Jump to content

pravo na bracnu stecevinu


tinko1

Preporučene objave

ako je ta nekretnina stečena u braku ALI samo ZAJEDNIČKIM RADOM (dakle, od novca koji su privređivali majka, odnosno otac), onda biste trebali dokazivati da je to imovina u koju je i otac uložio svoja sredstva za vrijeme trajanja braka. Ako se u sudskom postupku utvrdi da je tako, imali biste pravo na nasljestvo nakon oca, tzv. "očevinu". Ako su u gruntovnici u vlasnički list te nekretnine vaše majke, kako kažete, upisani i otac i majka kao suvlasnici predmetne nekretnine, bit će vam lakše ostvarivati nasljedna prava. Ako je samo majka upisana, bit će potrebno u sudskom postupku dokazivati.

 

Zar se vi niste prihvatili svoga nasljednog dijela na ostavinskoj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jesam,prihvatio sam svoj nasljedni dio samo oceve nekretnine koje sano bila predmet ostavinske. majka je naknadno zatrazila polovicu oceve nekretnine. majcinu nekretninu su stekli sto im je darovano za uzdrzavanje osobe i nakon smrti te osobe je ostavljen njima. znaci ako su oboje upisani kao vlasnici imam pravo,ako je samo majka onda nemam?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Bracni drugovi su stekli nekretninu sto su dosmrtnim ugovorom uzdrzavali jednu osobu.Nakon smrti te osobe u vlasnickom listu je upisan samo jedan bracni drug.Nisam vidio taj ugovor,ali mislim da je samo jedan bracni drug bio naveden za uzdrzavanje s obzirom da je taj isti upisan u gruntovnici.Da li drugi bracni drug ima pravo na tu nekretninu s obzirom da je i on uzdrzava tu osobu? Ocekujem vase odgovore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tinko1 je napisao:

Bracni drugovi su stekli nekretninu sto su dosmrtnim ugovorom uzdrzavali jednu osobu.Nakon smrti te osobe u vlasnickom listu je upisan samo jedan bracni drug.Nisam vidio taj ugovor,ali mislim da je samo jedan bracni drug bio naveden za uzdrzavanje s obzirom da je taj isti upisan u gruntovnici.Da li drugi bracni drug ima pravo na tu nekretninu s obzirom da je i on uzdrzava tu osobu? Ocekujem vase odgovore.

 

Ne. Ugovorom se ustanovljuju prava i obveze između ugovornih strana. Ako je samo jedan bračni drug naveden kao davatelj uzdržavanja, samo on dobiva zauzvrat ono što je objekt ugovora (dakle, nekretninu. Kod ugovora o dosmrtnom karakteristčno je da se davatelj uzdržavanja mogao odmah upisati kao vlasnik nekretnine po sklopljenom ugovoru, nije morao čekati smrt primatelja uzdržavanja da bi ishodio vlasnički list u gruntovnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija