Jump to content

alimentacija,od kada?


tajna

Preporučene objave

U mom slucaju je pokusan sporazumni prije 2.5 godine al on odustaje i usred pokusaja sporazumnog pokrece tuzbu za razvod koji traje oko 1g. i ne vidim mu kraj...Za ovo sveukupno vrijeme ne zeli doprinjeti za dijete dok mu sudskom odlukom ne kazu da mora, to je cak izjavio na centru koji nas je pored redovnog mirenja koji svi moraju proc, jos matletiraju jer smo jos pod nadzorom a ne vidi se kraj nasem razvodu .

Pored pozurnice ne jedne neg vise cijela situacija je u nekom stagniranju. Zasto? Tko zna ... Odgovor svih koji bi to mogli odgovoriti na centru je klasican da je stvar suda a na sudu mi kazu da je do centra jer nisu dali misljenje il prijedlog kome bi dijete dali na skrb , a kad se ponovo obratim centru oni govore da je do suda jer nisu trazili sluzbeni prijedlog da se centar izjasni....A do tad dijetetu zube na policu !!!

Zanima me od kad se na kraju sveg ovog ludila racuna alimentacija, od pokretanja samog razvoda il na kraju cijelog postupka, i dal ima ikakve veze sto je pokusan sporazumni pa pokrenuta tuzba sa njegove strane?Njegova su primanja daleko bolja od mojeg minimalca i zivimo tj. vodimo se u istom kucanstvu(on pretezno boravi kod majke,al se pojavi tu i tamo da me podsjeti da je stan i njegov) a ja snosim sve rezije iako su na njegovom imenu, jer u suprotnom ne bi imala ni ja ni djete neke osnovne potrebe za zivot

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uzdržavanje za maloljetno dijete biti će određeno od dana podnošenja tužbe za razvod braka,ali i unatrag ako roditelj koji ne živi s djetetom u obiteljskoj zajednici nije izvršavao svoju obvezu uzdržavanja djeteta.(čl.209.st.2 ObZ-a)

U sudskom postuku potrebno je jasno istaknuti da roditelj nije uzvršavao svoju obvezu i prije podnošenja tužbe za razvod braka i zatražiti od suda da i u tom periodu odredi uzdržavanje za dijete.

Na neuplaćane a dospjele mjesečne iznose uzdržavanja koji budu dosuđeni zaračunavaju se zakonske zatezne kamate od dana dospjeća do dana uplate.

 

Članak 209.Obiteljskog zakona

(1) Roditelji su dužni uzdržavati svoje maloljetno dijete.i

(2) Roditelj koji nije uzdržavao svoje dijete koje s njim ne živi u obiteljskoj zajednici, a bio je dužan to učiniti, dužan je djetetu isplatiti naknadu za uskraćeno uzdržavanje i unatrag od nastanka toga prava pa do podnošenja tužbe.

(3) Tražbina djeteta iz stavka 2. ovoga članka prema roditelju koji ga nije uzdržavao, zastaruje za vrijeme od 5 godina od dana nastanka obveze.

(4) Smatra se da je obveza uzdržavanja za pojedini mjesec nastala koncem mjeseca za koji je uzdržavanje trebalo dati.

 

Međutim,vi možete već sada,a mogli ste to učiniti i od početka sudskog postupka razvoda braka,zatražiti od suda da donese privremenu mjeru za uzdržavanje djeteta po kojoj će drugi roditelj biti obvezan uplaćivati mjesečni iznos uzdržavanja i dok sudski postupak traje,jer dijete ima svoje potrebe koje treba permanentno zadovoljavati,a oboje roditelja su dužni sudjelovati u tome.

 

Što se tiče djela vašeg pitanja koji se odnosi na CZSS nije mi potpuno jasan,a čini mi se da se odnosi na postupak posredovanja prije razvoda braka u kojem sud traži mišljenje i obradu CZSS, pa bi bilo dobro da ga pojasnite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postupak posredovanja je obavljen prije 9 mjeseci, i nisu u sluzbenom dopisu dali nikakvo misljenje osim da se nema dogovora kod koga ce dijete boravit,poslije sud ne dogovara parnicu viza vi toga da ne mogu nastavit bez misljenja centra,sto meni nema nikakve logike jer sud ne mora uzet njihovo misljenje za daljni tijek brakorazvodne parnice,jer je sve jasno,medutim tako nastaje pink-ponk igra sa cijelokupnim slucajem.

Da li mogu pored toga sto kao jos zivimo u zajednickom kucanstvu trazit sluzbeno uzdrzavanje drugog roditelja za dijete jer je velika vjerovatnost da cu bit z.z. dijeteta nakon zavrsenog procesa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud i s takvim mišljenjem CZSS treba nastaviti postupak u brakorazvodnoj parnici.

Ukoliko sud ne može donijeti odluku jer je mišljenje CZSS neodređeno,jer ista ustanova ne može ili nije u stanju precizirati ono što sud od nje traži,onda treba zatražiti izvođenje dodatnih dokaza,a po potrebi odrediti i sudskog vještaka,najčešće kliničkog psihologa koji će svojim vještačenjem pomoći sudu u donošenju odluke,a tu prvenstveno mislim na odluku s kojim će roditeljem dijete nakon razvoda braka nastaviti živjeti i o načinu susreta i druženja s drugim roditeljem.

 

Ukoliko sud ni nakon vaših požurnica ne zakazuje ročište,obratite se osobno predsjedniku suda u vrijeme kada isti prima stranke i obrazložite situaciju.

 

To što vi živite u zajedničkom kućanstvu,a možda bi bolje bili kazati da djelite isti stambeni prostor za život,ne znači da je samim time izvršena obveza uzdržavannja prema malodobnom djetetu od obaju roditelja.Stoga svakako trebate tražiti od suda da donese odluku po kojoj i drugi roditelj treba doprinositi uzdržavanju djetea,a isto tako i nadoknaditi djetetu uskraćeno uzdržavanje,a već na sljedećem ročištu,a prije toga i podneskom sudu zatražite uvođenje privremene mjere radi uzdržavanja malodobnog djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tajna je napisao:

postupak posredovanja je obavljen prije 9 mjeseci, i nisu u sluzbenom dopisu dali nikakvo misljenje osim da se nema dogovora kod koga ce dijete boravit,poslije sud ne dogovara parnicu viza vi toga da ne mogu nastavit bez misljenja centra,sto meni nema nikakve logike jer sud ne mora uzet njihovo misljenje za daljni tijek brakorazvodne parnice,jer je sve jasno,medutim tako nastaje pink-ponk igra sa cijelokupnim slucajem.

Da li mogu pored toga sto kao jos zivimo u zajednickom kucanstvu trazit sluzbeno uzdrzavanje drugog roditelja za dijete jer je velika vjerovatnost da cu bit z.z. dijeteta nakon zavrsenog procesa

 

 

prema mom iskustvu (a koje je od prije deset godina, pa ga uzmite s rezervom), sve dok oba roditelja žive pod istim krovom Centar neće donijeti prijedlog kome da se dijete povjeri na zajednički život i skrb. istina je da sud ne mora uvažiti mišljenje Centra, ali moguće je da će, zbog birokratskog poštivanja procedure, čekati s nastavkom brakorazvodnog postupka sve dok mišljenje ne dobije.

 

Vi možete učiniti slijedeće:

 

1. s djetetom iseliti iz stana i obavijestiti Centar kako više ne živite u zajedničkom kućanstvu.

 

2. izjaviti na Centru da je suprug napustio bračnu zajednicu, te da više ne živite u zajedničkom kućanstvu - u ovom slučaju ne znam da li Vi morate dokazivati da on više ne živi s Vama, ili on mora dokazivati da ipak živi :misli:

 

također, sve dok živite zajedno malo je vjerojatno da će sud prihvatiti privremenu mjeru za uzdržavanje djeteta.

 

i dobronamjerni savjet za kraj: kad imate posla sa sudom, Centrom i državom, zaboravite na logiku - imate posla s institucijama koje ne mogu drugačije raditi, nego slijepo se držeći pravila, što može jako dugo trajati; to što djeca za to vrijeme pasu travu ili možda drže gebis na klinu samo je usputna nuspojava, bez većega značaja za ubrzanje postupka. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

canis je napisao:

Uzdržavanje za maloljetno dijete biti će određeno od dana podnošenja tužbe za razvod braka,ali i unatrag ako roditelj koji ne živi s djetetom u obiteljskoj zajednici nije izvršavao svoju obvezu uzdržavanja djeteta.(čl.209.st.2 ObZ-a)

U sudskom postuku potrebno je jasno istaknuti da roditelj nije uzvršavao svoju obvezu i prije podnošenja tužbe za razvod braka i zatražiti od suda da i u tom periodu odredi uzdržavanje za dijete.

Na neuplaćane a dospjele mjesečne iznose uzdržavanja koji budu dosuđeni zaračunavaju se zakonske zatezne kamate od dana dospjeća do dana uplate.

 

Članak 209.Obiteljskog zakona

(1) Roditelji su dužni uzdržavati svoje maloljetno dijete.i

(2) Roditelj koji nije uzdržavao svoje dijete koje s njim ne živi u obiteljskoj zajednici, a bio je dužan to učiniti, dužan je djetetu isplatiti naknadu za uskraćeno uzdržavanje i unatrag od nastanka toga prava pa do podnošenja tužbe.

(3) Tražbina djeteta iz stavka 2. ovoga članka prema roditelju koji ga nije uzdržavao, zastaruje za vrijeme od 5 godina od dana nastanka obveze.

(4) Smatra se da je obveza uzdržavanja za pojedini mjesec nastala koncem mjeseca za koji je uzdržavanje trebalo dati.

 

Međutim,vi možete već sada,a mogli ste to učiniti i od početka sudskog postupka razvoda braka,zatražiti od suda da donese privremenu mjeru za uzdržavanje djeteta po kojoj će drugi roditelj biti obvezan uplaćivati mjesečni iznos uzdržavanja i dok sudski postupak traje,jer dijete ima svoje potrebe koje treba permanentno zadovoljavati,a oboje roditelja su dužni sudjelovati u tome.

 

Što se tiče djela vašeg pitanja koji se odnosi na CZSS nije mi potpuno jasan,a čini mi se da se odnosi na postupak posredovanja prije razvoda braka u kojem sud traži mišljenje i obradu CZSS, pa bi bilo dobro da ga pojasnite.

Prema mom iskustvu, od prije mjesec dana, nema koristi ni od sudske privremene mjere za uzdržavanje djeteta, jer se "tata" žalio na to, i djetetu do daljnjeg, dok se žalba ne riješi, ni lipe ! Moje pitanje je koji je rok da se riješi žalba na privremenu mjeru za uzdržavanje ?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija