Jump to content

Razlika u plaći po spolu u odvjetničkim uredima


franciscan

Preporučene objave

  • 5 mjeseci kasnije...

Bok Franciscan,

 

prvo pozdravljam tvoju ideju da pišeš o tako nečemu i vjerujem da ti neće biti lako, pogledaj samo komentar od pravnika 21 :)

 

Poštovani gospodine Pravnik 21 (ili gospođo), s ovakvim komentarima se popenite na brdo i razgovarajte sa bukvama. Ako Vam se ne sviđa nečiji post ili postavljeno pitanje - idi na drugi post, ne stavljaj ovakve komentare koji nemaju veze s temom, a u krajnjoj liniji - ni sa osnovama kulture.

 

Moram ti napomenuti da ćeš do relevantnim podataka jako teško doći iz razloga što podaci teško da postoje. Neki od kolega (zavisno od grada gdje obavljaju vježbu) nisu niti plaćeni, a oni i koji jesu plaćeni su u većini slučajeva prijavljeni na minimalac a ostatak dobijaju na ruke. Tako - podaci ti ne bi bili vjerodostojni.

 

Iz iskustva ti mogu reći da su, makar u počeku, izjednačeni kolege i kolegice, no kako vrijeme odmiče, moje iskustvo je da muški kolege napretkom profitiraju, ne samo što se tiče same plaće već se kolege znaju puno bolje postaviti i ne daju se toliko "iskorištavati" kao kolegice. Ne znam jesam li pomogao, ali pitaj slobodno što te dalje zanima. Pozdrav...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je pravnik21 ipak u pravu. Vjerujem da je naša struka po tom pitanju ispred mnogih drugih. 75% diplomiranih, pa tako i zaposlenih pravnika su žene. Ima puno uspješnih sutkinja, odvjetnica, pravnica u privredi itd. koje su i puno bolje plaćene, odnosno više zarađuju od muških kolega.

 

Od više šefova koje sam do sada imao, nijedan nije bio muškarac.

 

Ipak, u svim ovim diskusijama je po meni potpuno pogrešan pristup tvrditi da su muškarci i žene isti, jer nisu. Nisu i gotovo - to se vidi kod jednogodišnje djece. Ne bih govorio previše uopćeno jer je to glupost, ali iz meni poznatoga mogu prenijeti da je čest slučaj da žene ne vole stres na poslu, da se žele posvetiti obitelji odnosno djeci i ne "trošiti" se previše na poslu, odnosno traže "mirne" poslove, što zapravo znači manje odgovorne i naravno slabije plaćene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dickane, kolega pretpostavljam? Mislim da primarni post nisi dovoljno pomno pročitao (o slaganju s pravnikom 21 neću niti govoriti). Nitko ne govori o kvantiteti žena pravnika - u gospodarstvu, na sudu, u ministarstvima, na pravnom fakultetu... Pitanje je bilo vrlo specificirano pa ne znam čemu obilaženje oko teme kao mačka oko vruće kaše. Pitanje je usmjereno na ODVJETNIŠTVO (i to ne OU koje su osnovale žene jer tu naravno nema diksriminacije prema njima pobogu kad su one šefice, njihov je ured!), konkretno - 2 vježbenika (recimo s pravosudnim), jedan muškog jedna ženskog roda - razlike u primanjima, 2 odvjetnika koji rade u OU za treću osobu (treća osoba muškog ili ženskog roda)1 odvjetnik muškarac, drugi ženskog roda - razlike u primanjima.

Tvoje refleksije o afinitetima žena, ne ulazim u točnost, nemaju veze s temom - jer pitanje je usmjereno na one žene koje recimo ne upadaju u tvoj stereotip žena u pravu. A opet - taj stereotip (ne mislim vrijeđati, zaista, ali to objektivno jeste stereotip) pada u vodu i to temeljem tvoje prethodne rečenice - "Ima puno uspješnih sutkinja, odvjetnica, pravnica u privredi itd. koje su i puno bolje plaćene, odnosno više zarađuju od muških kolega".

 

Ponavljam - mislim da je fer prema ljudima koji postavljaju pitanja da na njih odgovorite ili ne - ne objašnjavajte da to pitanje nije dobro, da je glupo...

 

pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, odgovaram na pitanje, i to isključivo temeljem informacija koje imam iz prve ruke: vježbenici i vježbenice su jednako plaćeni (uzorak: 20-ak osobno poznatih slučajeva - doduše otprije 5-6 godina). Odvjetnice su jednako ili bolje plaćene od od odvjetnika i češće se zapošljavaju u uredima u kojima su odradile vježbenički staž od muškaraca; provizije za klijente koje su sami doveli u ured - nepoznato(uzorak: 5 osobno poznatih slučajeva). Muškarci se češće odlučuju nakon vježbeništva na otvaranje samostalnih odvjetničkih ureda (uzorak: 5 osobno poznatih slučajeva). Žene se rjeđe odlučuju na samostalnu karijeru (od ovih 5 - nijedan slučaj).

Svađalački ton - sasvim nepotreban.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dickane, unaprijed se ispričavam ako si moj ton shvatio kao svađalački, zaista mi to nije bilo ni na kraj pametni, upravo suprotno - mene živcuraju ljudi koji se na ovakvim forumima nabacuju svakakvim komentarima. Isprike, ponavljam.

 

Tvoj niži odgovor je ono što mislim da je i bilo pitanje, a što se tiče tvojih osobnih iskustava - mislim da se u velikoj mjeri podudaraju s mojima :)

 

pozzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mudruj Googl, znaš ti dobro što mi želimo reći. Ništa od tih tvojih uvijenih rečenica. Pa čovječe, ne možeš proći od žena u našoj struci i jedino one same sebe mogu diskriminirati. To je puno veća mogućnost, nego neka tzv. "muška disriminacija" borba protiv koje je očito sada u velikoj modi.

 

Treba raditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šalu na stranu ;-)

 

Da skratim-mislim da nije problm u diskriminaciji.

 

Prije par godina proučavala sam taj slučaj ali istraživanja su došla do zaključka da diskriminaciju najčešće ne radi polodavac nego klijenti toga polsodavaca koji se radije odlučuju da im neku "uslugu" pruža muška osoba, jer kako su navodili da im ostavlja više pouzdanja. samim time ljudi psihološki smatraju muškarce pouzdanijim za obavljanje poslova.

Sve to krnulo je u povijesti kad se žena trebala brinuti za obitelj i ne "zabadati nos u muške poslove". HEHE

 

Znam za 2 slučaja gdje su pripravnici dobivali istu plaću, ali muški kolega i bonus na plaću jer su ga kijenti više "voljeli" pa je naravno i više radio.

 

dakle, smatram da ako postoji diskriminacija to posredno dolazi ne od polodavca-nego od klijenata.

 

A za to je krivo društvo i svijest.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ko da me nešto vuklo da nakon par mjeseci provjerim je li se netko javio na ovom topicu i gle čuda :-)

 

Rad sam davno napisao...uglavnom, teza je bila (postavljena od sudačke mreže) da žene (možda) zarađuju manje od kolega u odvjetničkim uredima.

Nakon mukotrpnog obijanja pragova, zaključak je sljedeći:za temu treba barem pet istraživača sa malo jačim zaleđem od mojeg apsolventskog entuzijazma.

 

Sve je poslovna tajna, pravobraniteljstvo za ravnopravnost spolova nema prijavljenih slučajeva, judikature, kao i inače glede diskriminacije, nema.

 

Provjereno je jedino ono što tvrde kolege, vježbenici zarađuju jednako.

 

E sad, u SAD-u, Kanadi i nekim EU-članicama istraživanja pokazuju da odvjetnice zarađuju manje. U Nizozemskoj recimo na startu karijere zarađuju više jer brže i uspješnije završavaju faks i zapošljavaju se u boljim uredima/društvima. Zanimljivo, jednom kad rode, plaća im se smanjuje u odnosu na muške kolege. Jedan od razloga je sigurno part-time shema posla koje kod nas baš i nema.

 

Jeoš jedna zanimljiva stvar...sva recentna istraživanja pokazuju da nema razlike u ženskom i muškom poimanju prava (primjerice sudovanju) što se dugo tvrdilo.

 

Trenutno proširujem rad,pa možda naletim na još štogod zanimljivo.

 

BTW, ja sam muško...ali što bi rekao jedan moj kolega mora da sam ped..čim me zanima ova tema. :-D

A nisam, časna riječ. ;-)

 

Hvala svima na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

franciscan je napisao:

E sad, u SAD-u, Kanadi i nekim EU-članicama istraživanja pokazuju da odvjetnice zarađuju manje......

 

Vjerojatno plaća dosta varira ovisno o tome baviš li se npr. korporativnim pravom, ili zaštitom prava djece...

 

Pretpostavljam da muškarce u većoj mjeri privlači prvo, a žene drugo, pa otuda i razlike, jer zna se gdje je lova...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa i ne baš...više je uzrok razlici, smatraju vani, činjenica da žene više koriste part-time opciju.

Uspoređivali su zaposlene u pojedinim granama prava i opet došli do podataka koji ukazuju da žene zarađuju manje i teže se probijaju do viših položaja u odvjetničkoj firmi.

 

Kod nas, pak, iz socijalizma baštinimo (ajd i od tog razdoblja nešto dobroga) shemu two breadwinners, znači i muškarci i žene, pravnici/e osobito, jednako "grizu"...a sad zarađuju li jednako? Očito je mnoštvo faktora u igri...ja nisam našao osnovu za tvrdnjui da postoji diskriminacija...ali kažem, treba puno opsežnije istraživati da se sa sigurnošću izvede ovaj ili onaj zaključak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma naravno, pa to niko ne spori - mislim da danas u kapitalističkom svijetu apsolutno nikome nije u interesu povlađivati neradnicima, kojih ima dosta, složio bi se.

Ali, mislim da je sama definicija diskriminacije sasvim jasna tako da niko ne tvrdi da treba tolerirati neradnike. I daj, pravnik, nemoj biti tako ogorčen, pa nije valjda da misliš da većina ljudi niš ne radi (govorimo o našim kolegama u odvjetničkim uredima). svi koje je znam šljakaju nemilice.

Zar itko na ovom svijetu misli da će recimo jedan odvjetnik tolerirati osobu, radnika, od koje nema koristi, pa bila ta osoba muško, žensko, hermafrodit ili štene švicarskog bijelog psa?!?!!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav kolege,

 

osobno mislim da smo svi u banani!

Općenito da postoji diskr.prema ženama, slažem se, ali ništa više ili manje u našem poslu nego dalje.

Znam par slučajeva gdje odvjetnici apsolutno nisu htjeli zaposliti cure, samo jer su žene.

 

Da, to je problem ženama.. ali u odnosu na sve druge oblike diskriminacije koje imamo, ovaj je relativno zanemariv.

 

Veći je problem nepotizam pri zapošljavanju u sudovima, drž.upravi, pa i u odvjetništvu, te je to jedan od najvećih oblika diskriminacije. Zapošljavanje preko veza.. ustvari to više ni nije problem, već je to postao sasvim normalan obrazac ponašanja..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pravnik21 je napisao:

Samo rezultati rada su mjerilo. Radnici naprijed, neradnici stoj! Diskriminacija je neradniku dati više ili mu omogućiti poziciju na kojoj će sakriti svoju aljkavost i nerad. To je diskriminacija radnika. To nema veze sa spolom. Postoje samo Radnici (rijetki)i neradnici (većina).

 

Poštovani,

 

čitajući vaše komentare kroz ovaj post.. slobodno zaključujem da ste se u životu jako puno naradili i očito kroz taj rad postali uspješni.. drago mi je zbog toga.

Jel, vidite, nažalost mnogo puta nije baš istina da oni koji rade vrijedno, časno, pošteno i stručno, ipak ne napreduju, već su samo potrošni materijal u rukama eksploatatora-odvjetnika.. Mnogi vježbenici rade 12-14 sati dnevno pa ne napreduju, jel kada se potroše, uzmu se novi, svježi...

Recite mi kolega "pravnik 21" što su vam roditelji po zanimanju (možda je neki odvjetnik)... Ovaj podatak mi je potreban da napišem više riječi o vašem psihološkom profilu.. mislim da sam na dobrom putu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Monti, ne znam jesi li muško ili žensko niti me to u ovoj priči baš zanima.

 

Važno je da si prepoznao/la pravi problem u našoj struci i domovini, a to je Nepotizam. Ne pišem velikim slovom zato što ga cijenim (naprotiv!), nego zato što se radi o Velikom društvenom problemu.

 

Nitko od roditelja mi nije ni blizu našoj struci niti su završili fakultete, niti su bili imućni, da je netko od njih bio odvjetnik ili slično, ne bi ja radom stjecao nego bi sve već imao u startu... Ali, nebitan je moj psihološki i bilo koji drugi profil, već je nažalost bitno to da se rad i dalje ne cijeni nego iskorištava, pa me to brine jer ne idemo ka PRAVEDNOM DRUŠTVU, što nam svima mora biti jedini pravi cilj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija