Jump to content

Slom pred ispit


mafalda

Preporučene objave

Vidim da se nitko od kandidata za rok u 4. mjesecu ne javlja, dakle voljela bih da mi netko tko je ovo prošao potvrdi:

1. spavanje je samo par sati, više ne ide

2. napadaji plača redoviti, skoro u sat

3. u jutro, skoro pa povraćanje

4. najbitnije- ništa ne stignem, sve mi se čini ogromno i nemoguće

5. odustanak od ispita stalo visi iznad glave

6. stalo mislim kako ću se osramotiti

eto, skoro normalno stanje :)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Mafalda! Opisano stanje je potpuno normalno. Stoga , ne zabrinjavaj se, jer svi smo to prošli. A kada položiš sve će ti biti ravno jer ti ćeš htjeti samo spavati i izgubiti se sa ovoga svijeta na par dana. I da ne zaboravim ja sam omršavila 5 kila zadnja 2 tjedna prije ispita. Drži se, ne odustaj i samo hrabro!! :skakuce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

simptomi, slicno kao i tvoji.

1. vec neko vrijeme koristim neke biljne tablete za smirenje i spavanje, tako da uspijem zaspat, al se budim u zoru i u polusnu mi se vrte po glavi definicije suvlasnistva, nabrajam pritvorske razloge i sl.

2. napadi placa i histerije - redovno

3. mucnina i ujutro i uvecer

4. imala bi jos tjednima sto ponavljat

5. odustanak od ispita nije opcija, sto naravno predstavlja dodatno opterecenje

6. nije me strah da se ne osramotim, samo toga da necu proc!!

+ stvarno vise ne mogu sjedit, boli me kicma, trtica, grcevi u nogama.

 

veselje!!! :-D

 

drzi se, nemoj odustat!kad ti je ispit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e da, jos nesto me muci!

 

vidim tu ljudi pisu kako su ucili po 12 ili 14 sati pred ispit.

mene u danu ulovi po par sati kad jednostavno ne mogu nista (kao sad). recimo ucim od jutra i oko 4 sam krepana, sto od ucenja, sto od stresa i straha koji sve to prati. i onda me uhvate 2-3 sata totalne rezignacije.

i onda se jos zbediram kad vidim da ljudi pisu da zadnja 2 tj nisu skidali pogled s knjige i obavljali samo osnovnu higijenu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hm, gutam sve što mi padne pod ruku. Oni koji smatraju da je to sramota, neka ne čitaju. Rekla sam svojoj obiteljskoj doktorici da pucam i da želim spavati. Žena mi dala neke tabletice koje što je rok bliže - ne djeluju.

 

Kičma me ubija. Sjedim bočno, ležim na podu i učim, hodam po sobi - ma film za snimiti.

 

Pokušavam učiti cijeli dan. Kad oduzmeš plakanje, kronični umor i napadaje panike, nije da sastavim 10 sati.

 

Nitko ne uči jednako. Tko kaže da sve moramo ponoviti 3 puta? Dali nakon tog čarobnog 3. puta dođe vila i oslobodi me muka?

 

Ispit je za par dana.

 

I da, odem na kavu, prošećem oko zgrade i nadam se da za to neću biti kažnjena padom. Nismo strojevi iako tako živimo zadnjih dana. Sretno svima!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo kad kažete da se nitko ne javlja ko je prošo u travnju, onda rekoh da se javim.. ;))) Položio sad u ponedjeljak, prije dva dana.. i upravo doma surfam po netu i pijem kavi i uživam u ostatku života koji će nadam se bit zanimljiviji nego zadnja 4 mjeseca ;)) Moram demantirati dragu kolegicu ili kolegu, kod mene nije bilo povraćanja i plakanja, al to je samo zato jer sam se u životu naučio ne paničariti oko stvari na koje ne mogu potpuno utjecatii.. Mislim, samo učenjem mogu utjecati na ovakve stvari, ali ni tad nije zagarantirano ako naletite na idealni preklop lošeg dana, ispitivača, koncentracije, psihofizičkog vašeg i ispitivačevog stanja i sl... ;) Ali u principu, ko korektno nauči, taj i prođe.. E sad, teško je jedino ocijeniti objektivno kad znaš korektno, jer ti se uoči ispita sve počne mješati, dolazi do pregrijavanja sivih stanica u glavi, počneš mrziti struku, znanost, sanjaš o tome da se zaposliš u Zrinjevcu i obrezuješ voćke i da zapališ sve te zakone kao nekad kad si ispred osnovnjaka palio udžbenike iz zemljopisa i zbirke zadataka iz matematike.. ;)

U svakom slučaju, lijep jeosjećaj kad se položi, sva muka padne u zaborav i ostaje samo onaj osjećaj da se vratio uloženi trud i da zapravo uopće nije loše što si u samo par mjeseci ponovio skoro sve što si studirao 4 godine, i objektivno, čovjek dalje nastavlja raditi sa jednom većom sigurnosti..

Osobno sam se pripremao za ispit na način da sam svaki dan uredno se naspavao, čak i dane pred ispit, dakle bar 7 sati sna, svaki dan sam se i bavio sportom lagano, čisto jer mi je to hobi, ali i iz razloga što je to nužno za dobru koncentraciju - da čovjek bude u dobroj kondiciji i da bude psihofizički i duhovno izbalansiran.. ;) treba jednostavno pokušati skoncentrirano pročitati cijelokupno gradivo jedno 4-6 puta, što vam izgleda nemoguće, al treba imati na umu da samo u zadnja 4 dana ponovite sve jednom.. dakle, ide sve brže i brže, radio sam oko 8 sati dnevno, nekad su svih 8 bili efektivni, nekad 5, nekad ništa.. ne treba očajavati i paničariti ako se izgubi dan.. bitno je samo da ste sjedili i gledali u knjigu i bar pokušali, a onda će vas već drugi ili treći dan potrefit koncentracija i možda ulovite i do 10 sati dobrog rada.. Preporučio bih 2 puta dobro sve proći po zakonima, a onda kobinirati skripte i zakone.. pop pitanjima raditi kad saznate komisiju i to samo za one ispitivače za koje vam piše tu na legalisu da vrte svoja pitanja.. Najvažnije je ostati normalan, bez obzira na uspjeh... Vi ćete ostati jednako vrijedne osobe i ako ne položite ispit.. ;) Pozdrav svima, ako nekoga nešto zanima neka pita, komisija mi je bila - Kos, Sučević, Kriletić, Vlahinja i Buljan..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo hrabra, Mafalda, i svi ostali kojima se bliži rok!

Evo jednog citata koji sam negdje "pokupila":

 

"Suočit ću se sa strahom. Dopustit ću mu da prođe preko mene i kroz mene. A kad me pusti, osvrnut ću se da mu vidim trag. Tamo gdje je strah prošao, neće biti ničega. Preostat ću samo ja."

 

Strah je normalan, ali u većini slučajeva nestaje kad se suočite sa ispitivačem. Tada ćete vidjeti i čuti samo njega, sve ostalo oko vas će nestati. Ustanovit ćete da znate više nego što mislite.

Zato glavu gore, čaj od mente protiv probavnih smetnji. Ne gledajte na debljinu knjiga već se koncentrirajte na bitno. Prošećite i popijte kavu i nemojte zbog toga osjećati grižnju savjesti. Treba vam zraka i malo fizičke aktivnosti da bi mozak radio bolje.

 

Svima vam držim fige!!! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ne, da me ne b krivo shvatili... Ja samse ful ustrtario bio tog ispita, imao sam ja prelamanja u sebi, bio sam zicer da ću pasti i nikako nisam bio siguran u sebe.. A izašao sam na ispit samo zato jer sam bio toliko zasićen učenjem da sam skužio da radije želim pasti i ostavit to za nekih 6 mjeseci nego odgoditi i produžit tu agoniju za još mjesec dva jer više nisam imao snage za sve to.. Al taj osjećaj je valjda normalan, daješ sve od sebe, a nitko ti ne daje garanciju da će sve to bit isplativo.. i ne samo to, ne možeš ni sam sebi garantirat da ćeš pokazat koliko zapravo znaš... Al čim sjedneš tamo i krene šprehica, skužiš da stavri same od sebe dolaze, jer ti ispitivači uvijek daju neku asocijaciju i podsjete te i ako imaš negdje to u sebi, a imaš jer si učila, onda će to doć samo po sebi.. zato ja kažem da treba radit zakone..jer ih dosta ima zakone pred sobom i okreću stranice i ispituju...

Al velim, kad čovjek sve jednom pročita dobro, treba mu još 2-3 mjeseca rada, i to ne ubijanja, nego onako da prosječno dobrog rada, i to će bit dosta.. ne biflat, nego s razumijevanjem, jer tako najbolje dolaze asocijacije.. a ionako vas od svih nabrajalica traže tek da nabrojite jednu dvije - npr. apsolutno bitne povrede, ili razloga zbog kojih netko ne mora svjedočiti i sl.. Dakle, samo opušteno, nitko ne dolazi tamo da vas sruši, i dobit ćete bar 5-6 pitanja ekstra s kojima ćete s e moć izvuć iz slijepe ulice i gabule, a ako ne znate na toliki broj pitanja, onda ćete pasti taj ispit ukoliko se radi o osnovama.. al onim teškim osnovama, kao npr. morate znati da pravo vlasništva ne zastarjeva i sl.. ili da se pravo na isticanje ništetnosti ne gasi itd.. dakle, nitko ne pita teške detalje.. kod ugovora isto.. zapamtiti kako se zovu ugovorne strane, koji oblik ugovora i nekaj tak.. OSNOVNO PRAVILO - niti ne pokušavati zadržati u glavi apsolutno sve informacije koje vam ulaze svaki dan dok učite, jer je prirodno i normalno da vam nakon nekoliko dana hrpu tog ispadne iako ste bili sasvim uvjereni da ste nešto jako dobro naučili.. svi imaju taj filing i naprosto ne moguće je sve držati u glavi u jednom trenutku.. to je i jako opasno jer bi labilniji mogli završiti u bolnici na kraju grada ;) dakle, samo razumijevanje i skripte koristiti na kraju, tj nakon kaj si sve bar 2 put prošao po zakonima i to dobro.. to je bar moje iskustvo.. i mislim da je to i dobro za dalje, jer u konačnici, na poslu ne buš u skriptu gledao nego u zakon.. Pozdrav

mafalda je napisao:

Hvala na savjetima.

Tebi sad ostaje da uživaš u plodovima svog uspjeha, a nama da i dalje strepimo kako je to nemoguće proći :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja u ponedjeljak položio pravosudni, i jučer sam bio sretan i radovao se pravnoj karijeri.. Al' danas mi se opet više sviđa Zrinjevac, ili još bolje da otvorim konobi negdje uz more i pošaljem k vragu podneske i pristojbe i sl. pojmove koje nisam znao kao djete i kad sam sasvim lijepo živio i bez njih.. ,)

mafalda je napisao:

ja svaki dan poželim da sam otišla u frizere (bez uvrede ljudima koji rade taj posao)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Držite se raja, sve što opisujete je normalno, ja sam 10 dana pred ispit bio ostavio da svaki dan ponovim jedan predmet, za to vrijeme sam bio lud i to doslovce, nisam učio jer sam bio umoran, a nisam se mogao odmarati jer sam imao grižnju savjesti jer ne učim, već odmaram. Kada sam pričao s čovjekom koji je položio i koji je odvojio svoje vrijeme da mi pomogne oko priprema cijelo sam vrijeme gledao u njega i mrzio ga, jer je on položio a ja ne...kada sam došao na ispit raja je sve znala a ja sam stojao ko mutavac jer ništa od tih trik pitanja i slično nisam znao odgovoriti...onda je tajnica pravosudnog izašla zapaliti, pa nas je uveselila pričom kako je jednog kandidata negdjeprije odvezla hitnam, kako je neka cura plaćali tri puta a nikada nije izašla na usmeni i slično...ošli smo odgovarati gore, ja sam dobio stolicu pred nekim ugašenim kompjuterom i dok sam čekao tipkao sam po tipkovnici tog ugašenog kompjutera pitanja i odgovore, ko luđak. I onda ušao Rašo, nasmijao se i...sve krene, svi oni kupusi za koje ste sigurni da nikada niste ni čuli iz njih zadivljujuće frcaju iz vas, a ispitivač klima, i tako prođu svi...da ne duljim položio sam, a ne znam ni sam kako, osim uprave di me Komadina uvatio na svoje male zakone ( štaš, promijenila se komisija , ali sam i to kasnije bez frke položio.

 

sekundarno zanimanje: vatrogasac, uvijek i vazda, vatra, šljemovi, veliki kamioni...blaženstvo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"..ne biflat, nego s razumijevanjem, jer tako najbolje dolaze asocijacije.. a ionako vas od svih nabrajalica traže tek da nabrojite jednu dvije - npr. apsolutno bitne povrede, ili razloga zbog kojih netko ne mora svjedočiti i sl.. Dakle, samo opušteno, nitko ne dolazi tamo da vas sruši,.."

"...dakle, samo razumijevanje i skripte koristiti na kraju, tj nakon kaj si sve bar 2 put prošao po zakonima i to dobro.. to je bar moje iskustvo.. i mislim da je to i dobro za dalje, jer u konačnici, na poslu ne buš u skriptu gledao nego u zakon.."

 

chups, ovo potpisujem u cijelosti!

 

Ja sam se zadnjih par dana rasplakala barem par puta dnevno, a onda te boli glava pa ne mozes dalje ponavljat..Nije nista vrijedno tih zivaca i zdravlja. Sto se najgore moze dogoditi?..pa ne idete na strijeljanje!! Pad cijelog ispita! samo ako stvarno blage veze ni o cemu nemate, a pretpostavka je da smo velikom vecinom zreli, savjesni i odgovorni ljudi koji ozbiljno pristupaju pravosudnom ispitu..

I meni je tuzno cuti da se uci po skriptama..barem ovi veliki zakoni, one male jos nekako, ali zaista..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljudi, hvala sto se javljate i bodrite nas koji smo u mukama!

to u ovim zadnjim tjednima itekako pomaze, bar meni!

skripte, zakoni, knjige! tko bi ga znao. ja sam radila po zakonima jer su mi knjige preopsirene i sa previse nepotrebnih podataka, a skripte za ponavljanje, ako sam ocijenila da je dobra!

 

Koliko su te procjene bile dobre, pokazat ce se uskoro! Huh... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sjećam se "stanja"

 

Razvila sam citavu teoriju o tome kako navedeno ponašanje prema ustaljenim obrrascima općeg shvaćanja nije "normalno", ali je zato u pravnoj struci u datim okolnostima "UOBIČAJENO"

 

I onda mi je bilo lakse :)

 

U svakom slučaju, problemi su prolazne i privremene prirode

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam vas sve i svima vam ispit blizu i živčani ste, ok.

A ja sam poremećen slučaj totalno spremam se za 9 mj. znači 4-4,5 mjeseci još prošla sam KPP i prešla na KZ i plače mi se , a da ne pričam o depresiji i grižnji savjesti koja me pere ak ne učim. A naravno da nakon 1,5 god neučenja nisam u stanju odmah učiti 8 sati dnevno, a i ono što čitam i čini mi se ok znam to dođem nakon 200 članaka opet na nešto vezano za taj dio i više se ne sjećam konkretno tog nabrajanja.

Pa samo se nadam da ću se uspijet pokrenuti i sve napraviti jer za sad mi se baš ne čini tako. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je najpametnija stvar koja se može napravit- ne paničarit.

Ja imam još mjesec ipo do pravosudnog i mogu ti reć da sam u zadnjih mjesec dana prošla sve stadije od rezignacije do histerije...

Nakraju sam se sjela, zbrojila 2 i 2 i rekla sama sebi- napravi najbolje šta možeš i to je to.

Naravno da će nam svima trebat i malo sreće, al još više od sreće trebat će nam naša sabranost kad budemo odgovarali.

Na kraju krajeva radi se samo o ispitu. Groznom, ogromnom, najzajebanijem ispitu, al niko od nas neće (i ne bi trebao) umrijet zbog toga.

Ako si dopuštaš razvijanje panike, ona samo sve više maha uzima.

Ja sam odlučila (pokušat) bit cool.

I nek, uđe u zapisnik, da ovo pišem na svoj dobar dan, kad sam puna pozitive. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam polagala pravosudni, ali sam polagala jedan drugi stručni, pa...da baš imam nešto extra pametno za savjetovati - nemam. Ali mogu napisati što je meni pomoglo.

 

Kao prvo, ja sam čak bila u situaciji u kojoj mi se pružala prilika za bolji posao ako položim otprve tj. ako ne položim ne samo da ne bi dobila taj posao nego sam mogla ostati i bez onog posla koji sam radila u tom trenutku. Nitko nije ni znao za situaciju sa novim-starim poslom, nisam nikome govorila da ne bi bo još veći pritisak na mene.

 

Razmišljala sam što ako ne položim - hm, mogu ostati bez posla, oba. Ne bi bilo prvi put da sam nezaposlena, dakle, ako sam to preživjela već 2x čak, i svaki put našla novi posao, preživjeti ću ponovo. Kad sam to shvatila bilo je već lakše. A onda mi je isto tako došlo iz srednejg dijela tijela u glavu da - ako me netko želi/ne želi zaposliti, učiniti će to bez obzira na ispit, ima još rokova i prilika da ga položim, poslodavcu je to samo izgovor. Opet lakše.

 

A onda sam se sjetila - ovo bi moglo mnogima pomoći - kakvi su sve ljudi to položili prije mene. Ma ono, tip koji je svaki ispit na faxu pao 5x, ovaj je položio čak iz drugog pokušaja. Pa mislim, ako može on, onda fakat....a bilo je i još takvih primera...a ja sma bila jedan od najboljih studenata na svakom faxu koji sam završila. Naravno, uvijek sam mislila da ne znam dovoljno, da ću pasti...dakle, uzmite si neki "biser" iz vaše okoline koji je to položil i vjerujte da ako može on, zbilja možete i vi.

 

A i sjetila sam se nekih izreka koje pamtim ovako, kroz život - recimo "Smjesta sami sebi zabranite pomisao da ima nešto što ne možete ostvariti!" ili "Kad se nešto čini nemogućim radi se samo o nepoznavanju činjenica." A i Henry Ford je rekao jednom: "Svejedno mislite li da možete ili ne možete, u pravu ste." A Thomas Edison da "Kad bismo učinili sve ono za što smo sposobni, doslovce bismo sami sebe zapanjili."

 

I ja sam imala iste probleme kao i vi...sjećam se da sam se jedno jutro, tjedan-dva prije ispita probudila u takvoj panici, da nisam mogla doći do zraka, mislila sam da ću umrijeti, napadaj panike valjda. O drugim psihosomatski problemima da nit ne govorim...to vam je sve normalno, ako ste normalni. Jedino budale se ničeg ne boje.

 

I još nešto što ja nikad nisam radila - učila do samog ulaska u dvoranu. Ono što sam naučila doma, bilo je uvjiek ono s čim sam došla na ispit.

 

Ja sam na kraju položila, od 6 predmeta 5 sam znala izvrsno i čak sam toga pred sam ispit, slušajući druge kandidate, postala svjesna. Jedan dio, znala sam i prije, mi ne ide, nisam ga bila dobro "prožvakala", ali sam vjerovala da ću nekako izvući situaciju, i tako je i bilo.

 

Poslodavac kod kojeg sam radila u to vriijeme....no, ponudio mi je drugo radno mjesto koje nema veze s tim što sam po struci, i isto to bi mi bio ponudio i da sam pala ispit. Dakle, opće nije bilo važno na kraju. Otišla sam onda u drugu tvrtku u kojoj bi me, sad kad si kontam, najvjerojatnije isto uzeli da i nisam položila otprve.

 

Dakle, ne od muhe raditi slona, što god se dogodi, ima i gorih stvari, a živom čovjeku se svašta dogodi. Nemojte učiti do iznemoglosti, od toga nema koristi, koliko možete učite, kave sa prijateljima su obvezatne, pranje i peglanje, košnja trave i slično isto, molim lijepo! I prije i poslije nužno je činiti slijedeće: :-D:cuga::ljubav::cuger::zivili::cager::seks::moli: (da nisam stavila malo previše cuganja... :misli: )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija