Jump to content

status dragovoljca


all_or_nothing

Preporučene objave

zakon glasi:

 

"Dragovoljac Domovinskog rata je hrvatski branitelj koji je sudjelovao u obrani suvereniteta R Hrvatske najmanje 100 dana, u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992., odnosno koji je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992., ako nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnoga roka (npr. žene, malodobne osobe, odnosno osobe nesposobne za vojnu službu, odnosno osobe koje nisu imale vojni raspored). Status dragovoljca Domovinskog rata utvrđuje Ministarstvo obrane, odnosno Ministarstvo unutarnjih poslova na temelju svojih evidencija, odnosno, nakon provedenog upravnog postupka i o tome izdaje potvrdu."

 

e sad pogledajte situaciju:

 

u JNA morao otići sredinom ožujka 1991.

pobjegao 09.08.91. i odmah se uključio u naoružane odrede civilne zaštite gdje sam bio do 24.12.91. što znači manje od 5 mjeseci i po toj osnovi nisam dragovoljac.

u HV konačno pristupio 05.01.92. i po toj osnovi isto nula bodova (a i nije mi baš jasno kad sam ja to dosluživao vojni rok i spadam li ja pod one koji su imali "obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili neregulirane obveze služenja vojnog roka ???).

od ožujka 93. do 99. bio u spec. pol.

 

i nisam dragovoljac?

trebao sam ostati u JNA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanimljiva situacija, pa ti nisi regulirao vojnu obavezu kad si pobjegao iz jna, tako si mogao biti 1 dan u jna, pobjeći i ovi ti u uredu napišu da si regulirao vojnu obavezu. baš me zanima da moraš ostvariti neko pravo gdje je obavezna odslužena vojna obaveza da li bi ti biseri iz ureda za obranu izdali potvrdu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po njihovom obajšnjenju čim si bio na regrutaciji imaš obavezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu, a što se tiče dragovoljca jedina ti je šansa da ti priznaju kontinuitet Narodne zaštite i Hv-a, ali pošto se tu radi o MORH-u oni će te odje..... tako da moraš na Upravni sud. I ja sam u donekle sličnoj situaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

all_or_nothing je napisao:

u JNA morao otići sredinom ožujka 1991.

pobjegao 09.08.91. i odmah se uključio u naoružane odrede civilne zaštite gdje sam bio do 24.12.91. što znači manje od 5 mjeseci i po toj osnovi nisam dragovoljac.

u HV konačno pristupio 05.01.92. i po toj osnovi isto nula bodova (a i nije mi baš jasno kad sam ja to dosluživao vojni rok i spadam li ja pod one koji su imali "obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili neregulirane obveze služenja vojnog roka ???).

od ožujka 93. do 99. bio u spec. pol.

 

i nisam dragovoljac?

trebao sam ostati u JNA.

Mislim da je kod vas osnovni problem što ste do 15.01.1992. bili 4 mjeseca i nešto dana u CZ (naoružani odredi NZ) te 10 dana u HV, a ne pitanje da li se na vaš slučaj odnosi 30 ili 100 dana za priznavamje statusa dragovoljca.

Citirali ste članak koji govori: "Dragovoljac Domovinskog rata je hrvatski branitelj koji je sudjelovao u obrani suvereniteta R Hrvatske najmanje 100 dana, (...) odnosno najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. (...). Ključan dio je onaj koji govori "hrvatski branitelj". Da bi kao pripadnik NZ dobili status branitelja morali ste do 24.12.1991. provesti 5 mjeseci u NZ. Tek kada i ako ispunite taj uvjet može se postavljati pitanje da li za vas vrijedi 30 ili 100 dana u navedenom razdoblju za priznavanje statusa HB-dragovoljca.

Stoga, ništa od statusa dragovoljca.

Usput, ako me pamćenje ne vara, još je pok. Šušak za vrijeme DR donio odluku (ili naredbu, nisam siguran) da se svima koji su pobjegli/napustili JNA prije završetka vojnog roka isti priznaje kao odslužen ukoliko su u JNA proveli najmanje 6 mjeseci. Da se ne bi oslanjali na moje pamćenje, bilo bi dobro provjeriti u nadležnoj Upravi/Uredu za obranu o kojoj odluci je riječ.

Dalje, takva odluka je donesena prije 15-tak godina (kada se pripadnost NZ u 1991. godini još uvijek priznavala kao sudjelovanje u neposrednom pružanju otpora agresoru) sa osnovnom namjerom da se vas i slične slučajeve ne šalje na dodatnu obuku za ročne vojnike (što bi bila notorna glupost, jer je - kao i vi - većina u međuvremenu već bila u sastavu MUP-a ili HV-a). Međutim, kasniji zakoni, a posebice ovaj zadnji, drugačije su tretirali pripadnike NZ pa je neke to dovelo u poziciju u kojoj se i vi nalazite po pitanju statusa dragovoljca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim da mi pojasnite jesam li dobro shvatio.

 

Znaci li to da osoba koja je trajno (dozivotno) oslobodjena sluzenja vojnog roka a koja je dragovoljno pristupila u postrojbe HV-a (HOS-a al nebitno) nakon 15. sijecnja '92 (15. veljace '92 al nebitno) po zakonu jeste tj. ima status dragovoljca Domovinskog rata?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BoreLee je napisao:

 

Znaci li to da osoba koja je trajno (dozivotno) oslobodjena sluzenja vojnog roka a koja je dragovoljno pristupila u postrojbe HV-a (HOS-a al nebitno) nakon 15. sijecnja '92 (15. veljace '92 al nebitno) po zakonu jeste tj. ima status dragovoljca Domovinskog rata?

Takva osoba ima status dragovoljca pod ova dva uvjeta:

1. da je sudjelovala u obrani suvereniteta RH najmanje 30 dana ...

2. ... u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992.

Dakle, razdoblje nakon 15.01.1992. nije u igri za priznavanje statusa dragovoljca, bez obzira da li je osoba bila u pričuvi ili je bila oslobođena služenja vojnog roka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam zašto tipkam ovaj post.

inventura ili što?

ošamućen od svježih loših vijesti o fondu, dijagnoza(ma), ponovnih prijetnji otkazom ako opet dođem neobrijan ili još jedne ovrhe javne bilježnice sjedim u tišini i čitam vas...

i tonem…

pizdim…

pa se vraćam.

da postoji kladionica koja bi stavila koeficijent koliko će ljudi riješenog statusa u ovom tekstu prepoznati još jednog “izazivača” i “neprijatelja” ja bih to sigurno uzeo kao zicer.

no ja ništa ne tražim.

ne želim (no lažem, tko ne bi želio?) vojnu mirovinu niti status invalida.

želio bih poštivanje okoline.

jesam li dovoljno inteligentan da shvatim da ovdje ne pripadam i poštivanje tu neću dobiti?

poštivanje?

ne ono tapšanje po ramenu i plaćanje cuga kao poslije bljeska ili oluje već ono što osjetiš bez da ti se kaže.

čime da ga zaslužim?

ratnim putom?

rođen 71.

sa 14 doznao da nisam jugoslaven već hrvat.

sa 18 sa dinamom imao već poveći broj gostovanja.

91.-e u ožujku morao u jna... branimir naš glavaš kao sekretar potpisao mi poziv i nakon razgovora s njim balavom klincu u desetak riječi objasnio je kako sam potrebniji “tamo” nego ovdje.

je... klinjo sa “zadatkom”.

moš mislit...

na obuci na slunju ja u smb uniformi na haubicama 105 mm a “mupovci” stotinjak metara dalje sa kalašnjikovima i puškaraju se ćorcima... dovikujemo se... suze u očima... njihov svaki dan 8 bodova...ja neprijatelj... hahaha...

zaglavio u sloveniji... ni mrtav se ne bih predao slovencima i preko žice bježim tek u kolovozu 91.

doma mi ne daju oružje i uniformu... premlad sam... izgledam ko pičkica... 50 kila.

po savjetu gospodina iz ureda skrivam se od vojne policije JNA??? njegov je dan u uredu isto 8 bodova?

dosta više o bodovima što sam lakom toliko?

 

stari napravio kuburu od fićinog volana i s njom na dravu... svaku noć... narodna zaštita... ja bih više stara plače... suze do koljena.

8 puta do 92. tražio oružje i raspored... upišu me i pošalju neka čekam doma ili kupim pušku.

za božić konačno pronađem postrojbu koja me primi... prva linija odmah druga noć... papovka i 50 metaka koju svaku smjenu straže razdužim... i neki bosanac sa mnom kojem ništa ne vjerujem...

u siječnju tek, petog siječnja, potpišem neke papire da “doslužujem” vojni rok... u rovu... ispred tenja... tako ispada da nisam dragovoljac.

hahaha...

ali barem su me primili.

đizus tražio sam štelu da idem na prvu liniju?!

2 mjeseca na obuci “za čin” u pauzama između dva terena... na dodjeli činova “premlad” i zaobiđen... dobio kalašnjikov, pet okvira i pohvalnicu “za izvanredne napore i postignute uspjehe u obrani rh”...

wow...

desetak mjeseci kasnije, nakon drugog povratka iz bosne, slušajući starije iz postrojbe koji su već slutili što se sprema sa pljačkama, jer prodavalo se oružje bosancima zajedno sa kamionima a prikazivalo kao utrošeno a i brojno stanje postrojbe bilo je daleko veće nego stvarno pa nam je bilo dosta odrađivanja tuđeg posla ( pitam se tko je dizao i trošio pare od plaća nepostojećih vojnika...a i imaju li i ti više bodova od mene, hehehe), dobrovoljno se skidam... vratiti sam morao i čarape... ma duga priča...

već očvrsnuo od svega viđenog početkom 93. shvaćam da nije gotovo jer još nema komada ni frendova ni posla po gradu a i granate malo-malo prozvižde... gdje mi ode mladost?

tko gdje ja u specijalnu... od proljeća u pričuvi sjp... odmah na velebit... pa opet... pa opet...

uvijek na terenu uvijek daleko od vatre... dijele se revolveri dijele se medalje meni ništa... mali ništa ne traži... a i najbolje mi je bilo na isturenom stražarskom...tamo me nitko nije zajebavao.

94. kaže teta doktorica na liječničkom u šarengradskoj da nisam sposoban za specijalca.

95. isto.

bljesak... oluja... čišćenja... prevlaka... ma sve...

96. treći put kaže teta doktorica da se ne mogu aktivirati jer nisam sposoban...

98. četvrti put.

pričuvni možeš biti ali značku ti ne damo. imaš dioptriju 0.5 minus. to je previše...

a i psiho test ti malo nejasan...

koji sam ja mulac kad iz prve nisam razumio...

 

ali vjerojatno su bili u pravu.

mora da sam lud kad sam pristao na, recimo, čišćenje terena u blizini gračaca sa prodorom kroz označeno minsko polje u dubini od nekih 1500 metara.

kad se gazi u korak...

eh... prelud za specijalca.

hahaha

i danas mi je teško zagaziti nogom dalje od asfalta a da ne protrnem.

 

u međuvremenu desetak puta demobiliziran pa mobiliziran... tako da sa 1500 i kusur dana ratišta skupih tek 16 udjela u fondu.

a boli kad znam da je teta u kancelariji dobila ful udio i dvostruki radni staž...

ista teta koja danas “nema ovih dana vremena da mi napiše ratni put”.

 

uredbom ministra demobiliziran 31.12.1998.

 

zanimljivo, sa posljednjeg terena sa prevlake sam se vratio tek 03.01. 1999. kad sam već bio civil.

biro za zapošljavanje... 18 mjeseci...

a u policiju srbi iz okupiranog područja...hehehehe

konačno posao... krvav...fizički rad... kod privatnika... 10-12 sati dnevno... 4 sata u autu svaki dan... plaća dobra i uredna...

IQ 140

šef ispravan ali... završio faks dok sam ja ratovao... ostali u firmi isto... nema mogućnosti napredovanja... zadnja rupa na svirali...

ni sekunde na bolovanju... nitko me ne može jebat koliko ja mogu izdržat...

 

tek sa 35 nalazim nekog s kim mogu biti... vjerojatno zato jer nema nikakve veze sa ratom.

ni ne kuži...

 

i nakon svega tek sad sam pukao... debelo prekasno za liječenje a pogotovo za priznavanje statusa.

nisam shvatio da ignoriranjem bolesti samo pogoršavam situaciju i akumuliram otrov...

“ja se mogu sam izliječiti” bio mi je moto sve ove godine.

“nije mi ništa” govorio sam si dok sam lupao na prozor susjedu koji punom snagom piči narodnjake u 1 poslije ponoći... pih...

tada su mi rekli da sam agresivan.

tko?ja?

ne pričajte gluposti...

ne pričajte gluposti...

ja nemam PTSP.

ne ustajem noću na stražu, ne oblačim uniformu i ne vežem ženu za radijator.

to što se trzam i buncam ni ne smeta mi jer ionako se ujutro ne sjećam ničega.

ne vraćaju mi se slike iz rata jer većine se stvari ni ne sjećam... samo ponekad... dok draga pokupi deku i tužno ode u drugu sobu...

 

ma nije meni ništa!

ali odselio sam u šumu, daleko od svijeta.

u gradu sam bio dvaput u četiri godine.

izbjegavam ratne drugove.

i oni mene.

a civili na mene gledaju kao na... nešto.

jedini mir imam u ženi i našim malim životinjama koje imamo.

i pecanju.

 

a nije da nisam ništa dobio...

imam F 43.1 CHR

i anksiozno depresivni poremećaj.

i sy psychosomaticum.

dobio sam i bolovanje.

 

ali postajem gladan.

a kad sam gladan zvijer se u meni budi...

i grize.

 

a ja sam umoran od borbe s njom.

umoran...

 

 

eto... napisao sam.

i nije mi ništa lakše. :-)

 

i sve ovo me danas puca jer nemam status dragovoljca?

a jesam puno tražio.:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisao si da si bio u pričuvnom sastavu specijalne policije. Samim tim praktički imaš iste uvjete prilikom odlaska u mirovinu kao i osoba sa statusom dragovoljca. Znači polazni faktor prilikom izračuna mirovine ti je 1,50 ako nemaš status HRVI ili 1,85 ako ga imaš, a takve polazne faktore imaju osobe sa statusom dragovoljca, odnosno pripadnici gardijskih postrojbi ili postrojbi SJP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

all_or_nothing,čestitam što si se "ispraznio"-nadam se da ti je bar malo lakše,ti si samo 1 u nizu nepravde prema HB,s druge strane ima onih HB koji imaju riješen status 100% a nisu zaslužili ni 1/10-inu,bljak,lijepi naši zakoni,mito i korupcija,znate onu :"tko ima lovu ili strica i u nebo se dosmica".

Suosječam s tobom,te se nadam da će se srediti situacija(status) i zdravlje koliko-toliko,a sad opet u borbu ali sad za sebe,držim ti palčeve... :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

brate.,po sudbini.moja i tvoja se sudbina poklapa 95%,tako nekako sam i ja sve to prosao,poslali su nas u jna da se sami brinemo za svoje zivote,a njima bodovi.jedina razlika je sto sam ja uspio izvuci jadnu mirovinu od 1800 kuna,a zena neradi pa dijete jos,znas kako je.samo sam se htio javiti da nas ima takvih jos,i da,nisu mi priznali specijalnu policiju kroz koefcijent,.sta da ti kazem.meni isto tako fali tridesetak dana da bi bio dragovoljac,al,jebi ga ,nepriznaju jna ni zato a ni za bodove,hehehe.zelim ti sve najbolje,da nekako sve to izguras.zivio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam i Narodne otišao odmah u specijalnu, naravno da u njoj nisam proveo 5 mjeseci kako bi mi oni priznali famozni stasus hrvatskog branitelja jer sam bio na prvpj crti obrane u sastavu MUP-a. Znači nalazio sam se bez prekida i ubrani RH više od 6 mjeseci i ja ne mogu ostvarit status dragovoljca, a neki koje poznam osobno su taj status na potpuno isti način ostvarili. A reci ti meni kod tu koga jeb... u ovoj državi!!!????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dodadi je napisao:

Ako sam i Narodne otišao odmah u specijalnu, naravno da u njoj nisam proveo 5 mjeseci kako bi mi oni priznali famozni stasus hrvatskog branitelja jer sam bio na prvpj crti obrane u sastavu MUP-a. Znači nalazio sam se bez prekida i ubrani RH više od 6 mjeseci i ja ne mogu ostvarit status dragovoljca, a neki koje poznam osobno su taj status na potpuno isti način ostvarili.

 

Odredbe Zakona ne govore o situaciji kada HB iz NZ (u kojoj nije proveo 5 mjeseci) prijeđe direktno, bez prekida u sastav MUP-a ili HV-a, te na takav način (npr.: NZ+MUP) ispuni uvjet od 100 dana u obrani suvereniteta zaključno do 15.01.1992. godine.

Zato su se takve situacije, kojih je bez sumnje dosta, različito tumačile od strane MORH-a & MUP-a, naročito u početku primjene Zakona.

U ovakvim situacijama jedini je put pokretanje upravnog spora kod Upravnog suda i tu nema drugih kalkulacija, bez obzira na dužinu postupka kod navedenog suda.

Naime, jedini način da nadležna upravna tijela promjene svoj stav u ovakvim slučajevima jest da ih Upravni sud na to "prisili" ev. uvažavanjem tužbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija