Jump to content

Darovni u braku!!


JeleMar

Preporučene objave

Poštovani,

molila bih vas za jednu informaciju.

Roditelji su kupili stan koji glasi na mamu. Mama ga još nije uknjižila a htjela bi meni ga darovati (ja sam joj kćerka). Ja sam u braku, pa me sada interesira, ako mi mama pokloni stan darovnim ugovorom,

da li suprug ima pravo na njega, ili je u 100% mom vlasništvu?

 

Drugo pitanje, da li da napravimo darovni ugovor prije gruntovnice pa da sve papire nosim istovremeno, ili da mama prvo uknjiži na sebe pa tek naknadno kad dobijem darovni ugovor isti prebacim na mene?

 

Sada je sve 5, ali tko zna što će biti u braku, pa me interesira da li bi u bilo kakvom slučaju mogao suprug u slučaju rastave polagati pravo na darovani stan od strane roditelja, koji je darovan dok smo u braku?

Zadnje pitanje,

u slučaju da mi se nešto ružno dogodi, tko nasljedjuje stan ako nemam klinaca a mama mi darovala stan, suprug, brat, roditelji?

 

I na kraju, može li mi netko od pravnika reći u kojim NN (narodnim novinama) je objavljeno ovo gore?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAKON O NASLJEĐIVANJU (NN 48-03)

 

Ostavite¬¬ljevi rodite¬¬lji i bračni drug

Članak 11.

(1) Ostavite¬¬lja koji nije ostavio potomke nas¬¬ljeđuju ¬¬nje¬govi rodite¬¬lji i ¬¬nje¬gov bračni drug.

(2) Ostavite¬¬ljevi rodite¬¬lji nas¬¬ljeđuju jednu polovicu ostavine na jednake dijelove, a drugu polovicu ostavine nas¬¬ljeđuje ostavite¬¬ljev bračni drug.

(3) Ako su oba rodite¬¬lja umrla prije ostavite¬¬lja, bračni drug nas¬¬ljeđuje cijelu ostavinu.

(4) Ako iza ostavite¬¬lja nije ostao bračni drug, ostavite¬¬ljevi rodite¬¬lji nas¬¬ljeđuju cijelu ostavinu na jednake dijelove.

(5) Ako je jedan ostavite¬¬ljev rodite¬¬lj umro prije ostavite¬¬lja, dio ostavine koji bi mu pripao da je na¬¬dživio ostavite¬¬lja nas¬¬ljeđuje drugi rodite¬¬lj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

renvoi je napisao:

ono što se stekli darovanjem ne ulazi u pravnu stečevinu pa vaš muž ne polaže pravo na taj stan

 

Da li je to zaista točno? Kad je moja sestra umrla (prije 20 godina), njen stan, koji je nedovršen dobila darovnim ugovorom od svojih roditelja, pa ga dovršila sa suprugom, nasljedili su suprug i kćerka. Roditelji i darovni ugovor se nigdje nisu ni spomenuli. A oni bi radije ostavili svoj dio unuci, nego zetu, koji se ubrzo ozenio i dobio jos jednu kcerku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

naiva je napisao:

renvoi je napisao:

ono što se stekli darovanjem ne ulazi u pravnu stečevinu pa vaš muž ne polaže pravo na taj stan

 

Da li je to zaista točno? Kad je moja sestra umrla (prije 20 godina), njen stan, koji je nedovršen dobila darovnim ugovorom od svojih roditelja, pa ga dovršila sa suprugom, nasljedili su suprug i kćerka. Roditelji i darovni ugovor se nigdje nisu ni spomenuli. A oni bi radije ostavili svoj dio unuci, nego zetu, koji se ubrzo ozenio i dobio jos jednu kcerku.

 

pomiješali ste dvije različite stvari, nasljeđivanje nakon smrti supružnika i diobu imovine u slučaju brakorazvoda. u slučaju brakorazvoda dijeli se samo imovina stečena tijekom braka, a darovana ili nasljeđena imovina vlasništvo je samo onog supružnika koji ju je nasljedio, odnosno kojem je darovana. vlasništvo stana su Vaši roditelji darovali kćeri, on više nije njihova imovina niti u jednome dijelu, pa ne postoji "njihov dio" koji bi oni radije ostavili unuci nego zetu, zakonskome nasljedniku nakon suprugine smrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@pahuljicazg

 

Vidim da se kužiš, pa te molim samo da pojednostavimo

 

U slučaju razvoda, ako je u braku darovano od strane roditelja kćeri, nakon razvoda, sve ostaje samo kćerki

 

U slučaju smrti, ako je u braku darovano od strane roditelja kćeri, nakon smrti ( u slučaju da nema djece) sve ostaje zetu ako postoje djeca dijeli se ravnopravno na sve zet + djeca

 

Jesam dobro polovio?

 

Hvala ti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam ja ništa pomiješao nego sam dao odgovor samo na 1. pitanje a o 2. pitanju i nasljeđivanju nisam dao nikakav odgovor pa me je netko krivo shvatio.

 

što se tiče nasljeđivanja:

 

ostavitelja nasljeđuju njegova djeca i njegov bračni drug, odnosno

ostavitelja koji nije ostavio potomke nasljeđuju njegovi roditelji i njegov bračni drug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija