Jump to content

Izmjene prekršajnog zakona


irriducibili

Preporučene objave

Poštovanje!

 

Zanima me hoće li se izmjene prekršajnog zakona koje će nastupiti s 1.1.2008. (produženje zastarnog roka s 2 na 4 godine, veće maksimalne kazne za fizičke i pravne osobe itd.) primjenjivati na prekršaje počinjene nakon 1.1.2008. ili i na one počinjene ranije za koje će se prekršajni postupak početi voditi nakon 1.1.2008...

 

Meni je logičnija ova prva varijanta, dakle da se primjenjuje za prekršaje počinjene od dana donošenja zakona na dalje, no očito je u ovoj državi sve moguće, pa me zanima kako stoje stvari u vezi te primjene izmjena p.z.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je logičnija ova prva varijanta, dakle da se primjenjuje za prekršaje počinjene od dana donošenja zakona na dalje, no očito je u ovoj državi sve moguće, pa me zanima kako stoje stvari u vezi te primjene izmjena p.z.

 

 

Novi se zakon primjenjuje na prekršaje počinjene od 01.01.2008. godine no isti taj novi zakon bez obzira na to mogao bi biti povoljniji za počinitelja, obzirom na to da sada u dosadašnjem prvom stupnju može biti izrečeno sve ono što je do sada moglo biti u drugom stupnju, ak si me shvatio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ideš.

 

(1) Materijalnopravne odredbe ovoga Zakona se primjenjuju na prekršaj počinjen nakon stupanja na snagu ovoga Zakona, osim u slučaju primijene pravila o blažem propisu za počinitelja prekršaja te ako odredbama ove Glave nije nešto drukčije određeno.

(2) Prekršajni postupak koji je pokrenut prije stupanja na snagu ovoga Zakona nastavit će se i pravomoćno dovršiti po postupovnim odredbama Zakona o prekršajima (»Narodne novine«, br. 88/02., 122/02., 187/03. 105/04. i 127/04.), osim ako odredbama ove Glave nije nešto drukčije određeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Idem :-D

 

Prekršajni postupak koji je pokrenut prije stupanja na snagu ovoga Zakona nastavit će se i pravomoćno dovršiti po postupovnim odredbama Zakona o prekršajima (»Narodne novine«, br. 88/02., 122/02., 187/03. 105/04. i 127/04.), osim ako odredbama ove Glave nije nešto drukčije određeno.

 

Analogno tome, postupovne odredbe se primjenuju na prekršajne postupke pokrenute nakon 31.12.2007.

 

U stavku prvom kojeg si citirao se navodi da se MATERIJALNO pravne odredbe primjenjuju, a ne i postupovne

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me hoće li se izmjene prekršajnog zakona koje će nastupiti s 1.1.2008. (produženje zastarnog roka s 2 na 4 godine, veće maksimalne kazne za fizičke i pravne osobe itd.) primjenjivati na prekršaje počinjene nakon 1.1.2008. ili i na one počinjene ranije za koje će se prekršajni postupak početi voditi nakon 1.1.2008...

 

Utjerivač, predugo smo tu da bi se ti i ja prepucavali oko iste stvari o kojoj govorimo, al eto obzirom na to da si funkcija ovdje, daj odgovori čovjeku na pitanje, umjesto ispravljanja mojih lapsusa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je prekršajni postupak započet zaključno s 31.12.2007., primjenjuju se materijalne i postupovne odredbe odredbe starog zakona.

Ako je prekršaj počinjen do 31.12.2007., ali je prekršajni postupak pokrenut nakon 01.01.2008., primjenju se materijalne odredbe starog i postupovne odredbe novog zakona.

 

Ako je prekršaj počinjen nakon 01.01.2008. samo novi zakon.

 

Eto sad je sve pojednostavljeno

 

Naravno, u praksi će doći do problema jer će se brkati materijalne i postupovne odredbe, ali vjerujem da su suci dovoljno iskusni da skuže stvar

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerujem da je svakome tko je ovo pročitao sve sad kristalno jasno, pogotovo dio s materijalnim i postupovnim odredbama te primjenom svega toga u praksi, a kad na kraju, zaključimo da su suci ipak dovoljno iskusni, pa bi oni ovo i mogi primjeniti, onda više zaista nema nejasnoća.

 

Bravo, čestitam.

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija