnica je već 3 mjeseca na bolovanju pod šifrom " akutni stresni poremećaj ". Prvih 42 dana je išlo na teret firme, a sada tobože preko HZZO-a, mada mi isplaćujemo plaću i prikupljamao hrpu papira da bi ostvarili povrat novca. Dotična radnica se viđa po kafićima vikendom, a što je još veći apsurd upisala je kao redovni stutent i fakultet i ide na predavanja. Što je najbolje tu učiniti, a da ne pogriješimo u postupku, jer kao što sam rekla svi su jaaaaaaaaaako zaštićeni, zato se tako i ponašaju. Malo sam odužila, ali vas molim za savjet.

yxyxa,

Siguran sam. Akutni stresni poremečaj više „ne igra“ kod komisija kao što više ne igra ni „povratni depresivni poremečaj“ na invalidskim komisijama. Možeš bit „lud ko šiba“ ,provest mjesece po psihijetrijama i nema više invalidskoh mirovina po tom osnovu. I nema više „kupovine“ bolovanja, nit mirovina. Što su jamili ,jamili su.

Dakle,vjerojatno je neka druga osnova po kojoj je Vaša djelatnica na BO ili je stvarno „odšetala“!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pošto se uvijek piše kako su svi poslodavci zločesti, a radnici dobri, imam osjećaj da se stalno moramo pravdati da to nije istina. Naime ja sam poslodavac koji ima problem sa radnikom. Svi su zaštićeni kao lički medvjedi,a tko naša prava štiti osim tužbe ili suda, takvih ustanova još izgleda nema. Naime, moja radnica je već 3 mjeseca na bolovanju pod šifrom " akutni stresni poremećaj ". Prvih 42 dana je išlo na teret firme, a sada tobože preko HZZO-a, mada mi isplaćujemo plaću i prikupljamao hrpu papira da bi ostvarili povrat novca. Dotična radnica se viđa po kafićima vikendom, a što je još veći apsurd upisala je kao redovni stutent i fakultet i ide na predavanja. Što je najbolje tu učiniti, a da ne pogriješimo u postupku, jer kao što sam rekla svi su jaaaaaaaaaako zaštićeni, zato se tako i ponašaju. Malo sam odužila, ali vas molim za savjet.

 

I yxyya,

gore Vam reće dk,istinu. Ali nebiste trebali „drvlje i kamenje“ na Zakone. Kao oni štite radnika (i treba da ga štite,jer po prirodi stvari radnici imaju u svakom smislu manje,materijalnom,nego poslodavci pa im je po toj logici i „teže“), a poslodavca ne štite. Nije tako. Stvar je u poznavanju Zakona,u informiranosti. Osim Vaše djelatnosti i svakojakih tegoba koje imat u polu i to je Vaša obveza. Poznavati Zakone učiti o propisima: Niko Vam neće stvari staviti „na tanjuru“. Kako vjerojatno znate sve o porezima,davanjima tako morate znati i o tome što i kada morate učiniti kako biste doskoćili nekorektnim radnicima. Dakle,učiti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja imam i drugo pitanje... zasto poslodavac mora isplatiti placu a radnik nemora uradit svoj posao? cjelo vreme na fejsu! kad zeli ic na provod samo kazu ja sutra nemogu na poslu jer imam obaveze! i bez pitanja dali moze ili nemoze nego se samo ne pojavi na poslu! i kad nadjes drugi radnik ide u inspekciju rada! i kaze kako nisi mu isplatio sve!

ristogiks,

Dobro Vam je odgovorio G-man.

Dakle za sveki izostanak koji radnik niste odobrili (a ima pravo GO 1 dan u godini po svom nahođenju) PISANO UPOZORENJE o nepoštivanju obveza iz radnog odnosa. Takova dva upozorenja, Treće OPOMENA PRED IZVANREDNI OTKAZ. Daljnji izostanak, RJEŠENJE OIZVANREDNOM OTKAZU UGOVORA O RADU u kome čete nabrojiti sve prekršaje radnika i priložiti upozorenja koja ste mu dali na uvid. Važno je da vam radnik svako upozorenje POTPIŠE( ne želi li dostavit čete mu ga poštom,preporučeno sa povratnicom na kučnu adresu.To je način kako ćete se riješiti neodgovornog radnika.

A to da radnik tvrdi da mu „niste isplatili sve“?! Ne može biti, ako prema propisima Zakona o radu vodite evidenciju o radnicima i njihovu radnom,vremenu, ako redovito i na vrijeme izdajete OBRAČUNE PLAĆA kojih primitak radnik mora i potpisati,te ako imate dokment iz kojeg je vidljivo da je rdnik dobio novac (bankovni izvod ili isplatnicu za gotov novac). U tom slučaju radnik nemože imati razloge da ide na Inspektorat. Samo morate znati, da samovojno i neutemeljeno (ukoliko nemate Pravilnik o radu koji regulira sve ono što nije dogovoreno Ugovorom o radu) oduzimanje plaće radnika nije dozvoljeno. Naročito je opasno ako ne vodite evidenciju i ne obračunavate prekovremeni rad,ako ne vodite računa o radu radnika nedjeljom,praznicima i ako taj rad ne plačate u uvečanom iznosu.

Dakle i Vi morate voditi računa o svojim obvezama prema radniku vezano za propise Zakona o radu i biti upoznati sa istim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija