Jump to content

malo jadanja


dillinger

Preporučene objave

ili sam ja glupa ili mi se cini da je nemoguce nauciti sve ove nabrajalice.... a jos iz toliko predmeta.... Zanima me sta je sa ovim manje vaznim zakonima... tipa Zakon o sumama..... koliko se to cesto pita....

ljudi molim Vas da mi saljete iskustva... kako je Vama bilo.... koliko ste ucili.... ne zbog mjerila jer sam dosta rano pocela ali zbog tga sto opet mislim da je to premalo.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisi glupa, normalno da ne mozes bas sve zivo naucit.

ja se koristim svakakvim mnemotehnikama, asocijacijama i slicno.

naravno, nije sve ni bubanje, nesto logicno proizlazi jedno iz drugoga.

 

bila sam na jednom slusanju do sada, pa nisam bas mjerodavna - al primijetila sam da se ne inzistira na recitianju nabrajalica. cak se novosel bio rasrdio na jednu kandidatkinju koja mu je pocela nabrajat kako se sve odredjuje kazna za stjecaj, jer je on samo htio cut nesto opcenito o stjecaju.

 

kod ostalih - ako je i bilo kakvih nabrajanja, nije nikome uzeto za zlo ako nije znao sve. Tu su neki ispitivaci pomogili kandidatu da sve nabroji, a neki su rekli: dobro, dovoljno.

 

ja sam na pocetku ucenja, meni je problem sto se nikako ne mogu prislilit da sjedim i ucim neko vrijeme. svako malo se dizem od knjige jer se sjetim neceg, gulim narancu, slazem carape, mazem ruke kremom.... :vrti:

problem je i sto dodjem crknuta s posla i ucim s 1/10 koncentracije.... :glavomozid:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pridružujem se jadanjima. još nisam počela učit (prikupljam literaturu), a osjećam se kao da mi je ispit sutra. panika da neću stić (do ljeta mislim ½položit½). kad je već spomenut prekršajni zakon - treba li ga učit? na seminaru u 11. mjesecu garačićka je rekla da se prekršajni ne pita, dok ga neke moje kolege uče.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima! drago mi je da se polako počela skupljati ekipa 'patnika' koja će mi olakšati nadolazeće burno razdoblje, jer i ja planiram do ljeta izaći na pravosudni, ali ako nastavim Livo onim našim zajedničkim putem sijanja trave, sadnje cvijeća, berbe banana.... neću izaći ni do ljeta 2010. godine! :bananko:

Što se tiče učenja prekršajnog zakona imam saznanja od kolega koji su prije par mjeseci položili da nema potrebe za tim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

silvi,

mi smo u istoj kaši! ja ću isto, ako Bog da, u 4 mj. na ispit. Isto uz rad!

Ja sam "prošla" sve osim GP i trgovačkog, al ne mogu se baš pohvalit da mi je puno toga ostalo u glavi nakon prvog čitanja i ponavljanja!

Hoćeš li imati šta slobodno prije ispita? Ja ću nekako navući mjesec dana, s godišnjim i ostalim čudima.

Užasno sam nedisciplinirana kad nakon posla treba sjest i učit. Slaba koncentracija, misli bježe! Eh, kako je to bilo lijepo dok sam studirala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tako planiram i ja.. navući jedno mjesec dana..

ne znam jel sam si možda zadala prekratak rok, ali vidjet ćemo..ima dana kada mi je koncenracija super, pamtim sve što čitam, a ima i dana kada gulim po par stranica satima i mislim na sto drugih čuda i gluposti.. :tikvan:

u svakom slučaju rasporedila sam si kako ću i po čemu učiti i ne namjeravam se ubijati glupostima, nepotrebnim detaljima i skratit ću si materiju što više je moguće..

nemam ja više tih živaca od nekad!! :jupii:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

he, ja sam doslovno u jednom vikendu prešla cijeli ZPP, uz to pogledala još i dobar dio pitanja iz GPP-a. Ma letila sam....

...i onda sam sljedeća 4 dana pokušavala proć skriptu iz nasljednog od 10ak strana.... :-o

ma ludnica!

srećom, imam dosta veliku podršku ostalih kolega, pa se nadam da će mi tih zadnjih mjesec dana proteći u miru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako misliš "tako učimo"? kakvih godinu dana? pa ja učim tek mjesec dana.. ja ti mogu reći po čemu planiram ja ali to ne znači da je to dovoljno..

GPP zakon + skripta

Obiteljsko-zakon

GP-Klarić-Vedriš-knjiga( tu su i vrijednosni papiri i nasljedno), ZOO

Trgovačko,Stečaj-skripta oboje

Kazneno- kp, zkp i ovi manji zakoni koji uz to idu

Organizacija-sudovi, dsv.. ostalo skripta + pitanja

 

pošto sam po skraćenom programu to bi bilo to..

sad, jel dovoljno, ne znam, samo znam da vremena i živaca za više od toga nemam!

i ne paničari- 3mj.kod kuće je više nego dovoljno za premanje cijelog pravosudnog!

kada planiraš izaći? :bananko:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da bi učenje od godine dana samo pogoršalo stvari, jer se zaboravlja u čas. zato treba zagrist i pregrist...nema druge.

i ja radim po skraćenom, što je stvarno velika pomoć jer ne moram učit "nabrajlice" iz ustava, zup, zus, zor....

učim tako da prvo iščitam pitanja i onda se koncentriram na one dijelove koje pitaju. ostalo pročitam informativno.

Zadnjih mjesec dana (i više) ću bit slobodna i tad ću ponavljat.

htjela-ne htjela, to mi je jedina opcija.

 

ja se divim onima koji imaju djecu i spremaju pravosudni! to su heroji ;)

irska je napisao:

divim se vama dvijema!

pa koliko dugo vi tako ½učite½? godinu dana?!

mene je strah hoću li stić u tri mjeseca kod kuće!

molim vas recite mi tajnu! po čemu učite, šta ste izbacile??? ja sam u startu izbacila prekršajni zakon, a volila bi znat šta još stvarno ne treba.

 

:moli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Irska,

 

mislim da teoretski nema ogranicenje kad najranije, vec da u trenutku prijave moras imati uvjete, a kad ces ti prijaviti nakon stjecanja uvjeta tvoja je stvar. Naravno, uz postivanje roka od 45 dana od prijave do roka za polaganje.

Samo sto mislim da nitko bas ne prijavljuje puno unaprijed..a mozda se i varam..jer ljudi znaju i odustat..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hej, nemoj misliti da ti ne želim poslati .. uistinu nemam ništa više nego je ovdje i skinula sam si izmjene i dopune i ubacujem si ..ja ti nisam baš tip za pravljenje skripti, vrijeme za to uvijek koristim za učenje iz svega..jer dok si ja to sortiram - ode vrijeme..ako hoćeš, ja ću ti mejlati sve što imam pa radi i ti tako.. :neznam:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ha, ha - tako nekako :-D

prestala sam gulit naranče, pa valjda imam i manje energije ;-)

planiram 4. mjesec, molila sam da me stave na kraj roka. idem na učenje za 10 dana.

Nadam se da će koncentracija bit bolja kad se malo naspavam. Ne znam dal ću uspjet, al šta sad mogu. Neće mi nikada bit idealna situacija.

Kako tebi ide?

andro02 je napisao:

bok livo! vidim da napreduješ od guljenja naranče došla si do sjedenja i zujanja, a iduća faza kad se datum približi biti će koncentracija i štrebanje!

:kavica:

u kojem mjesecu planiraš ići polagati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... još uvijek radim važnije stvari :hekla: , planiram za desetak dana tek početi učiti, al ne znam odakle bi krenula! :panika:

kad pomislim tko je sve položio, pa valjda ćemo i mi........jednom!!

kako kažeš idealnog nema tako da vjerovatno nikada neću stići naučiti ono što planiram i koliko god učila falit će mi još dana.

šta si prvo počela učit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam krenula od KPP-a, zbog osjecaja da mi je to nekako najteze, pa kao da to odvalim dok sam svjeza. al nisam bas sigurna da mi je to bila dobra ideja jer se jos nisam bila uhodala, pa mi se ucenje dosta razvodnilo i rasteglo.

mozda je bolje krenut od neceg manje kompliciranog, recimo obiteljsko, nasljedno, ili ustav (ako ga polazes), pa ici prema tezem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jesam, slusala sam vec 2 puta, to mi je dosta pomoglo, idem sad jos na rok u veljaci, i probat cu u 3.mj.

 

meni je samo kad sam zvala za rok u veljaci trebalo malo duze da dobijem slobodnu liniju, inace nisam imala posebnih problema, i uvijek sam mogla birati.

 

nista, zamoli onoga tko bude zvao da krene vec koju minutu prije 8 i da ne odustaje dok ne dobije...

 

inace, kad sam 2.1. prijavljivala slusanje, bila sam na godisnjem u inozemstvu, probudila se 5 do 8, nazvala, dobila iz prve :-o i zaspala natrag, tako da se poslije nisam mogla sjetit za koji sam se dan prijavila :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U 11.mj. sam bila na seminaru HOK-a. Nije loše otić s tim da ja tada još nisam počela učit, pa mi nije bilo od prevelike koristi u smislu nekog ponavljanja. Nije loše vidit predavače-ispitivače čisto radi stjecanja nekog opuštenijeg dojma. A i shvatiš da ti je sva ta materija nekako poznata, da nećeš baš sve učit kao da nikad u životu to već nisi učio i položio. Meni su najkorisnija, pa i najzanimljivija bila predavanja Garačićke i Kosa.

Ali, tempo je ubitačan! Pogotovo za one koje nisu iz zg. Predavanja od 8 do 8 sa pauzom za ručak od 45 min do max 2 sata. U prva dva-tri dana vidiš na koja predavanja eventualno nećeš više ići, pa to vrijeme iskoristiš za odspavat ili pojest nešto konkretno budući dva tjedna jedeš ½s nogu½.

Eto, malo sam odužila, ali ako vas zanima još detalja ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vjerojatno će bit isti smještaj. hotel astoria u petrinjskoj ulici. hotel je ludilo. ima samo 3 zvjezdice, ali je super, super,...

5 minuta do trga, 15-ak do komore (naravno, pješke). plaćen je samo doručak.

predavanja - obiteljsko ako ti bude jasenković uopće ne moraš ići, ustav i org.-galić-isto,pratiš ga po skripti, trg.-eraković-isto, upravno-jurić-knežević-isto. to je to koliko se mogu sjetit. ja sam pratila garačić, kos, brežanski, miletića, uglavnom i grbina, tu i tamo jelčić. ma i ove prije sam otišla na jedan-dva sata da se uvjerim da mi je ipak bolje ostat u hotelu odspavat. ovisi i kakav će ti bit raspored, pa da spojiš.

ne pada mi na pamet šta bi te još moglo zanimat, pa reci.

eee, vikendom nema predavanja - sub. i ned. su slobodni, a smještaj plaćen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a ne znam šta bi ti rekla! ja sam išla, jer: još nisam bila počela učit, šef me pustio, komora plaća, išla sa mnom i kolegica. poklopilo se par stvari i eto.

a na predavanju je bilo i ljudi koji su bili u fazi učenja, pa im je to bilo super za ponavljanje. njima je u svakom slučaju bilo korisnije nego meni.

ali, ako imaš vremena, nije ti panika (ne znam kad misliš izać) nije loše otić da malo ½upoznaš½ ispitivače, uvidiš da su to samo normalni ljudi i da im nije namjera nikoga bacit. u predavanjima ne idu u detalje, pa valjda onda ni ne ispituju u detalje. meni je bilo najkorisnije sa tog psihološkog aspekta.

a ja ti ne učim baš dugo! u biti, počela sam prije 2-3 tjedna i to sa vedriš-klarićem. namjeravam izać u 6. tj. 7.mj. idem slušat 25.03. prvi put.

kad ti misliš izać na ispit?

 

ja bi molila nekoga da mi objasni di je dežmanova 10, tj. minist.prav.

idem 25-oga slušat ispit, nisam iz zg-a, a baš se ni ne snalazim po zg-u.

unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam već sad ½slobodna½. hvala bogu! i šefu!

i ponadala sam se da ću sad moć laganini malo učit, malo šetat. kao, imam vremena! a, ono...

ubilo me u pojam ovo i ovakvo učenje! kao da sam opet na fakultetu. opet učim, a mislila da ću ja to samo ½malo bolje ponovit½. sve mi poznato, ali - ne znam. koncetracija - nula. ne znam je li tako samo meni ili je to zato što sam počela sa vedrišem i što sam još uvijek na vedrišu, ili ... ili ...

a što se tiče učenja tri mjeseca, mislim da ovisi iz čega učiš. da pr. gp učiš po vedrišu ne možeš stići, ali ako imaš dobre skripte (sitne, a bitne!) koje ti eliminiraju zakone, vjerojatno možeš. meni su ljudi/poznanici govorili da su učili 2 mjeseca po pitanjima i položili. nije da im baš vjerujem, ali ... možda je i moguće. lakše mi je ako vjerujem da je moguće.

koliko ćeš ti imat slobodnih dana, mjeseci? iz čega misliš učit?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bi im, recimo, vjerovala, jer nema svatko isti stil učenja...Meni su govorili da moram najmanje 3 mjeseca učiti po 8-10 sati dnevno....Ha???Nema šanse, fizički ne bi stigla tako.... Učila sam 3 mjeseca po 2-3 sata dnevno navečer, i baš po pitanjima, jer ti ona eliminiraju nebitno, a prijedješ cijelu materiju po njima... A slobodno sam dobila samo 3 tjedna pred ispit i onda sam učila od 8-15 sati, i možda sat-dva još navečer... Isključivo po pitanjima, a komisiju sam saznala desetak dana pred ispit, imala sreću da se nitko nije mijenjao, radila 10 dana samo pitanja i to samo moje komisije i prošla bez greške.

Ali, sve je stvar individualnosti, jer netko bolje pamti, nekome je lakše učiti po pitanjima, netko nešto već zna iz posla...

P!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakl,kolege drage,

fakultet je za prosjecne ljude, pa tako i pravosudni. Ono sto plasi je ta silna kolicina materije. Nista novo sad nisam rekla.

Ali 3 mjeseca su dosta, naravno ako ucite 3 mjeseca po 2 sata dnevno da nije. Uzmite si 12 sati od kojih se odbije pauza za rucak, setnju, mali odmor, tako da na kraju efektivno ispadne kojih 8-9 sati.

Dalje, ja sam ucila po zakonu, a sto se tice Klariceve knjige, meni se kosa na glavi od nje dize. Ona je dobra za objasnjenja i za pitanja nekih ispitivaca, za nazive tipa sepavi posao i slicno. Njega procitati, jer je pun prica, pricica i teorija. Skripte, isto tako, tko zna tko ih je i kada pisao.Zakon, zakon i samo zakon.

Dogodilo se na ispitu da npr Sucevic pita ono sto nema u Klaricu jer covjek uzme zoo, lista ga i pita po njemu.

Ucenje po pitanjima, po iskustvu, preporucam, kojih 10 dana prije ispita. Ja sam ponovila sve, u slucaju da se promijeni komisija, a pitanja samo malo vise obratila paznju. I na samom ispitu mi se dogodilo da me Jesenkovic pitao nesto sto nisam vidjela medju njegovim, predvidljivim, pitanjima. Iz gradjanskog sam imala ispitivacicu Damjanovic. Za nju uopce nisam ni gledala pitanja jer ta pita sve! Pogotovo trgovacko!

 

Sretno s ucenjem, i nije neobicno na poctku biti usporen, ali zato na kraju mozak radi 100 na sat!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svilena, bas me razveselio tvoj post!

ja jednostavno ne znam kako bi izdrzala sjedit 8-10 sati dnevno tijekom 3 mjeseca.

ja ucim od prosinca u prosjeku poi 2 sata dnevno iza posla, i imat cu 1,5 mjesec slobodno, i cijelo se vrijeme pitam jel to uopce moguce?

al evo ovako kad vidim da ima ljudi koji su uspjeli to rijesiti, odmah mi je lakse.

 

Irska, mislim da svakome u pocetku treba neko vrijeme da se navikne i privikne na ucenje. Probaj svaki dan pomalo povecavati ucenje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

najveća istina- sve je to individualno..

ja od siječnja učim po 2-3 sata dnevno nakon posla, kao i Liva..dobit ću malo više od mjesec dana kod kuće i svela sam si svu literaturu na ono što sam je osobno (uz pojedine komentare s legalisa) smatrala da će biti dovoljno..

što je kome doboljno vremena -ovisi!

ja znam da nekada kada sam baš imala dosta vremena za učenje i spremanje ispita, onda bi ga rastepla jer sam bila preopuštena.. a opet kada bio bila u stisci kao sada davala sam maksimum koncentracije na ono šo imam..

vidjet ćemo..

Liva, jesi poslala prijavu ia za kada?

 

:idemo:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...e, kolegice Irska, definitivno nisi jedina koja se tako osjećaš, u totalnoj sam banani i još nisam počela učiti (a kad sam ti napisala da krećem od sutra?!!), radim...i radim...., trebala sam ići na učenje od sredine trećeg, ali kako stvari stoje u ured nema šanse!

Jedino što sam napravila po pitanju učenja razvrstala sam si literaturu po stolu i otvorila, čini mi se,dobru skriptu iz Građanskog, tako da ću se recimo držati nje , a bit će tako i za ostale predmete, držat ću se najviše zakona i nadopunjavati samo što mi baš nije najjasnije iz skripte, a na kraju, kako preporučaju i ostale kolege, desetak dana samo po pitanjima.

Stalno razmišljam kako su i drugi tako ću i ja, ali kad malo bolje razmislim KAKO ĆU TO JA????????

:zbunj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

pa i nije me baš ohrabrilo! ljudi kažu da je sam ispit kao da ideš na kavu, a ja to i nisam baš tako doživila. ne znam je li to zbog komisije (jug, novosel, brežanski, gagro, komadina) ili sam ja totalno u nekoj stvari. uglavnom, uhvatila sam se žurno knjige i učenja - nema šale!

na ispitu je trebalo biti troje ljudi. jedna cura se uopće nije pojavila, momak je pao nakon drugog ispitivača (stvarno nije znao), a druga cura je vjerojatno prošla (stvarno je dobro znala). ali, najviše me je ubilo to što postavljaju puuunooo pitanja. a i treba se sjetit odgovora u momentu. novosel je malo neugodan i drzak, ostali su ok, ali svejedno - puno pitanja. ne znam! treba učit, učit, učit! idem opet u 5. mjesecu na slušanje, pa...

pozdrav!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..ni meni se nije činilo kao čavrljanje uz kavicu, panika me napala i na slušanju, a kako će tek biti na ispitu?? Komisija je bila ok: Brežanski, Knežević, Rašo, mislim da je Đurović i Mikšić (tako nekako nisam sigurna da li je točno prezime). Bili su korektni, ali također me je šokirala količina pitanja, STRAVA :-o

Bila su tri kandidata, 2 cure koje su odlično znale i položile i dečko koji ima popravni iz gpp-a. Moram priznati da nije znao gpp-e, ali i da su njega općenito više pitali, nego njih dvije. Kako su one super znale tj. kao recitaciju, a on je isto znao samo ne tako tečno, definitivno su bili orjentirani na njega!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.....muka mi je od nepravnika i onih koji nikada nisu studirali, znam kako ti je jer mene u mojoj najbližoj okolini samo takvi okružuju i nemaju niti trunku razumjevanja, a da ne spominjem ono 'za dva mjeseca učenja možeš magistrirati i doktorirat', tako da je ustvari pravosudni prava sitnica!, ako se ne rastanem do pravosudnog vjerovatno neću nikad! :azdaja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija