Jump to content

Tuđe dijete


asdfg

Preporučene objave

Stvar je ovakva:

U vezi sam sa ženom koja ima dijete iz prethodne veze. Otac toga djeteta ga je priznao i normalno ga posjećuje (dijete ima njegovo prezime).

 

Zanima me kakva su moja prava glede toga djeteta ako bismo se odlučili vjenčati i da li bi se mogli odseliti negdje bez dozvole djetetovog oca (čuo sam da je za to potreban njegov pristanak, ali nisam siguran u tu informaciju, pa pitam ovdje). Što ako nam on ne da pristanak, npr.?

I kakva je situacija što se tiče prezimena djeteta i eventualna pitanja nasljeđivanja?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djetetovi roditelji su djetetovi roditelji, oni dijele roditeljsku skrb nad njim osim ako nije nekom oduzeta radi većih grijeha po tom pitanju sudskom odlukom.

Ako dijete nije sud povjerio majci (nebitno jesu li roditelji bili u braku ili ne) bez očeve suglasnosti ne može se djetetu mijenjati adresa prebivališta niti prijaviti drugo boravište.

Vaše je pravo pomagati majci u odgoju i skrbi oko djeteta koje s njom, pa dakle i sa vama živi ili će živjeti.

Prezime bez očevog pristanka se djetetu ne može mijenjati, a ono će to jednog dana moći samo napraviti ako bude htjelo.

Dijete nasljeđuje svoje roditelje. Vi to niste, ali ste slodbodni i tom djetetu ostaviti u nasljedstvo što god poželite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

asdfg dana 12.6.2008. 12:18 je napisao:

 

Stvar je ovakva:

U vezi sam sa ženom koja ima dijete iz prethodne veze. Otac toga djeteta ga je priznao i normalno ga posjećuje (dijete ima njegovo prezime).

 

Zanima me kakva su moja prava glede toga djeteta ako bismo se odlučili vjenčati i da li bi se mogli odseliti negdje bez dozvole djetetovog oca (čuo sam da je za to potreban njegov pristanak, ali nisam siguran u tu informaciju, pa pitam ovdje). Što ako nam on ne da pristanak, npr.?

I kakva je situacija što se tiče prezimena djeteta i eventualna pitanja nasljeđivanja?

 

Hvala!

-----------------------------------------------------

 

Nekako me je zasmetao moralni aspekt ove objave. Zbog čega želite sa tuđim djetetom "pobjeći" od njegovog pravog oca? Zbog čega želite dijete odvojiti od njegovog oca i tražite ovdje pravni savjet kako to učiniti? Da li njegov otac uredno izvršava svoje obveze prema SVOME djetetu? Da li ga viđa i kakav je on prema njemu? Vidim užasnu koencidenciju sa mojim slučajem u vezi bivše i njenog partnera (Harlekina) koji mi je na svake načine pokušao oteti djete, pa se ispričavam na ovu moju negativnu reakciju moga posta. Samo bih volio znati, što Vi napokon želite sa tuđim djetetom? Koliko je vaše učešće u eventualno pogoršanim odnosima bivših supružnika? Da li ste svjesni kako negativne efekte može polučiti vaše ponašanje prema tuđem djetetu kod ovakve intencije? Da li se svojim nastupom mješate u odnose bivših supružnika u svezi njihovog zajedničkog djeteta i u kojoj mjeri? Nisam siguran da je to u redu ono što činite tuđem djetetu!

Pozdrav FIKUS

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Njih dvoje su bili u vezi, ona je zatrudnila, pa ga je ostavila zbog neslaganja s njegovima (tako mi je rekla), a ja sam se pojavio u cijeloj priči četiri godine kasnije. Upoznali smo se, prohodali,itd.Ona je umeđuvremenu sama odgajala to dijete. I nisu sudski uopće rješavali pitanje skrbništva.

Dakle, nemam nikakve veze s tim što se dešavalo između njih.

 

Za selidbu sam pitao iz razloga što postoji velika mogućnost da ću morati odseliti zbog posla (ne mislim iz države, nego samo u neko drugo mjesto unutar Hrvatske), pa bismo se vjenčali, a ona je u tom slučaju pristala ići sa mnom. Zato sam pitao što bi se dogodilo, ako djetetov otac ne bi pristao na to.

 

Naravno da mi je u interesu dobrobit djeteta, zato se i raspitujem ovdje što je najpametnije učiniti.. Trenutno ona i njen bivši žive vrlo blizu, pa on ima mogućnost često viđati dijete, a ja i ona još ne živimo zajedno. Komplicirana je situacija i vjerojatno je za dijete trenutno dobro što se može često viđati s ocem. Nema negativan utjecaj na njega.

 

Pretpostavljam da bi se to trebalo riješiti sudskim putem, CZSS bi trebao napraviti nekakvu provjeru što i kako bi bilo dobro za to dijete i sl.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trebala bi se donijeti sudska odluka s kojim ce roditeljem dijete zivjeti, a sud ce traziti, mogu i stranke u postupku, ocitovanje czss.

s drugim ce se roditeljem odrediti susreti i viđanja, a bilo bi dobro kad biste u isti postupak ujedinili i pitanje uzdrzavanja da se kasnije opet ne vucete po sudu.

 

 

ne treba se cekati pravomocno sudsko rijesenje da se dijete odseli s majkom, vec se moze u czss zatraziti privremena odluka dok se ne donese sudska.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo jedno malo,ali bitno pojašnjenje.

 

Kažete: ''Trenutno ona i njen bivši žive vrlo blizu, pa on ima mogućnost često viđati dijete''

Pravo na susrete i druženja djeteta s roditeljem s kojim ne živi je prvenstveno pravo malodobnog djeteta i kao takvo je regulirano važećim Obiteljskim zakonom.

ČL.87.st.3.ObZ-a

(3) Dijete ima pravo na život sa svojim roditeljima, u skladu sa svojom dobrobiti. Ako živi odvojeno od jednog ili oba roditelja, dijete ima pravo na susrete i druženje s roditeljima.

 

Dalje,iznosite: ''i vjerojatno je za dijete trenutno dobro što se može često viđati s ocem. ''

Za dijete nije samo trenutno dobro što ostvaruje susrete i druženje s roditeljem s kojim ne živi,nego je to uvijek dobro i veoma potrebno za normalan emocionalni razvoj i zdravo odrastanje djeteta,osim kad pravomoćnom sudskom odlukom nije odlučeno drugačije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle... da rezimiramo:

-živjelo dijete u blizini oca ili ne, ono ima pravo na redovite susrete i druženja s njim, te se u tom smislu i donosi sudska odluka.

Ako žive bliže, dinamika je jednom ili 2x tijekom tjedna i svaki drugi vikend plus djelovi praznika, ako je dalje, ostaju vikendi i povećani broj tijekom praznika.

 

Sud donosi odluke redovito najmanje prema prikazanom prosjeku, a više prema prijedlogu roditelja koji s djetetom ne živi, bez obzira što drugi roditelj mislio o tom, upravo radi zaštite dobrobiti djeteta..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija