Jump to content

zakonski nasljednici - dio po ostavini


naiva

Preporučene objave

Moj otac je u posljednje dvije godine bolovao od staračke demencije, pa ga je sestra dala u starački dom, gdje je nakon tjedan dana umro. Nakon njegove smrti (u studenom 2007.) saznao sam da je 3 mjeseca ranije napravljen darovni ugovor, ovjeren kod j.b., kojim je moj otac darovao polovinu svoje imovine sestri i ona se uknjižila u gruntovnici. Na ostavini sam tražio da se darovni ugovor uračuna u ostavinsku masu (jer sam siguran da otac nije znao što potpisuje budući da mjesecima prije nije znao ni kako se zovemo, ni što smo mu. No, kako je imao 84 g. nema kod liječnika nikakve medicinske dokumentacije o demenciji.)

 

Zakonski nasljednici smo sestra i ja. Zanima me kako se dijeli imovina u takvom slučaju?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoje dvije varijante uračunavanja.

1. iz ostavine vi dobivate najprije onu vrijednost koja odgovara vrijednosti sestrinog dara, kada se postigne ravnoteža, tj. kad vi i sestra dođete na nulu, tada se dijeli preostala imovina na jednake dijelove

 

ili

 

2. sestra vraća darovano u ostavinu kao da nikad nije dobila dar, te se tada sve dijeli na jednake dijelove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ribarica je napisao:

Ovdje se ipak radi o nužnom dijelu, jer postoji darovni ugovor. Znači, nije da se sve vraća u ostavinu i dijeli po pola, već se radi o 1/6.

 

Ja prema osnovnom pitanju nisam shvatila da se radi o institutu nužnog dijela.

Naiva je pitao za uračunavanje.

Institut nužnog dijela se primjenjuje kad je nužnom nasljedniku povrijeđen nužni dio, tj. kad je iza smrti ostavitelja dobio manje od polovice onog što bi mu pripalo da npr. nije bilo darovanja.

Za razliku od toga, uračunavanje nema veze s nužnim dijelom, tj. svaki zakonski nasljednik može tražiti uračunavanje drugom nasljedniku bez obzira koliko je on sam dobio od ostavitelja, znači bez obzira da li je dobio 1/2, 1/3 ... ili možda cijeli svoj zakonski dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

Po meni, učinili ste dobro što ste postavili takav zahtjev za uračunavanje.

Varijante uračunavanju su ove gore koje sam navela, možete ih birati što vam je povoljnije (staviti matamatičku računicu na papir).

Dodatna pojašnjenja možete dobiti i od javnog bilježnika koji vam može pomoći u odluci.

 

Matematički oba postupka dovode do istog rezultata, tj. za 2 nasljednika svaki će naslijediti 1/2 ukupne ostavnine, za n nasljednika svaki nasljeđuje 1/n dijela (uz pretpostavku da su nasljednici ravnopravni).

 

Razlika između tih metoda postoji ako se usput provodi i fizička dioba, jer je kod darovanja najčešći slučaj poklanjanje neke konkretne imovine, a ne idealnog dijela. U tom slučaju prvi način je praktičniji, jer se darovanom ostavlja ono što je i dobio.

 

No, to je moguće samo ako darovano ne premašuje odgovarajući dio koji svatko od nasljednika treba naslijediti. Npr. ako su 2 ravnopravna nasljednika, a darovano uključuje 3/4 ostavnine, prvi način nije moguć.

 

Nužni dio je vezan za postojanje oporuke. Ako oporučitelj ostavlja nekim nasljednicima toliko da ostalima preostaje manje od nužnog dijela, onda se oni mogu pozvati na taj dio, pa se oporuka neće izvršiti u potpunosti prema želji oporučitelja. Drugim riječima, nužni dio je dio kojim oporučitelj zapravo ne može slobodno raspolagati u oporuci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispricavam se sto 'upadam' u tudji post, ali me zanima da li je dijete ostavioca oporuke i njena djeca u istom nasljednom redu kao i djeca pokojnog djeteta? Naime, da li djeca pokojnog djeteta nasljedjuju od djeda ili bake ocev dio, a zivuci nasljednik drugu polovicu, ili i djeca zivuceg nasljednika takodje nasljedjuju imovinu? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Super je Kronični objasnio kako uračunavanje funcionira u praksi.

 

Ja bi samo malo nadopunila u svezi ovog:

KronicnaStranka je napisao:

Nužni dio je vezan za postojanje oporuke. Ako oporučitelj ostavlja nekim nasljednicima toliko da ostalima preostaje manje od nužnog dijela, onda se oni mogu pozvati na taj dio, pa se oporuka neće izvršiti u potpunosti prema želji oporučitelja. Drugim riječima, nužni dio je dio kojim oporučitelj zapravo ne može slobodno raspolagati u oporuci.

 

Nužni dio nije vezan samo uz oporuku, već i uz darovanja.

Naime, nužni dio može biti povrijeđen i oporučnim rasplaganjima, ali i (prekomjernim) darovanjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija